Mnozí lidé se mylně domnívají, že je pro pěstování mandloně zapotřebí nějaké zvláštní klima. Jenže ve skutečnosti není žádné exotické nebo příliš teplé podnebí nutné. O strom se jen musíte starat, poté vám přinese opravdu bohatou úrodu a vy sklidíte lahodné a šťavnaté mandle přímo zde, v českých podmínkách.
Krásné stromy, které přinesou nejen úrodu
Každý majitel zahrady chce, aby byla nejen krásnou ozdobou celého domu, ale také aby byla k něčemu užitečná čili aby například plodila nějaké zdravé pochoutky. Pokud si na zahradu vysadíte zrovna mandloň, dobrot se dočkáte.
Mandle jako takové patří mezi nejoblíbenější zdravé pochoutky vůbec. Co je zajímavé, tak že nikdo neví, odkud vlastně pochází. Pravděpodobně jejich kořeny sahají až do daleké Asie, ovšem už před čtyřmi sty lety se mandloně vyskytovaly i na Moravě. V Čechách se s nimi bohužel dodnes příliš nesetkáte.
Odrůdy mandloní
Stejně jako rozlišujeme mandle podle chutí nebo zpracování, existují i různé odrůdy mandloní. Ty plodí buďto mandle s tvrdou peckou a sladkým jádrem, nebo praskavé mandle s měkkou peckou a sladkým jádrem. Setkat se můžete i s hořkými mandlemi, které mají tvrdou pecku a hořké jádro.
Co se týče zmiňovaných odrůd mandloní, některé z nich jsou takzvané cizosprašné, jiné částečně samosprašné a další plně samosprašné. U všech ale platí, že kvetou na jaře. Bohužel se velice často stává, že pokud u nás zima dřímá o něco déle, mandloně poškodí. Mrazíci jsou k nim velmi nešetrní. Z toho důvodu většinou přežije jen část květů.
Jak pěstovat mandle na mandloni
Jelikož jste nyní seznámeni s nepříjemnostmi, k nimž může během pěstování dojít, a jste s nimi zcela smíření, přichází řada na samotné pěstování mandlí. Odborníci tvrdí, že stromy jako takové jsou vůči mrazům odolné (jenom květy jsou náchylné), proto se nemusíte obávat toho, co se s nimi přes zimu stane. Je však dobré je mít na chráněných stanovištích, ideálně se vyhýbejte mrazovým kotlinám, kde by byl život mandloní významně ohrožený.
V nejlepším případě je umístěte na takové stanoviště, kde je poloha otevřená a kde jsou hluboké, teplé a těžké půdy. Pokud je dané místo plné živin, pěstování bude jistě úspěšné.
Pěstování čtvrtkmenu nebo polokmenu
Zpravidla se mandloně pěstují čtvrtkmenem nebo polokmenem, jež mají volně rostoucí patrovou korunu a terminál. Stromy se mohou zanechávat hustší, není to stejné jako s jinými ovocnými stromy na vaší zahradě.
K vysazování se uchylte na jaře. Terminál se zkracuje o tři až pět pupenů, ponechává se čtyři až pět kosterních větví, korunka se jen mírně upraví. V dalších letech se “zapěstovává” korunka. Jelikož mandloň za svůj život produkuje velké množství zahušťujících výhonků, je zapotřebí se o strom opravdu pečlivě starat. Nebojte se do něj i trochu “říznout”, čímž se znásobí jeho plodnost.
Jak poznat zralé plody?
To, co každého pěstitele zajímá je, kdy se mohou plody sklízet, respektive kdy jsou zralé. Zralost poznáte podle praskání a sesychání zeleného oplodí. V takové chvíli se plody oplodí zbavují a mandle se suší v lískách v teple, kde proudí vzduch (tím zamezíte jejich zplesnivění). Až je proces u konce, mandle se skladují zásadně v suchém a chladném prostředí, a to ideálně ve skořápkách. Ty jim zachovají chuťové vlastnosti i na mnoho let dopředu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Vanilkový dezert s mandlemi. Krémový a nadýchaný
Dokonalá zahrada. Nejlepší tipy, jak ji uzpůsobit tak, aby se propojila s vaší myslí a nitrem!