Od křiku až ke zpívání
Jak poznat vadu řeči? Vývoj řeči začíná již od narození a je jasné, co je u miminka jeho prvním hlasovým projevem. Ano, ten tak dobře slyšitelný křik. Kolem pátého týdne se objevují i další zvuky a miminko si brouká. Zhruba v sedmi měsících je dítě schopné opakovat některé slabiky. O měsíc až dva později začíná žvatlat, opakuje jednoduchá slova, označuje věci vlastními pojmy.
Kolem jednoho roku dítě rozumí základním pokynům a otázkám, samo vyslovuje dvouslabičná slova. Rozvoj řeči je pak velmi výrazný, kolem druhého roku věku dítě užívá zhruba padesát slov. Toto je však velmi variabilní, některé děti začínají mluvit později, jiné naopak ve věku dvou let mluví ve větách.
Postupně se zdokonaluje výslovnost jednotlivých hlásek, dítě si prudce obohacuje svou slovní zásobu. Kolem čtyř let většina dětí zvládat zazpívat písničku nebo říct básničku.
Výslovnost jednotlivých hlásek
Po tomto prvotním vývoji je na čase začít u dítěte sledovat, jak vyslovuje jednotlivé hlásky. Kolem čtvrtého roku umí obvykle dítě bez potíží vyslovit Ď, Ť, Ň, později přidává K a G. Zhruba v pěti letech se dítě naučí vyslovovat sykavky (S, Z, Š, Ž, C, Č) a L. Jako poslední přicházejí na řadu hlásky R a Ř. Toto vše by mělo dítě zvládnout do nástupu do školy.
Co když se objeví potíže?
Ve vývoji řeči však může nastat celá řada odlišností. Celkově může být její rozvoj opožděn, což je třeba samozřejmě konzultovat s lékařem. Obvykle se toto začíná řešit v situaci, kdy je dítě zhruba tříleté (tedy můžeme uvažovat o jeho nástupu do mateřské školy) a vůbec nekomunikuje nebo jen na zcela minimální úrovni.
U dítěte se může objevit i zadrhávání v řeči neboli koktavost. Dítě tedy vysloví začátek slova, který pak několikrát zopakuje. Toto může být jen dočasnou fází, která sama odezní. Pokud však u takovéto výslovnosti dítě setrvává, je to třeba řešit. Dítě by mělo být vyšetřeno na foniatrii a měla by mu být zajištěna péče logopeda.
Stejně tak můžeme na řeči pozorovat další potíže – např. dítě mluví příliš rychle nebo huhňá. Pokud dítě spolupracuje a pravidelně procvičuje správnou výslovnost, je velká šance na úpravu těchto potíží.
Jak můžete podpořit dobrou výslovnost dítěte?
U dítěte je potřeba od malička podporovat jeho chuť komunikovat. Dítěti ukazujte věci, které se vám líbí, vše pojmenovávejte. Vypravujte pohádky a různé příběhy. Dítěti odpovídejte na položené otázky. Pokud mluví s chybami, opravte ho, ale opravdu jen šetrně. Pokud byste opravovali každé slovo, které řekne, od dalších pokusů byste ho spíš odradili.
Pro dítě je důležité, pokud může nějak vyjádřit své emoce. Klidně se může jednat o činnost, při které není třeba komunikovat – např. malování. S dítětem si pak však o jeho tvorbě promluvte. Pojmenovávejte své emoce a snažte se, aby dítě umělo vnímat a popsat ty své.
Od útlého dětství s dítětem komunikujte tak, že se mu díváte do očí. Zvlášť u miminek je velmi důležité, aby sledovali naši mimiku, která v optimálním případě odpovídá tomu, co slovně vyjadřujeme i aktuálně cítíme.
Hry ke zlepšení výslovnosti
Správný rozvoj řeči můžete podpořit i pomocí her, které malým dětem pomohou uvolnit oblast rtů, procvičit později tolik potřebné svaly. Navíc se u toho všichni dobře pobavíte a nebude se jednat o nudné opakování vyslovených slov nebo slabik.
- Olizujte se!
I když vám to nemusí vždy připadat zcela vhodné, nebraňte se tomu. Během lízání zmrzliny se dítěti jistě povede vykouzlit si kolem pusinky slušivé vousy. Neutírejte mu je, ale nechte ho, ať si je olíže jazykem.
- Foukejte!
Dítě se naučí našpulit rty a zapojí celou oblast kolem úst. Můžete foukat do kuličky z papíru a snažit se ji dostat ze stolu nebo zkuste foukáním nadzvednout lehké peříčko.
- Bublejte!
Hračkou do vany se může stát i obyčejné brčko. Jen nechejte dítě, ať se s ním pokusí co nejvíc zabublat. Brčko by mělo uchopit pomocí rtů a netisknout ho zuby. Vyzkoušejte i bublání do vody bez brčka.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jak vychovat přiměřeně sebevědomé dítě? Zkuste dodržovat základní rady