Středa , 23. 07. 2025

Libor

MFFKV: Historie filmového festivalu v Karlových Varech

Jedna z největších tuzemských událostí, Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, pořádaná od roku 1946, byla tento rok opět tradičně počátkem července. A jako každý rok se stala ostře sledovanou, ať v pozitivním slova smyslu, tak i v tom negativním.
MFFKV
Letos se konal již 56. ročník MFFKV.

13. 07. 2022

MFFKV přitahuje ročně tisíce návštěvníků, a to nejen od nás, ale i z širokého zahraničí. Prvotním středobodem zájmu bývají filmové projekce, nicméně je to též místní architektura a osobnosti, jež se festivalu účastní a jsou pod drobnohledem okolí, tisku obzvlášť. Stejně tak jako se vyvíjí naše historie a politická scéna, tak se vyvíjí i filmografie, a tím pádem celá tato akce.

Počátky filmového festivalu

Roku 1946, ještě v tehdejším Československu, se konal vůbec první filmový festival, který byl ale na rozdíl od festivalů posledních let pořádaný nejen v Karlových Varech, ale ještě také v Mariánských Lázních. Promítaly se zde nejen filmy domácí, ale taktéž ty ze Západu. Událost, přestože nesoutěžního charakteru, zaznamenala značný úspěch a slibovala si každoročně opakující se a stoupající ohlasy.

MFFKV a komunismus

Československý komunistický převrat ale slibný start MFFKV uvedl do pozadí a jeho podobu proměnil na stinnou scénu. Sovětský svaz určoval jeho vývoj a průběh po dalších dlouhých čtyřicet let. Diktoval si filmy, které se zde měly a směly promítat, a to samé platilo i s udílením a předáváním ocenění. Promítaly se tedy pouze filmy, s nimiž souhlasily státy Sovětského svazu, a jejichž ideologie byla orientována na budování socialismu a naprosté opovrhování kapitalismem. Filmy ze Západu byste zde nenašli.

Ocenění do roku 1948 udíleny nebyly, to až komunisté je začali hojně rozdávat. Od této doby má tedy filmový festival soutěžní charakter. Tohoto roku se začala předávat cena, jejíž udílení trvá dodnes. Jedná se o Křišťálový glóbus. Vůbec poprvé byl předán za film s názvem Osvětim. V roce 1953 a 1955 se festival nekonal.

Uvolnění

Po roce 1956 se komunistický režim pomalu rozvolňoval a filmový festival začal účastníkům nabízet širší rozsah zahraničních snímků. V roce 1956 získal nálepku A-festival, což ho zařadilo na seznam nejkvalitnějších mezinárodních filmových festivalů. Od této doby se do naší země sjíždí řada významných zahraničních tvůrců, herců a celebrit.

K TÉMATU  Zemřel Jiří Bartoška. Charismatický herec a tvář karlovarského festivalu
A jak to letos vypadalo na zahájení 56. ročníku?

MFF v Moskvě

O 2 roky později Sovětský svaz založil svůj nový festival, a to přímo v Moskvě. Tím bylo zároveň rozhodnuto, že se Moskva bude s Karlovými Vary střídat. Proto byl festival u nás v jednu dobu konán pouze ob rok.

1968

Toto období bylo pro Mezinárodní filmový festival zatěžkávající. Politická scéna událost uvedla opět do podoby roku 1948. Tématiku diktovali politici, a proto hlavní program spočíval ve filmových snímcích o budování režimu. Tehdejší věhlasnost události se nejenže znovu upozadila, ale její kvalita rapidně poklesla. Lidé přestali mít o festival s takovými filmy zájem.

Revoluce

Na lepší časy se MFFKV, stejně jako celé naší zemi, začalo blýskat až s převratem roku 1989. Již žádné diktované politické směry, ideologie, tématika a snímky. Ačkoli se mohlo zdát, že úroveň festivalu začne stoupat, tomu tak zcela nebylo. Nebo takhle, úroveň se začala zvedat, ale stejně tak i u dalších mezinárodních festivalů.

Zlomový rok 1994

Po revoluci se promítaly filmy, které před ní byly zakázané. Jenže po jejich zhlédnutí přestali mít návštěvníci o festival zájem a účast opět klesala. Změna byla nevyhnutelná. Proto se Karlovy Vary jako město sneslo na uzavření dohody s Grandhotelem Pupp a Ministerstvem kultury na sestavení nadace, která by si MFFKV vzala pod svá ochranná křídla.

Cílem této nadace bylo obnovit prestiž Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, a tím přilákat nejen větší množství diváků, ale zároveň lidí od filmu. Důraz se měl klást na kvalitní nabídku filmů, které zase přitáhnou celebrity, čímž se úroveň značně navýší.

Sestřih nejlepších momentů z 55. ročníku

Prezidentem celé nadace se stal velice populární český herec Jiří Bartoška. V této funkci setrvává až do dnešního dne. Na změně prestiže MFFKV se sám významně podílel. Avšak samozřejmě nejen on. S prací na festivalu se se jménem Jiřího Bartošky pojí další jméno – Eva Zaoralová. Byla to známá publicistka, která spoluprací s Jiřím Bartoškou dokázala události vdechnout nový život. Letos na jaře bohužel zemřela.

K TÉMATU  35 vychytávek, které vám zpříjemní vaření

Každoroční úspěch

S vytvořením této nadace se festivalu velice daří. Každý rok je za něj právem sklízený úspěch. Na MFFKV se promítají kvalitní a vyžadované snímky, sjíždějí se na něj zvučná jména, jako Leonardo DiCaprio, Morgan Freeman, John Travolta, Johnny Depp, Michael Douglas,…) a celkově je to jedna z největších kulturních akcí celého roku konaného v naší krásné republice.

Sledovali jste letos dění na tomto festivalu?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Claudia Cardinale: Žena, která dobyla svět

Marilyn Monroe: Lidé ji nikdy nebrali vážně

Zdroje článku:
www.kviff.com, www.heyfomo.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V práci blázinec, dovolená vyloučená a jarní prázdniny na krku. Nemoc nebo nedostatek peněz, důvodů, proč nemůžete vyjet s dětmi na jarní prázdniny, může být celá řada. Proto ještě nemusí dítě celý týden sedět doma u televize a tabletu. Zkuste mu připravit tak trochu jiné prázdniny.
Máte před sebou první rande a hned jdete společně na večeři? Gratulujeme k takové odvážnosti. Přemýšlela jste někdy nad tím, co všechno se ale při takové obyčejné večeři může stát?
Váš přítel má z předchozího vztahu dítě a vy se obáváte, zda novou situaci všichni obstojně zvládnete? Máme pro vás několik tipů, se kterými se na celou situaci můžete podívat z té lepší stránky. Co dodržet, aby to fungovalo?
V létě je čas cestování, a to bývá mnohdy pro lidi s dětmi noční můrou. Jedním z řešení je jezdit na výlety v noci, ale například cesta k moři zabere i více času, než jsou děti ochotné spát. Proto bychom vám rádi doporučili některé hry, které děti stoprocentně při jízdě v autě zaujmou a zabaví.
Herečka Courteney Cox, známá především díky své roli Moniky Gellerové v kultovním seriálu Přátelé, oslavila své 60. narozeniny. Oslava proběhla v úzkém rodinném kruhu a herečka se podělila o některé momenty na svých sociálních sítích. Courteney Cox stále září, což potvrzují její fanoušci po celém světě. Kariéra
All beige outfity. Nekončící trend, který bychom už mohli označit pomyslnou značkou nadčasovost. Za těch pár let, co tu s námi je, by si to zasloužil. Stejně jako černá, bílá či námořnicky modrá patří i béžová mezi barvy, se kterými nikdy nešlápnete vedle.
Dokážete si představit, jak moc dokážou být opalovací krémy nebezpečné? V některých případech mohou pozměnit i naši DNA! Neodnesete to vy, ale vaše děti a vnoučata už možná ano.
Své zdraví můžeme potěšit různými způsoby. Můžeme začít konečně sportovat nebo se více hýbat. Můžeme si svůj jídelníček zpestřit a dodat do něj potraviny či suroviny, za které nám naše tělo poděkuje. V ideálním případě bychom měli do jídelníčku zakomponovat lněný olej, což je superpotravina výjimečná svými zdravotními benefity. Už jste slyšeli o tělu prospěšných účincích lněného oleje?
Podívejte se, jak vytvořit překrásné bronzově třpytivé a neutrální kouřové oční stíny. Jejich barevný tón funguje s jakýmkoli odstínem pleti! Ideální na večírek, do divadla nebo večerní akci.
Máte pocit, že se točíte v bludném kruhu? Věci se nevyvíjí podle vašich představ? Máte pocit, že všechno je špatně? Že se ostatní mají lépe než vy? Zkuste se uvolnit a nechat všechno být. Hlavně se přestaňte bránit a obviňovat druhé kolem vás.
Vaše kamarádky mají děti nebo setrvávají ve vztazích, které jsou naprosto nefunkční. A vy přemýšlíte, proč je vlastně člověk ve vztahu, když být sám taky není k zahození. Pojďme si to shrnout a podívat se na výhody single života.

Výběr článků

Štědrovečerní večeře u nás už není jen kapr a bramborový salát, přestože tato kombinace dominuje. Češi stále více experimentují. Pokud letos chcete také změnu, nechte se inspirovat tradicemi z jiných zemí světa.
8. září 2022 skončila éra Alžběty II. V tento den, v šestadevadesáti letech, opustila svět. Nikoho tato zpráva nenechala lhostejným a někdo bude ještě dlouho truchlit. Se vší úctou k zesnulé královně, pojďme se společně podívat na nějaké úsměvné pikantnosti z jejího života. Mnohé vás jistě překvapí.

Nepřehlédněte

Slova, která říkala z plného srdce. Bez patosu, bez přetvářky. V době, kdy bojovala o každý nový den, nám Anička Slováčková připomínala to, na co často zapomínáme: že život není samozřejmost. A že každé ráno, kdy se probudíme, je malý zázrak. Její myšlenky teď rezonují s ještě větší silou. Proto jsme se je rozhodli sepsat, rozvést a připomenout si, proč bychom měli žít tady a teď. Ne až „jednou“. Ne „až bude lepší doba“. Ale dnes.
Sluníčko a teploty překonávající 20°C. Takto nějak přichází léto do české kotliny. Nemusíte na něj čekat na přelom května a června. Za takovým létem můžete vyrazit už v dubnu, třeba do Turecka nebo na Mallorcu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek