Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Kilogramy zeleniny z vlastní zahrádky po celý rok? Profesionální indoor pěstitelé radí jak na to!

Indoor pěstování se v mnohém podobá venkovnímu zahradničení, ale s jedním velkým rozdílem, sklízet budete celoročně.
pěstování
Indoor pěstování se v mnohém podobá venkovnímu zahradničení, ale s jedním velkým rozdílem, sklízet budete celoročně.

Výhodami indooru je nejen efektivita, na malém prostoru je možné vypěstovat ohromné množství jídla, ale také to, že se nemusíte omezovat pouze na druhy, kterým se u nás daří venku. Vhodnými druhy pro indoor pěstování jsou:

–          rajčata

–          saláty

–          bylinky

–          chilli papričky

–          microgreens

–          jahody

–          exotické rostliny

Pěstební box, vaše malá rajská zahrada

Grow box neboli pěstební stan je středobodem domácího indooru. Většina zahradníků si vystačí s grow boxem velikosti přibližně šatní skříně, který poskytuje 1 až 2 m² pěstební plochy. Že se vám to zdá málo? Indoor kultivace rostlin je neskutečně efektivní a za správných okolností i na tak malé ploše vypěstujete klidně desítky kilogramů rajčat nebo hromadu bylinek na váš stůl.

Pěstební stan můžete postavit klidně do rohu místnosti nebo schovat do komory. Jediné, na co si musíte při výběru místa pro grow box pohlídat, je přívod elektřiny pro zapojení světel a vzduchotechniky. Postačí běžná zásuvka. Místnost s pěstebním stanem nemusí mít okna, ale měla by být dobře větratelná.

Světlo, základ života

Jak jistě víte, všechny rostliny potřebují světlo. Za pomoci fotosyntézy pak přeměňují kyslík a vodu na cukry, tedy energii, kterou potřebují k růstu, kvetení i tvorbě semen. Bez dostatku světla rostliny rychle vyčerpají své zásoby energie, jejich růst se zastaví a mohou dokonce uhynout. Z toho důvodu například pokojovky za oknem v zimních měsících, kdy je světla méně, rostou jen málo nebo vůbec.

Zdrojem světla při indoor pěstování není slunce, ale umělé osvětlení. K tomu slouží speciální LED svítidla, která dodávají rostlinám přesně takové záření, které potřebují. Výhodou je, že osvícení rostlin je konstantní, nerušené mraky, změnami počasí nebo ročního období. Představte si, že by na vaše rajčata v zahrádce od rána do večera svítilo polední slunce. A přesně to je při indoor pěstování možné!

K TÉMATU  Tipy a triky pro pořádnou úrodu rajčat

Při výběru pěstebního světla pro váš grow box se nejprve zamyslete, co nejraději pěstujete? Chcete do kuchyně nosit voňavé bylinky a chutné saláty? Při kultivaci méně náročných neplodících druhů rostlin si vystačíte s menším svítidlem na růst, jako je například TLED 42 W. Nebo byste rádi ochutnali šťavnatá rajčata či pořádně pálivé papričky? V takovém případě se poohlédněte po o něco výkonnějším pěstebním svítidlem například 440 W Quantum Board od URBAN PRO.

Vzduchotechnika a další

Stejně jako lidé i rostliny dýchají a do okolí vypouštějí vodní páru, kterou je nutné z grow boxu odvětrávat. K tomu slouží odtahové ventilátory, které odsávají z pěstebního prostoru „vydýchaný“ vzduch a jejich výkon musí odpovídat velikosti grow boxu. Odsávací ventilátor musí být také dostatečně tichý a spolehlivý, protože poběží nonstop. Rozhodně se vyhněte hlučným axiálním ventilátorům (VKS), používaným například v koupelnách.

Při pěstební ploše 1-2 m² vám bude stačit odtahový ventilátor s výkonem 100-400 m³. Nicméně roli hraji další faktory, jako je délka vzduchových rozvodů nebo potřeba regulace. Pokud jste v indoor pěstování naprostými nováčky, rozhodně se neváhejte poradit s odborníky na indoor pěstování v některém z growmarketů. Poradí vám nejen s nákupem pěstebního stanu a vhodného ventilátoru, ale i s výběrem dalšího příslušenství.

Jak začít s indoorem?

Pěstování rostlin zasazených v půdě v květináčích je stále nejběžnějším způsobem indoor zahradničení, zdaleka ne však jediným. Při indooru můžete pěstovat rostliny také například hydroponicky, tedy bez půdy za pomocí živného roztoku. Nebo naopak chcete vyzkoušet organická hnojiva a vypěstovat si vlastní zeleninu v bio kvalitě? Je to jen na vás!

Svět domácího indoor pěstování je neskutečně pestrý a v předchozích řádcích jsme vám odhalili jen špičku ledovce. Pokud jsme vás navnadili a vy se chcete do indooru pustit naplno, neváhejte a zapátrejte na internetu. Objevíte nejen obrovské množství zdrojů, včetně blogů o indoor pěstování, ale také obrovskou komunitu nadšených zahrádkářů, kteří se nebojí začátečníkům poradit. 

Zdroje článku:
growmarket
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Sluneční alergií trpí každý pátý člověk. Její projevy se mohou u každého z nás lišit, avšak alergie na sluníčko vždy představuje komplikaci, která nám může zkazit dovolenou i celé letní období. Víte, jak se proti ní chránit?
Taky jste si někdy připadali jako v noční můře? Nic vám nevychází, cítíte se pod psa a máte chuť všechno vzdát! Proč tomu tak vlastně je? Proč se vám nedaří a ostatním ano? Jde to vůbec změnit? Mohou vám věci konečně začít vycházet? Já říkám ANO! Pojďme se na to společně podívat...
Když přijedete do Itálie, je to naprosto běžné. Každá žena tu má svůj skútr, se kterým jezdí do práce, na nákupy, ale třeba i vyzvedávat děti ze školy. Jak se žije řidičkám skútru v Česku?
Víte, jak byste se správně měla starat o svou pleť, aby byla stále zářivá, vyživená a vypnutá? Jen obyčejné odlíčení pleti před spaním bohužel nestačí.
Chodit bez bot se stalo tak trochu módním trendem. Najednou máme podporovat chůzi dětí po kamínkách, existují různé stezky na trénink chůze naboso, frčí barefoot neboli bosé boty. Čím nám tohle ale vlastně prospívá? Bude naše zdraví za chůzi naboso opravdu vděčné?
Při výběru spodního prádla zaměřujeme svou pozornost předně na design. Myslíme si, že to, jak kalhotky vypadají, je hlavní. Jenže hlavní by měla být jejich zdravotní nezávadnost. Jen hrstka žen si uvědomuje, jak moc ovlivňuje spodní prádlo naše zdraví. Jen málokterá z žen má na paměti, že nevhodné spodní prádlo může stát za bolestivými mykózami nebo svědivými a nepříjemnými ekzémy.
Jeden z nejvzrušivějších momentů každého roku nastal, vyrážíte na dovolenou. S tím je ale spojená řada povinností a výzev, mezi něž patří balení. Pro někoho je tato aktivita zcela zábavná, a navíc ještě umocněná o těšení se. Pro druhé balení představuje zase stres, který chtějí mít co nejdříve za sebou.
Tolik lidí si přeje jíst zdravě. Bohužel ne každému se to podaří. Lidé se po čase vrátí ke starému režimu nezdravého stravování. O měsíc později zkouší další pokus, ale zase je něco vrátí ke starému režimu. A takto je to dokola a dokola. Jsou tu ale i takoví, kteří se zdravou stravou ještě ani nezačali, protože se nemohou odhodlat. Jak to tedy jednou provždy změnit? Jak se odhodlat, a zároveň u toho vytrvat a nevracet se zpět ke starým návykům? O tom si povíme v dnešním článku. Proto pokračujte ve čtení, držte se daných pravidel a úspěch vás nemine...
Právě podzim je ideální čas na velký úklid zahrady. Kromě neustálého odklízení spadlého listí existuje spousta dalších úkonů, kterým se nevyhnete. Poradíme vám, na co si dát pozor a na co se při zazimování zahrady soustředit.
Ekologická a přátelská vůči přírodě. Přesně taková je udržitelná móda, která se za poslední roky stala doslova hitem. Co vlastně představuje a v čem má tento alternativní přístup k módě své kouzlo?

Výběr článků

Recept na dlouhověkost hledají lidé odnepaměti. Když už na tomto světe, nemohou být napořád, tak se alespoň snaží o to, aby zde byli co nejdéle. A od koho jiného čerpat moudrost, než od lidí, kteří se dožili požehnaného věku.
Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která se po třicátém roce života začne z těla vytrácet. V tomto okamžiku nastupujeme my - naším úkolem je kolagen opětovaně do těla dodat, protože jinak to první, co půjde vidět při setkání s námi, budou vrásky a ochablá pleť.
Správně sestavená kuchyň je rájem pro každého kuchtíka, protože ušetří spoustu času, ale i kroků. Ovšem takové plánování kuchyně není vůbec jednoduché. Od čeho byste se měli odrazit? Jak sestavit kuchyň tak, aby dávala smysl?

Nepřehlédněte

Letní počasí láká ven nejen lidi, ale také velké množství různých zástupců hmyzí říše. Ať narazíte na komára, včelu, vosu, klíště, muchničku, mravence nebo třeba ováda, ne vždy taková blízká setkání třetího druhu dopadnou dobře. Podívejte se, jak si po bolestivém seznámení správně „olízat rány“.
Narodilo se vám miminko v zimě? A víte, kolik vrstev mu oblékat, aby mu nebylo příliš zima nebo naopak vedro? A kdy s ním můžete ven? Odpovíme vám na sedm nejdůležitějších otázek.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek