Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Mýty a fakta o víně. Škodí, nebo pomáhá?

o víně
Co jste možná nevěděl o víně? (Foto: 123RF)

26. 11. 2021

Samozřejmě platí (a nejen o víně) jen jedno jediné – všeho s mírou. V případě alkoholu to platí dvojnásob. Naštěstí víno skutečně zdravé je, ale záleží na tom, v jakém množství ho pijete a zdali je červené či bílé, kvalitní nebo nekvalitní.

Skutečně prodlužuje život?

Slupka vinných hroznů, jak některé výzkumy ukázaly, obsahuje látku zvanou resveratrol, jež dokáže odbourat volné radikály a tím přirozeně obnovovat lidské buňky. Tím pádem stárneme pomaleji a prodlužujeme si konzumací vinných hroznů nebo vína život. Na druhou stranu další nespočet výzkumů ukazuje, že víno stejně jako každý jiný alkoholický nápoj je jed.

Neméně badatelů se ovšem přiklání k tomu, že víno společně také s kvalitním kakaem či lesními plody potlačuje v našem těle zánětlivé procesy. 

Pravda je na obou stranách. Víno může skutečně pomáhat, ale když to s ním přeženete, stane se zabijákem.

Proč víno našemu tělu škodí?

Hlavní nevýhodou byť jediné sklenky vína je to, že ho náš organismus odbourává dlouhé hodiny. Pokud si dáte skleničku k obědu, ještě existuje šance, že než půjdete spát, tělo ji vstřebá. Ale pokud si dáte byť jedinou sklenku vína před spaním, kvalita spánku se zhorší až o čtyřicet procent.

Spánek je ale pro naše tělo nesmírně důležitý. Ve spánku regenerujeme, odpočíváme a pokud tělo o kvalitní spánek přijde, strádá a dříve nebo později se to na něm bezpochyby projeví. 

Pozor na Alzheimerovu chorobu

Ti, kdo si víno dopřávají pravidelně a v nadměrném množství, jsou také náchylnější k tomu, že budou mít vyšší tlak a zvýšený cholesterol. To samozřejmě vede v těch nejzávažnějších případech k onemocnění srdce, tedy například k infarktu. A aby toho nebylo málo, vědecké studie poukazují na to, že konzumace jakéhokoliv alkoholu zvyšuje riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou. 

Způsobuje rakovinu prostaty

Zejména muži by se pak měli mít na pozoru při pití bílého vína. To zvyšuje riziko onemocnění rakovinou prostaty až o dvacet šest procent. Ale červené víno naopak riziko vzniku rakoviny snižuje v průměru o dvanáct procent. 

K TÉMATU  4+1 tipy na seriály, které každou ženu vtáhnou do děje

Kdy víno skutečně pomáhá?

Stejné vědecké studie, které tvrdí, že při pravidelné konzumaci vína můžeme onemocnět srdeční chorobou, zároveň potvrzují, že v malém množství, tedy maximálně jedna sklenička vína denně, naopak může riziko srdečních chorob snížit. Jedna sklenka vína denně vás ochrání i před vznikem demence, dokonce je účinnější, než když nebudete pít víno vůbec.

Zázračný lék na spermie

Italské studie zase přišly s tím, že když muži vypijí láhev a skleničku vína k tomu týdně, mají mnohem vyšší počet spermií, které jsou v mnohem lepší kondici než spermie těch mužů, kteří víno nepijí vůbec. 

Zamezuje vzniku křečových žil

V neposlední řadě vědci dokázali, že víno je relativně dobrou prevencí proti trombóze. Brání vzniku krevních sraženin. Milovnice kvalitního vína budou ale jistě potěšeny i tím, že sklenka vína denně podporuje lepší trávení bílkovin a sacharidů a také neutralizuje vznik křečových žil. 

Červené versus bílé víno

Jaký je mezi nimi rozdíl a které je zdravější? Každé má své přednosti. Červené víno tlumí průjem, podporuje tvorbu červených krvinek a také pomáhá na unavené oči. Díky vysokému obsahu polyfenolů má i antioxidační účinky. Jak již bylo řečeno výše, zabraňuje tvorbě krevních sraženin a ucpání cév.

Řečtí vědci přišli také na to, že červené víno snižuje negativní vlivy způsobené kouřením cigaret. Dále ničí například herpetické viry. Taktéž díky vitamínům C a E a betakarotenu působí blahodárně na naši pleť, zpevňuje ji a vyhlazuje, proto je červené víno často přidáváno do pleťových masek, krémů a čistících gelů. 

Bílé víno má zase močopudné účinky a tlumí pocit hladu. Suché bílé víno pomáhá proti nadýmání a zácpě a rovněž reguluje výši cholesterolu v krvi. Stejně jako červené víno funguje jako prevence proti onemocnění srdce a cév.

K TÉMATU  Psychologická odolnost v kariéře: Význam resilience a jak ji rozvíjet pro úspěch v práci

Které je tedy zdravější?

Přestože si možná myslíte, že je právě červené víno zdravější, opak je pravdou. Když si projdeme veškeré dostupné vědecké výzkumy, zjistíme, že bílé víno jakožto preventivní prostředek proti srdečním onemocněním je mnohem účinnější než to červené. Bílé víno je rovněž mnohem silnějším antioxidantem a je efektivnější v boji proti krevním sraženinám.

Jenže tak jednoduché to ovšem není. Velmi záleží na samotné kvalitě vína, na odrůdě a také odkud pochází. Jako lék fungují jen vína kvalitní bez přidaných chemických a konzervačních látek. Pokud si tedy myslíte, že si koupíte levné víno v krabici nebo PET lahvi a bude mít stejný účinek jako drahé a kvalitní víno v láhvi, jste na omylu. Tak to bohužel nefunguje.

Aby víno pomáhalo, je také důležité dodržovat zdravý životní styl. Jíst vyváženě a hodně se hýbat. 

Dvě plné sklenky už jsou příliš

Ženám se obvykle doporučuje konzumovat maximálně 3 dcl vína denně, mužům 4 dcl. Jestliže ale čekáte celý týden na to, až si budete moct o víkendu dopřát rovnou lahvinku nebo dvě, čekáte zbytečně. Nejspíš po něm budete mít dobrou náladu a zaženete každodenní chmury, ale po fyzické stránce vám prospěšné určitě nebude.

Řiďte se starým dobrým a v tomto článku již několikrát zmíněným pravidlem, že méně je více. Raději si dopřejte jednu sklenku kvalitního vína denně, než čtyři nekvalitního. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pití alkoholu prý zlepšuje zdraví. Kde je správná míra a jak se pozná, že už patříte do skupiny alkoholik

Cvičení s alkoholem: Dočkáme se výsledků?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Sladkou chuť miluje většina z nás už odmalička. Ostatně kdo by neměl rád chutné bonbónky, dortíčky nebo třeba sušenky. Ale upřímně – cukr je jed, a přestože nám chutná, ve finále nám škodí. A představa, že se za pár let budeme bahnit v obezitě, trpět srdečním onemocněním nebo si píchat inzulín, není zrovna lahoda. O důvod víc, proč si navyknout na život bez cukru. Jenže, jak na to?
Zemřel herec a zpěvák Josef Laufer (†84). Představitel Kohna z komedií Kameňák, artisty Paola ze seriálu Cirkus Humberto a interpret hitu Sbohem lásko, já jedu dál podlehl následkům operace kolene z března 2020, kdy mu selhalo srdce. Po komplikacích byl uveden do umělého spánku, ve kterém zůstal až do své smrti.
Ať už se chystáte na výlet, za nákupy, na první dovolenou nebo zkrátka jen někde chcete přenocovat, podívejte se, jestli se ve vámi vybrané lokalitě nenachází zařízení, které disponuje certifikátem „baby friendly“. Věřte nebo ne, ale ubytování nebo pouhý oběd s dítětem po boku se vám totiž může v mnohém zpříjemnit a usnadnit.
Nebaví vás hlídat si kalorie a přemýšlet nad vším, co sníte? Obědů z restaurace už máte dost a chtělo by to lehčí a zdravější změnu? Vyzkoušejte naše tři tipy na zdravý oběd přímo ze supermarketu.
Ať už patříte mezi takzvané online podnikatele nebo se mezi ně zanedlouho zařadíte, vyplatí se poslouchat podcasty - hlasové záznamy, které vás mohou posunout vpřed. Samozřejmě nejsou určeny jen pro byznysmeny či ty, kteří se na tomto poli chtějí pohybovat. Jejich motivační síla může pohánět kdekoho. Otázkou je, jaké poslouchat, když je jich dnes tolik!
Je tu léto a společně s ním také naše snaha zhubnout. Mnoho žen před příchodem plavkové sezony začne držet dietu s vidinou ztracených kilogramů. Co když ale během diety zažíváte nepříjemné pocity na zvracení? Co stojí za nevolností, plynatostí či nervozitou během naší snahy zhubnout?
Ceny Thálie 2024 jsou uděleny a divadelní svět opět zažil své nejvýznamnější okamžiky. Ocenění získali herecké i pěvecké hvězdy, včetně Heleny Vondráčkové, která byla poctěna za celoživotní mistrovství. Nechyběl ani moment dojetí, když Alfred Strejček sklidil největší potlesk večera. Přečtěte si, kdo další zazářil na letošních Cenách Thálie.
Berete se z velké lásky. Vydrží možná rok, dva, tři. Pak nastane dlouholetá práce, v níž se vztah, který začal adrenalinovou reakcí, musí přerodit do fáze přátelství a spolupráce. Jestliže nezačnete na svém manželství včas tvrdě pracovat, rozpadne se vám pod rukama. Jak se z milenců stanou partneři a přátelé?
Možná jste někdy přemýšleli, zda je vůbec možné řešit vaše zdraví bez pomocí léků. Třeba jste byli doposud zvyklí navštěvovat často lékaře a možná někteří z vás užíváte prášky každý den. Co kdybych vám ale řekla, že to jde i jinak? Že je tady možnost, jak řešit své zdraví bez pomocí prášků? Jste zvědaví, jakým způsobem toho docílit? Pak pokračujte ve čtení!

Výběr článků

Viber, jedna z předních světových aplikací pro zasílání zpráv, se spojila s útulkem Bouchalka, který pomáhá psům, kteří čekají na nové majitele nebo kteří se ztatili. Viber nedávno představil lokalizovaný balíček samolepek určený právě pro milovníky psů a pokud i vy chcete přispět pejskům v Bouchalce.
Trh s nemovitostmi zažívá nevídané období. I když se původně mluvilo o tom, že Češi nemají našetřeno a že jim chybí takzvaný hotovostní polštář, ukázalo se, že peněz je – a mnoho. Skupují se totiž i takové nemovitosti, které svou cenou volají do nebes. A zájem zatím neutichá.
Měl to být hit, naslibovali nám nejdrsnější reality show. A místo toho máme v televizi pohled na táboření v exotice uplakaných celebrit. Survivor patří k nejsledovanějším a nejoblíbenějším reality show na světě. Asi nejslavnější je ale originální americká verze, kterou už 41 sezón moderuje Jeff Probst. U nás se vysílala pod názvem Kdo přežije.

Nepřehlédněte

Každou milovnici nakupování a módní intelektuálku teď nezajímá nic jiného, než co bude trendem letošního podzimu. Někteří už možná mají nastudováno z módních časopisů či procházkách po obchodech, jiní však stále netuší, do čeho se na ulici obléknout.
Co předvádí vousatý chlapík v talentové soutěži je překvapením pro všechny diváky. Jeho tanec budí nadšené ovace. Na první pohled by do něj nikdo neřekl, že se umí takhle rozpohybovat!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek