Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Jak nám sluchátka ničí zdraví?

Nosíme je snad všichni, ale jenom málokdo z nás si uvědomuje, že mohou být skutečně nebezpečná a trvale poškodit naše zdraví. Jen skutečně kvalitní sluchátka toto riziko snižují na minimum, ale co všechno způsobují ta obyčejná?
sluchátka zdraví
Prospívají sluchátka zdraví nebo mu škodí? (foto: 123RF)

26. 10. 2021

Nejdůležitější roli hraje izolace od okolních zvuků

Nekvalitní sluchátka mohou škodit zdraví a vyznačují se především zhoršenou kvalitou zvuku. Hlasitost sluchátek, do nichž si pustíme hudbu či mluvené slovo, máme tendenci zvyšovat, pokud nás ruší okolní zvuky zvenčí. A čím vyšší hlasitost v uších máme, tím pro nás představují vyšší riziko. I proto se vyplatí investovat do dražších pecek či klasických sluchátek. Lépe izolují zvuk a tudíž je můžeme mít puštěná na nižší hlasitost.

V tomto případě ale riziko zase představuje to, že téměř nevnímáme okolní zvuky. To může být při přecházení silnice velmi nebezpečné.

Špatný odhad vzdálenosti

Navíc se všemi sluchátky máme velmi zkreslený pojem o vzdálenosti, což představuje problém nejenom pro vás, kdy třeba špatně odhadnete vzdálenost automobilu, autobusu nebo tramvaje či vlaku při přecházení, ale rovněž je to problém i pro řidiče. Pokud nosíte pecky, řidiči je zpravidla nevidí, a proto také z vaší strany nečekají žádné nebezpečí. Jakmile ale začnete uprostřed silnice zmatkovat, jenom velmi ostřílený řidič nezačne zmatkovat spolu s vámi. Pak je neštěstí hned na světě.

Výhody a nevýhody `pecek`

Existují i takzvaná in-ear sluchátka se silikonovým nebo pěnovým nástavcem, která se zasouvají do zvukovodu. Jsou velmi dobře zvukově izolovaná, proto není třeba pouštět hlasitost na maximum a tudíž vám neničí zvuk tolik jako jiná sluchátka, ale jsou nebezpečná právě tím, že v nich okolní zvuky zkrátka neslyšíte.

Nejlepší řešení?

Ideální na nošení venku jsou sluchátka ve tvaru mušle, tedy klasická, která nosíme na hlavě. Většinou jsou vyrobena ze zvukově propustného materiálu, to znamená, že na sobě mají mřížku nebo dírkování. Díky tomu není jejich akustický tlak tak velký jako v případě `pecek`. Také dobře izolují, ale ne tak dokonale, abyste byli od okolního prostředí zvukově odříznuti zcela.

K TÉMATU  Zahraniční dovolená aneb jak se zabalit do letadla?

Decibely jsou rozhodující

Zejména mladí lidé mají však tendenci pouštět si sluchátka na co nejvyšší hlasitost. Některé přístroje dokonce umožňují pustit si hudbu, která má hlasitost přes sto decibelů, a to už je pro naše uši hotová pohroma, která může vést až k trvalému poškození sluchu. Jste-li zvyklí poslouchat zvuk ze sluchátek, jejichž hlasitost máte nastavenou na 75 %, znamená to, že do uší vám jde zhruba 85 decibelů, a to už také není úplně v pořádku.

Naštěstí dnešní přístroje už z velké části disponují nastavením maximální hlasitosti, kterou lze zabezpečit heslem. Telefony i přehrávače vás rovně upozorní na to, že se pohybujete na hranici bezpečné hlasitosti.

Dodržujte ušní hygienu

Nebezpečná může být rovněž ušní infekce, která nezřídka pochází právě ze sluchátek. V uších se nám kumuluje ušní maz, který v kombinaci se sluchátky také může nadělat pořádnou paseku. Čas od času sluchátka půjčujete ostatním členům rodiny nebo přátelům? Nedělejte to. Dodržujte ušní hygienu, která je stejně důležitá jako hygiena celého těla. Alespoň jednou za pár dní si sluchátka vyčistěte navlhčeným bavlněným hadříkem s trochou alkoholu nebo dezinfekčního přípravku.

Pískání v uších na doživotí?

Tinnitus je jednou z možných chorob, které jsou spojené s příliš vysokou hlasitostí sluchátek. Přitom nejde o nijak vzácnou nemoc. Právě naopak, v dnešní v době je tinnitus lékaři diagnostikovaný čím dál častěji a to zejména mladým lidem, včetně dospívajících. A co tinnitus vlastně je?

Jde o neustálé pískání či zvonění v uších, které je způsobeno dočasným nebo trvalým poškozením takzvaných kochleárních vlasových buněk. Není radno ho podceňovat, protože jakmile jednou tinnitus máte, zbavujete se ho jen velmi těžko. Navíc mnoha lidem způsobuje i psychické problémy, neboť celodenní pískání v uších snese jenom málokdo.

K TÉMATU  Hubnutí a pozitivní myšlení? Nesnažte se! Nikam to nevede

Nechte si udělat test

Už před pár lety přišli vědci na to, že každý desátý Evropan má potíže se sluchem, ale nemohou za to samozřejmě jen sluchátka. Proto je dobré zajít si na vyšetření, které vám provedou na ORL. Pokud se vám ale k lékaři nechce, můžete si udělat i online samotest. Ten však samozřejmě není tak přesný jako podrobné lékařské vyšetření. Díky němu ale zjistíte, jak rozumíte slovům, když je v okolí nadměrný hluk nebo v jaké frekvenci jste schopni slyšet.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Cvičení jde s hudbou lépe. To je vědecky dokázáno

Vlastníte Apple Watch? Funkce, o kterých jste možná neměli ani ponětí

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Překrásná stavba se nachází na útesech v Cliftonu, bohatém předměstí Kapského města. Černé mramorové stěny, dřevěné podlahy a neuvěřitelné instalace modrého nasvíceného skla. Nettleton 198 nabízí nádherný výhled na Atlantský oceán a spoustu dokonalých architektonických řešení. Jen se podívejte!
Podzim přináší nádherné barvy a chladnější počasí, ale také může ovlivnit naši psychiku a fyzické zdraví. Přečtěte si, jak se s těmito změnami vyrovnat a užít si toto kouzelné období naplno.
Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá. Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá.
Veronika Freimanová, kterou si mnozí pamatují z filmů jako Sněženky a machři nebo seriálu Vyprávěj, dnes slaví devětašedesáté narozeniny. Herečka nejen že vypadá úžasně, ale její život po rozvodu nabral nový směr. Se svou láskou, architektem Vladimírem Boučkem, působí spokojeně a inspiruje ženy, že nikdy není pozdě na nový začátek.
Vychutnejte si nejzábavnější kompilaci ze společného života s domácími mazlíčky. Psi a kočky jsou úžasní, a i přes jejich rozdíly mají spoustu společného. Patří mezi zvířátka, která máme doma nejčastěji. A umí tropit pěkné vylomeniny!
Rozlití kávy na košili není nikdy příjemné, zvláště pokud už tak jdete do práce pozdě. Ale jakmile budete vědět, jaké metody odstraňování skvrn použít, budou pro vás takové situace hračka. Skvrny nemají šanci!
Rouška se rychle stala přirozenou součástí našeho života. Pojďte si ukrátit chvíli a podívat se, kdo nám to o ní pěje oslavné, inspirativní, ale i dekadentní songy.
Teploty stoupají a pomalu svítá i naděje, že se brzy otevřou sportoviště. Jestli se chcete po delší pauze dostat do formy, rozhodně nepodceňujte přípravu. Dobijte energii a dávejte si postupné cíle. Jinak byste mohli skončit s nepříjemnými křečemi, bolestivě nataženými svaly a vyčerpaní únavou.
Ceny Thálie 2024 jsou uděleny a divadelní svět opět zažil své nejvýznamnější okamžiky. Ocenění získali herecké i pěvecké hvězdy, včetně Heleny Vondráčkové, která byla poctěna za celoživotní mistrovství. Nechyběl ani moment dojetí, když Alfred Strejček sklidil největší potlesk večera. Přečtěte si, kdo další zazářil na letošních Cenách Thálie.
Že narození nového člena rodiny zamíchá dosavadním denním harmonogramem je asi samozřejmé. Nicméně někdy může miminko naplno zasáhnout i takové aspekty života, ve kterých by to žena neočekávala. Nebo alespoň ne tak razantně.
Období menstruace nemá ráda asi žádá z nás. Jak si ho tedy zpříjemnit, aby to nebyly dny v pekle? Zkuste pár tipů, aby vám bylo lépe!
Období Štíra, které začíná 23. října a trvá do 21. listopadu, přináší do našich životů intenzitu, vášeň a hluboké emoce. Toto období je plné příležitostí pro osobní růst a transformaci. Jak nás ale toto znamení ovlivní v práci, lásce, zdraví a financích? Pojďme se podívat, co nám Štír přináší a na co bychom si měli dát v tomto období pozor.

Výběr článků

Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
Odhodláváte se začít cvičit? V tom případě by vám mohly pomoci ty správné aplikace, s nimiž bude pohyb mnohem jednodušší a zábavnější. Proč? Protože v nich uvidíte své výkony, pokrok, kterého jste dosáhli a také se můžete porovnávat s ostatními.
Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.

Nepřehlédněte

Každý z nás občas vytřídí nějaké oblečení ze skříně. Jenže nastává otázka, kam s ním? Obvykle chceme, aby se stále pěkné a zachované kousky dále využily, můžeme je tedy prodat, darovat nebo je hodit do kontejnerů na textil. Tato možnost je nejjednodušší, navíc lidé věří, že tohle oblečení dále využije charita a rozdá co nejvíce věcí potřebným. Je tomu ale skutečně tak? Kam doopravdy oblečení z kontejnerů na textil putuje?
Když se řekne Česká republika, každý si spíše vybaví pivo, nicméně Morava – to je kraj hlavně vína a slovácké kultury. Proto je zde spousta vinic, které můžete obdivovat nejlépe ze sedla svého kola.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek