Středa , 02. 04. 2025

Hugo

Menstruační houba: Pomocník nebo hrozba?

Menstruace je nedílnou součástí života každé ženy. Zatímco některým z nás nepůsobí výraznější potíže, jiné ji doslova protrpí. Ať už jsou však projevy menstruace poměrně rozdílné, jedno mají všechny ženy společné - neustále hledají cesty jak tyto dny přečkat co nejkomfortněji.
menstruace
Čemu během menstruace fandíte vy? (foto: 123rf.com)

27. 12. 2021

27. 12. 2021

Možná právě proto se jednoho dne objevila menstruační houba, kterou obklopují různé názory. Je tedy skvělou cestou pro pohodovou a snadnější menstruaci nebo je to věc, které je zapotřebí se bát? Právě na to se nyní podíváme.

Vývoj menstruačních pomocníků

Zatímco naše předchůdkyně se během menstruačního krvácení musely spolehnout na textil nebo nepříliš hygienické pomůcky, dnešní svět nabízí řadu rozmanitých možností, jak si měsíčky co nejvíce ulehčit. Nejprve tu byly vložky, které se časem upravily do natolik skvělé podoby, že už nejsou pod oblečením téměř vidět. Navíc poskytují komfort i během silného krvácení a to nejen přes den, ale i v noci.

Následovaly tampóny, jedněmi milované, druhými nenáviděné, avšak nedá se jim upřít, že díky nim byl i ten sport o něco příjemnější. Zároveň přinesly oproti vložkám jednu úžasnou věc. Dalo se v nich pohodlně skočit i do bazénu. Jak šel čas, objevily se menstruační kalíšky, které nejenomže se staly pohodlnou alternativou, ale jdou ruku v ruce se současným trendem zero waste. Jsou zkrátka navržené pro opakované použití a netvoří se po nich tolik odpadu, jako třeba právě po vložkách či tampónech.

A zejména bezodpadový trend se také stal inspirací pro menstruační kalhotky nebo naše hlavní téma – menstruační houby, přičemž obě možnosti jsou jak jinak než pro opakované použití. Co je o menstruačních houbách dobré vědět?

Menstruační houba má původ v přírodě

Menstruační houby jsou svou podobou velmi podobné klasickým houbám na mytí celého těla. Jejich původ je čistě přírodní – nalézají se totiž na dně teplých a čistých oceánů a moří. Pokud je houba suchá, je velmi tvrdá, avšak po kontaktu s vodou je velmi měkká a jemná jako hedvábí. Obecně je také spojená s vysokou mírou absorbce, což je jeden z důvodu, proč se posléze stala hygienickou pomůckou.

K TÉMATU  Udržitelný adventní kalendář, za který vám příroda poděkuje

Jak se menstruační houba zavádí?

Zavádění menstruační houby je velmi podobné tomu, jako když si zavádíte klasický tampón. Jde především o to najít co nejpohodlnější polohu a dostatečně se uvolnit. Díky velké poddajnosti se s menstruační houbou pracuje velmi dobře, navíc pokud je větší, než vám vyhovuje, není problém ji upravit do ideální velikosti. 

Používání menstruační houby má svá pravidla

Stejně jako v případě tampónu je nutné, abyste houbu pravidelně měnila, a to ideálně po 4-6 hodinách. Velmi záleží také na intenzitě krvácení, přičemž pro tento případ existují i různé velikosti hub. I tak ale dbejte na pravidelnou výměnu. Následně jen houbu umyjete pod tekoucí vodou a potom obratem zavedete. Menstruační houbu je pak údajně možné použít také během sexu v rámci menstruace, i zde je poté zapotřebí houbu důkladně očistit. Menstruační houbu pak není možné použít v případě, kdy máte vaginální infekci. 

Může krev přes menstruační houbu protéct?

Menstruační houba opravdu hodně saje, a protože je vyráběna v několika velikostech, je málo pravděpodobné, že by došlo k úniku krve. Pro každý případ je ale vhodnější jistit se třeba slipovkou nebo menstruačními kalhotkami.

Dezinfekce na prvním místě

Protože je houba určená pro opakované použití a navíc není možné ji klasicky vyvářet, je zcela nutné ji dezinfikovat v octovém roztoku, tea tree nebo v solné koupeli. Po umytí nechte houbu na čistém a suchém místě, tedy nikoli ve vlhku, kde by mohla nasát nejrůznější bakterie.

Je menstruační houba nebezpečná?

Ačkoli je možné dočíst se řadu benefitů, jedno je jisté. Menstruační houba způsobuje u žen určité obavy. Aby ne. Velkou roli v tom totiž hraje nemožnost vyvářky, také dále neovlivníme, kolik bakterií houba pochytá během svého sušení. Oproti tampónu pak není zabalená do hygienického balení, hrozba potenciální infekce při nedůkladné péči je tedy poměrně vysoká. Jistý poprask si menstruační houba vysloužila také z důvodu, že ačkoli se jedná o přírodní produkt z čistých moří, nejedná se o produkt, který je stoprocentně čistý. I v ní se totiž mohou objevit nepatrné mikroorganismy, které citlivějším osobám následně způsobí problémy.

K TÉMATU  Na výcvik psa se musí chytře. Udělejte z toho hru pro vás oba

Tip: Víte, že existují přímo tampóny na noc? Doporučujeme přečíst článek od webu Chytryspanek.cz, kde se dozvíte všechny potřebné informace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak si zpříjemnit období menstruace? Zvládněte dny s úsměvem na rtech

Kalíšek nebo menstruační kalhotky?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Mít dostatek kvalitního spánku je nesmírně důležité. Díky tomu se vaše tělo cítí lépe a mozek správně funguje. Mnoho z nás má ale s usínáním problém. A nejenom s usínáním, ale i s udržením kvalitního spánku po celou noc. Pokud spíme špatně, negativně to ovlivňuje možnost učení, snižuje kapacitu paměti, máme špatnou náladu a naše emoce jsou negativní. Co tedy pomáhá k lepšímu spánku?
Jídlo, zdroj energie, ale také droga, na které je závislá celá planeta. Jídlo řešíme prakticky celý život a ne nadarmo se říká, že jsme tím, co jíme. Potraviny ovlivňují nejen to, zda budeme mít nadváhu, ale také mají vliv na nemoci orgánů v našem těle a působí na náladu, imunitu, kvalitu našeho spánku a celkovou psychickou pohodu.
Přemýšlíte už nyní nad tím, kam se letos pojedete podívat? Zahraniční dovolená může být naplánovaná s předstihem, ale klidně i rozhodnutím na poslední chvíli. Dovolená v Itálii je mezi Čechy každým rokem velice oblíbená.
Vztahy s tchyní jsou kapitolou partnerského života samy o sobě. I když v mnoha případech jde o vztahy skvělé, v jiných to může značně skřípat. Zatímco někdy dělá tchyně naschvály, jindy si žena nenastaví jisté hranice, které se poté neustále překračují.
Mezi námi jsou tací, které bolí hlava jednou nebo dvakrát za rok. Pak existují lidé, kteří se potýkají s bolestmi hlavy téměř pravidelně. A některé z nás postihuje ubíjející migréna, kvůli které jsou dočasně vyloučení ze společenského života. Ale víte, co dělat, když na bolest hlavy ani migrénu nic nefunguje?
Současná hygienická situace si žádá kooperaci nás všech. Je potřeba, abychom se chránili podle hesla, které bylo vytvořeno: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.“ Roušku si můžete vyrobit mnoha způsoby.
Sladkou chuť miluje většina z nás už odmalička. Ostatně kdo by neměl rád chutné bonbónky, dortíčky nebo třeba sušenky. Ale upřímně – cukr je jed, a přestože nám chutná, ve finále nám škodí. A představa, že se za pár let budeme bahnit v obezitě, trpět srdečním onemocněním nebo si píchat inzulín, není zrovna lahoda. O důvod víc, proč si navyknout na život bez cukru. Jenže, jak na to?
Včerejší den na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary nabídl bohatý program s filmovými premiérami, setkáními a kulturními událostmi. Herečka Iva Janžurová se představila na premiéře dokumentu Janžurka, která přilákala pozornost filmových nadšenců. Podívejte se na to, co se odehrálo za kulisy jednoho z nejvýznamnějších filmových festivalů ve střední Evropě.
Jaro je oficiálně tady, a tak byste měli i ve své domácnosti navodit jarní atmosféru. K tomu vám perfektně poslouží několik jarních dekorací, co rozzáří váš interiér pastelovými barvami.
Možná jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste nevěděli, jak se rozhodnout. Dokola jste přemýšleli nad tím, jaká je ta vaše správná cesta. Taky jste si asi říkali, jestli to rozhodnutí bude opravdu z vašeho srdce. Jak tedy poznat, co doopravdy chcete a činit tak vždy správná rozhodnutí, která vychází z vašeho srdce? O tom si dnes povíme!
Pokud hledáte ideální místo pro víkendový únik do přírody, Česká republika nabízí nepřeberné množství nádherných lokalit. Od majestátních hor Krkonoš po malebné rybníky Jižních Čech, každé místo má své kouzlo. Prozkoumejte s námi ty nejkrásnější kouty naší země, kde si odpočinete od každodenního shonu a načerpáte novou energii. Pojďte objevit skryté poklady české přírody!
Také někdy nerozumíte tomu, kde se ve vás vzaly negativní pocity? Jak je možné, že se najednou cítíte špatně a podrážděně? Co kdybych vám prozradila, že za to může dokonce i to, co jíte! Možná je to pro vás novinka. Každopádně pojďme si o tom povědět více. V tomto článku pochopíte, jak je to vůbec možné a jak to můžete změnit k lepšímu. Takže určitě pokračujte ve čtení, aby vaše nálada byla už jen lepší a lepší!

Výběr článků

Ve věku 76 let zemřela bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Informaci potvrdila České televizi někdejší ústecká hejtmanka Jana Vaňhová. Benešová působila jako ministryně spravedlnosti ve vládě Jiřího Rusnoka a později ve vládě Andreje Babiše.
Je zřejmé, že vnímání krásy a dokonalosti je hodně subjektivní záležitost. To, co je pro někoho úchvatné, je pro druhého nezajímavé a naopak. I přes odlišnosti vnímání jsme ale vlivem doby uvízli v bublině, která rozděluje společnost na krásné a ošklivé, asi tak jako v pohádkách, na které jsme se dívali odmalička.
Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která se po třicátém roce života začne z těla vytrácet. V tomto okamžiku nastupujeme my - naším úkolem je kolagen opětovaně do těla dodat, protože jinak to první, co půjde vidět při setkání s námi, budou vrásky a ochablá pleť.

Nepřehlédněte

Věděli jste, že podle posledních statistik má průměrný člověk ve svém mobilním telefonu stažených zhruba třicet mobilních aplikací? Sice je nemusí nutně využívat, ale staženy jsou. Zatímco pánové nezapomínají kromě sociálních sítí na sportovní aplikace nebo aplikace sportovního sázení, co ve svém mobilu ukrývají ženy?
Najednou zasvítí sluníčko do oken, venku rozkvetou keře a hned vám svět připadá mnohem veselejší. Jaro už je tady, a to nejen teplotami venku. Velikonoce jsou za necelý měsíc, a tak je ten správný čas vnést jarní náladu také do vašeho domova.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek