Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Na aktivní léto bez hořčíku zapomeňte

Vyrazit na túru či pořádně šlápnout do pedálů chce během léta nejeden z nás. Jenže mnohdy plány zůstanou jen v hlavě, protože po prvním dni a zvýšené pohybové aktivitě se dostaví bolesti svalů, nepříjemné křeče a únava. Přitom všechny tyto potíže mají často společného původce. Tím je nedostatek hořčíku. Jde-li o dlouhodobý problém, mohou být následky mnohem závažnější.
sport
načerpejte energii s kvalitními doplňky stravy! (zdroj foto: Naturevia)

Bez hořčíku, neboli magnesia, nebude naše tělo fungovat. Tento minerál je pro nás nezbytný. Podílí se totiž na celé řadě procesů a tím nejdůležitějším je tvorba energie. Pokud nám v těle chybí, dříve či později se jeho deficit projeví, a to jak na našem psychickém, tak také fyzickém stavu.

Nápor stresu a plíživý nástup depresí

Z počátku se může jednat o nepatrné signály. Přichází únava, jsme bez nálady a energie. Pak se přidává úzkost a stupňuje se stres. To, co bychom běžně zvládli bez mrknutí oka, najednou vyvolává podráždění a nepřiměřené reakce. Uzavíráme se do sebe a deprese na sebe nenechá dlouho čekat. Hořčík totiž ovlivňuje produkci hormonu štěstí, serotoninu, který řídí naše emoční rozpoložení. A tady platí jednoduchá rovnice, chybí magnesium – chybí serotonin a tedy štěstí. Kromě toho má hořčík vliv také na zklidnění mozkové činnosti, abychom mohli odpočívat. Nepřijde-li signál, že je už čas jít spát, mozek pořád „šrotuje“ a ač jsme naprosto vyčerpaní, neusneme. Nespavost je proto dalším častým symptomem chybějícího minerálu.

Srdce v ohrožení a časté bolesti hlavy

test

Tím však výčet v podstatě teprve začíná. Paradoxně dopadů na fyzickou kondici si všimneme zpravidla rychleji. Na počátku může jít o padání vlasů či lámání nehtů. Pokud to nepostačí, přijde důraznější varování. Úporné migrény, svalové křeče, třes nebo bušení srdce už ignorovat nejde.

Bohatý zdroj hořčíku

test

Magnesium je zkrátka jedním ze základních prvků života a musíme ho pravidelně doplňovat. Jeho dostatečný přísun dokáže mimo jiné snížit pravděpodobnost vysokého krevního tlaku či výskyt srdeční arytmie a pomáhá při trávení. Doporučená denní dávka je však různá. U dospělého muže je 420 mg, u ženy pak 320 mg. V případě těhotných a kojících maminek se potřeba zvýší až k 360 mg. Větší nároky mají také sportovci, kardiaci, diabetici a lidé těžce fyzicky pracující. Případně ti, co jsou dlouhodobě vystaveni stresu. Jako vhodný zdroj může posloužit doplněk stravy Naturevia Magnesium 1, jehož jedna malá tableta denně zajistí potřebný přísun hořčíku. Balení obsahuje 90 tablet, takže vydrží tři měsíce. V případě zvýšené psychické či fyzické zátěže bychom pak měli sáhnout po jeho ještě silnější variantě, a to přípravku Naturevia Magnesium 1 Mega, který obsahuje dvojnásobnou dávku hořčíku a pomůže nám zvládnout i extrémní zátěž.

K TÉMATU  Umělé oplodnění a tajemná zkratka IUI

Sportem ke zdraví

To, co může začít nepříjemnou křečí po pěší túře či jízdě na kole, může mít i vážné konce. Proto je potřeba, abychom svému tělu dobře naslouchali a naučili se jeho signály číst. Budeme-li se o něj starat a dodáme mu všechny potřebné vitaminy a minerály, odvděčí se nám výdrží a hlavně zdravím. Tak na to mysleme a až si budeme balit lékárničku na cesty, či si ji doplňovat doma, určitě tam nezapomeňme pořídit hořčík.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Sotva jste se vrátili ze záchodu a už je to zase tady. Musíte si znovu a naprosto neodkladně odskočit na malou. Máte totiž pocit, že váš močový měchýř každou chvíli praskne nebo že zkrátka nedojdete na toaletu včas. Ve výsledku ale dost často zjistíte, že co se objemu týče, jakoby to bylo mnoho povyku pro nic. Poznáváte se v tom?
Dnes, 1. listopadu, slaví Marta Kubišová své 82. narozeniny a chystá se na rozlučkový večer, který zítra proběhne v pražské Lucerně. Tento nezapomenutelný večer nabídne divákům hluboký vhled do života ženy, která se stala symbolem odvahy a boje za svobodu během sametové revoluce. Prostřednictvím vzpomínek a audiovizuálních ukázek Marta Kubišová naposledy připomene svůj osobní i profesní příběh.
Pokojové rostliny jsou pro mnoho zahradnic a zahradníků velké téma, hlavně teď v zimě. Běžně totiž pěstujeme i květiny, které pocházejí z úplně jiného podnebného pásu, a tak jim české podmínky příliš nesvědčí. Tím spíše, že jsou pěstovány v interiéru, kde je obvykle stálá teplota kolem dvaceti stupňů bez ohledu na roční období. Ani vlhkost v bytě obvykle není taková, jakou by různé druhy rostlin potřebovaly.
S kamarádkami jste dlouho nic pořádného nepodnikly a rády byste si to vynahradily? Zároveň chcete strávit alespoň pár letních dnů na pláži? Spojte tato dvě přání v jedno řešení. Vyrazte s holkami k moři.
Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?
Ať už před sebou tlačíte vozík s potravinami nebo si obouváte boty, střed svého těla využíváte v rámci každodenních činností. Ovlivňuje také naši rovnováhu, správné držení těla, ale i celkovou stabilitu. A všeobecně platí, že s pevnějším corem získáte nejen na pohled hezké tělo, ale i zdraví. Bolestem zad a dalším neduhům tak můžete dát sbohem.
Naše manželství jsem vždy brala jako ideální soužití muže a ženy. Všichni naši známí nás měli jako vzor toho, jak by to v dlouhodobém vztahu mělo vypadat. Byla jsem do manžela zamilovaná od svých dvaceti let, po několika letech mě požádal o ruku. Jak jsem se ale mýlila v tom nejbližším člověku, kterého mám, to si ani nedokážete představit! Než se objevila jeho nemanželská dcera...
Partnerský vztah by se měl vyvíjet. Od počáteční krásné zamilovanosti až po období, kdy mají oba zúčastnění pocit, že být spolu je vlastně fajn. V této fázi se velmi často sestěhovávají do společné domácnosti a plánují budoucnost, kterou chtějí sdílet dohromady.
S kamarádkami jste dlouho nic pořádného nepodnikly a rády byste si to vynahradily? Zároveň chcete strávit alespoň pár letních dnů na pláži? Spojte tato dvě přání v jedno řešení. Vyrazte s holkami k moři.
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Avokádo se řadí mezi superpotraviny – a to rozhodně právem, je totiž plné zdraví prospěšných benefitů. Stalo se základem mnoha profesionálních kuchyní, jelikož je prakticky univerzální ingrediencí při vaření a je součástí vyvážené stravy. Jaké jsou jeho zdravotní výhody a jak si připravit tu nejlepší avokádovou pomazánku?
Únava je přirozenou reakcí našeho těla na přepracovanost nebo stres. Pokud se ani po dobrém spánku necítíte odpočatí, jste neustále napjatí a necítíte se takříkajíc „v pohodě“, můžete trpět syndromem chronické únavy. Je rozšířený mezi obyvateli velkých měst, kteří jsou vystaveni častému stresu a přepracovanosti. Vědci nazývají chronickou únavu nemocí 21. století. Nestihla právě vás?

Výběr článků

Sladký a voňavý meloun je neklamným symbolem toho, že léto začíná! Pojďte udělat radost svému tělu. Jak je možné, že s pouhým melounem dokážete omládnout?
V průběhu roku 2019 bylo obyvateli Česka uzavřeno 54 870 sňatků. To je o 2303 sňatků více, než v minulém roce. Znamená to, že pro lidi začíná být obřad důležitější, než život na psí knížku? Má to i své praktické dopady.
Je sice pravdou, že jsme všichni netrpělivě čekali až se dostaví léto. V horkých letních měsících se nám ale nechtějí nosit tenisky nebo jinak uzavřené boty. V důsledků vysokých teplot mohou někomu také nohy začít otékat. V tuto chvíli přichází na scénu dámské sandály. Jaké jsou typy a s čím je vhodné je kombinovat? Může je nosit opravdu každá dáma a hodí se ke každé příležitosti? Všechny tyto informace jsme zjistili za vás.

Nepřehlédněte

Po dlouhé a poměrně chladné zimě nám do schránek doputuje každoroční vyúčtování za energie. A mnozí se naprosto zhrozí, jelikož nejen, že musí doplácet, ale doplatek je doslova do nebe volající. V této chvíli nemohou dělat nic jiného než se zavřenými oči šek odeslat, a poté přemýšlet, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu. Ono to ostatně není nic těžkého, tipy na několik úsporných opatření vám přinášíme.
Zařizujete si novou kuchyň a přišlo na výběr osvětlení? Máme pro vás pár tipů, jak ho vybrat, abyste se tam cítili příjemně a taky bezpečně. Přeci jen jde o místo, kde se používají nože a další náčiní, u kterého je třeba dbát opatrnosti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek