Jak poznat potravinové moly
Jak se zbavit molů? Nejdříve je třeba je definovat.
Potravinové moly lze identifikovat poměrně snadno. Jsou malí, okřídlení, s černými tečkami na křídlech. A nacházejí se v potravinách. To je hlavní a spolehlivý identifikátor. Jejich nejoblíbenějšími skrýšemi jsou sáčky s moukou, krabice cereálií, rýže a prakticky většina sypkých potravin.
Dobrou zprávou je, že i pokud je omylem upečete a sníte, což samo o sobě zní dost odpudivě, nic se vám nestane. Potravinoví moli nejsou nebezpeční. To ale neznamená, že bychom si je doma měli chovat.
Krok 1: Zbavte se napadených potravin
První krok je jednoduchý: zbavte se všech napadených potravin! Nekompromisně! Důkladně prohledejte mouky, sáčky s oříšky, cereálie, müsli, rýži a další. Preventivně vyhoďte i potraviny, které se jako napadané nejeví, ale jsou umístěny vedle těch napadených. Všechno hoďte do pytle na odpadky a okamžitě ho běžte vyhodit do popelnice.
Krok 2: Generální úklid pokračuje
Vše důkladně vysajte. Popadněte vysavač a veškeré police a povrchy ukliďte. Jakmile budete hotovi, vezměte hadřík a znovu všechny povrchy přečistěte. Jelikož jsou tito škůdci poměrně rychlí, raději ukliďte pořádně a vše. Kromě polic i podlahy, okolí kořenek, šuplíky – zkrátka vše, co vám přijde pod ruce.
Jak se zbavit molů? Prevence je klíčem
Jakmile budou veškeré potraviny z domu, je důležité nepolevit. Právě jste vyhrály bitvu, ale válka stále trvá.
Šup s nimi do mrazáku
V případě, že je vám líto některé potraviny vyhodit, existuje ještě jedna možnost, jak je zbavit molů – umístit je do mrazáku. Tam je ponechte alespoň čtyři dny. Během této doby veškerá potenciální nakladená vajíčka, která se mohou v potravinách vyskytovat, zmrznou, a tím pádem bude surovina víceméně bezpečná. Zda ji zkonzumujete, či nikoliv, to už je na vás.
Plastové, skleněné či kovové nádoby
Mouky a další sypké potraviny po příchodu z obchodu okamžitě přesypte do jiné nádoby. Ideální jsou plastové, skleněné nebo třeba kovové boxíky. Ty koupíte v libovolných domácích potřebách. Jelikož mají potravinoví moli malé zoubky, papírovými obaly se rychle prokoušou a vydají se škodit dál. Zastaví je pouze pevné materiály, se kterými si jejich mini zoubky neporadí. Buďte na ně tedy připravené a všechny „rizikové“ suroviny uchovávejte v boxech.
Pasti, pasti, pastičky
Aby se situace s moly již neopakovala, připravte se na nejhorší. Nakupte si v drogerii speciální pasti a přípravky proti molům a rozmístěte je po kuchyni.
Ocet a máta
Pokud něco molům opravdu smrdí, jsou to ocet a máta. Kdykoliv budete uklízet kuchyň, vzpomeňte si na to. Ať už do vody přidáte pár kapek octa nebo mátového oleje, spolehlivě tím moly odeženete.
Běh na dlouhou trať
I přesto, že se u vás mohou moli vyskytnout jen jednou – a po důkladném úklidu se již nevrátit, je dobré být stále ve střehu. Dodržováním několika základních pravidel snížíte šanci, že pokud si je přinesete domů z obchodu, neohřejí se u vás dlouho.
- Všechny sypké suroviny ihned po příchodu z obchodu přesypte do uzavíratelných boxů.
- Původní obaly okamžitě vyhoďte do koše!
- Kuchyňské povrchy, police a skříňky omývejte octovou či mátovou vodou.
V případě potravinových molů platí staré dobré pořekadlo: čistota – půl zdraví. I když by se spíše dalo parafrázovat: čistota – mol zmizí!
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jak se zbavit octomilek v domácnosti – rychle a bez větších výdajů