Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Jedno dítě a dost? Co je to společenská norma a kolik dětí potřebujeme, aby národ nevymřel?

Kdysi se říkalo – jedno za každého z rodičů a jedno navíc státu. V posledních desetiletích se dlouho držel trend dvou dětí v rodině. Dnes jsou rodiny i často pouze s jedním dítětem. Rodíme děti pro sebe nebo pro společnost?
Rodíme děti pro sebe nebo pro společnost?
zdroj: 123RF.com

29. 03. 2019

Nedáme na to, co chce okolí a jedno dítě je naše rozhodnutí

Mnoho párů se rozhodne pouze pro jedno dítě. Často jsou to ty, kde si žena dlouho budovala kariéru a dítě počala později. Nebo prostě neměla to štěstí, aby potkala včas toho pravého. Další možností je, že se brzy po narození jednoho dítěte rozvedla a další partner již nepřišel. Je samozřejmé, že pokud se první dítě narodí ženě, která se blíží čtyřicítce, další dítě již pár většinou neplánuje. Jak čas běží, fyzické síly ubývají a vstávat několik let před padesátkou k miminku je mnohem náročnější, než ve třiceti k více dětem.

Čím více dětí máte, tím větší je šance na spokojené stáří

Jeden chytrý citát říká, že dítě máte jen půjčené, a když vyroste, musíte ho nechat jít žít si svůj život. Psycholožka Alice Vondrová k tomu dodává: „Když rodiče splní svou roli, z dítěte vychovají dospělého a samostatného člověka. To by měl být cíl každého rodiče. I ze sobeckých důvodů. Protože jednou přijde čas, kdy se role otočí a oni budou ve stáří potřebovat oporu a pomoc svých dospělých dětí. A té by se rozhodně od rozmazlených a nesamostatných nezralců nedočkali.“

Malá porodnost. Kdo za to může?

Celkové demografické údaje udávají pokles porodnosti, a to nejen ve vyspělých zemích Evropy, Asie nebo Severní Ameriky. V České republice jsou stále nejčastější rodiny se dvěma dětmi. Přesto narůstá počet bezdětných žen či párů. V různých zemích se snaží podpořit porodnost někdy až výstředními způsoby, nicméně trend posunu plození dětí do pozdějšího věku a méně dětí na jednu ženu se zatím nezastavil.

Mnohonásobní rodiče jsou pro společnost divní

Ještě v období před zhruba sto lety nebyly výjimkou rodiny s šesti a více dětmi. Dnes, pokud rodina má více než tři děti, často pociťuje z okolí údiv nebo nepochopení. Někteří lidé to vnímají tak, že matka není dostatečně inteligentní a „stačí“ jí mít děti. Že se nezaměřuje na svou kariéru. Nebo za tím lidé hledají náboženské důvody či možnost nároku na vyšší sociální dávky.

K TÉMATU  Mužské vs ženské práce. Je všechno jen na vás nebo máte doma povinnosti rozdělené? Jak to doma vyladit, aby to klapalo?

Není to ale pravda. Většina rodičů z mnohodětných manželství, pokud pomineme rodičovskou dovolenou, chodí do zaměstnání. Ženy si často nenechají vzít svou profesi či kariéru. A ne každé takové manželství se opírá o náboženské vyznání. Možná by se vysocí manažeři divili, jak dobrou manažerskou školou je právě více dětí v rodině.

Vícečlenné rodiny drží více spolu

Přesto, že rodiče čtyř a více dětí při dotazování uvádějí, že organizace rodiny je velmi náročná, většina z nich by stejný počet dětí volila znovu. Považují za mnohem důležitější pro své děti mít více sourozenců, společně si hrát, trávit čas a také budovat rodinné rituály a navzájem si pomáhat. Děti se učí od rodičů a sourozenců, ale zároveň i rodiče se učí od vlastních dětí. Faktem také zůstává, že u větších rodin často přetrvává mnohem větší rodinná soudržnost do dalších generací.

Ještě pár statistik. Jak je to s porodností u nás?

Jestli vás zajímají statistiky, přinášíme data z Českého statistického úřadu. Ty popisují, že trend v počtu porodů prakticky kopíroval vývoj počtu narozených dětí. Mezi roky 2005 až 2008 počet porodů narostl ze 100 546 na 117 429. Pak přišel určitý pokles. Konkrétně na 106 921 v roce 2011: Pak se opět začala porodnost zvyšovat až na 109 519, kterých dosáhla v roce 2015.

Vícečetné porody stoupaly do roku 2015

Celkový podíl vícečetných porodů měl v rozmezí let 2005 až 2010 spíše rostoucí tendenci, když se zvýšil z 1,93 % na 2,14 %. Absolutní většinu z nich (přes 99 %) tvořily porody dvojčat, zbytek byly porody trojčat kromě jednoho případu paterčat z roku 2013. Ve srovnání s počátkem 90. let 20. století (zhruba 1% podíl vícečetných porodů) došlo k výraznému zvýšení zastoupení vícečetných porodů, které souvisí zejména s vyšším podílem porodů z umělého oplodnění a také s vyšším průměrným věkem ženy při narození dítěte. V posledních letech však dochází opět k podstatnému snižování podílu vícečetných porodů až na 1,49 % v roce 2015. Stojí za ním pravděpodobně částečně i legislativa. Ta totiž motivuje ženy k rozhodnutí, že si nechají přenést pouze jedno embryo při umělém oplodnění.

K TÉMATU  Kam do přírody vyrazit k vodě? Tipy u nás i našich sousedů

Co  na to říkáte vy?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dopadlo to skvěle – podařilo se vám úspěšně obhájit titul bakaláře. Tři roky snažení, učení, skládání zkoušek a trávení spousty času nad psaním bakalářky přinesly zasloužené ovoce a vy si můžete před jméno hrdě začít psát titul Bc. Co ale dál? Stačí vám to, nebo byste rádi pokračovali dál? Magisterské studium rozhodně není k zahození a díky němu se vám otevřou zase úplně nové možnosti. A kdy jindy se pustit do dalšího studia, než právě teď – protože čím budete starší, tím to půjde o něco tíž.
Poslední dny před Štědrým dnem! Sobota bude nejspíš ve znamení úklidu, i tak byste si ale měly najít čas na odpočinek. Zlatá neděle je pak den pro nákup těch úplně posledních chybějících dárků. Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co vás může o víkendu potkat.
Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.
Také jste čekala na sluneční paprsky, až vám prozáří každý den? Konečně jaro! Ale jen do té doby, než sluníčko zasvítí přes zaprášená okna a vy najednou vidíte svůj byt v mnohem jasnějších konturách. Chtělo by to jarní úklid? Neztrácejte čas a jděte na to hned. Zvažte, jestli zapojit rodinu. Někdy si opravdu důkladně uklidíte jedině sama!
Tu a tam asi každá z nás vypadá unaveně. Stačí probdělá noc, delší flám nebo nějaký zdravotní problém, který nám nedá spát, a ráno na nás vykoukne v zrcadle nepěkný odraz a v něm unavená pleť vyžadující okamžitou vzpruhu.
Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.
V dnešní době je těžké se někam vydat na dovolenou, jelikož všude se setkáte s nejrůznějšími restrikcemi z důvodu Covid-19. Proč se tedy zbytečně vystavovat nebezpečí návštěvy zahraničí? Vždyť v koutech naší republiky je tolik krásných míst, kde můžete strávit skvělou dovolenou, a navíc tak podpořit náš cestovní ruch a ekonomiku?
Ekonomům je nyní zřejmě jasné, o čem je řeč, nebo tedy alespoň ve světě obchodování, ostatní možná jen pokrčí rameny. Optikou Paretova principu se však můžete zadívat nejen na svět ekonomie, ale na veškerou vaší činnost – hubnutí nevyjímaje. O čem je to tedy vlastně řeč?
Ať už vítáte návštěvu nebo si potřebujete po dlouhém a náročném dni v práci odpočinout, sedací souprava je to, co využijete jako první. Sedačka by měla být dominantou každého obývacího pokoje, ať je sebevíc velký či naopak sebevíc malý. Chybět by neměla ve velkých příbytcích, ani v drobných bytových jednotkách. Otázkou ale je, jak tu správnou vybrat.
Přemýšlíte nad skladbou svého jídelníčku? Víte, kolik sníte denně bílkovin nebo vlákniny? Hlídáte si, co jíte? Možná, že ne. Hodně lidí nepřemýšlí nad tím, co jí a zda se stravuje správně. Většinou jako výmluva poslouží nedostatek času. Bílkoviny jsou ale pro tělo skutečně nezbytné a drtivá většina populace jich konzumuje málo. Zkuste to změnit.
Udržitelnost čím dál víc dostává zelenou, a je jedině dobře, že se coby lidstvo snažíme hledat cesty, jak té přírodě o něco odlehčit. Smysl pro udržitelnost se proto propsal i do vánočních svátků – pořadatelé vánočních trhů pracují s obnovitelnou energií, stánkaři prodávají více udržitelných dárků a u řady obchodníků najdete spoustu tipů na dárky, které jsou hezké, a přitom přátelské k přírodě. Vsaďte o letošních, a i těch budoucích Vánocích, na udržitelnost i vy a věnujte přírodě ten nejkrásnější dárek pod stromeček.
V průběhu roku 2019 bylo obyvateli Česka uzavřeno 54 870 sňatků. To je o 2303 sňatků více, než v minulém roce. Znamená to, že pro lidi začíná být obřad důležitější, než život na psí knížku? Má to i své praktické dopady.

Výběr článků

Modní trendy se rok od roku mění. A ne jinak je to i u spodního prádla. Která barva se prodává nejlépe a sluší každé ženě? Jakých chyb se Češky stále ještě při výběru spodního prádla dopouští? A jak se liší náš vkus od ostatních Evropanek?
Rohy stěn bývají jednou z nejvíce zanedbávaných oblastí v domácnostech, pokud jde o styling a nebo výzdobu interiéru. I když přemýšlíte o tom, jak byste si roh upravili, většinou to stejně skončí tak, že do něj dáte buď nějakou pěknou lampu, nebo velkou pokojovou rostlinu. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak si tento kousek domova můžete zajímavě ozdobit. A věřte nám, že některé z nich by vás možná ani nenapadly.
Poslední víkend roku 2018! Sobotu si dopřejte spíše oddechovou a zbytečně se nedohadujte s ostatními, ať si na závěr roku nepokazíte náladu. Astroložka Naďa Šmídová připravila horoskop krásy a duševního zdraví, který vás připraví na to, co by vás mohlo překvapit.

Nepřehlédněte

Jan Kačer, herec a režisér nové vlny českého filmu, zemřel ve věku 87 let. Smutnou zprávu potvrdila jeho dcera Adéla Kubačáková. Kačer, který začínal svou kariéru v Divadle Petra Bezruče a výrazně působil v Činoherním klubu a Národním divadle, se proslavil také jako filmový herec v dílech jako "Smrt si říká Engelchen" a "Údolí včel".
Susan Buckner, americká herečka známá svým výkonem ve filmu "Pomáda" z roku 1978, zemřela minulý týden ve věku 72 let. Rodina herečky oznámila, že Buckner zemřela ve čtvrtek 2. května v Miami, obklopena svými blízkými. Příčina jejího úmrtí nebyla zveřejněna.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek