Pátek , 01. 11. 2024

Štěpánka

Na aktivní léto bez hořčíku zapomeňte

Vyrazit na túru či pořádně šlápnout do pedálů chce během léta nejeden z nás. Jenže mnohdy plány zůstanou jen v hlavě, protože po prvním dni a zvýšené pohybové aktivitě se dostaví bolesti svalů, nepříjemné křeče a únava. Přitom všechny tyto potíže mají často společného původce. Tím je nedostatek hořčíku. Jde-li o dlouhodobý problém, mohou být následky mnohem závažnější.
sport
načerpejte energii s kvalitními doplňky stravy! (zdroj foto: Naturevia)

Bez hořčíku, neboli magnesia, nebude naše tělo fungovat. Tento minerál je pro nás nezbytný. Podílí se totiž na celé řadě procesů a tím nejdůležitějším je tvorba energie. Pokud nám v těle chybí, dříve či později se jeho deficit projeví, a to jak na našem psychickém, tak také fyzickém stavu.

Nápor stresu a plíživý nástup depresí

Z počátku se může jednat o nepatrné signály. Přichází únava, jsme bez nálady a energie. Pak se přidává úzkost a stupňuje se stres. To, co bychom běžně zvládli bez mrknutí oka, najednou vyvolává podráždění a nepřiměřené reakce. Uzavíráme se do sebe a deprese na sebe nenechá dlouho čekat. Hořčík totiž ovlivňuje produkci hormonu štěstí, serotoninu, který řídí naše emoční rozpoložení. A tady platí jednoduchá rovnice, chybí magnesium – chybí serotonin a tedy štěstí. Kromě toho má hořčík vliv také na zklidnění mozkové činnosti, abychom mohli odpočívat. Nepřijde-li signál, že je už čas jít spát, mozek pořád „šrotuje“ a ač jsme naprosto vyčerpaní, neusneme. Nespavost je proto dalším častým symptomem chybějícího minerálu.

Srdce v ohrožení a časté bolesti hlavy

test

Tím však výčet v podstatě teprve začíná. Paradoxně dopadů na fyzickou kondici si všimneme zpravidla rychleji. Na počátku může jít o padání vlasů či lámání nehtů. Pokud to nepostačí, přijde důraznější varování. Úporné migrény, svalové křeče, třes nebo bušení srdce už ignorovat nejde.

Bohatý zdroj hořčíku

test

Magnesium je zkrátka jedním ze základních prvků života a musíme ho pravidelně doplňovat. Jeho dostatečný přísun dokáže mimo jiné snížit pravděpodobnost vysokého krevního tlaku či výskyt srdeční arytmie a pomáhá při trávení. Doporučená denní dávka je však různá. U dospělého muže je 420 mg, u ženy pak 320 mg. V případě těhotných a kojících maminek se potřeba zvýší až k 360 mg. Větší nároky mají také sportovci, kardiaci, diabetici a lidé těžce fyzicky pracující. Případně ti, co jsou dlouhodobě vystaveni stresu. Jako vhodný zdroj může posloužit doplněk stravy Naturevia Magnesium 1, jehož jedna malá tableta denně zajistí potřebný přísun hořčíku. Balení obsahuje 90 tablet, takže vydrží tři měsíce. V případě zvýšené psychické či fyzické zátěže bychom pak měli sáhnout po jeho ještě silnější variantě, a to přípravku Naturevia Magnesium 1 Mega, který obsahuje dvojnásobnou dávku hořčíku a pomůže nám zvládnout i extrémní zátěž.

K TÉMATU  Svatební trendy roku 2021

Sportem ke zdraví

To, co může začít nepříjemnou křečí po pěší túře či jízdě na kole, může mít i vážné konce. Proto je potřeba, abychom svému tělu dobře naslouchali a naučili se jeho signály číst. Budeme-li se o něj starat a dodáme mu všechny potřebné vitaminy a minerály, odvděčí se nám výdrží a hlavně zdravím. Tak na to mysleme a až si budeme balit lékárničku na cesty, či si ji doplňovat doma, určitě tam nezapomeňme pořídit hořčík.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Doba adventní, pečení cukroví, bramborový salát se smaženým kaprem a očekávání příchodu Ježíška – to vše k Vánocům jak je známe my patří. Ovšem víte, kde se tyto tradice a zvyky skutečně vzaly a kam až sahají kořeny Vánoc?
Být v současné době v karanténě, to není nic příjemného. Všichni to ostatně velmi dobře víme, jelikož nouzový stav už trvá přes měsíc a ještě nějaký ten čas trvat bude.
Uklízet nepomáhá, vařit nepomáhá a cvičit vás nikdo nedonutí ani za živého Boha? Pak je na čase vyzkoušet něco, co vás dozajista nejenom chytne, ale také přivede na jiné myšlenky. Představujeme vám antistresové činnosti, které vám zlepší náladu.
Udržitelnost čím dál víc dostává zelenou, a je jedině dobře, že se coby lidstvo snažíme hledat cesty, jak té přírodě o něco odlehčit. Smysl pro udržitelnost se proto propsal i do vánočních svátků – pořadatelé vánočních trhů pracují s obnovitelnou energií, stánkaři prodávají více udržitelných dárků a u řady obchodníků najdete spoustu tipů na dárky, které jsou hezké, a přitom přátelské k přírodě. Vsaďte o letošních, a i těch budoucích Vánocích, na udržitelnost i vy a věnujte přírodě ten nejkrásnější dárek pod stromeček.
Vezměte děti do kina a schovejte se před dotěrným vedrem v sále. Tajný život mazlíčků 2 je animák od tvůrců filmů Já, padouch. Psí poslání 2 zaútočí na emoce a bláznivý Aladin je ztřeštěnou jízdou od Disneyho, kterou způsobí hlavně kouzelný Džin.
Petra má dnes tříletého chlapečka, který již chodí do školky. Žije se synem sama v bytě, většinu dne tráví u své matky a babičky.
Nechci! Nebudu to jíst! A mnohdy i horší slova padají z dětských úst, když před ně dáte talíř s rybou. Jenže právě toto maso obsahuje spoustu důležitých živin. Je bohaté na vitaminy, omega3 mastné kyseliny a bílkoviny, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Jak ale přesvědčit potomky, aby šupináče neodmítali?
Peru je velmi zajímavá země oplývající především mnoha kulturními památkami starověkých civilizací a koloniální architekturou. Jedná se o neuvěřitelně rozmanitou zemi a ráj pro každého cestovatele. V našich představách může znít Peru jako zapadlá zemička, kde nic nenajdeme, ale opak je pravdou! Tajemné džungle, ztracená města, jezero Titicaca, delta Amazonky – právě za těmito zázraky turisté do Peru míří. Tato země Jižní Ameriky jim poskytne příležitost ocitnout se ve zcela jiné dimenzi.
Pokud patříte mezi znalce kávy a je to první věc, na kterou po probuzení myslíte, chápeme vás. Ale mějte se na pozoru. Pokud máte doma čtyřnohého přítele, je možné, že neodolá pokušení ochutnat ten horký nápoj. A zatímco lidé často potřebují na začátek dne kofeinový šok, káva rozhodně není něco, co by si měl dávat váš chlupatý společník. Jak konkrétně je spojení „káva a pes" škodlivé a co může způsobit?
Ano, řeč bude tentokrát o mužském přechodu. O tom, co se děje v tuto dobu u žen se mluví hodně, ale téma mužské andropauzy je stále tak trochu opomíjenou záležitostí. I muži však mohou toto období vnímat jako velmi náročné a přináší jim celou řadu nepříjemností. Co se v jejich těle děje, a jak se s těmito změnami co nejlépe vyrovnat?
Miminka a domácí mazlíčci mají něco společného. Rádi o ně pečujeme a jsou roztomilí. Podívejte se na kočky, které se mazlí a hrají si s malinkými dětmi.

Výběr článků

Filmy, na které se budete těšit. Možná nejsou významné svou hloubkou, ale, dámy, pozor! Ti chlapi v nich jsou prostě neodolatelní! Kdo vám zpříjemní dnešní den?
Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!
Křečové žíly. Máte s nimi co dočinění i vy? Pak vám možná lékař kromě užívání speciálních léků doporučil i kompresivní punčochy. Jenže vážně přinesou nějaké výsledky? A kolik tahle sranda vůbec stojí? Já osobně je mám vyzkoušené a můžu vám nabídnout osobní pohled na věc…

Nepřehlédněte

Když se podíváte do ledničky u svých rodičů nebo u známých, možná vás překvapí, že tam dávají i potraviny, které vy uchováváte jinde. Víte však, co je tedy správné, a jaké potraviny bychom do lednice opravdu dávat neměli?
S příchodem podzimu a sychravého počasí, které ho charakterizuje, se každý rok zvyšuje i riziko výskytu chřipky. Nejeden z nás má rýmu nebo kašel, nakazit se není nijak složité. Taková jízda přeplněným MHD je pro mnohé doslova noční můrou, vyhnout se prskajícím a smrkajícím lidem je téměř nemožné. V lepším případě se budete potýkat jen s lehkým nachlazením, v tom horším s chřipkou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek