Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Co je to kyberšikana a jak se jí bránit? Téma, které je stále aktuální

Dnes jsme si již navykli komunikovat běžně přes internet, dozvídat se o kamarádech na sociálních sítích, každý den rozeslat několik e-mailů. Stejně tak jako nám však toto umožňuje velmi efektivně pracovat a být neustále ve spojení, mohou nás právě tyto technologie na druhé straně výrazně ohrožovat.
kyberšikana
Co je to kyberšikana? A jak se jí bránit? (foto: 123RF)

20. 04. 2021

Ubližování, vydírání a ztrapňování prováděné prostřednictvím počítače nebo třeba mobilu se označuje jako kyberšikana. Můžeme slyšet hovořit též o počítačové šikaně. Jak konkrétně může probíhat?

Stačí fotka nebo video

Ke kyberšikaně dochází v případě, kdy útočník pořídí fotografie nebo video s cílem dotyčného zesměšnit nebo mu jinak uškodit. Při zveřejnění na sociálních sítích pak na sebe další efekt nenechá dlouho čekat.

Může se jednat o umístění upravených fotografií, zveřejnění informace, která je čistě soukromá, různé nadávky nebo nevhodné komentáře na facebooku, urážlivý e-mail, ponižující video nebo webové stránky vytvořené s cílem konkrétní osobu ponížit.

Výrazný dopad na oběť

Kyberšikana má proti šikaně klasické hned celou řadu „výhod“, které zesilují její působení. Jak již bylo řečeno, pořízený materiál stačí pomocí několika kliknutí vystavit na některé ze sociálních sítích. O další šíření už se pak zcela bez práce postará stále širší publikum. Útočník už se pak nemusí v podstatě o nic starat, naopak se postupně mohou přidávat další agresoři.

Ke klasické šikaně dochází v přítomnosti útočníka. Můžete se tedy pokusit vyvarovat se situacím, kdy by toto mohlo nastat. Kyberšikana však není nijak limitována časem ani místem. Od zveřejnění příspěvku probíhá neustále, je jedno, kolik je hodin, nebo kde právě jste. Nemáte příležitost si odpočinout, útoku se vyhnout.

Anonymita útočníka

U tohoto typu šikany nemusíte vůbec tušit, kdo za ní stojí. Většinou o něm kromě přezdívky (tzv. nicku) nevíte vůbec nic. Zároveň tato anonymita dodává útočníkovi odvahu. Je to podobné, jako když lidé získávají větší odvahu a zároveň mají vyšší tendenci k provádění trestného jednání v momentech, kdy jsou kryti maskou nebo jsou součástí davu.

Varovné signály

Dopad na oběť je především v rovině psychické. Nezaznamenáte modřiny nebo potrhané oblečení, ale člověk se spíš začne víc uzavírat do sebe, bude úzkostlivý, nebude mít o nic zájem. Můžete si všimnout změny v tom, jak často používá mobil nebo počítač.

K TÉMATU  Reinkarnace: neověřený nesmysl nebo nepopiratelný fakt? Vrací se naše duše na svět znovu?

Po přečtení zprávy, e-mailu, může být dotyčný viditelně rozrušený, smutný nebo vzteklý. Není v tak častém kontaktu s přáteli. Vyhýbá se akcím, kde by bylo přítomno více lidí.

Jako následek a na psychické vyčerpání se mohou objevit i zdravotní potíže – nevolnost, bolesti hlavy, bolest břicha. Dotyčný může trpět nespavostí, být nervóznější, mít tendence k úzkostným myšlenkám.

Jak se bránit?

Když už jednou takový útok začne, jen velmi obtížně končí. Při vystavení kyberšikaně se doporučuje nechávat si kopie zaslaných zpráv a všeho potřebného. Je lepší řešit věc hned na samém počátku a svěřit se někomu ze svých blízkých. Důležité je zprvu získat především potřebnou podporu. Na zaslané urážlivé zprávy je lepší nereagovat. Podle intenzity útoku je pak možností obrátit se na policii.

Ideální je soustředit se také na prevenci vzniku kyberšikany. S rizikem si zahráváme především v momentech, kdy na sebe na internetu vyzrazujeme některé citlivé údaje. Vždy tedy myslete na to, že je důležité chránit i na internetu své soukromí.

Nezveřejňujte svou adresu, telefon nebo informace o svých blízkých. Na podezřelé vzkazy a zprávy nereagujte. Dobře volte veškerá přístupová hesla a nikomu je nesdělujte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Děti a šikana: jak pomoci svým dětem ji překonat?

Závislost na internetu a rizika sociálních sítí. Nepodceňujte je

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Šnečí sliz můžeme stále častěji vidět jako součást drahých kosmetických přípravků. Než se stal trendem pro podporu krásy, byl ve starověkém Řecku lékem na záněty. Mnoho žen o něm ještě neslyšelo a některé na něj jen nevěřícně koukají v obchodních regálech. Představíme si, co to šnečí sliz je a jaké má potenciální přínosy.
Nechcete mít na svém břiše navždy důkaz toho, že jste se stala matkou? Zvolte účinnou prevenci v podobě každodenního mazání mandlovým či slunečnicovým olejem. A proč byste měla do jídelníčku zahrnout otruby a lněná semínka?
Dvě dimenze jednoho problému - najít si manžela a správně se o něj postarat - patřily k těm nejzásadnějším tématům, které před 70 lety řešily magazíny a žurnály určené ženám. Inspiraci z nich můžete načerpat i dnes, ale jen na vlastní nebezpečí.
Dámy, ruku na srdce, která z vás se každoročně netěší na první letní paprsky, abyste svou pokožku mohly vystavit sluníčku? Věděly jste ale, že opálená kůže byla dříve známkou chudoby? A kdy se na trhu objevily první opalovací krémy? Čtěte dále a dozvíte se mnohem více o historii opalování.
Už na gymnáziu jsem věděla, co chci dělat. Chtěla jsem se stát fyzioterapeutkou, pracovat s lidmi a pomáhat jim od bolesti. Jenže to nebylo tak snadné, na vysokou jsem se nedostala, ani napoprvé, ani napodruhé, a tak jsem to vzdala a rozhodla jsem se, že se stanu masérkou. A pak přišla hodně lákavá nabídka.
Když se blíží vánoční svátky, v obchodních centrech se setkáváme s obrovskými frontami. Ty však nevedou nikam jinam než do malého krámku s názvem Pandora. Zejména pánové, kteří zapomněli svým nejdražším koupit něco hezkého se snaží na poslední chvíli ulovit alespoň přívěsek na náramek, po kterém ženy doslova touží, i když se tedy razantně plácnou přes kapsu. To se však změní.
8. listopadu oslavil herec Alain Delon své 87. narozeniny. Pro všechny je hercem překypujícím charismatem a přitažlivostí, o čemž by mohlo vyprávět mnoho a mnoho žen. Jaký byl a jaký je Alain Delon dnes?
Už nevíte, jak nad hyperaktivitou svých mazových žláz vyzrát? Zkuste esenciální levanduli nebo rozmarýn. Ovšem slibné výsledky přináší i olej z čajovníku australského, který zároveň omezí tvorbu akné.
Trápí vás otlačené prsty nebo puchýř na patě, když strávíte večer v lodičkách? Potí se vám v botě chodidla? Tyhle vychytávky vám poradí, jak na to. I ponožky se dají chytře schovat do jakékoli obuvi. Ale využít se dají i úplně jinak. Inspirujte se jednoduchými nápady, které ušetří vaše chodidla!
Drogerie jsou plné různých šamponů, kondicionérů, zábalů a masek, které mají ženám pomoci ke kráse. Většina z nich ale nakonec stejně zjistí, že nejlépe zabírá síla přírody.
Legendární český herec Karel Heřmánek zemřel ve věku 76 let. Smutnou zprávu na sociálních sítích oznámilo Divadlo Bez zábradlí, které založil a kde působil jako principál. Heřmánek byl známý především svou rolí v pohádce „S čerty nejsou žerty“ a zanechal po sobě pět dětí.
Ne každému se poštěstí mít velký dům se zahradou. Pokud si chcete dopřát tu samou idylku v prostředí vašeho domova, máme pro vás úžasnou inspiraci. Poradíme vám, jak proměnit balkón nebo terasu v dokonalé místo pro váš odpočinek.

Výběr článků

Objevte kouzlo vintage módy, která se v roce 2024 vrací na scénu s novou silou. Zjistěte, proč retro kousky oslovují moderní fashionisty a jak je začlenit do vašeho šatníku.
Je spousta úžasných přípravků, které nám během pár vteřin pomohou zdokonalit naše vlasy. Jenže... Pokud jste majitelkou bohémských vlnek nebo roztomilých kudrlinek, pak víte, jaký je to s nimi občas kříž, aby vypadaly opravdu zdravě. Oproti jiným vlasům totiž mají větší tendenci k lámaní, třepivosti a suchosti. Naštěstí jsou ale k mání různé přípravky pro podporu vln, z nichž některé jsme za vás otestovali.
Po příchodu do nejedné české domácnosti uvidíte na okenním parapetu africkou fialku – skromnou, elegantní, hezky zbarvenou pokojovou rostlinu. Je ideální trefou pro každého nenáročného pěstitele. Sama toho nevyžaduje mnoho a vydrží krásná po celý rok.

Nepřehlédněte

Lidé žijící v bytech často nevyužívají prostor svého balkonu na maximum, a to zejména díky nedostatečnému soukromí. Máme pro vás pár skvělých tipů, jak ho snadno na balkoně či lodžii zajistit a vytvořit si tak oázu klidu a pohody.
Maminky v tomto videu natočil jeden tatínek, který je dal přes internet dohromady, aby ukázali světu, jak může být běžný život s postižením zábavný a plný radosti. Píseň, kterou společně zpívají, je dojemná skladba A Thousand Years. V originále ji nahrála zpěvačka Christina Perri k filmu Twilight sága: Rozbřesk - 1. část. Video bylo natočeniona podporu World Down Syndrom Day 2018, a představuje 50 matek s jejich dětmi. Původní inspirace vznikla díky britské organizaci Singing Hands, která pomáhá dětem ve skupinách učit Makaton. Tento jazykový program pomáhá slyšet lidem s problémy s učením nebo komunikací pomocí značek a symbolů. Tohle vás skutečně dojme!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek