Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Deset minut jógy denně vám změní život

Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.

28. 08. 2020

Od většiny bolestí, problémů se spánkem nebo s koncentrací vám pomůže jóga. Taková jóga, kterou může praktikovat úplně každý. Bez rozdílu věku. 

Dbejte na kvalitu, nikoliv kvantitu

Nemusíte se hned poohlížet po jógovém studiu a studovat, kde mají přijatelné ceny nebo nejlepší lektory. Pokud jste jógu nikdy předtím nepraktikovali a nevíte, do čeho jdete, zkuste se na internetu poohlédnout po kvalitním videu pro začátečníky. Začněte jemnou jógou, tu zvládne úplně každý a to i v případě, že trpíte chronickými bolestmi kyčlí, kloubů nebo například páteře či kolen.

Pokud vás jóga zaujme, bude potřeba si své jógové studio a lektora vyhlédnout. Proč? Protože se může lehce stát, že jednotlivé ásany (pozice) budete praktikovat špatně a spíše si ublížíte než pomůžete. Přitom abyste se zbavili všeho, co vás trápí, potřebujete dbát právě na kvalitu provedení jednotlivých ásan, nikoliv na kvantitu, tedy jejich množství.

Jógu praktikujte pravidelně

Mnozí si myslí, že musí cvičit hodinu každý den, nebo alespoň třikrát až čtyřikrát týdně, aby jim jóga k něčemu byla. Dál od pravdy být ale nemohou. Skutečně vám stačí jen deset minut jógy ráno po probuzení nebo večer před spaním, buď každý den nebo třeba jen obden. Důležitá je pravidelnost.

Dbejte však na to, abyste prováděli jen takové ásany, které jsou pro vás vhodné a které vás při jejich pravidelném procvičování zbaví bolesti. V každém jógovém studiu vám rádi poradí a popřípadě i pozice opraví, ať už na klasických skupinových hodinách nebo při soukromé lekci, která ale samozřejmě bývá dražší, neboť se lektor věnuje jen vám. 

Aby se vám lépe spalo

Jóga vám však pomůže nejen při bolestech, ale i když vás trápí lehké spaní. Pravidelných deset minut jógy před spaním dokáže hotové zázraky a i v tomto případě si, pokud nejste úplní začátečníci, vystačíte s videy na internetu. Vhodná videa hledejte pod heslem „jóga na dobrý spánek“. Jestliže se potřebujete po ránu rozhýbat, pomohou vám videa jemné ranní jógy. 

K TÉMATU  Horko může být i na techniku. Jak připravit svůj smartphone na dovolenou

Jóga vás zbaví stresu

Jste roztěkaní? Nedokážete se soustředit? Nebo jste ve stresu a nejste schopní se uvolnit? Meditujte. Videí s meditacemi všeho druhu existuje nepřeberné množství, navíc jsou meditace i součástí jógy. Naučit se vnímat jen sami sebe a nemyslet na nic, co vás trápí, je ovšem to nejtěžší ze všeho. Nebude vám na to stačit týden, nejspíš ani měsíc. Chce to čas, ale při pravidelném praktikování jógy a meditace se to naučí úplně každý.

Ze začátku však počítejte s tím, že vám myšlenky budou létat všude možně, bude těžké se soustředit jen na to, co je tady a teď, ale budete-li trpěliví, nakonec zjistíte, že jste třeba pět minut vůbec na nic nemysleli a jen si užívali vaši jógovou praxi. O pár týdnů později už to může být třeba deset minut, kdy budete vnímat jen sami sebe. Až nakonec dojdete do fáze, kdy si i hodinovou praxi užijete bez jakýchkoliv rušivých myšlenek a dalších elementů.   

Správné dýchání je základ

Správný dech neboli pránájáma je důležitější než samotná jógová praxe, tedy provádění jednotlivých ásan. Nenaučíte-li se správně dýchat, samotná jóga vám nepomůže. I v tomto případě najdete mnoho kvalitních videí, které vás naučí správnému dechu. Ale abyste si byli jistí, že správně dokážete zkombinovat dech a jednotlivé ásany, budete potřebovat zkušeného lektora, tedy alespoň pro začátek. 

Zlepšete si náladu

Potřebujete si zlepšit náladu? Není nic jednoduššího, než si dát každý den deset minut trochu náročnější jógy, například power jógy nebo vinyasa jógy. Lehce se zapotíte, protáhnete a v závěrečné šavásaně neboli v pozici mrtvoly si krásně odpočinete a naberete sílu do nového dne. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak investovat do péče o sebe, aniž byste museli utratit jedinou korunu

K TÉMATU  CBD konopný olej je lékem na všechno

Bylinky a recepty z nich na deprese, úzkosti a nespavost

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Internet, sociální sítě a technologie dnes ovládají svět a my si jen těžko dovedeme představit současnost bez těchto nástrojů. Ty patří mezi nedílnou součást našeho pracovního, ale i osobního času. Jaký vliv mají technologie a sociální sítě na náš život? Je díky nim jednodušší a lepší nebo se jejich vlivem potýkáme s větším stresem?
Nemusíte jezdit každý rok k moři. V dnešní době ve znamení inflace a šíleného zdražování můžete využít možnosti navštívit tuzemské vodní plochy. Pokud přece jen chcete do zahraničí, proč nenavštívit naše kolegy na Slovensku? To je známé svou přírodou a také vodními plochami, kde zažijete skvělou relaxaci. Kam byste se měli vydat?
Nemoci si nevybírají člověka podle toho, odkud pochází ani kolik má peněz. Některé nemoci jsou ovšem typické pro ženy a jiné pro muže. Naše těla a biologie se hodně liší. Samozřejmě některé z těchto onemocnění mohou mít také muži, ale ženy k nim mají mnohem větší sklony. Dnes se podíváme, co vás jako ženu může postihnout.
Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!
V posledních letech jsou stále populárnější hesla jako speed hiking nebo fast hiking. Oblečení, obuv a vybavení určené pro tyto aktivity se objevují v kolekcích nejznámějších výrobců. Co to ale je a co to obnáší? Zveme vás k přečtení krátkého článku na toto téma.
Veronika Arichteva (38) se nedávno stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50), Jolany Blažkové (44). V nevhodné reakci na fotografie Arichtevy doporučila plastickou operaci prsou.
Během vánočních svátků se většinou neubráníme koupit domů jeden z jejich symbolů, a tím je vánoční hvězda. Krásná dekorativní rostlina, která vám však nemusí dělat radost zákonitě jen na konci roku. Lze ji totiž pěstovat prakticky celoročně. Víte, odkud se vlastně vzala?
Od 20. června do 22. července prochází Slunce znamením Raka, což přináší období plné emocí a citlivosti. Rak, vodní znamení spojené se soucitem a péčí, symbolizuje hlubokou potřebu bezpečí a ochrany. Tento čas je ideální pro práci na překonání strachů a nezištnou pomoc druhým. Přečtěte si, jak využít energie tohoto období k osobnímu růstu a zlepšení vztahů ve svém okolí.
Mnozí odborníci mluví o současnosti jako o „době jedové“. Upozorňují, že toxické látky jsou nejen kolem nás, ale i v nás. Pocházejí ze znečištěného životního prostředí, ale také z kosmetiky a léků, které užíváme. Svou roli hraje i nevhodná strava a alkohol, který si sem tam dopřejeme. Jednou za čas bychom tak měli udělat ve svém těle důkladný úklid. Právě leden je pro očistu ideální.
Oblíbená kulinářská show MasterChef si získala své publikum hned v prvopočátku. Soutěžící jsou vystavení velkému tlaku, je třeba předvést excelentní výkony v krátkém čase, které musí jak vypadat, tak také skvěle chutnat. Pamatujete si ještě na její první řady, soutěžící a porotce?
Petr Spálený, ikona české hudební scény, oslavil nedávno své osmdesátiny, přičemž tento životní milník zaznamenal sérií nezapomenutelných koncertů jak na domácí půdě, tak na Slovensku. Jeho hudební cesta, ozářená prvním hitem "Plakalo bejby" z roku 1967, svědčí o neochvějné lásce k hudbě a nepřetržité tvůrčí vášni. Spolupráce s předními textaři a skladateli, jako jsou Jiří Štaidl a Zdeněk Rytíř, Spáleného uměleckou dráhu nejen obohatily, ale i posunuly na novou úroveň. V rámci oslav jeho osmdesátých narozenin byla vydána kompilace "80/Největší hity & duety", která přináší přehled jeho největších hudebních úspěchů a duet. Spálený, který se nechal slyšet o možném novém albě, zůstává i v pokročilém věku stále aktivní na hudební scéně, což dokazuje, že jeho vášeň pro hudbu je nekonečná.
Zatímco k vánočnímu hodování neodmyslitelně patří cukroví, vaječný koňak, svařák, smažený kapr, řízky, chlebíčky a spousta jiných dobrot, naše tělo už si tuhle smršť tolik neužívá. Připravte se na vánoční svátky s předstihem a posilněte svá játra.

Výběr článků

Je naprosto přirozené, že jste před první zkušeností s letadlem vystrašení. Nicméně všechno je ve vaší hlavě, proto je čistě na vás, jak svůj první let zvládnete. Existují způsoby, jak si pomoci, abyste nebyli před prvním letem až tak vyplašení, jak se momentálně cítíte a mohli se těšit na svou zahraniční dovolenou.
Japonská zahrada je působivý způsob úpravy okrasné zahrady. V Japonsku bývala zahrada dlouhodobě otázkou prestiže více, než kdekoli jinde ve světě. V Evropských zemích se nachází parky i zahrady, které si berou inspiraci právě v této zahradní architektuře. Jejich vzhled byl ale přizpůsoben našemu trendu úpravy zahrad. Nic to nemění na tom, že krásně upravená idealizovaná příroda v duchu japonské zahrady je prostě pastvou pro oči.
Pilates dělá tělo mladším. Jak to? Prodlužuje a zeštíhluje svaly, zpevňuje střed a hlavně zlepšuje držení těla. Pomocí jednoduchých cviků zkrátka umí velké výsledky! Vyzkoušela naše redaktorka Blanka. Co všechno pro vás zjistila?

Nepřehlédněte

Suchý únor se těší čím dál větší popularitě. Zatímco v zahraničí jede spíš ”dry january”, už proto že navazuje skvěle na novoroční předsevzetí, my Češi jsme spíš pro ten kratší měsíc bez alkoholu. I tak ty čtyři střízlivé týdny nemusí být žádná pruda, když si je zpříjemníte mocktaily.
Plesy, bály, masopustní veselice. Je prostě čas se radovat a tančit. K plesovému veselí a tanci však často patří konzumace alkoholu. A není to někdy jen pár skleniček vína nebo piva. Na takových akcích se nabízí široké spektrum míchaných nápojů či destilátů. A tak se spojí tanec s dobrým pitím – ale ráno ta kocovina! Jak se s ní vypořádat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek