Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Krmit psa masem, nebo granulemi? Obojí má svá pro a proti

Češi jsou národem pejskařů. Psy opravdu milujeme. Pro naše čtyřnohé mazlíčky uděláme všechno, co jim na očích uvidíme. Kupujeme jim nejrůznější krmení, ale i pamlsky. V prvním zmíněném bývají největší spory. Krmit granulemi, nebo masem? Co je lepší? Na to se nyní podíváme.
granule
Jaká strava je pro vašeho psa nejlepší?

30. 05. 2023

Každému z nás je jasné, že strava psa zásadně ovlivňuje jeho kondici i zdravotní stav. Od těchto aspektů se následně odvíjí jeho nálada, chování ale i fyzický stav (kvalita kostí, srsti a kloubů). Psí strava má dvě dominantní cesty – krmení granulemi, nebo krmení masem. Specialisté se stále nemohou shodnout, který způsob je správný. Jde určit, co je pro psa vhodnější?

Výhody a nevýhody krmení granulemi

Hlavním kladem a výhodou je univerzálnost a snadnost přípravy. Jediná starost u krmení granulemi je správný výběr. Následně je již pouze podáváte svému čtyřnohému mazlíčkovi v doporučeném množství. Odpadne vám starost s vařením či jinou přípravou krmení. To jde ruku v ruce se skladováním. Granule stačí uchovávat na suchém místě. V lednici ani v mrazáku nic nepřekáží a nezabírá místo. Důležité je ohlídat si složení! Granule musí být zdrojem správných živin i energie tak, aby to vyhovovalo právě vašemu pejskovi, a když vyberete granule kvalitní, máte tak zároveň jistotu, že váš pes dostává vše, co k vývoji potřebuje.

Granule příliš negativ nemají, avšak nějaké se najdou. Jedním z nich je aroma. Průmyslovou výrobou vznikne charakteristická, ale ne příliš příjemná vůně. Ne každý pes ji dokáže tolerovat. Další nevýhodou je stravitelnost. Granule jsou suchá strava, která vyžaduje mnohem intenzivnější činnost metabolitu při trávení než např. u masa. A v neposlední řadě, někteří pejsci jsou zkrátka mlsní, a i když jim kupujeme nejkvalitnější granule na trhu, nemusí jim chutnat.

Výhody a nevýhody krmení masem

Při volbě krmení masem hned na začátku narazíte na rozcestník. Krmit hotovými masovými konzervami, nebo masové porce připravovat doma?

První zmíněná varianta je obohacena o potřebné vitamíny a minerály. Pejsky navíc přitáhne velice líbivá vůně. Nevýhoda tohoto krmení je možnost tvorby střevních potíží, z toho důvodu jsou vhodné především pro menší plemena. Další velkou nevýhodou je cena. Konzervy nejsou rozhodně levná záležitost a na velkého psa jich potřebujete hodně.

K TÉMATU  Domácí mazlíčci se kamarádí s ptáky všeho druhu. Překrásné video vás pobaví i dojme! Také si vaše kočka nebo pes dobře rozumí s papouškem?

Na domácí přípravu psího krmení je ovšem potřeba zkušenost nebo důkladné nastudování předem. Musíte mít přehled, zda strava obsahuje všechny potřebné vitamíny, minerály i živiny, potřebné k prosperitě psa. Není vhodné mazlíčka krmit pouze masem, doporučuje se doplňovat ho příkrmy.

Ideální poměr je 2/3 masa či bílkovin a 1/3 příkrmu (např. rýže). Daň za náročnou přípravu stravy je splacena tím, že přesně víte, co mazlíček konzumuje.  Připravte se ovšem na lednici i mrazák plné masa.

Jaká forma masa je nejlepší?

Pokud jste se rozhodli pro přípravu domácí stravy, nastává otázka: Jaké maso a v jaké formě ho podávat? Lze ho pejskovi servírovat v syrovém i vařeném stavu. S oběma variantami neuděláte chybu. Čerstvé maso musíte skladovat v mrazáku při minimální teplotě -18 °C, jinak hrozí mikrobiální kontaminace. Velká přednost syrového masa je ve složení. Na rozdíl od komerčně vyráběného krmení obsahuje enzymy, které jsou velice důležité pro imunitní systém a trávení psa. Tepelnou úpravou enzymy zničíme, ve vařeném mase se tedy nevyskytují.

Neměli byste však kombinovat jednou syrové, podruhé vařené. Psovi tím leda rozházíte žaludek. Když se rozhodnete pro vařenou stravu, pak se smiřte s tím, že už budete muset vařit úplně vše. To stejné v případě BARF (syrové stravy).

Poznámka: Pokud váš pes není zvyklý na syrové maso, musíte ho navyknout postupně. Jeho žaludek je sice na syrovou stravu uzpůsobený, ale jestli ho celý život krmíte granulemi, musíte ho přivyknout. V opačném případě mu tak můžete přivodit zácpu nebo průjem.

granule
Granule jsou praktické, ale ne každý pejsek jim přijde na chuť.

Po jakém druhu masa sáhnout?

Pes je přirozený masožravec, proto bychom mu měli podávat pouze hodnotné maso. Kvalitními druhy jsou kuřecí a krůtí maso, drůbeží krky a žaludky. Vhodné je také hovězí maso a žaludky. Tak jako člověk, i psi by měli mít pravidelný přísun ryb, na druhu nezáleží. Do jídelníčku zařaďte i mořské živočichy. Bílkoviny můžete doplnit také formou vařeného vajíčka, neslazeného bílého jogurtu či kefírem.

K TÉMATU  DIY: moderní dámské psaníčko vlastní výroby. Jednoduše a bez šití!

Nezanedbatelnou část psího jídelníčku, kromě bílkovin, tvoří také tuky, sacharidy, vláknina, vitaminy nebo minerály. Na ně nezapomínejte a vytvořte svému mazlíčkovi vyvážený jídelníček.

Ačkoliv si můžete vybrat cestu stravy vašeho psa, poslední slovo má čtyřnohý parťák. Je možné, že mu strava nesedne nebo mu to zkrátka nezachutná. Jediný klíč k úspěchu a spokojenosti mazlíčka je zkoušet, zkoušet, zkoušet. Vy sami nejlíp víte, co mu chutná.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Na výcvik psa se musí chytře. Udělejte z toho hru pro vás oba

Psí plemena, která se dobře snáší i s dětmi

Zdroje článku:
www.akc.org, www.dogfoodadvisor.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nevěra je nepříjemná zkušenost, která dokáže zamávat i tím zdánlivě nejsilnějším vztahem. Mezi ženskou a mužskou nevěrou panují rozdíly. Jaké?
Pozorujete okolo sebe generaci teenegarů a říkáte si, co je to vlastně teď za módu? Pojďte se s ní seznámit a uvidíte, že vám hned přiroste k srdci. Urban fashion se totiž jednoduše zapracuje do každého stylu!
Jakmile se začnete s přáteli bavit o tom, jestli doma chovat nějaké zvíře, můžete se dozvědět mnohé. Někteří nesnesou byť jen představu chlupů na koberci, kočky v posteli nebo pravidelného ranního venčení. Někdo si zase naopak neumí představit život bez zvířecího člena rodiny. Pokud byste ale chtěli argumentovat vlivem na vlastní zdraví, závěry výzkumů jsou jednoznačné – domácí mazlíček vašemu zdraví jedině prospěje!
Měl to být hit, naslibovali nám nejdrsnější reality show. A místo toho máme v televizi pohled na táboření v exotice uplakaných celebrit. Survivor patří k nejsledovanějším a nejoblíbenějším reality show na světě. Asi nejslavnější je ale originální americká verze, kterou už 41 sezón moderuje Jeff Probst. U nás se vysílala pod názvem Kdo přežije.
Člověku to nedá, aby si toho nevšiml – je to tu už od začátku října, kdy se v obchodech objevuje první vánoční výzdoba, prohnaně proložená figurkami Mikulášů, čertů a andělů. V trafice se začínají objevovat svépomocné kuchařské časopisy, ze kterých se na člověka smějí pusinky, úly a kuličky, a než se nadějeme, máme tady plný frontální útok na peněženku a první signální soustavu. A co uděláme?
Možná už je pozdě a jedete na vlně nervozity. Stres pomalu narůstá. I tak ještě stihnete zabrzdit a svátky prožít v klidu. Dejte na našich 5 rad, které vám pomohou nadbytečný stres odbourat. Ale znáte to, vše je v hlavě, takže pokud hlava nechce, tak vám ani voňavá relaxační koupel nepomůže.
Znáte je všechny? Že neznáte ani jedno? Vyvedeme vás z omylu, určitě už jste je někdy někde slyšeli, ale možná pro vás bylo tak těžké je zpracovat, že jste je raději hned vypustili z mysli. Je jich určitě několik desítek. Myslíme slov, která se nějakým způsobem prosadila v běžném užívání, ale obvykle nám trhají uši. Která slova to jsou?
Blake Lively, nádherná žena, milovaná manželka a matka. To je jen pár z mnoha titulů, kterými se tato pětatřicetiletá herečka může pyšnit. Něco jí do vínku dala sama příroda, na něčem zase musela a musí tvrdě pracovat. Krásná postava a celkový vzhled nejsou nikdy zcela zadarmo. A i Blake si je toho vědoma. Proto se drží určitých stravovacích návyků, kterými se řídí, a my musíme uznat, že se jí vyplácí. Vypadá totiž opravdu božsky.
Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?
I když to tak zatím venku ne vždy vypadá, je jaro a příroda se probouzí ze zimního spánku. Právě jarní měsíce jsou ty pravé pro přípravu zahrady na nadcházející sezónu. Pokud chcete v létě sklízet ovoce a zeleninu, válet se v zelené trávě nebo se radovat z okrasných květin, něco pro to musíte udělat už teď. Podívejte se společně s námi na patero zahradních prací, kterým je dobré věnovat čas už teď.
Patří ke skutečným legendám československé populární hudby a je nekorunovanou královnou slovenského popu. Marika se narodila na Východním Slovensku, v Turanech nad Ondavou. „Prožila jsem tam nádherné dětství. Rodiče sestru Helenku, bratry Michala, Janka a Dušana a mne vedli k lásce k hudbě a ke zvířatům“, říká Marika. „Nadále bydlím v Bratislavě, ale na Východ Slovenska se často a ráda vracím. Je mi tu krásně! Tady oslavím i letošní narozeniny. Přírody, hor, lesů si tady nesmírně užívám. Společnost mi dělají mí tři psíci - bišonek Láska, maltézáček Majky a a na ulici nalezená Bella“.

Výběr článků

Jak poznat u dětí, že se objevily neštovice? Jak se správně o pupínky na dětské pokožce postarat a co dělat, aby pupínky co nejrychleji zmizely, nejlépe bez pozdějších jizviček?
Rozhodli jste se zatočit s přebytečnými kily po porodu a začít běhat s kočárkem? Jistě je to ideální varianta jak dělat něco pro sebe a při tom zabavit i vašeho potomka aniž byste museli složitě shánět hlídání. Mimo standartní výbavy na běh je však důležité vybrat i správný kočárek, který splní všechny vaše kritéria a očekávání.
Letní období se obecně nese v duchu odlehčené stravy, zároveň ale takové, která dodá energii na všechna letní dobrodružství. Příroda nabízí mnoho svých plodů, dozrávají jahody, třešně, broskve, meruňky, melouny, okurky atd. Samo léto vám tak napovídá, co dobrého by se mohlo objevit na vašem talíři, pojďme se na to, ale podívat blíže.

Nepřehlédněte

Zatímco k vánočnímu hodování neodmyslitelně patří cukroví, vaječný koňak, svařák, smažený kapr, řízky, chlebíčky a spousta jiných dobrot, naše tělo už si tuhle smršť tolik neužívá. Připravte se na vánoční svátky s předstihem a posilněte svá játra.
V dřívějších dobách bylo soužití generace s generací naprostou samozřejmostí. Dnes se do toho už mnoha lidem nechce. Příčiny jsou jasné – vznikají třecí plochy, o které nikdo nestojí. Když je však dokážete zvládnout, můžete si naplno vychutnávat pozitiva: například mít možnost hlídání a péče o dům, děti, zvířata a květiny, i když jste pryč.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek