Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Jak vybrat kancelářskou židli, aby neruinovala naši páteř

Začali jste pracovat z domova a zařizujete si proto svou domácí kancelář? V takové domácí kanceláři by rozhodně neměla chybět kvalitní židle, díky které si nezruinujete svou páteř. Jenže jak takovou kvalitní kancelářskou židli vybrat?
jak vybrat kancelářskou židli
Kancelářská židle nemá být jen pohodlná. (zdroj foto: www.123rf.com)

20. 01. 2021

V současné době je nabídka na trhu pestrá. Zejména kancelářských židlí je v nabídce víc než dost a vybrat si jednu, která by zdobila domácí kancelář a byla plně funkční a praktická, to je oříšek. Ten se ale aktuálně snaží rozlousknout velké množství lidí, protože nový typ onemocnění nás dohnal k takzvané home office.  Jak tedy vybrat kancelářskou židli?

V čem se kancelářské židle liší od normálních? 

Úvodem je třeba vědět, čím se vlastně kancelářské židle liší od těch normálních, které běžně používáme například v jídelně nebo v jiných místnostech domu. Hlavním rozdílem je to, že kancelářské židle jsou takzvaně ergonomické čili jsou dobře nastavitelné. Jejich opěradlo je možné přizpůsobit zádům i každé poloze těla, také je možné vybrat si z množství područek nebo mechanik a funkcí.  

Na co se dívat při výběru kancelářské židle? 

Když už známe rozdíl mezi kancelářskými židlemi a klasickými židlemi, můžeme přejít k jejich výběru. Při výběru nehraje tak velkou roli vzhled kancelářské židle, jako právě její vlastnosti a součástky.  

Abychom byli konkrétní, rozhodující jsou: 

  • Sedák 
  • Opěrák 
  • Područky 
  • Nosnost 
  • Kolečka 
  • Opěrka hlavy 

Od sedáku se odvíjí pohodlnost 

To, co první postřehnete nebo zaregistrujete ve chvíli, kdy usedáte na židli, je podsedák a to, jak moc je pohodlný, respektive jestli je vůbec pohodlný. Při výběru se dívejte především na anatomicky tvarované sedáky, které zajišťují větší komfort. Co je ale ještě důležitější, je to, jestli jsou výškově nastavitelné. To by totiž nemělo chybět.  

Opěráky musí kopírovat tvar páteře 

Na pohodlnosti se také podílí opěrák, ovšem jeho kvalita a pohodlnost, respektive jeho vlastnosti jsou důležité z jiného důvodu. Čím lepší opěrák bude, tím lépe se bude mít naše páteř. Právě opěrák rozhoduje o tom, jestli je naše páteř ruinována nebo nikoli.  

K TÉMATU  Designové věšáky. Originální interiérové prvky pro váš útulnější domov

Obecně se ví, že opěráky musí kopírovat tvar lidské páteře. Pokud mají bederní opěrku, je to naprosto skvělé. Tyto opěrky vás totiž nutí sedět zcela přirozeně a nikoli křivě, jak to v případě absence opěrek dopadá.  

Nastavitelné područky oceníte při práci za stolem 

Vybíráte si kancelářskou židli? Pak byste se měli informovat o tom, jaké mají židle područky. Existuje dnes celá spousta variant, vybírejte však z nabídky těch nastavitelných. Oceníte je především při práci za stolem.  

Pozor na nosnost 

Na co se bohužel řada lidí nedívá, je nosnost. Každá židle má svou nosnost, neunese každého a jakkoli těžkého člověka. Než tedy danou židli zakoupíte, o její nosnosti se informujte zejména v případě, kdy víte, že nepatříte k zrovna štíhlým jedincům. Samozřejmě uvedený údaj je vždy ryze orientační a židle díky své konstrukci unesou o něco více, než je psáno.  

Kolečka vybírejte podle typu podlahy 

Ani kolečka nejsou něco, nad čím byste mohli jenom mávnout rukou. Kolečka se však nevybírají podle vás a vašich požadavků, ale podle typu podlahy. Na tvrdé podlahy totiž patří zcela jiná kolečka než na měkké podlahy nebo na kluzáky.  

Tvrdými podlahami se myslí plovoucí podlahy nebo parkety, na něž se volí zásadně měkká kolečka, která podlahu nepoškodí ani nepoškrábou. Měkkými podlahami se myslí koberce nebo kožešiny, na něž se volí plastová kolečka (čili tvrdá kolečka). Pokud ale je podlaha takzvaným kluzákem, pak volte kolečka nijak se nepohybující.  

Má židle opěrku hlavy? 

Opěrka hlavy nebo také hlavová opěrka je další velice důležitá součást každé kancelářské židle. Je to nezbytnost hlavně v případě, že víte, že budete pracovat za stolem déle jak tři nebo čtyři hodiny.  

K TÉMATU  Home office. Jak vyzrát na nástrahy a zastat stejnou práci doma jako v kanceláři

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pánská pracovna. Jak ji zařídit a vytvořit dokonalou domácí kancelář

Home office. Jak vyzrát na nástrahy a zastat stejnou práci doma jako v kanceláři

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ilona Csáková se po delší pauze vrací na hudební scénu s novým singlem "Afrodiziaka", který je předzvěstí jejího podzimního turné "Tornero". Píseň, na níž se podíleli členové kapely No Name, nabízí zralou a důvtipnou interpretaci lásky, podtrženou minimalistickým videoklipem režiséra Václava Noida Bárty. Přestože singl působí solidně, postrádá energii, která by jej učinila skutečným comebackovým hitem.
Prospívají zdraví, prodlužují věk. Prostě dělají dobře našemu tělu, mozku i kondici. Opravdová definice pro superpotraviny ale neexistuje. Do této kategorie se zařazují potraviny, které mají ve srovnání s podobnými podstatně vyšší obsah zdraví prospěšných látek. Které to jsou?
Svou kamarádku Pavlínu znám už deset let. Seznámily jsme se na letním táboře, kam jsme obě jako děti jezdily. Od té doby jsme se staly nerozlučnou dvojicí. Chvíli jsme společně i bydlely, jenže loni v létě si Pája našla přítele a zanedlouho se přestěhovala k němu.
Prostředí má hodně společného s tím, jak se naše pokožka chová a jak vypadá. Když je horko a vlhko, pokožka může být mastná z přebytečné vlhkosti. Když je zima a sucho, pokožka může být vysušená. Nemluvě o dalších environmentálních stresorech, jako je znečištění ovzduší, sluneční záření, klimatizace a další. Když se mění roční období, mění se i prostředí kolem nás. Kůže se musí přizpůsobit novým klimatickým podmínkám, ale můžete jí práci trochu usnadnit zavedením správné péče o pleť. Když se mění roční období, měla by se měnit i vaše rutina týkající se péče o pleť. Zvažte tyto podzimní tipy péče o pleť, které vám pomohou udělat stejně hladký přechod z léta do podzimu, jako je vaše pokožka.
I když venku panuje nebezpečný koronavirus, to neznamená, že žádné jiné nemoci neexistují. S příchodem nového typu koronaviru nedošlo k odstranění ostatních onemocnění, což je dobré mít na paměti. Stále jsou rizikem i jiné choroby, jako je rakovina nebo chřipka. Mnohé nemoci číhají i na ty nejmenší. Prozraďme si nejčastější dětské nemoci, které jsou rizikové pro naše malé ratolesti.
Vitamín D je důležitý pro lidské zdraví – pomáhá udržovat silné kosti, zuby, posiluje imunitní systém a podporuje optimální hladinu krevního tlaku. Co však mnoho lidí neví je fakt, že nejdůležitějším zdrojem pro vstřebávání vitamínu D do těla je slunce. Právě v létě ho lze ze slunce vytěžit nejvíce. Jak toho dosáhnout, abyste měli dostatek?
Jedna z nejznámějších rolí, kterou proslula anglická herečka Kate Beckinsale, je upírka Selene. Skoro to ale vypadá, že recept na věčné mládí objevila i ve skutečném životě.
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
Proti chřipce se můžete dát očkovat a v případě, že nemoc propukne, lze vsadit na běžně prodávaná syntetická léčiva. Zkusit ale můžete bylinky i sílu přírody.
Málokterá z nás má cvičení v oblibě – chceme se mu vyhnout co se dá a doufáme, že to bez něj zvládneme. Existují ale cviky, které nejsou tolik náročné, a zároveň dokáží změnit život k lepšímu. Ať už v oblasti zdraví nebo sexu. V obojím případě se budete cítit mnohem lépe poté, co budete pravidelně cvičit Kegelovy cviky.
Koření je nedílnou součástí každé kuchyně - dává výjimečnou chuť jednotlivým pokrmům a dotahuje jeho tóny k dokonalosti. A kromě toho, že dokáže patřičně potěšit naše chuťové buňky, je přínosem i z hlediska zdraví. Samozřejmě v závislosti na použitých bylinkách. Proč ale koření kupovat, když si mnohem kvalitnější můžete vyrobit snadno v pohodlí doma?
Dnes jsme si již navykli komunikovat běžně přes internet, dozvídat se o kamarádech na sociálních sítích, každý den rozeslat několik e-mailů. Stejně tak jako nám však toto umožňuje velmi efektivně pracovat a být neustále ve spojení, mohou nás právě tyto technologie na druhé straně výrazně ohrožovat.

Výběr článků

Vietnam je turisty hojně navštěvovaný, a to zcela zaslouženě. Je to nádherná země s přátelskými lidmi, krásnou přírodou, zajímavou faunou a flórou, architekturou, historií i jídlem. Po Vietnamu můžete klidně cestovat týdny, nebo dokonce měsíce, a stále vám zůstanou neprozkoumaná místa. Co navštívit ze všeho nejdříve?
Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.

Nepřehlédněte

Kanadský herec Donald Sutherland zemřel ve věku 88 let po dlouhé nemoci. Známý svou rolí ve filmu "MASH" a oscarovém snímku "Obyčejní lidé", zanechal za sebou bohatou filmovou kariéru trvající šedesát let. Informaci o jeho úmrtí oznámil jeho syn Kiefer Sutherland na sociální síti X. Během své kariéry Sutherland účinkoval ve více než 170 filmech a seriálech a obdržel dva Zlaté glóby a čestného Oscara.
Můžete lásku ovlivnit tím, co naservírujete k obědu? Přísloví, že láska prochází žaludkem, má určitě svůj význam. Jídlo je totiž jeden ze způsobů, jak zapůsobit na partnera, uklidnit ho nebo povzbudit pro další partnerské aktivity. A také společně strávit denně klidný čas.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek