Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Keto-dieta, hloupý výmysl, nebo super fígl jak zhubnout?

Ketogenní dieta nebo-li keto-dieta jak je s oblibou označovaná je v posledních letech velmi oblíbenou formou diety pro hubnutí. Televizní reklamy slibující nadstandardní úbytek na váze za krátkou dobu jsou velmi lákavé a zejména zarputilí dietáři tak tuto variantu velmi rádi vyzkouší. Málokdo z nich se pak ale zajímá o to, jak vlastně keto-dieta funguje a zda se jedná o udržitelný způsob stravování.
jídlo
Ketodieta - zázračná dieta nebo mýtus?

Princip ketogenní diety

I ty nejlepší keto diety na trhu fungují na stejném principu jako jejich jednodušší varianty. V principu máte velmi omezené množství sacharidů a to až pod 50g/den což vede ke změně metabolického stavu organismu, který se časem přepne do tzv. ketózy. V tomto stavu, kdy se tělu nedostává dostatek sacharidů k tvorbě glykogenu jakožto zásobárny energie, je nuceno přepnout a pálit energii z uložených tuků.

Při tomto procesu pak vznikají ketolátky, které jsou následně vylučovány například močí či potem. Tyto látky působí v organismu kysele a proto je tak důležité dodržovat pitný režim a zamezit jejich koncentraci. Mimo dostatečného množství neslazených nápojů pak konzumujete zejména bílkoviny a tuky, které mají za úkol tělu dodat dostatek energie. Samotný proces keto diety se pak dělí na tři fáze

První fáze

V rámci první fáze konzumujete jídla nabité na proteiny, doplněné o určité druhy zeleniny. Vzhledem k tomu že tělu se nedostávají sacharidy ze kterých by si bralo energii, spálí dosavadní zásoby glykogenu a postupně se dostane do kýžené ketózy. To trvá několik dní a u každého klienta je tato doba individuální.

Z počátku první fáze můžete v důsledku přechodu na takto striktní jídelníček cítit velkou únavu. Jakmile se ale organismus přepen, měli byste se naopak cítit plni energie a mít dobrou náladu – tak poznáte že dieta funguje a tělo se dostalo do ketózy. 

Během této fáze byste měli shodit zhruba 50 – 70% celkového plánovaného úbytku na váze. Většina společností poskytuje jídelníčky pro první fázi cca na 4 týdny a poté se přesouváte do fáze druhé.

Druhá fáze

I v druhé fázi ketogenní diety jde především o hubnutí. Úbytky na váze už však nejsou tak razantní jako v první fázi a vy máte dovoleno zařadit některé další potraviny, které jste si původně v první fázi dopřát nemohli. Nicméně stále se jedná spíše o nové druhy zeleniny apod.

Třetí fáze

V poslední třetí fázi se postupně navracíte k původnímu jídelníčku. Nicméně pokud pro vás původní jídelníček znamená fast food a sladkosti, na to rovnou zapomeňte. 

V tomto případě znamená původní jídelníček postupné zařazování zdravých potravin a ideálně udržení množství sacharidů v něm na nižších číslech. 

Pokud se vám nízkosacharidová strava zalíbila, máte napůl vyhráno. Pokud ale skokovitě sklouznete zpět k nezdravým jídlům, dočkáte se zejména jojo efektu a výčitek.

Výhody ketogenní diety

Keto dieta může fungovat jako perfektní nakopávač nejen pro vaše tělo ale i psychickou pohodu. Po mnoha neúspěšně absolvovaných dietách či koncích s jojo efektem se konečně jako zázrakem dostaví úbytek na váze a pro vás to zajisté bude velká úleva. Vzhledem k tomu, že při jakékoliv formě diety je důležitý i psychický stav klienta, brzké úbytky na váze jsou v tomto směru jistě výhodou.

K TÉMATU  Tipy a triky našich babiček proti zimnímu nachlazení

Benefity z nově sestaveného jídelníčku mohou ve velkém čerpat také osoby, které trpí na akné. Díky vyřazení sacharidů a zejména sladkostí se sníží i množství cukrů v krvi jehož kolísání ovlivňuje některé druhy akné. Současně některé výzkumy prokazují že správně sestavená keto dieta může kladně ovlivnit množství dobrého cholesterolu (HDL) a naopak snížit množství špatného cholesterolu (LDL).

V neposlední řadě také stojí za zmínku výzkumy prokazující kladný vliv na osoby trpící epilepsií. Zvýšená hladina ketonů v krvi může snížit množství vyvolaných záchvatů a v praxi se jí využívá zejména u dětí. Lékaři po keto dietě však stále sahají až jako po poslední možnosti, kdy nefungují ani farmaceutické prostředky.

Nevýhody ketogenní diety

Zejména z počátku keto diety můžete pociťovat zvýšenou únavu, třes, točení hlavy a stres. Vzhledem k velkému omezení jídelníčku se vám nevyhnou ani pocity hladu a velké množství ketonů uvolněných do organismu bude mít za následek pocit nutnosti močení abyste je z těla vyloučili.

Vzhledem k adaptaci těla na nový jídelníček můžete také z počátku trpět zažívacími problémy jako je zácpa, nicméně i tento vedlejší efekt by měl po relativně krátké době odeznít.

Závažnějšími a hlavně dlouhodobými vedlejšími účinky mohou být zejména u dětí například ledvinové kameny. Předpokládá se že tvorbu kamenů má za následek nízké pH moči. Vzhledem ke sníženému množství růstových faktorů může dojít i k zastavení růstu či zvýšenému riziku zlomenin kostí.

Byť u ketogenní diety vnímáme úbytek hmotnosti v rámci tukové tkáně jako její hlavní výhodu, úbytek svalové hmoty už bude spíše nevýhodou a nechtěným vedlejším efektem.

Domácí nebo kupovaná

I když se zdá, že ketogenní dieta je příliš složitá a vy nemáte jinou možnost než si ji zakoupit u některé ze specializovaných společností na trhu, opak je pravdou. Keto dietu si hravě zvládnete připravovat i sami a mnohdy může být i mnohem chutnější.

Při objednání ketodiety získáte dle aktuální fáze určitý počet jídel v prášku. V první fázi budete po celý den jen rozmíchávat prášek s vodou a byť jsou chutě těchto jídel mnohdy opravdu vyladěné, zkrátka to není ono. Mimo toho že se vaše tělo postupně dostane do ketózy, výrazně si stáhnete žaludek a z počátku budete mít zřejmě velký pocit hladu. Ve druhé fázi už máte povoleno vždy jedno jídlo denně z pevných kvalitních surovin a tak čtyři pytlíčky, které jste skonzumovali během dne doplníte večeří ve formě steaku z kvalitního masa s dušenou zeleninou. Při třetí zařazovací fázi už se většina jídelníčku skládá z kvalitní pevné stravy a pouze dvě jídla jsou nahrazována instantními.

K TÉMATU  Zdravá vůně domova. Jak na domácí osvěžovač vzduchu, který zlepší náladu i stav vaší kondice

Tato dieta má své výhody zejména pro osoby, které nemají čas si doma jídlo připravovat dopředu a ve finále ho často stejně ani v průběhu pracovního dne nestihnou sníst. Vypít tak proteinový nápoj místo oběda po cestě za klientem je mnohdy jednodušší než si po cestě zastavit a sníst krabičku připraveného jídla z domova.

Nicméně nad domácí stravu zkrátka nic nemá. Přiděláte si tím možná starosti navíc, kdy budete muset hledat čas na její přípravu, jinak se ale není čeho obávat. Vzhledem k tomu, že jídelníček je dosti osekaný o většinu potravin, nebudete si muset lámat hlavu s vařením příloh a pod a jednotlivé porce pro vás budou zajisté chutnější a sytější. Důležité je držet se povolených potravin a ty zakázané minimálně na nějakou dobu odsunout.

Povolené potraviny

I při ketonové dietě by měla být strava pestrá a tak se nebojte různých, pro vás dosud nezvyklých kombinací. Povolené je maso, tučné mléčné výrobky(na light verze rovnou zapomeňte), ryby a vejce. Ty si můžete ozvláštnit různými ořechy a semínky, které jídlu dodají novou chuť a zejména tuky které budete potřebovat pro dostatek energie. Místo přílohy ypak volte zeleninu. V první fázi se bude jednat zejména o “zelenou zeleninu”, která není sladká a doplní váš jídelníček o potřebné vitamíny a minerály. Jídlo pak dochuťte různým kořením a bylinkami dle libosti, při použití předpřipravených směsí jen pozor na vysoký obsah soli a případně cukru.

Zakázané potraviny

Že máte minimálně na nějakou dobu zapomenout na sacharidy, tudíž veškeré přílohy typu rýže, brambor, pečivo či těstoviny, je vám asi jasné. Odepřít si na nějakou dobu ale musíte také ovoce (výjimkou je avokádo a citron).

Co se pitného režimu týká, soustřeďte se především na neslazené nápoje a sladké džusy či alkohol si nechte na jindy. Doporučuje se pít zejména voda a bylinné zelené či čaje, jedině tak bude mít vaše dieta smysl.

Závěrem

Ketogenní dieta je skvělá jako nakopávač po mnoha nezdařených pokusech o hubnutí, či jako varianta pro opravdu obézní klienty kterým se zkrátka nedaří dostat kila dolů a potřebují podpořit i psychicky. Rozhodně s ní ale nepočítejte jako s dlouhodobě udržitelným životním stylem. S největší pravděpodobností pak přejde buď na standardní vyváženou stravu nebo budete pokračovat v obdobném, nízkosacharidovém dluhu.

Při zařazování potravin zpět do vašeho jídelníčku nikam nespěchejte, přidávejte postupně a vyhnete se tak nechtěného jojo efektu. Pokud navíc zvolíte domácí variantu přípravy, věřte, že se nejedná o nic složité a na internetu naleznete spoustu užitečných receptů.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Sedavé zaměstnání se bezpochyby vždy nějak odrazí na našem zdraví. Nejde jen o stav páteře a celých zad, ale mohou se objevit i zdravotní potíže rukou od jejich nevhodné a dlouho neměnné pozice. Zároveň trpí vaše klouby, můžete mít větší sklony k nadváze. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli i když musíte pracovat, nešlo by se vždy třeba po hodině práce na chvilku protáhnout a svému tělu trochu ulevit.
Zubní nit jste nepoužila ani nepamatujete? Často se stresujete i kvůli naprostým banalitám? Pokud vás navíc neužije ani na pravidelnou fyzickou aktivitu, vaše srdce vyloženě trpí. Co všechno se vám kvůli tomu může stát?
Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
Také někdy nerozumíte tomu, kde se ve vás vzaly negativní pocity? Jak je možné, že se najednou cítíte špatně a podrážděně? Co kdybych vám prozradila, že za to může dokonce i to, co jíte! Možná je to pro vás novinka. Každopádně pojďme si o tom povědět více. V tomto článku pochopíte, jak je to vůbec možné a jak to můžete změnit k lepšímu. Takže určitě pokračujte ve čtení, aby vaše nálada byla už jen lepší a lepší!
Jestli se také chystáte na předvánoční úklid, máme pro vás několik tipů, jak si usnadnit odstraňování různých skvrn a špíny. Všechno níže uvedené jsme vyzkoušely, takže dáme za rady ruce do ohně, že fungují!
Zjistěte, jak a kde začít s houbařením, jaké vybavení je nezbytné pro úspěšný sběr, a naučte se správné techniky sběru, abyste chránili přírodní prostředí. Přinášíme praktické rady pro začátečníky i pokročilé, díky kterým si můžete užít bohatou úrodu a příjemně strávené chvíle v lesích České republiky.
Letos jsou tomu 2 roky, co jsem já, jako matka, přišla o svého syna. Vyrovnat se s touto ztrátou není možné. Kvůli cizí chybě přišel o život talentovaný mladý člověk. Vyzkoušela jsem už všechny možné druhy psychické pomoci, ale toto jediné mi pomáhá: otevřeně o tom mluvit.
Kdo nemá sociální sítě, jako by nebyl. Poví vám jistě každý, když mu s radostí oznámíte, že nejste majitelem žádného profilu na takových platformách. V současné době mluvíme o velmi důležitém pomocníkovi každého úspěšného podniku. Je to fantastický marketingový nástroj a základ toho, že budete v kontaktu s rodinou i přáteli. Pojďme si více do hloubky rozebrat, proč to už bez sociálních sítí nejde.
Někomu stačí plátno a barvy, jinému zase obyčejné skici a tužky. Jenže mezi umělci se najdou i takoví, kteří se chtějí od ostatních zcela odlišit. Ke své tvorbě používají nepochopitelné až odporné pomůcky jako je menstruační krev, zvratky nebo moč. Lahůdka.
Ať už patříte mezi takzvané online podnikatele nebo se mezi ně zanedlouho zařadíte, vyplatí se poslouchat podcasty - hlasové záznamy, které vás mohou posunout vpřed. Samozřejmě nejsou určeny jen pro byznysmeny či ty, kteří se na tomto poli chtějí pohybovat. Jejich motivační síla může pohánět kdekoho. Otázkou je, jaké poslouchat, když je jich dnes tolik!
Nechcete mít na svém břiše navždy důkaz toho, že jste se stala matkou? Zvolte účinnou prevenci v podobě každodenního mazání mandlovým či slunečnicovým olejem. A proč byste měla do jídelníčku zahrnout otruby a lněná semínka?

Výběr článků

Spousta lidí si čas od času zpříjemní potemnělé večery tím, že zapálí vonné svíčky. Patříte k nim i vy? V tom případě je dobré se seznámit s riziky, které tato záliba přináší. Čemu všemu jdete naproti s každým zažehnutým plamínkem?
Pokud chcete být letos in, můžete vsadit na dámské černé pantofle. Jestliže netušíte, jak je vkusně zakomponovat do outfitu, nemusíte si zoufat. My vám to na následujících řádcích předvedeme. Prozradíme si, jak černé pantofle stylizovat do elegantního, do volnočasového i do sportovně laděného outfitu. Proto čtěte a inspirujte se!
Blíží se vaše dovolená a vy přemýšlíte, jestli vzít svého domácího mazlíčka s sebou. Myslíte, že mu bez vás bude smutno, ale jak se bude cítit na pláži nebo na horách? Pes může chodit s vámi, ale kočka? Ať se rozhodnete odjet sama a mazlíčka svěřit do péče jiné osoby, nebo pojede s vámi, příprava se vyplatí.

Nepřehlédněte

Jíte pórek často? Jestli ne, tak byste měli. Tento přírodní poklad posiluje kosti, pomůže vám se stávkujícím trávením a prospívá srdečním funkcím. Funguje také jako posilovač obranyschopnosti a bojuje proti křečovým žilám.
Poslední dny před Štědrým dnem! Sobota bude nejspíš ve znamení úklidu, i tak byste si ale měly najít čas na odpočinek. Zlatá neděle je pak den pro nákup těch úplně posledních chybějících dárků. Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co vás může o víkendu potkat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek