Sobota , 12. 07. 2025

Bořek

Jak připravit zahradu na zimu a jaké práce na podzim nesmíte vynechat?

Právě podzim je ideální čas na velký úklid zahrady. Kromě neustálého odklízení spadlého listí existuje spousta dalších úkonů, kterým se nevyhnete. Poradíme vám, na co si dát pozor a na co se při zazimování zahrady soustředit.
na zimu
Zahrada na zimu potřebuje náležitou péči, pak si můžete vychutnávat klid až do další sezony.

03. 10. 2022

Připravit zahradu na zimu představuje specifickou péči, ale jakmile budete mít hotovo, můžete spokojeně odpočívat až do další sezóny.

Sklizeň zbylé úrody

Začátek podzimu je doba, kdy se sklízí veškeré ovoce a zelenina, které vám roste na zahradě. Jablka uschovejte v přepravkách do sklepa, švestky jsou skvělé k zavaření do koláčů nebo k výrobě slivovice, vlašské ořechy se vám zase budou hodit na přípravu vánočního cukroví.

Také na zeleninu nezapomeňte, veškerou kořenovou zeleninu ze země vytahejte a uschovejte do sklepa, ideálně do bedýnek s pískem. Červenou řepu nebo pórek můžete v zemi ještě nechat, jen je chraňte před ranními nízkými teplotami.

úroda
Je čas sklidit úrodu a bezpečně ji uschovat.

Některé bylinky jsou velmi náchylné na chladné počasí, proto je lepší je umístit dovnitř. Venku však může přezimovat máta, tymián, šalvěj nebo oregano, pozor si ale dejte na jejich odhalené kořeny a kořenové krčky. V tomto případě je lepší, když k nim přisypete zeminu, aby nezmrzly.

Jakmile vám v půdě nezůstalo nic, zryjte ji. Tím zajistíte větší úrodu pro další rok a také se na delší dobu zbavíte otravného plevele.

Vysázejte nové rostliny

Podzim je také vhodnou dobou, kdy můžete vysadit rostliny nové, jako jsou švestky, maliny, jahodníky, samozřejmostí jsou cibuloviny a jiné. Nic nepokazíte ani tím, že na zahradě vysázíte nové jehličnany nebo živé ploty.

Je čas na úklid

Abyste na jaře neměli se zahradou spoustu práce a aby vám zahrada dobře prosperovala, věnujte jí dostatečnou pozornost právě nyní. Prohlédněte všechny stromy na zahradě, případně je zbavte nemocných a seschlých částí, to samé platí o rostlinách. Pokud je stromek nebo keř nemocný, je lepší se ho zbavit, než aby nemoc postoupila na jiné.

Mnoho lidí má za to, že zahradě svědčí spadané listí. Ovšem to je velký omyl, protože trávník by pod hromadou mokrého listí mohl uhnít. Proto listí pravidelně shrabujte.

K TÉMATU  Cihlové stěny v interiéru vypadají dokonale. Pokud nemůžete využít přiznané cihly, postačí plastický dekor. Výsledek bude okouzlující!
listí
Spadané listí pravidelně shrabujte.

Také trávník si zaslouží péči

Aby se trávníku skvěle dařilo i v dalším období, je na čase ho naposledy posekat. Trávník během pár týdnů ještě doroste do určité výšky, ovšem ta je na zimu ideální. Podporu růstu mu zajistíte vertikutátorem, který zlikviduje plevel a trávník provzdušní, a také kompostem nebo jiným hnojivem.

Příprava na zimu je důležitá

Kromě úklidu a sklizně péče o zahradu zahrnuje také přípravu rostlin na zimní období. Stromy, keře a vůbec všechny náchylné rostliny je třeba před nízkými teplotami chránit. Jak jsme již zmínili, spadlé listí ze zahrady odstraňte. Tíha sněhu dokáže některé keře a rostliny poničit, proto je raději obvažte nějakým provázkem, předejdete tak jejich polámání. Některé rostliny jsou natolik choulostivé, že je raději přikryjte geotextilií. Myslete i na kořeny, které na zimu zasypte kůrou.

Zazimování zahradních jezírek

Také zahradní jezírka nesmíme opomenout. Rostliny z jezírka vyndejte a uschovejte tam, kde pro ně bude ideální teplota. I pro ryby připravte místo, kde přezimují. Vodu z jezírka vypusťte a jezírko vyčistěte. Abyste se vyhnuli nánosům bahna, listí a jiných nečistot, můžete jezírko přikrýt plachtou.

dům
Zahrada vyžaduje na zimu péči.

Nezapomeňte na nábytek

S příchodem chladného počasí nám také skončilo vysedávání na zahradě. I když některý nábytek venku zůstat přes zimu může, doporučujeme ho však schovat. Před uschováním na zimu ho ale řádně omeťte od pavučin a jiných nečistot, pomocí mýdlové vody ho očistěte. Poté ho můžete jemně obrousit smirkovým papírem a následně natřít speciálním olejem. Opatřete nábytek ochrannými obaly a uschovejte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zahrada: Co je vhodné zasadit na podzim?

Zimní zahrada je celoroční místo k relaxaci. Zima vám už nezabrání splynout se zelení na vaší zahradě! Jakou si vybrat?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Strach z pavouků, strach z uzavřených prostor, strach ze tmy. Na tom není vůbec nic neobvyklého. Ale existují mezi námi tací, kteří trpí strachem ze skutečně roztodivných věcí.
V posledních desetiletích jsme svědky vzrůstajícího trendu obezity nejen u dospělých, ale také u dětí. Je zřejmé, že naše životní styl, včetně stravovacích návyků a úrovně fyzické aktivity, hraje zásadní roli v tomto fenoménu. Ale jak moc se skutečně mění pohybové návyky dnešních dětí ve srovnání s minulými generacemi?
Přejete si, aby z vašeho dítěte pomalu ale jistě rostla sebevědomá osobnost, která se v životě neztratí? V tom případě budete muset trochu přehodnotit své chování k vlastním potomkům. Když jim totiž dáte trochu nezávislosti a odpovědnosti, velmi jim tím pomůžete. Co by měly doma zvládnout předškolní děti?
Nejčastějším důvodem proč se lidé často přikloní k obědu z polední nabídky restaurace a svačině ve formě nějaké rychlovky z večerky naproti je to, že nemají čas si na každý den připravovat domácí pestrou stravu. V dnešní době je ale řešení celkem jednoduché a na trhu je k dostání nespočet krabičkových diet.
Podle statistik nejen u nás, ale i v Evropě, žije každé desáté dítě v nové rodině, kde je pouze jeden rodič jejich vlastní. Často tam žijí s nevlastními sourozenci, nebo se s nimi setkávají v rámci různých programů a dohod rozvedených rodičů o víkendech, prázdninách či svátcích. Společné soužití takové rodiny není zpočátku vůbec jednoduché.
Pětatřicítka je pro ženy zvláštní mezník. I když nechceme, začneme se zamýšlet, zda je náš život v pořádku, a zda směřujeme správným směrem.
Sérioví vrazi jsou psychicky narušení lidé, kterým ostatní neřeknou jinak než lidské zrůdy. Jejich hlavním povahovým rysem bývá nulová lítost nad lidskými osudy, ačkoliv někteří z nich mohou navenek působit jako velmi spořádaní občané.
Nejradši byste křičeli, dupali nebo někoho doslova uškrtili! Něco vás tak moc naštvalo, že se nedokážete kontrolovat a vámi proudí jedna emoce za druhou.
Celý den v jednom kole. Práce, děti, rodiče, domácnost. Nedej bože, když do toho zazvoní telefon a tam se ozve plačící kamarádka, že jí opět ten její nadával. Najednou vám začne docházet, že je toho na vás prostě moc. Kde se stala chyba? Příliš jste začali obětovat své vlastní životní štěstí a darovali jste ho na stříbrném podnose jiným lidem. Pomalu tento program změníme. Konec sebeobětování!
Plánujete si nechat v létě udělat piercing? V tom případě je dobré si předtím něco zjistit. Ne každý čerstvý piercing se v létě dokáže rychle zahojit. A navíc vás čeká i mnoho dalších nepříjemností.
Žádná domácnost není útulná, pakliže v ní chybí pokojové rostliny. Zatímco starší generace nedají dopustit na barevně kvetoucí rostliny, jako je africká fialka nebo například ibišek, mladí dávají přednost stálezeleným rostlinám, k nimž patří i zamiokulkas. A právě o této pokojové rostlině bude nyní řeč.
Tolik lidí si přeje jíst zdravě. Bohužel ne každému se to podaří. Lidé se po čase vrátí ke starému režimu nezdravého stravování. O měsíc později zkouší další pokus, ale zase je něco vrátí ke starému režimu. A takto je to dokola a dokola. Jsou tu ale i takoví, kteří se zdravou stravou ještě ani nezačali, protože se nemohou odhodlat. Jak to tedy jednou provždy změnit? Jak se odhodlat, a zároveň u toho vytrvat a nevracet se zpět ke starým návykům? O tom si povíme v dnešním článku. Proto pokračujte ve čtení, držte se daných pravidel a úspěch vás nemine...

Výběr článků

Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
Už máte zkušenost s rybičkami? Nebo své první akvárko teprve zakládáte? Ani v jednom případě se nemusíte ničeho bát. Chovat krevetky mohou klidně i začátečníci. Navíc jsou doslova a do písmene pastvou pro oko.
Období, kterým nyní procházíme, je složité. A asi bychom se shodly na tom, že pro všechny. Staří lidé jsou samotní, mladí lidé musí řešit péči o děti a jejich výuku. Hodně domácností se potýká s nedostatkem peněz. Někteří se potýkají se špatným zdravotním stavem. Věřte ale, že bude líp, a je potřeba si udržet, alespoň někdy, dobrou náladu. Tak si dejme nějaké super české komedie!

Nepřehlédněte

Karlovy Vary opět žijí filmem! Již druhý den probíhá 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který přilákal četné diváky i filmové hvězdy. Zahajovací ceremoniál a první víkend festivalu nabídl exkluzivní filmové projekce a oslavy, které označují pokračování desetidenního svátku kinematografie. Festival slibuje mnoho dalších zajímavostí a setkání s předními osobnostmi filmového průmyslu.
S chutí upravujete nebo měníte interiér, ale nechcete, aby vás takové změny přišly příliš draho? Tady je pár šikovných vychytávek, jak na to. Těchto 13 nápadů vám umožní jednoduše přizpůsobit domov vašim představám. Inspirujte se!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek