Pondělí , 28. 07. 2025

Viktor

13 tipů, jak na dovolené ušetřit peníze a cestovat levněji

Léto je časem dovolených, ale každá taková sranda něco stojí. Lehké upuštění páry a odjezd ze stereotypního života, nám poskytuje odpočinek a oddech. Jenže kde na něj vzít peníze? Pokud jste letos za dovolenou nechtěně utratili majlant nebo máte tu svou vysněnou teprve před sebou, jistě vám přijdou vhod naše tipy, jak ušetřit na dovolené peníze.
ušetřit
Jak při cestování ušetřit? Poradíme vám!

23. 08. 2022

1. Včasná rezervace

Nejvíce můžete na své cestě do zahraničí ušetřit při rezervaci zájezdu. A my víme, jak snížit náklady. Čím více se blíží doba odletu, tím více se zvyšuje cena letenek. Zřídkakdy se může stát, že lety na poslední chvíli jsou velmi levné, protože letecká společnost neprodala všechna místa, ale na to se nelze spolehnout a nejlepší možností je dostat se do předstihu.

Totéž platí pro spoustu ubytovacích zařízení, hotely i aplikace, jako je AirBnB. Zatímco některé ceny mají pevně stanovené minimum, mnohé z nich budou zlevněné, pokud si je rezervujete dostatečně brzy.

2. Nelétejte v oblíbených termínech 

Pokud si můžete dovolenou zařídit tak, abyste odlétali a vraceli se v neobvyklou dobu, například brzy ráno ve všední den, mohou být lety levnější než například o víkendu. Jeden nebo dva dny mimo přesný termín mohou způsobit obrovské rozdíly v ceně.

3. Buďte flexibilní, pokud jde o destinace

Existují dva přístupy: úplná flexibilita a částečná flexibilita. Pokud jste zcela flexibilní, můžete se podívat, kam letecké společnosti nabízejí nejlevnější lety, a vyrazit tam.

Řecko
Potřebujete ušetřit peníze? Pak vybírejte podle nejlevnějších zájezdu či letenek.

4. Last minute zájezdy

Jestliže spadáte do kolonky velmi flexibilní a v práci si můžete vzít volno prakticky nahned, dívejte se po zájezdech last minute. Jsou klidně i o polovinu levnější, než byste za stejnou dovolenou zaplatili původně. Navíc odpadá sáhodlouhé těšení se na dovolenou. Koupíte zájezd a za pár dní jedete!

5. Poplatky za platbu kartou

Jestliže na cestách rádi platíte kreditní kartou, může narazit na pěkně vysoké poplatky, pokud nemáte kreditní kartu, která zahraniční transakce nezpoplatňuje. Zda se vám zahraniční transakce budou zpoplatňovat, si můžete ověřit u poskytovatele vaší kreditní karty.

A až se vás bankomat zeptá, jestli chcete vybrat s konverzí nebo bez? S tímhle videem už budete vědět, jak na to!

K TÉMATU  Menstruační houba: Pomocník nebo hrozba?

6. Sdílení znamená úsporu

Existuje mnoho způsobů, jak snížit náklady prostřednictvím sdílené ekonomiky. Například BlaBlaCar je služba sdílení jízd, kde si rezervujete místo ve spolujízdě. Na své cestě se setkáte s dalšími lidmi a ušetříte přitom peníze.

7. Pokud to jde, pijte vodu z kohoutku

Poměrně dost ušetříte na tom, když budete pít vodu z kohoutku. Důležité ale je předem si ověřit, zda je pitná. V mnoha částech světa tomu tak není a musíte používat balenou vodu, a to i na takové věci, jako je čištění zubů. Tady je přednější zdraví před šetřením korun.

8. Vyhněte se peněžním pastem

Všude, kde je turistický průmysl, se najde oblast se zvýšenými náklady, například Palais Royale v Paříži, ale i Pražské centrum. Pokud víte, kde se tyto oblasti nacházejí, můžete se vyhnout tomu, abyste v nich utratili více, než chcete. Také si dejte pozor na hotelové minibary, to jsou malé pastičky.

cestování
Na mnoha místech můžete využít sdílených služeb a o náklady se podělit.

9. Stravování 

Jídlo je často velkou součástí kultury. A kultury jsou na svou specifickou kuchyni často právem hrdé. Ať už tedy patříte mezi gurmány, nebo ne, stravování venku je vzrušující a nedílnou součástí cestování. Zaměřte se na podniky, které uspokojí váš hlad po kultuře, a zároveň budou mít rozumné ceny. Takové ty vyvoněné uličky na hlavních třídách to nejsou.

10. Jezte jako místní

Restaurace a kavárny v turistických oblastech mají raketové ceny, takže když máte hlad, držte se mimo hlavní turistická centra. Zjistíte, že jídlo je o kousek dál daleko levnější, a dost možná i chutnější a více autentické pro danou zemi. Nám se v zahraničí na tohle osvědčila třeba aplikace Foursquare.

11. Vařte si sami

Pokud máte zázemí pro přípravu jednoduchého jídla, pak nákupem zásob v supermarketu téměř vždy ušetříte oproti stravování venku.

K TÉMATU  Nakupování bez obalu: nový trend, na který se nalaďte

12. Jezdit veřejnou dopravou

Když už dorazíte do své cílové destinace, je fajn zjistit si, jak se také v tomto místě levně pohybovat a vidět co nejvíce. Taxi může stát poměrně hodně peněz, zejména pokud cestujete v turisticky oblíbených lokalitách. Veřejná doprava je téměř vždy nejvýhodnějším způsobem cestování.

pár
Po centrech měst se pohybujte pěšky nebo veřejnou dopravou.

13. Využívání slev 

Pokud máte to štěstí, že jste student nebo spadáte do určité věkové kategorie, můžete mít nárok na slevu na cestování veřejnou dopravou a na cestování po městě i po celé zemi. Tyto slevy se často vztahují i na vstupy do muzeí či galerií a tím už se dá pěkně ušetřit. Nebojte se na místě zeptat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se připravit na dlouhý let. Co smíte mít v příručním zavazadle a další tipy pro cestování do exotiky

Střevní potíže při cestování: Jak se jim vyhnout obloukem?

Zdroje článku:
https://www.postoffice.co.uk/travel-insurance/travel-hacks
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Také vám někdo v polovině vaší dovolené začne připomínat, jak se vám to krátí a že už brzy půjdete do práce? Kdyby to někdo udělal, asi byste se pěkně naštvala. Ale připomínat dětem, že brzy skončí prázdniny, připadá mnoha dospělým normální. Přitom i děti si potřebují odpočinout a ne myslet na povinnosti, které je čekají. Mají se vůbec děti o prázdninách učit?
Najít pro děti obuv, která vydrží celý rok a zároveň obstojí ve všech počasích, je snem každého rodiče. Nejen z hlediska praktičnosti, ale i kvůli nákladům, které obměna obuvi během roku představuje. Právě proto jsou dětské celoroční boty čím dál oblíbenější volbou mezi maminkami i tatínky, kteří chtějí skloubit pohodlí, zdravý vývoj nohy a univerzální využití.
Výrazná změna zasáhla do české hudební scény, když zpěvák, hudebník a skladatel David Koller oznámil svůj odchod ze skupiny Lucie. Informaci potvrdil i jeho manažer Tomáš Staněk, ačkoliv zatím zůstává tajemstvím, co přesně stojí za touto změnou.
Ženy v České republice otálejí s těhotenstvím stále častěji. Průměrný věk prvorodičky se zvyšuje a během několika posledních let překročil hranici třiceti let. Lékaři před tímto trendem pravidelně varují a upozorňují, že i na reprodukční kliniky vyráží ženy až v příliš vysokém věku.
Krásné umění, inspirované oceánem, vlnami a příbojem. Neobvyklé techniky použití barev a přírodních materiálů vytváří skutečné skvosty, které si můžete udělat také. Stačí trochu tvořivosti a váš originální kousek je na světě. Je to i inspirace na perfektní dárek pro někoho z rodiny, přímo z vašich rukou.
Menstruace je nedílnou součástí života každé ženy. Zatímco některým z nás nepůsobí výraznější potíže, jiné ji doslova protrpí. Ať už jsou však projevy menstruace poměrně rozdílné, jedno mají všechny ženy společné - neustále hledají cesty jak tyto dny přečkat co nejkomfortněji.
Meduňka – citronem vonící bylina z Evropy se používá jako kulinářská, léčivá i kosmetická bylina. Všeobecně se má za to, že má uklidňující účinky, je ceněná pro svou schopnost snižovat stres a úzkost, podporovat lepší spánek a zmírňovat zažívací potíže a nadýmání. Zdravotní studie prokázaly, že meduňka dokáže zvýšit pocit pohody, štěstí a bdělosti jednotlivců.
I nastávající maminky se chtějí líbit. Stejně jako u běžné módy musí být i těhotenské oblečení zároveň komfortní a praktické, a to po celou dobu těhotenství. Kde a jak ale takové oděvy vlastně vybrat?
Léto je tady a s ním i výlety na hrady, zámky, do lesa nebo letní akce a festivaly. Ale už jste zkusily výlet parním vlakem? Skvělý tip na víkend pro vás! Celá rodina nebo jen vy se svojí polovičkou, cestování historickým vlakem má svoje jedinečné kouzlo.
Řasokoule - druh zelené řasy, který si dobrovolně přinášíme do domu. Zatímco někdo považuje řasokouli za netradiční pokojovou rostlinu, jiní ji považují za domácího mazlíčka. Ať už je pro vás čímkoli, pojďte společně s námi zjistit, co vlastně umí a jak se o ni starat.
Osmého dubna by Iveta Bartošová oslavila 59. narozeniny. Ačkoliv její životní pouť skončila předčasně, její písně a vzpomínky na ni jsou stále živé. Připomeňme si příběh ženy, která byla jednou z největších hvězd české popové scény.
Semínka se do naší zdravé stravy začala postupně dostávat v minulém desetiletí. Nyní jsou už stále častější přísadou v naší kuchyni. Nicméně pořád je mnoho těch, kteří si neuvědomují, jak zdravý přínos pro nás semínka v pokrmech mají. Některá z nich jsou označována dokonce za superpotraviny, což jen dotvrzuje, jak důležitá pro organismus mohou semínka být.

Výběr článků

Japonská zahrada je působivý způsob úpravy okrasné zahrady. V Japonsku bývala zahrada dlouhodobě otázkou prestiže více, než kdekoli jinde ve světě. V Evropských zemích se nachází parky i zahrady, které si berou inspiraci právě v této zahradní architektuře. Jejich vzhled byl ale přizpůsoben našemu trendu úpravy zahrad. Nic to nemění na tom, že krásně upravená idealizovaná příroda v duchu japonské zahrady je prostě pastvou pro oči.
Každou milovnici nakupování a módní intelektuálku teď nezajímá nic jiného, než co bude trendem letošního podzimu. Někteří už možná mají nastudováno z módních časopisů či procházkách po obchodech, jiní však stále netuší, do čeho se na ulici obléknout.
Lana a provazy jsou báječný retro a vintage doplněk jakéhokoli interiéru. I moderní bydlení můžete podtrhnout jedním z těchto kousků. Nejčastější uplatnění pro lano je designové osvětlení, ale uplatnění najde i jinde. Inspirujte se!

Nepřehlédněte

Jednou z příčin snížené kvality spánku jsou civilizační vlivy, mezi které patří přítomnost nadměrného množství světla v noci. Usínání s rozsvícenou lampičkou není totéž, jako když vám do okna svítí reklamní poutače nebo vánočně osvětlená ulice. Naprostá většina lidí spí lépe v úplné tmě. Co proto udělat?
Není krém jako krém. Existuje rozdíl mezi tím, jaké krémy používáte na suchou, citlivou nebo mastnou pleť. Každá pokožka potřebuje něco jiného. Platí to i pro krémy určené pro denní a noční péči. Každý z nich plní úplně jiné úkoly. Jaký?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek