Sobota , 23. 11. 2024

Klement

5 přírodních pomocníků na podporu imunity. Co skutečně pomáhá?

Pravý deštivý a sychravý podzim se pomalu začíná hlásit o slovo, a tak není divu, že v tomto zrádném počasí více stonáme my i naše děti. S nižšími venkovními teplotami a nedostatkem sluníčka se navíc zvyšuje riziko nachlazení, chřipky a v dnešní době bohužel i dalších virových onemocnění. Právě v tomto období je tedy více, než kdykoliv jindy v roce důležité myslet na posílení imunity, která hraje zásadní roli v naší přirozené obranyschopnosti a odolnosti proti bacilům. Efektivním způsobem, jak můžeme posílit imunitu sobě i svým blízkým, je za pomoci pěti přírodních pomocníků. Jaké to jsou?
na podporu imunity
Přírodní pomocníci na podporu imunity. (zdroj foto: www.123rf.com)

09. 11. 2020

09. 11. 2020

Echinacea

Co funguje na podporu imunity? Kouzelná rostlina echinacea! Známá také jako třapatka je z hlediska posílení imunity velmi cennou bylinkou. Nejenže potěší každého milovníka rozkvetlých zahrad a záhonů, ale také je velkým pomocníkem v oblasti lékařství. Existuje několik druhů echinacei, avšak v léčitelství je nejvíce používaná echinacea purpura – nachová nebo také purpurová.

Třapatka nachází uplatnění při léčbě infekcí močových a dýchacích cest, při nemoci z nachlazení a kožních onemocněních. Tato rostlina má schopnost podporovat imunitní systém. Další účinné látky, které třapatka obsahuje, jsou silice, kyselina kávová a vinná, polysacharidy a jiné cenné látky.

Echinacea je k dostání v mnoha různých podobách – například sušená, extrakt, tobolky, mast, ale také v podobě sirupů, které jsou chutné, což značně usnadňuje podávání těm nejmenším dětem. 

Rakytník

Také rakytník je v posledních letech vyhledávanou rostlinou na podporu imunity, která je typická svými oranžovými a trpkými plody. Právě ony se mohou pochlubit blahodárnými účinky na lidské tělo. V České republice je hojně pěstovaný rakytník řešetlákový.

Z dlouhého seznamu vitamínů obsažených v rakytníku stojí za zmínku vitamín B9, který podporuje krvetvorbu a růst i vývoj plodu miminka. Dále hojně obsažený vitamín C, jež je nezbytný k životu a udržení zdraví. Bohatě zastoupený vitamin D v plodech rakytníku přispívá ke správnému vývoji a růstu kostí. A v neposlední řadě vitamín E, který je velmi důležitým antioxidant.

Zpracování rakytníku má mnoho podob. Z bobulí lze připravit sirup či džem nebo je možné plody usušit, rozemlít a užívat denně jednu lžičku s medem. Listy jsou vhodné k přípravě netradičního rakytníkového čaje. Nejvíce účinných látek dodáte svému tělu při konzumaci čerstvých plodů bez jakékoliv úpravy.

Hlíva ústřičná

Na první pohled nepříliš vábná, ale přesto jedlá houba s léčivými účinky. Vyhledávaná mimo jiné pro své protizánětlivé účinky. Hlíva je vhodný přírodní doplněk stravy při virových onemocněních, ekzémech a popáleninách. Konzumace hlívy příznivě ovlivňuje i tvorbu červených krvinek a hladinu cholesterolu. Pravidelné užívání hlívy ústřičné pomáhá předcházet infekcím, zmírňuje průběh nemoci a celkově zlepšuje odolnost proti onemocnění.

K TÉMATU  Dechové cvičení 6x jinak. Vyfoukněte ze sebe stres a úzkost

Zázvor

V indické a čínské kuchyni hojně používané koření žluté barvy, známé svou velmi výraznou aromatickou chutí. V některých zemích důležitá přísada do pečiva, limonád i piva a v českých domácnostech velmi oblíbená přírodní pochutina, kterou v zimních měsících nakupuje do zásob jako prevenci před nachlazením mnoho hospodyněk.

Ve všech úpravách, ať už čerstvý, sušený, nakládaný nebo vařený, působí blahodárně na lidské zdraví. Zázvor je velmi ceněnou pochutinou hlavně pro své protizánětlivé a antibakteriální účinky. Léčí rýmu, chřipku, podporuje hubnutí a krevní oběh a dokonce zpomaluje určité druhy rakoviny.

Pomáhá od žaludečních a těhotenských nevolností. Pokud dáváte zázvor dětem je však vhodné řídit se radou: méně je někdy více. Při užití většího množství se mohou projevit i vedlejší účinky zázvoru, které nejsou mezi lidmi příliš známé. Některým lidem vyvolává bušení srdce, pálení žáhy a zažívací potíže. Proto je zázvor dobré užívat opravdu jen v omezeném množství.

Nedoporučuje se jeho užívání diabetikům nebo lidem, kteří užívají léky na srdce.

Kozí kolostrum

Nakonec si blíže představíme přírodní produkt s názvem kozí kolostrum, známé také jako mateřské mlezivo. Kolostrum je velmi cenná látka, která se tvoří u matek (nejen těch lidských) těsně po porodu. Je to nesmírně důležitá látka výrazně působící na rozvoj imunity dětí. I proto se miminka přikládají matce k prsu ihned po narození.

Nedostatek této látky může zapříčinit slabý imunitní systém a následně náchylnost k onemocněním. Obsahuje vysokou koncentraci imunoglobinu, je bohaté na proteiny a lipidy. Látek obsažených v kolostru je velké množství. Za zmínku stojí minerály, vitamíny i cytokiny. Látky jsou obsažené v kolostru v malé koncentraci, ale nejdůležitější je celkový vliv prospěšných látek. Proto je kolostrum považováno za jedinečný přírodní produkt.

Kolostrum je díky doporučení lékařů stále vyhledávanějším doplňkem stravy nejen pro svůj cenný obsah, ale i díky šetrnému způsobu zpracovávání sušením mrazem, které uchová maximum aktivních látek v kolostru. Nejčastěji se s kolostrem setkáte ve formě prášku. Kolostrum se vyznačuje krémově bílou barvou a jedinečnou mléčnou chutí.

K TÉMATU  Léčivé bylinky příznivě ovlivní váš organismus. Hlavně je nemíchejte! Které se teď vyplatí sbírat a jak pomohou?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Imunita teď hraje prim. Toto jsou potraviny, které posílí obranyschopnost vašeho organismu

Starejte se o svůj nejdůležitější imunitní orgán

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vyzdobit interiér nejrůznějšími dekoracemi s vánoční tematikou je jedna věc, ale druhá je mít v domě trochu života. I když se o to postarají většinou děti, můžou mít na živosti v domě podíl i pokojové rostliny. Během kouzelných svátků na konci roku však sázejte na takové, které vánoční atmosféru v příbytku umocní.
I když svou matraci pravidelně udržujete v dobrém stavu, je nutné ji občas i hloubkově vyčistit. Je známo, že spánkem trávíme třetinu svého života, takže byste měli svůj spací prostor udržovat opravdu čistý a voňavý, abyste si dopřáli skvělou noc. Přinášíme vám tipy, jak svou matraci opravdu skvěle vyčistit krok za krokem.
Proč zrovna deset tisíc kroků a proč byste měla výzvu vzít za svou i vy? Důvodů je hned několik a všechny vám budou jedině ku prospěchu.
Jógu zná v dnešní době snad každý a vysoké procento z nás jí doma nebo v tělocvičně dokonce cvičí. Tato relaxační cvičení se vždy provádějí zpomaleně a využívají všech svalů v těle. Jóga má díky tomu skvělé zpevňující a detoxikační vlastnosti. Není sice na hubnutí tak efektivní jako aerobik, nicméně je to velice funkční způsob, jak formovat své tělo. Pokud jógu milujete nebo s ní teprve začínáte, určitě se seznamte se 7 pozicemi, které tvoří samotný základ jógy a pro vaše tělo dokáží vykonat zázraky!
Dýně už k podzimu prostě patří. Možná zastáváte názor, že máme tradiční Dušičky a Halloween k nám nepatří, to ale nic nemění na tom, že lze z dýně vytvořit krásné dekorace. A to nejen domů, ale i ven na zahradu. Možná najdete inspiraci i vy.
Uznávaný a oblíbený šéfkuchař, porotce soutěže MasterChef, odborník přes gastronomii, tím vším se po profesní stránce může Přemek Forejt pyšnit. O to větší šok je jeho spolupráce s nejoblíbenějším fast foodovým řetězcem McDonald's.
Herec Martin Hruška, známý svým působením v Divadle pod Palmovkou a Jihočeském divadle, náhle zemřel ve věku 56 let. Úmrtí tohoto talentovaného umělce potvrdilo Jihočeské divadlo na svém facebookovém profilu.
Pocení je zcela běžný jev. A zatímco během zimy mu nevěnujeme prakticky žádnou pozornost, v létě o ni doslova žádá. Zejména v parných horkých dnech nám jeho pach umí znepříjemnit nejeden výlet nebo cestování vlakem či městskou hromadnou dopravou. Věděli jste ale, že pocením vylučujeme veledůležité minerály z těla? 
Co se vám vybaví, když se řekne bydlení ve stylu Provence? Jistě opojná levandule, sluníčko, vzduch a víno. Kouzlo jižní Francie můžete mít doma na očích každý den. Stačí, když své bydlení přenesete do jednoduchého a úchvatně romantického provensálského stylu. Jak doma dosáhnout této neotřelé krásy a elegance?
Taky jste si někdy připadali jako v noční můře? Nic vám nevychází, cítíte se pod psa a máte chuť všechno vzdát! Proč tomu tak vlastně je? Proč se vám nedaří a ostatním ano? Jde to vůbec změnit? Mohou vám věci konečně začít vycházet? Já říkám ANO! Pojďme se na to společně podívat...
Děti i domácí mazlíčci umí být roztomilí. Tihle prckové sice ještě nosí pleny, ale už mají doslova záchvat smíchu. A může za to pes! Slyšet dětský smích je rozhodně lepší, než křik. Možná se budete smát s nimi!

Výběr článků

Sladkou chuť miluje většina z nás už odmalička. Ostatně kdo by neměl rád chutné bonbónky, dortíčky nebo třeba sušenky. Ale upřímně – cukr je jed, a přestože nám chutná, ve finále nám škodí. A představa, že se za pár let budeme bahnit v obezitě, trpět srdečním onemocněním nebo si píchat inzulín, není zrovna lahoda. O důvod víc, proč si navyknout na život bez cukru. Jenže, jak na to?
Nemusíte jezdit každý rok k moři. V dnešní době ve znamení inflace a šíleného zdražování můžete využít možnosti navštívit tuzemské vodní plochy. Pokud přece jen chcete do zahraničí, proč nenavštívit naše kolegy na Slovensku? To je známé svou přírodou a také vodními plochami, kde zažijete skvělou relaxaci. Kam byste se měli vydat?
Rakovina prsu je nejčastější nádorové onemocnění u žen. Přitom velká část Češek podceňuje nezbytnou prevenci, která by případný zárodek včas odhalila. Nepodceňujte své zdraví a seznamte se s následujícími znaky, které mohou rakovinu prsu odhalit.

Nepřehlédněte

Červená srdíčka, růže, čokoládky, dárky a všude kolem vás ty nechutné projevy lásky… ano, sv. Valentýn se opravdu blíží a s ním také časté deprese z toho, že tento den musíme strávit samy.
Miroslav Imrich, ikona české rockové scény a bývalý člen kapel Abraxas a Tango, byl nalezen mrtvý na železniční trati v pražské Uhříněvsi. Původně se myslelo, že zemřel v nemocnici, odkud odešel. Zpěvákovi bylo 71 let.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek