Česká národní banka začíná zvyšovat úrokové sazby
I když to ještě donedávna vypadalo, že se letošní rok ponese ve znamení nízkých úrokových sazeb, Česká národní banka nakonec zavelela trochu jinak. Před nějakou dobou se rozhodla přijít s vyššími úrokovými sazbami, podle čehož se banky začaly řídit. Jak tedy vybrat hypotéku?
Při výběru jednoho poskytovatele hypotečních úvěrů sledujte několik parametrů a rozhodně se neuchylujte pouze k první nabídce, která vám přistane do e-mailové schránky. Srovnání hypoték se sice může jevit jako zprvu velmi zdlouhavé řešení situace, ale na druhou stranu je to krok, který vám pomůže najít to nejvýhodnější řešení.
Jak vysokou půjčku potřebujete?
Než se však i k samotnému srovnávání hypotečních úvěrů uchýlíte, pamatujte na jedno, a sice na prvotní výpočet požadované částky. Nemůžete hledat poskytovatele úvěru, pokud si nejste jistí tím, kolik budete potřebovat. Banky vám v současné době půjčí osmdesát až devadesát procent z kupní ceny nemovitosti. Zbylá procenta je zapotřebí si naspořit a mít je k dispozici.
Spočítejte si, na kolik peněz pravděpodobně dosáhnete na základě vašeho měsíčního příjmu a výdajů, které zatím vykazujete. Popřemýšlejte nad dobou splácení a až poté se pusťte do porovnání jednotlivých nabídek.
Úrok a hodnota RPSN
Až si do online kalkulaček zadáte požadované parametry, nabídne se vám velká škála poskytovatelů úvěrů. Rozhodující nebude jen úroková sazba, i když se k ní upíná pozornost většiny z nás, ale spíše hodnota RPSN.
Hodnota RPSN má o něco vyšší váhu než úroková sazba, která k úvěru náleží. Její součástí je totiž nejen úrok jako takový, ale také další poplatky, které s půjčkou na bydlení souvisí. Jedná se tedy o jakési shrnutí všeho, co zaplatíte navíc. A to je pro vás to klíčové, stěžejní zjištění.
Má úvěr pojištění? A je vůbec potřebné?
Nejedna půjčka na bydlení ukrývá řadu úskalí. Zejména pokud oplývá příliš nízkým úrokem je se vší pravděpodobností někde zakopaný pes. Mnohdy je tím pomyslným psem pojištění, které však není zapotřebí sjednávat, pakliže si platíte kvalitně nastavené životní pojištění. To totiž pokrývá i rizika spjatá s půjčkou na bydlení.
Pojištění hypotéky většinou spočívá v pojištění schopnosti splácet. Pokud si ho necháte sjednat při vyřizování hypotéky, může se vám rapidně prodražit a výše částky, kterou je nutné splatit, najednou vzroste i o dvě desetiny procenta.
Jaké sankce hrozí a jak jsou na tom poplatky?
Jak si vybrat ideální a vhodnou hypotéku na vaše bydlení? Při výběru půjčky na bydlení se rozhodně neukvapujte, abyste posléze svého rozhodnutí nelitovali. Raději se informujte o sankcích a poplatcích, které s půjčkou souvisí.
Bohužel není ničím výjimečným, že se ve smlouvách stanovujících podmínky hypotéky nachází zbytečné poplatky nebo příliš vysoké sankce za nesplácení. Před podpisem je nutné si projít řádek po řádku a zjistit si, zdali je skutečně vše tak, jak jste si slovně sdělili.
Doba fixace stojí za promyšlení
Při sjednávání půjčky na bydlení si dále sjednáváte i dobu fixace čili období, během kterého zůstanou podmínky domluvené při zřizování hypotéky neměnné. Sem spadá výše úroků například. Zpravidla platí, že pokud si sjednáváte hypoteční úvěr za opravdu dobrých podmínek, dobu fixace se snažíte mít co nejdelší. Pokud ale očekáváte, že se zanedlouho stanou podmínky půjček na bydlení výhodnější, sjednáte si ji na kratší dobu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Fixace hypotéky jako věčná otázka. Na jak dlouho úvěr zafixovat?
Alternativní bydlení. Existují i jiná řešení, než drahá hypotéka nebo pronájem