Neděle , 27. 07. 2025

Věroslav

Našli jste přisáté klíště? Jak ho správně odstranit a co vám může hrozit?

Sezóna klíšťat je tu a mýtus, že klíšťata žijí pouze v lese, je už dávno překonán. S klíšťaty se můžete setkat i v městském parku nebo na vlastní zahrádce.

28. 06. 2020

28. 06. 2020

Klíšťata patří mezi přenašeče mnoha onemocnění, a proto je důležité vědět, jak přisáté klíště odstranit a jak snížit riziko přenosu infekce.

Jak správně odstranit klíště

Pokud patříte mezi ty, kteří přisáté klíště potírají olejem či mastí, děláte velkou chybu, protože klíště vyvrhne obsah svých střev přímo do rány, čímž se riziko přenosu nákazy zvyšuje. Nesnažte se ho vytáhnout prsty či pinzetou, ale použijte speciální kartu na bezpečné vytáhnutí klíštěte. Je-li klíště příliš malé na použití karty, použijte vlhké vatové tyčinky a vyviklejte ho. Místo přisátí důkladně vydesinfikujte. Speciální karty na bezpečné vytahování klíšťat lze zakoupit v lékárně. Klíště spláchněte do záchodu. Pokud se vám klíště podařilo odstranit, ale v ráně zůstala kusadla, zůstaňte v klidu, z kusadel infekce nehrozí a tělo na ně bude reagovat jako na zadřenou třísku (vyhnisají nebo odpadnou).

Bylo klíště infekční?

Lokální reakce po přisátí klíštěte vždy nemusí nutně znamenat nákazu lymeskou boreliózou či klíšťovou encefalitidou. Po klíštěti někdy dochází k lokální reakci, která časem zmizí. Mnozí klíště vyhazují a zbytečně si pak lámou hlavu, nebylo-li infekční. Naštěstí lze zjistit, zda bylo klíště infikováno, a tak lze předejít mnoha zdravotním komplikacím. Klíště tedy nevyhazujeme, ale vložíme do igelitového sáčku, který pečlivě uzavřeme a odešleme do laboratoře na vyšetření. Seznam laboratoří, které klíště vyšetří, najdeme na internetu.

Lymeská borelióza

První příznaky boreliózy jsou pozorovatelné několik dní až týdnů po infekci. Objevuje se červená skvrna s bílým středem v místě přisátí klíštěte. Nemocný může mít horečku, trpí celkovou únavou a malátností. Skvrna se rozšiřuje i do několika desítek centimetrů. V mnoha případech ale příznaky nemocný nemá a borelióza přechází do druhé fáze. Tato fáze začíná po dvou až dvanácti týdnech od přisátí klíštěte a po cca třech měsících odeznívá. Nemocný trpí bolestmi kloubů, otoky kolenního kloubu, bolestmi svalů aj. Třetí fáze se objeví několik měsíců až roků po infekci, kdy dochází k zánětlivým projevům na kůži, zánětem kloubů a zánětlivým onemocněním mozku a míchy, srdce nebo oka.

K TÉMATU  Nitroděložní tělísko: Jak si správně vybrat?

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida začíná chřipkovými příznaky, spojenými s malátností, únavou a bolestmi svalů a kloubů, bolením hlavy, případně i teplotou. Potíže ustoupí a člověk se cítí zdráv. Někdy se další příznaky neobjeví a vytvoří se imunita. Existuje skrytá forma onemocnění, kdy se po nákaze neobjeví ani chřipkové stavy. Často se po několika dnech bezpříznakového období objeví klinické příznaky, které jsou mnohem závažnější. Virus napadá mozek, což se projevuje bolestí hlavy, zvracením, světloplachostí, třesy, vysokou horečkou aj. Těžší forma onemocnění je život ohrožující, může dojít i k zástavě dýchání nebo srdeční činnosti. Proti klíšťové encefalitidě naštěstí existuje účinné očkování.

Jak se bránit?

Nechte se očkovat!

Při pobytu v přírodě používejte repelenty!

Posilujte imunitu!

Zdroj: https://kliste.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Přírodní odpuzovače klíšťat. Jsou skutečně účinné a jak náročné jsou na výrobu? Vyzkoušeli jsme

Komáři a mouchy útočí. Vyrobte si domácí přírodní repelent a připravte se na otravný hmyz

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Kvasinky zlepšují vstřebávání živin a podporují správné trávení. Dojde-li ale v organismu k jejich přemnožení, projeví se to řadou nepříjemných příznaků.
Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.
Survivor Česko & Slovensko 2025 odstartoval prvním dílem a hned přinesl nečekané změny. Kromě tradičního boje o přežití na opuštěném ostrově se letos soutěžící museli rozdělit do týmů podle úplně nového pravidla.
Neustálé převalování, polštáře na uších, probděné noci, špunty v uších. Přijde vám to povědomé? Pak právě váš partner nebo partnerka chrápe. Nemusíte se obávat toho, že byste v tom byli sami. Najde se mezi námi vícero lidí, kteří se ptají na jednu otázku, a sice jak se zbavit chrápání, které nám nedá v noci spát?
Aby byla úroda bohatá a vaše zahradnická radost veliká, nenechávejte prořezávací pily ležet ladem. O keře a ovocné je potřeba se starat. Taková péče o strom, to je několik základních pravidel. Častá zálivka, občasné hnojení a samozřejmě – správný prořez ve správnou dobu. Víte, s jakými nástroji vám půjde řez větví rychle a snadno?
Následujete každoroční trendy předních designérů z Česka i celého světa? Pak se letos budete divit. Stříbrné barvě totiž odzvonilo. Co ji nahradí?
Jen málokdo si dovede představit léto bez zmrzliny. Proč ale do sebe sypat zmrzliny, které tu hlavní přísadu viděly jen zdálky, a oproti tomu jsou plné tuků a bůhví čeho ještě? To chce poctivou zmrzlinu, a čím originálnější, tím lepší. A kam vyrazit za úžasnou zmrzkou, na to se právě teď podíváme.
I když to tak zatím venku ne vždy vypadá, je jaro a příroda se probouzí ze zimního spánku. Právě jarní měsíce jsou ty pravé pro přípravu zahrady na nadcházející sezónu. Pokud chcete v létě sklízet ovoce a zeleninu, válet se v zelené trávě nebo se radovat z okrasných květin, něco pro to musíte udělat už teď. Podívejte se společně s námi na patero zahradních prací, kterým je dobré věnovat čas už teď.
Kateřina Hrachovcová, známá hlavně z role Simony Králové ze seriálu Život na zámku, slaví 50. narozeniny. Herectví zůstává součástí jejího života, ale v posledních letech se zaměřila také na tetování a numerologii. V průběhu své kariéry prošla výraznou změnou, a dnes ji fanoušci znají spíše pod jménem Kaira.
V sobotu 18. května odpoledne došlo v italských Alpách k tragické události. Při nehodě v horském terénu zahynul meteorolog a vedoucí odboru meteorologických předpovědí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Jan Šrámek. Bylo mu 48 let.
Bolesti zad mají mnoho podob. Mohou se lišit intenzitou a dobou trvání, a zejména příčinou. Vždy se jedná o problém, který je souborem individuálních, psychosomatických a pracovních stereotypů. Jednou z psychosomatických a častých příčin bolesti je stres.

Výběr článků

Špatný odhad, spěch anebo úplně nová sůl, to jsou důvody, kdy nejčastěji přesolíme jídlo a ruku na srdce, stalo se nám to asi všem. Než vyhodíte jídlo do koše přečtěte si těchto našich 5 rad, jak pokrm zachránit.
Zima se blíží nezastavitelnou rychlostí a s ní pro mnohé i nějaké to tradiční zimní kilo navíc. Kombinace efektivnějšího ukládání tuků, svátků a večírků (pokud lockdown dá) a té únavné tmy, jsou dovede být pro postavu naprostá katastrofa. Co s tím?
Mnoho z nás trpí nějakou vadou zraku, nejčastěji se však jedná o krátkozrakost či dalekozrakost, tudíž je korekce zraku pro mnoho lidí téma, které musejí řešit. Co je však lepší – brýle nebo kontaktní čočky?

Nepřehlédněte

Zná to nejspíš každá z vás. Někdy během svého života jste si určitě ve vztahu prošla fází žárlivosti. Pokud byla oprávněná, a váš partner vám byl opravdu nevěrný, chápeme, že jste ostražitá. Pokud ale byla nemístná, a vy se nacházíte ve zdravém a spokojeném vztahu založeném na důvěře, není se čeho obávat. Jestliže jste si totiž partnerovou oddaností jistá a víte, že má oči jen pro vás, žárlivost vás akorát zbytečně vyčerpává. Proto pro vás máme několik tipů, jak se žárlivostí zatočit.
Provoněný domov pozitivně působí na naše smysly. Osvěžovače zakoupené v obchodech jsou ovšem nejen drahé, ale jejich složení může kvalitu vzduchu ovlivnit nepříznivě. Vyrobte si své vlastní vůně! Kombinujte a vymýšlejte podle ročního období i místnosti, do které chcete vůni umístit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek