Pondělí , 21. 07. 2025

Vítězslav

Kokedama, živá mechová kráska do každého interiéru

Hodí se do každého bytu i domu, její pěstování je nenáročné a zvládnou ho i začínající pěstitelé. Ale víte vůbec, co kokedama je a jak se vyrábí?
kokedama
Kokedama v doslovném překladu znamená „mechová koule”.

17. 01. 2023

Co to je?

Kokedama je mechová koule, respektive je to rostlina v kulatém balu zeminy, jež je obalena mechem. Je to taková odnož bonsají. Historie kokedam sahá až do japonského Heianského období, tedy někam do 7. století našeho letopočtu.

Jak se kokedama vyrábí?

Kokedamu je možné vyrobit z prakticky každé menší rostliny. Čím větší rostlinu vyberete, tím bude kokedama větší. Na druhou stranu ale existují rostliny, které se k výrobě kokedam hodí více než jiné. Nejvhodnější je vyrábět kokedamy z rostlin vlhkomilných. Protože když budete udržovat substrát neustále vlhký, pak bude kokedama lépe držet pohromadě a bude mít pořád tvar koule. Nemusíte se tak bát toho, že se vám rozpadne. Když ale zvolíte substrát pro suchomilné rostliny, bude tedy obsahovat víc písku a kameniva a dříve nebo později se vám kokedama rozpadne. Vlhkomilné rostliny naopak potřebují substrát jílovitý.

Které rostliny jsou ale ty vlhkomilnější? Tak například:

  • sleziník nebo ledviník (kapradiny)
  • asparágus
  • syngonium
  • lopatkovec
  • maranta
  • africké fialky (nejsou úplně vhodné pro začátečníky, protože potřebují specifickou péči)
  • břečťan

Začněte výběrem substrátu

Teoreticky můžete použít běžný substrát pro pokojové rostliny. Ten seženete samozřejmě na internetu a také v zahradnictvích a hobby marketech. Jakmile budete mít substrát doma, zabalíte ho do mechu a převážete provázkem, třeba jutovým. Takto máte kokedamu připravenou na výsadbu.

Pokud si ale chcete vyrobit pravou kokedamu, pořiďte si japonský černý jíl neboli ketotsuchi, případně zvolte rašelinu. Jestli zvolíte rašelinu, zaměřte se na to, aby neměla kyselé, ale neutrální pH a obsahovala více živin než klasické rašeliny. Na druhou stranu ale rašelina nezadržuje příliš vody, a když tedy zvolíte hodně vlhkomilnou rostlinu, v rašelině se jí dlouho dařit nebude.

K TÉMATU  Vřes: Podzimní rostlina, která zažene nespavost. Jak ho pěstovat?
kokedama
K výrobě kokedamy je nejlepší japonský černý jíl.

Jak jsme si tedy řekli, ideální je japonský černý jíl. K němu se dále přimíchává rašeliník, který na sebe váže vodu, zeolit, který zase váže živiny, dále pemza nebo perlit, jenž okysličuje kořeny a substrát odlehčuje.

TIP: Teprve s kokedamami začínáte? Pak si vyberte japonský černý jíl, rašelinu s neutrálním pH či kompost, substrát pro pokojovky, pemzu a zeolit. Vše smíchejte v poměru 5:2:2:1:1. Až budete mít substrát namíchaný, pořádně z něj vymačkejte vodu.

Na řadu přicházejí rostliny

Už jste si vybrali i vhodnou rostlinu či rovnou několik rostlin? Nechte je před zasazením do substrátu lehce přeschnout. Tak z nich pak snadněji odstraníte původní zeminu. Když byste zeminu odstraňovali z mokrých kořenů, můžete je nenávratně poničit. Má-li rostlina nějaké kořeny poškozené nebo nahnilé, je nutné je odstranit. Vždy však s kořínky zacházejte velice jemně, neboť jsou citlivé. Kořeny následně zabalte do vlhkého rašeliníku. Tak vám vznikne malá kulička. Že vám rašeliník nedrží? Pomozte si nití nebo jiným provázkem.

A jak dál?

Nyní kuličku obalte vlhkým substrátem, ovšem pouze vlhkým, nikoliv přemokřeným. Takto už můžete nechat kokedamu být nebo ji obalte například bavlnou, konopným provázkem nebo mechem.

Mech nesmí být příliš vysoký, sestřihněte ho maximálně do třech centimetrů. Než ale mech použijete, měli byste ho namočit, rozprostřít a nechat pár dní odležet. Tak z něj dostanete všechen hmyz. Anebo mech vyperte v ledové vodě a opatrně vymačkejte. Nikdy nepoužívejte mech, na němž objevíte plíseň nebo houby. Mech taktéž připevněte provázkem nebo drátkem.

Nyní máte kokedamu hotovou, protože jde ale o dekoraci závěsnou, musíte k ní ještě připevnit závěsný provázek. Ten ke kouli uvažte na dvou protilehlých bodech v horní části, z níž rostlina vyrůstá.

K TÉMATU  Amarylis - působivá pokojovka, kterou se naučíme pěstovat
kokedamy
Kokedamy nejvíc vyniknou zavěšené.

Jak se o kokedamu starat?

Kokedama potřebuje pravidelně zavlažovat. Jednou týdně ji proto sundejte ze závěsu a postavte ji do misky s vodou. Během pár minut do sebe rostlina nasaje vodu. Pak nechte kokedamu odstát na suchém místě, alespoň půl hodiny. A nakonec ji zase zavěste.

Je zapotřebí ji i pravidelně hnojit. K tomuto účelu nejlépe poslouží hnojivové tyčinky, které do substrátu zapíchnete shora. Nebo použijte roztok hnojiva v zálivkové vodě. Tento způsob hnojení je lepší v tom, že hnojivo se po smísení s vodou neodpaří a později můžete tekutinu jen lehce doředit dle toho, kolik vody se odpařilo. Takový roztok lze používat k hnojení kokedam opakovaně.

kokedama
Kokedamu můžete umístit i do misky nebo na talířek. I tak vypadá skvěle.

Kam s kokedamou?

Kokedamy však nemusíte jen zavěšovat, můžete je postavit i na talířek nebo misku. Pokud se ale přece jen rozhodnete ji zavěsit, vybírejte místa vlhká a světlá, případně i méně teplá v závislosti na tom, jakou rostlinu jste si k výrobě kokedamy vybrali. Nikdy je ale nezavěšujte na přímé slunce, do průvanu nebo do blízkosti topení či klimatizace. Rovněž se vyhýbejte místnostem, kde je dusno nebo kde se často tvoří pára, takže do koupelny ani kuchyně kokedamy nepatří.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak vypadá správná péče o pokojovky v zimě?

Praktické a designové doplňky do koupelny, které budete chtít mít doma

Zdroje článku:
www.kokedamy.cz, www.ceskestavby.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Každý rok se světu představí nové trendy, kterými se můžeme řídit při vybírání nového šatníku nebo zařizování svého bydlení. Zaměřme se nyní na trendy ze světa bydlení, které se budou krapet lišit od těch z roku 2020. Hlavní roli budou hrát přírodní materiály.
Vypadat dobře chce většina z nás. Jak to ale udělat, abyste se svým tělem byla vážně spokojená a cítila se vyrovnaně? Máme pro vás několik rad, které se vám vyplatí zkusit.
Přivydělat si z pohodlí domova nikdy nebylo jednodušší než teď. Pokud prahnete po tom, přispívat do rodinného rozpočtu něco navíc, nemusíte nutně chodit z jednoho zaměstnání do druhého, ale můžete se u oblíbeného televizního pořadu pustit do ručních prací. Možností je víc než dost.
Realitní makléři u nás nemají nejlepší pověst. V posledních letech se vnímání jejich práce v očích prodávajících i kupujících poněkud zlepšilo, ale přesto přibývá Čechů, kteří se rozhodnout pro dobrodružství v neprobádaném světě realit bez ostříleného průvodce. Určitý podíl viny na tom mají autoři článků ve stylu „jak prodat nemovitost ve třech krocích“. Možná jste podobný návod četli a došli k závěru, že realitku vůbec nepotřebujete. Třeba to tak skutečně bude – můžete to zjistit v rámci jedinečného online kurzu, který připravila MAXIMA REALITY.
Stres hýbe našimi životy a ve své koučovací praxi to slovo slyším často. Nedokážu zařídit, aby jste se s ním už nikdy nesetkali, ale poradím, jak se s ním vypořádat.
Handmade kosmetika v sobě skrývá mnoho benefitů. Víte, jaké výhody má domácí vlastnoručně vyrobená kosmetika a proč je u žen v posledních letech stále oblíbenější?
Přestože letnímu tropickému počasí již pro tento rok odzvonilo, nemusíte si zoufat, a naopak si ještě užít vodních radovánek. Můžete vybírat z celé řady aquaparků, které jsou dostupné po celý rok. Přinášíme Vám hned 7 tipů, kam můžete vyrazit za zábavou, ale i odpočinkem a rozmanitou péčí o tělo.
Popraskané rty, suché koutky, odchlíplé kousky zrohovatělé kůžičky. Když jen trochu zanedbáte péči o své rty, podzimní počasí vám to vrátí i s úroky. Nemusíte kupovat syntetické balzámy na rty. Vyrobte si svoji vlastní péči z přírodních ingrediencí.
Známe to všechny, každé z nás se občas stane, že nás přepadne úzkost nebo stres, nic nás nebaví a svou budoucnost vidíme v černých barvách. V této chvíli je zapotřebí zvolnit a udělat si čas sama pro sebe alespoň na pár desítek minut.
Digitální technologie změnily podobu vztahů i nevěry. Kdy se nevinné chatování mění v podvod? Prozkoumejte s námi tenkou hranici mezi online flirtem a virtuální nevěrou v době, kdy jsou sociální sítě a smartphony součástí našich každodenních životů i intimních vztahů.

Výběr článků

Pokud patříte mezi znalce kávy a je to první věc, na kterou po probuzení myslíte, chápeme vás. Ale mějte se na pozoru. Pokud máte doma čtyřnohého přítele, je možné, že neodolá pokušení ochutnat ten horký nápoj. A zatímco lidé často potřebují na začátek dne kofeinový šok, káva rozhodně není něco, co by si měl dávat váš chlupatý společník. Jak konkrétně je spojení „káva a pes" škodlivé a co může způsobit?
V každé domácnosti se vyskytuje alespoň jedna studená chodba, kterou musíte minimálně jednou či dvakrát denně projít. Ať už je to tím, že bydlíte v domě nebo si potrpíte na dlaždičky a další studené povrchy, chladné místnosti se mohou stát minulostí. Stačí si pořídit praktické koberce a užívat si pohodlí při každém kroku.
Toužíte po miminku, ale čáp k vám pořád ne a ne přiletět? Trpíte-li totiž nadváhou nebo rovnou obezitou, vaše šance na otěhotnění se mohou snižovat právě kvůli tomu.

Nepřehlédněte

Nový rok je v plném proudu a řada lidí ještě stále pracuje na svých novoročních předsevzetích. Pokud se ta vaše týkají nakopnutí kariéry nebo byznysu obecně, existuje několik tipů či kroků, které je nutné podstoupit pro úspěch stanovených cílů.
Možná jste zůstali neplánovaně doma a už nevíte, jak svým dětem a sobě zpestřit nucený pobyt v karanténě. Staré koníčky i nové zájmy čekají na znovuobjevení.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek