Středa , 16. 07. 2025

Jindřich

Jak poznat mentální anorexii? Nepodceňujte tyto příznaky

Mentální anorexie je choroba psychického i fyzického rázu, která nás dokáže pořádně vystrašit. Zvláště, pokud se něco takového děje našemu dítěti. Bezesporu je ji třeba řešit s odborníky, jelikož může vážně poškodit zdravotní stav člověka. Nejdříve ale musíte sami zjistit, že jí daná osoba trpí. Nejčastěji se vyskytuje u dívek, avšak setkat se s ní můžeme u jakéhokoliv pohlaví i v každém věku. Jak ji poznat, abyste včas dokázali zamezit jejímu prohlubování?
mentální anorexie
Poruchy příjmu potravy zahrnují i mentální anorexie. (foto: 123RF)

20. 09. 2021

Čím se mentální anorexie vyznačuje

Anorexii je někdy těžké identifikovat, protože svou roli hrají emoce. Někdy má člověk jen krátké období, kdy ho zaujme nějaká dieta nebo způsob stravování a nemusí se hned jednat o chorobné hubnutí. Nicméně je třeba brát v potaz, že anorexie může být smrtelná nemoc a je důležité jí včas zabránit. Mentální anorexie se vyznačuje následujícími faktory:

  • neutuchající touhou po hubeném těle,
  • chorobným strachem z obezity,
  • zkresleným vnímáním vlastního těla
  • výrazným omezením příjmu potravy.

Jaké dopady má na tělo?

Všechny výšeuvedené faktory vedou ke snižování hmotnosti, které je již pro okolí viditelné. Kromě snížené hmotnosti jsou příznaky, které anorexii provázejí, následující:

  • absence menstruace,
  • snížené libido,
  • pokles nálady až deprese,
  • poruchy spánku,
  • anemie,
  • vypadávání vlasů,
  • bolesti břicha a zácpa,
  • řídnutí kostí,
  • snížený krevní tlak a zimnice.

Výčet problémů, kterým je tělo vystaveno při takovém přílišném hubnutí nemusí být úplný. Avšak jedná se o nejčastější příznaky, které anorexii doprovázejí. Především si všímejte svého okolí a neberte na lehkou váhu svá podezření. Pravidelnější diskuze na téma stravování a vzhled těla, ale také vyslechnutí a porozumění mohou zachránit život.

Jsou vůbec nějaké předpoklady?

V zásadě se mentální anorexie vyvíjí u dívek a mladých žen, přičemž porucha obvykle začíná v dospívání. Svou klíčovou roli hrají u dívek nadměrné obavy o váhu, nicméně se spekuluje, že svou roli může hrát i určitá genetická predispozice. Nelze přehlížet ani rodinné a sociální zázemí. Mnoho pacientů patří do střední nebo vyšší socioekonomické třídy, jsou pedantští, náchylní k obsedantnímu chování a nastavují velmi vysoké standardy pro úspěch.

Jak pacient vlastně uvažuje?

Mentální anorexie může být mírná a krátkodobá, ale existují případy těžkého a neléčitelného onemocnění. Průběh je typicky takový, že většina pacientů obává, že trpí nadváhou nebo že některé části těla (třeba stehna) jsou příliš tlustá. Trvají na tom, že zhubnou, a to navzdory ujištění a varování přátel a rodiny, že jsou hubení nebo dokonce že jsou již podvyživení.

K TÉMATU  Co je to Bechtěrevova nemoc? Odhalme příznaky i stádia nemoci

Obavy o svou váhu se u pacienta však trvale objevují až se vyvine chorobně zkreslená představa o vlastním těle.

Pacient může:

  • studovat různé typy stravování, hledat nejméně kalorickou variantu,
  • hromadit, skrývat nebo vyhazovat jídlo,
  • omezování jídla spojit s přílišnou fyzickou aktivitou, která má sloužit ke snižování hmotnosti,
  • nebo naopak příjem potravy zmnohonásobit a skrývat následné zvracení. Daná problematika se nazývá bulimie a vyskytuje se u 30–50 % pacientů. Ostatní pacienti jednoduše omezují příjem potravy.

Jak s anorexií bojovat?

Většina procesů souvisejících s anorexií začíná především v hlavě. Proto je důležité pracovat s pacientem především v psychologické rovině a to dlouhodobě. Pacienti se mohou cítit dobře, avšak klíčem k diagnostice je identifikovat trvalé proaktivní úsilí, aby se zabránilo přibývání na váze a intenzivnímu strachu z obezity, který se s úbytkem hmotnosti nezmenšuje.

Co dělat s pokročilým stupněm anorexie?

V těžkých případech je naopak klíčové rychle nabrat zpátky úbytek hmotnosti. Při rychlém nebo silném úbytku hmotnosti, kdy je tělesná hmotnost snížena o více než 75% doporučené hodnoty, je nutné váhu okamžitě obnovit, a proto je třeba vzít v úvahu možnost hospitalizace pacienta. Jinak se pacient často léčí doma pod dohledem specialistů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Srdeční nemoci i nehody. Na co se v Česku nejčastěji umírá?

Obsedantně-kompulzivní porucha: problém doprovázený úzkostí

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pořád šetříte a nic neušetříte? Nebo snad nemáte z čeho šetřit, ačkoliv nevyděláváte úplně málo? V tom případě vám chybí finanční gramotnost. Že ani nevíte, co to je? V tom případě vám prozradíme, že je to to, co vás ve škole bohužel nenaučili.
Sleduji ho přes skleničku vína. Podívá se mým směrem, usměje se. Ten jeho úsměv, odzbrojující úsměv. Cítím, jak se mi celým tělem rozlévá horko. Vykouzlím na své tváři úsměv. Evidentně to vzal jako pozvání, protože teď míří ke mně.
Mí rodiče jsou spolu už přes dvacet let. Vždycky jsem si myslela, že je nikdy nic nerozdělí, ale pak jsem přišla na to, že není všechno tak růžové. Nechtěla jsem se nikdy do jejich věcí plést, ale když jsme zjistila, co táta mámě provádí, rozhodla jsem se říci pravdu o tom, co vím. Táta mě ale zastavil a uplácí mě. Cítím se hrozně, ale na druhou stranu se mi to líbí.
Hledáte originální tipy na výlety v okolí vašeho bydliště, nebo se rádi podíváte i do jiných krajů České republiky? Přinášíme vám nový seriál, v němž vám prozradíme tipy na ta nejkrásnější a nejzajímavější místa ze všech krajů naší země.
Máte ve své domácí lékárničce aspirin? Otázkou je, zda tušíte, co všechno dokáže. Kromě toho, že čistí i ty nejodolnější skvrny na oblečení a zesvětluje tmavé podpaží, také spolehlivě léčí akné. I s černými tečkami si ale hravě poradí!
Také si spolu vaši domácí mazlíčci dobře rozumí? Podívejte se, jak si kočky a psi hrají s ptačími kamarády všeho druhu, jako jsou papoušci, kuřátka, slepice nebo kachny. Zvířátka umí být opravdu rozpustilá!
Chodit bez bot se stalo tak trochu módním trendem. Najednou máme podporovat chůzi dětí po kamínkách, existují různé stezky na trénink chůze naboso, frčí barefoot neboli bosé boty. Čím nám tohle ale vlastně prospívá? Bude naše zdraví za chůzi naboso opravdu vděčné?
Každá žena občas zažívá stres anebo úzkosti – to je naprosto běžné. Nicméně nahromaděný stres dokáže pěkně potrápit a zařídit spoustu zdravotních problémů. Ale takový stres v těhotenství! Ten dokáže ovlivnit vývoj vašeho miminka – a to přece žádná z vás nechce. Jak se tedy poprat se stresem v těhotenství?
Zima se začíná velmi pomalu, ale nemilosrdně projevovat. Slunce zapadá velmi brzy - a v nočních hodinách už se vyšších polohách objevují mrazíky. To je nechvalné znamení blížících se zimních měsíců, během nichž se budeme snažit trávit co nejvíce času v teple našeho domova. A teplo je přeci důležité!
Český hokejový tým dosáhl na mistrovství světa obrovského úspěchu, když ve finále porazil Švýcarsko 2:0. Zápas, který se odehrál v zaplněné O2 areně, byl plný napětí až do posledních minut. David Pastrňák a David Kämpf zajistili Česku první zlato po 14 letech. Švédové si odvezli bronz po vítězství nad Kanadou.
Nebojte se, nechceme vás nijak strašit, je už je čas na vánoční přípravy. Ale co si budeme povídat, doma vyrobený adventní kalendář zabere nějaký čas a v době, kdy bude aktuální, budete mít jistě dost jiné práce. Co si to tedy letos trochu ulehčit a připravit se. Užijete si i samotnou výrobu kalendáře třeba v rodinném kruhu.

Výběr článků

Přemýšlíte o pořízení AKU nářadí? Třeba taková AKU sekačka na baterie. To není jen zodpovědný ekologický plán. Je to dobrá volba ve všech směrech. Už jen využití moderních technologií, kdy se potkávají výhody elektrických a benzínových strojů, je toho důkazem. Žádné kabely, maximální pohodlí, perfektní výkon, spolehlivost. Jedna baterie pro všechno. Není to sen?
Helena Růžičková, nezapomenutelná česká herečka, by dnes oslavila 88. narozeniny. Její život byl plný zvratů a dramatických momentů, které z ní učinily výraznou postavu české kultury. Od raného dětství, kdy excelovala ve sportu a baletu, přes bouřlivou kariéru, až po osobní tragédie a nekonvenční přístup k životu i lásce, zanechala nesmazatelnou stopu na české herecké scéně.
Ve věku 77 let zemřela česká herečka a sexsymbol šedesátých let Hana Brejchová, sestra známé herečky Jany Brejchové. Její nezapomenutelný výkon ve filmu "Lásky jedné plavovlásky" ji trvale zapsal do paměti diváků.

Nepřehlédněte

Opravdu díky konzumaci placenty snáze „přežijete“ náročné šestinedělí a urychlíte hojení poraněných porodních cest? Ano, říká se to, ale všechno je úplně jinak. Místo těchto pozitiv můžete čekat spíše možnost infekce. Pro vás i vaše dítě!
Ráda darujete, nebo naopak dostáváte květiny? Pak vás jistě bude zajímat, jaký význam jednotlivé květiny mají. Někdy se může dokonce stát, že obdarovaná osoba ví, jakou má která květina symboliku, a může ji tak váš výběr dokonce i urazit. Ptáte se proč? Pak čtěte dál.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek