Středa , 14. 05. 2025

Bonifác

Liběna Rochová, česká designérka, jež formuje budoucí módní generaci

Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?
Liběna Rochová
Oděvní designérka a umělkyně Liběna Rochová.

09. 11. 2022

Od narození žila Liběna Rochová v kulturním a kultivovaném prostředí. Otec vědec a maminka herečka. Vždy ji fascinoval výtvarný svět, a tak chvíli přemýšlela o tom, že se stane malířkou. Také se chtěla věnovat profesím jako je fotografka, tanečnice nebo kameramanka.

Studium a první přehlídky

Na základní škole se rozhodla, že půjde studovat tradici českého i světového kostýmu. V jejích snech jí ale bránila pozice politicky nežádoucího otce. Nakonec se jí podařilo na střední školu dostat a začala navštěvovat oděvní ateliér na Textilní průmyslové škole v Brně.

MEI
MEI je kolekce inspirována jejími zážitky z cest.

Po úspěšném dokončení střední školy chtěla dále pokračovat ve vysokoškolském studiu na UMPRUM. Tento sen se jí však nesplnil. Začala tedy pracovat v módním salonu a díky podpoře vedoucí mohla uskutečnit své módní přehlídky.

Liběna Rochová je i ve svých 71 letech proslulá nekonečnou energií a výbornou kondicí. V čem tkví její tajemství? Už léta praktikuje ajurvédu. Vstává kolem páté ráno, medituje, cvičí nebo si dělá olejové masáže. Snaží se neustále držet pozitivní a mladou mysl. Jak sama říká: „Člověk musí být zodpovědný sám k sobě, být vyrovnaný a mít se rád. Nejde to hned, ale když se rozhodnete, a intenzivně na to myslíte, že to tak chcete, tak se to stane.“

Rochová
Šaty z kolekce MEI.

Umělkyně až do morku kostí

Zlomová příležitost v její profesní kariéře přišla v roce 1991 v Düsseldorfu na veletrhu premiérových kolekcí světových módních návrhářů, kde její práce sklidila obrovský úspěch.

  • V roce 1999 založila Studio LR.
  • V letech 2005 až 2010 vedla Studio LR-Gallery, zaměřené na rozvoj mladých designérů.

Ve své kariéře se zabývá navrhováním kostýmů pro divadlo a film, uměleckých oděvních předmětů, večerních rób pro výkonné umělce, oděvů pro soukromé zákazníky, konfekce a unikátních modelových kolekcí. Dále také Liběna Rochová navrhuje skleněné šperky a umělecké předměty, papírové obrazy a módní umělecké předměty.

K TÉMATU  Umělé nehty nebo přírodní. Jaké mají výhody a nevýhody a které jsou pro vás ty pravé

Ráda propojuje nositelnost, kreativitu a také udržitelnost. Proto vytváří například šaty z papíru, šperky ze skla nebo z kovu.

Její skvělá a originální práce je oceněna řadou prestižních cen. Je vítězkou ceny Módní návrhář nebo Grand designér roku. Tvorbu Liběny Rochové můžete obdivovat ve sbírce Museé de Tissus v Lyonu a v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze a Brně.

Kariéra oblíbené profesorky

​​Od roku 2008 vede Ateliér designu oděvu a obuvi na pražské UMPRUM. Díky svým vynikajícím pedagogickým a odborným schopnostem její studenti a absolventi dosáhli mnoha ocenění a získali prestižní pozice v oboru.

Právě ve své profesorské kariéře našla hlavní poslání. Výchova mladých špičkových oděvních designérů má pro ni velký smysl.

V roce 2011 získala funkční období a v roce 2017 byla jmenována profesorkou, což z ní v současnosti dělá jedinou aktivní pedagožku a vedoucí ateliéru s tímto akademickým titulem v zemi. Vychovala již několik generací nadějných oděvních tvůrců, z jejího ateliéru vzešla talentovaná designérská jména, mezi která patří Daniela Pešková, Pavlína Miklasová nebo Adam Kost.

Rozhovor pro UMPRUM o talárech, které navrhovala i udržitelnosti v módním průmyslu.

Spolupráce s DEBROU

DEBRA, nadace, která pomáhá pacientům s nemocí motýlích křídel. Pro Liběnu Rochovou jde o srdcovou záležitost. Dokonce její oděvní kolekce NADOTEK a DOTEKY, na kterých spolupracovala s malířem Lukášem Musilem, dosáhly velkého úspěchu. Kromě nadace DEBRA podporuje také projekt Panenka od UNICEFU.

Rochová
Liběna pomáhá pacientům s nemocí motýlích křídel.

Její tvorba je nadčasová, jedinečná, jednoduchá i komplikovaná zároveň. Liběna Rochová je bezpochyby ženou na svém místě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Největší módní faux pas. Znáte je všechny?

Geometrické tvary jsou v módě. Jak je nosit?

Zdroje článku:
https://libenarochova.cz/about, https://www.elle.cz/celebrity/rozhovory/libena-rochova-rozhodla-jsem-se-byt-stastna, https://program.rozhlas.cz/libena-rochova-a-jeji-cesta-na-spicku-ceskeho-odevniho-designerstvi-8573446
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Včera nastalo novoluní ve znamení Raka a přináší s sebou jedinečné příležitosti pro nové začátky. Jak mohou tyto lunární energie ovlivnit váš život, a na co byste se měli zaměřit, abyste plně využili jejich potenciál? Přečtěte si náš článek a zjistěte, jak tento magický moment využít ve svůj prospěch
Silná intuice, opakující se sny nebo déja vu. To vše jsou údajně známky reinkarnace. Tedy toho, že žijete už "několikátý" život. Znamená to, že se vaše duše vrací znovu v jiné životní formě. Věříte nebo nevěříte?
Zvoní budík - je zase ráno. Probouzíte se polámaní, s viditelnými kruhy pod očima a s padajícími očními víčky. Znovu jste se pořádně nevyspali. Už se to táhne několik dní a stále nevíte, jak svůj spánek opět zkvalitnit a prodloužit. Ty probděné noci se začínají projevovat na vaší pracovní výkonnosti i na náladě, kterou nemáte zrovna nejlepší. Možná za špatným spaním vězí tři věci. Jaké?
Svět českého filmu přišel 8. listopadu 2022 ve věku jedenaosmdesát let o jednu z nejuznávanějších režisérek a scenáristek u nás, Marii Poledňákovou. Jaká byla? Co ovlivnilo její tvorbu? A jaké filmy patří mezi ty nejoblíbenější? Zavzpomínejte s námi.
Nejběžnější příčinou lupů je seboroická dermatitida nebo někdy nazývaná seborrhea. Suchá pokožka, citlivost na specifické vlasové produkty a kožní podmínky, jako je ekzém nebo lupénka, mohou zvýšit náchylnost k tvorbě lupů. Rovněž se věří, že běžná houba malassezia může být spouštěčem. Jak na lupy?
Zima se nese ve znamení deprese a pochmurného počasí. Právě počasí může za pokulhávající náladou a právě špatná nálada vám dělá ty dny zbytečně dlouhé a nepříjemné. Naštěstí máme recept, jak vyzrát jak na zimní depresi, tak na pochmurné počasí. Zkrátka si jen zalezte do peřin a pusťte si jeden z filmů, který doporučujeme. Rozhodně vás zahřejí na duši!
Přemýšlíte nad skladbou svého jídelníčku? Víte, kolik sníte denně bílkovin nebo vlákniny? Hlídáte si, co jíte? Možná, že ne. Hodně lidí nepřemýšlí nad tím, co jí a zda se stravuje správně. Většinou jako výmluva poslouží nedostatek času. Bílkoviny jsou ale pro tělo skutečně nezbytné a drtivá většina populace jich konzumuje málo. Zkuste to změnit.
Poslední dny před Štědrým dnem! Sobota bude nejspíš ve znamení úklidu, i tak byste si ale měly najít čas na odpočinek. Zlatá neděle je pak den pro nákup těch úplně posledních chybějících dárků. Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co vás může o víkendu potkat.
Už několik posledních let je módním trendem označovat výrobky přízviskem bio, farmářský nebo lokální. My se dnes podíváme na kloub především slovíčku 'bio', které v nás sice může evokovat něco, co je velmi kvalitní, ale ve skutečnosti tomu tak být rozhodně nemusí.
Venku je sychravo, zima, a druhý den svítí slunce a sundaváte vrstvu oblečení. Právě tohle období je nejnáročnější na náš imunitní systém. Jak se dá zvýšit obranyschopnost organismu?
V dnešním společenském kontextu se stále více mluví o fenoménu známém jako 'Incely'. Ale kdo jsou vlastně Incelové a co tato identita znamená? Tento článek se zaměřuje na rozklíčování termínu 'Incel' a poskytuje pohled do života mužů, kteří se identifikují jako involuntary celibate. Přinášíme vám analýzu, příčiny, a zkoumáme, jaká společenská témata a výzvy mohou přispívat k formování této specifické komunity.
Petr Hapka, významný český skladatel, by oslavil 13. května 2024 své osmdesáté narozeniny. Své umělecké kořeny má v hudební rodině a vzdělání z pražské konzervatoře. Jeho rozsáhlé dílo zahrnuje hudbu k filmům, televizním seriálům, divadelním představením a také vlastní hudební projekty. Hapka je známý svým jedinečným skladebným stylem, který ovlivnil mnohé generace.

Výběr článků

Pro podklady na tento článek nemusíme sahat hluboko do kapsy, vždyť přece katastrofické filmy se často natáčejí právě na základě skutečných událostí. Ke každé události se pak přirozeně přidá malé nebo velké množství fikce a divák se může těšit na fascinující a zároveň strašidelný koktejl. Hollywoodští filmaři jsou na takové trháky přímo odborníci, a proto se nechte strhnout ojedinělými snímky, které by za žádnou cenu neměly ujít vaší pozornosti!
Květináče dnes mají spoustu podob. Ty venkovní mohou být i samozavlažovací, ale nejdůležitější je materiál. Oblíbené jsou betonové nebo ratanové květináče. Samozřejmostí jsou ale i klasické keramické květináče, a nejlevnější variantou jsou potom ty plastové, které ale také umí vypadat k světu.
Jaro s sebou nenese jen hromadu sluníčka, ale především alergie, které nepatří k tomu nejmilejšímu. Když všechno kolem nás začne kvést, ve vzduchu se rázem začne vznášet větší množství pylu, což vede k alergickým reakcím. Pojďme si prozradit, co na sennou rýmu a další projevy alergie zaručeně zabírá.

Nepřehlédněte

Ekonomům je nyní zřejmě jasné, o čem je řeč, nebo tedy alespoň ve světě obchodování, ostatní možná jen pokrčí rameny. Optikou Paretova principu se však můžete zadívat nejen na svět ekonomie, ale na veškerou vaší činnost – hubnutí nevyjímaje. O čem je to tedy vlastně řeč?
Celý den v jednom kole. Práce, děti, rodiče, domácnost. Nedej bože, když do toho zazvoní telefon a tam se ozve plačící kamarádka, že jí opět ten její nadával. Najednou vám začne docházet, že je toho na vás prostě moc. Kde se stala chyba? Příliš jste začali obětovat své vlastní životní štěstí a darovali jste ho na stříbrném podnose jiným lidem. Pomalu tento program změníme. Konec sebeobětování!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek