Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Jak se bránit agresivnímu chování

Agresivita zahrnuje komplex jednání, které patří do lidské společnosti. Nelze ji ze života vyloučit, protože má nejen své negativní, ale také pozitivní stránky. Pomáhá nám přežít i překonat různé překážky. Pokud se však projevuje ve formě destrukce a násilí, do společnosti nepatří.
jak se bráni agresivnímu chování
Agresivní chování se projevuje stále více i u žen. (foto: 123RF)

23. 04. 2021

Co vše patří k agresi

Jak se bránit agresivnímu chování a jak vlastně vypadá? Častým projevem agrese je šikana. Šikanování je všudypřítomné a může nás doprovázet celý život. Začíná v rodině, ve školce, pokračuje na všech úrovních školního vzdělávání, v zájmových skupinách, v zaměstnání, v partnerských vztazích a končí třeba týráním seniorů.

Jednou z forem šikany je mobbing. Jde o systematické intrikování, pomluvy či zlomyslné jednání na pracovišti, jehož cílem je poškodit druhého. Podobný je i bossing, jen s tím rozdílem, že jej používá vedoucí proti svému podřízenému.  

Častá je v současné době kyberšikana, využívající sociální sítě a další komunikační prostředky. Patří sem i stalking, cybergrooming (zmanipulování oběti k osobní schůzce, jejímž výsledkem má být fyzické násilí nebo sexuální zneužití), podobný je i childgrooming zaměřený na zneužití dětí.

Jak se bránit agresivnímu chování a napadení na veřejnosti

Agrese tedy může mít mnoho různých podob. Proti některým je obrana velmi těžká a neobejde se bez pomoci profesionálů. Pojďme tentokrát probrat, jak se zachovat, když vás někdo napadne na ulici.

Napadení může být slovní, fyzické, ale i kombinované. Co dělat, když půjdete po ulici a někdo po vás plivne, začne vám nadávat, bude do vás neúměrně strkat v dopravním prostředku spolu se slovním napadáním?

Než se začnete bránit, měli byste rychle zvážit případné následky. Obrana totiž musí být vždy přiměřená. Jestliže se vám zdá, že agresor je pod vlivem narkotik, chová se jako duševně nemocný, je třeba přemýšlet, zda jej svou obranou nevyprovokujete ještě více. A zda tím nebudete riskovat své zdraví. Obrana může být v takovém případě kontraproduktivní a laik těžko rozpozná, zda jednat tak či raději ustoupit.

Policie každopádně nedoporučuje brát právo do svých rukou. Pokud jste napadeni na veřejném místě, je nejlepším řešením zajistit svědky, zdokumentovat agresivní jednání a přivolat policejní hlídku.

K TÉMATU  6 rad jak si užít Vánoce bez stresu a nezbláznit se z toho

Pasivní jednání znamená vyhnout se konfliktu

Ne vždy je čas nebo vhodná doba na volání policie. Málokdy totiž násilník čeká na místě, až se dostaví hlídka. Pokud není někde poblíž, může to být problém. Právě tak se svědky. Všichni někam spěchají a zůstat stát s násilníkem bez možné obrany může znamenat krutou konfrontaci, na kterou doplatí vaše zdraví.

Pokud u vás nemá napadení fyzické následky ve formě zranění, poškození oděvu či věcech, které s sebou nesete, zvolte pasivní přístup. Ignorujte jeho jednání a rychle pospíchejte pryč. Třeba vystupte z tramvaje o stanici dřív, raději počkejte na další. Přejděte na druhý chodník. Cílem je v podstatě utéct. Když zůstanete na místě, může i pasivní přístup, jako je mlčení a nereagování, u některých agresorů vyvolat reakci ve formě dalšího napadání.

Po útěku zůstává pachuť ublížení

Když se agresivitě z nějakého důvodu na místě nepostavíte, zůstává ve vás možná pocit, že vám bylo ublíženo. Že s vámi bylo nespravedlivě jednáno. Staré přísloví „Kdo uteče, vyhraje“ je ale v tomto případě dobrou radou.

Snažte se sama sobě vysvětlit, že jste si vlastně pomohla. Zabránila jste rozvoji agresivity a možná jste si uchránila zdraví. Věnujte chvilku meditaci, pomodlete se, pusťte si oblíbenou hudbu. Věnujete se prostě své oblíbené činnosti a sama se sebou se smiřte. Ne všemu zlému, co vás ve světě potká, totiž dokážete zabránit. A kdybyste agresorovi odpověděla stejným způsobem, stal by se v podstatě agresor i z vás.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Děti a šikana: jak pomoci svým dětem ji překonat?

Online svět vašich dětí. Jak poznat, že je na internetu vaše dítě závislé?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Kanadský herec Donald Sutherland zemřel ve věku 88 let po dlouhé nemoci. Známý svou rolí ve filmu "MASH" a oscarovém snímku "Obyčejní lidé", zanechal za sebou bohatou filmovou kariéru trvající šedesát let. Informaci o jeho úmrtí oznámil jeho syn Kiefer Sutherland na sociální síti X. Během své kariéry Sutherland účinkoval ve více než 170 filmech a seriálech a obdržel dva Zlaté glóby a čestného Oscara.
Filosof Jean-Paul Sartre kdysi napsal, že každý má jiný koeficient neštěstí. Zatímco někteří lidé procházejí životem jako nůž máslem, jiným jakoby osud házel klacky pod nohy. Mnozí se přesto dokázali svému handicapu postavit.
Odkládáte v práci úkoly? Tak vítejte ve světě prokrastinace. Bohužel tento trend je stále rozšířenější a vede k velkým problémům nejen na pracovišti. Dnes vám přinášíme 5 rad jak v práci nezahálet.
Inspirace nikdy není dost, což platí nejen v případě, kdy sestavujeme nové outfity, ale i tehdy, kdy chceme zazářit s neodolatelným lookem. A protože sociální sítě byly a vždy budou nekonečným zdrojem nápadů, vybrali jsme pro vás ty nejlepší zahraniční beauty blogerky, které prostě nesmíte přehlédnout. Mrkněte na ně!
Když na to přijde, dokáží zvířecí kamarádi projevit lásku tím nejmilejším způsobem. Tahle zvířata jsou naprosto šťastná se svými páníčky i ošetřovately. A zdaleka vše nejsou jen domácí zvířata, jako kočky nebo psy. Pouto si vytvoříte i s medvědem!
Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.
Zásnuby jsou neopakovatelným a silným životním okamžikem. Jistě víte, že my ženy jej většinou prožíváme mnohem intenzivněji a zásnubní prstýnek jen tak z prstu nesundáme. I když každá máme jiný vkus, někdy se rády řídíme i trendy. Z čeho si budete moci vybrat nadcházející sezónu?
I když se loňské léto neslo v poměrně propršeném duchu a člověk si víc užil dešťů než sluníčka, stejně nás to z úsporného hlediska příliš nespasilo. Respektive to nespasilo ty, kteří dešťovou vodu nechytali a nadále z ní netěžili. Jejich spotřeba vody byla stejně vysoká jako každý rok, ovšem ti aktivnější se těšili z rapidní úspory.
Kombuchu už snad známe všichni. Je považovaná za zdravý fermentovaný čaj, který pomáhá nejen našim střevům, ale i celkové imunitě. Ještě ale existuje spoustu věcí, co o ní neznáte. Tak například – věděli jste, že kombucha může i uškodit?
Všechny si v posteli chceme užít a navíc žádná z nás netouží po penisu, který se v pánských trenkách hledá lupou. Čeho je ale moc, toho je příliš. S jeho velkou výbavou se připravte na několik omezení. Příliš velký penis je zkrátka kontraproduktivní. A jak to všechno leze do peněz?
Člověk si nikdy ničím nemůže být úplně jistý, já jsem si ale byla jistá, že prožívám konečně pravou lásku. Měla jsem plány do budoucna, konečně jsem chtěla založit rodinu, po které jsem tolik toužila. S přítelem jsme spolu začínali už společný čtvrtý rok, už byl čas.

Výběr článků

Léto přeje drobnému přivýdělku. Přemýšlíte, zda je to vhodné i pro vašeho potomka? Pojďte se podívat na to, jak letní brigády zvládly naše děti. Poradíme nejoblíbenější brigády i to, co si musíte ohlídat.
Léčivé bylinky se dají pěstovat kdekoliv. K tomu, abyste si vypěstovali přírodní lékárnu nemusíte mít zahradu, ale postačí terasa, balkón nebo jen okenní parapet.
Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?

Nepřehlédněte

Mléko a mléčné produkty nepochybně patří mezi přírodní složky kosmetiky. Není se čemu divit, už sama královna Kleopatra využívala mléko – zejména to oslí – pro svou krásu. Dnešní kosmetické produkty obsahují mléko jak kozí, tak oslí, ovčí nebo také syrovátku, tvaroh či jogurt. Víte, jaké blahodárné účinky mají mléčné produkty pro pleť?
Také patříte mezi ty, kterým po jednom měsíci péče zajde i kaktus? Ne vždy musí být chyba na vaší straně. Pravděpodobně si jen vybíráte rostliny náročné na údržbu, případně pro své rostlinky volíte nevhodné prostředí. Seznamte se proto s rostlinami, které téměř žádnou péči nepotřebují, a i když na ně sem tam zapomenete, stejně se vám odvděčí svou nehynoucí krásou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek