Správný výběr obuvi je důležitý nejen proto, abyste se při každém kroku cítili pohodlně, ale abyste rovněž předešli zranění či degenerativním změnám, jež jsou způsobené špatnými botami. Už lékaři mnoho let apelují na to, že nevhodná obuv urychluje problémy v podobě vzniku bolestí a artritidy v kyčlích, kolenou, kotnících i chodidlech. I relativně krátká doba v nesprávných botách může způsobit stres a bolest vašim kostem, kloubům a měkkým tkáním, které je podporují. Naopak správná obuv udrží vaše nohy a potažmo celé tělo v bezpečí před zraněním. A jak správně vybrat kvalitní obuv, na to se spolu podíváme.
1. Vyberte si botu s pevným základem
Boty jsou pro tělo to samé, jako základ domu. Je-li dům postaven na nestabilním, měkkém podkladu, dům se pochopitelně časem začne viklat a křivit se. Totéž se stane s vaším tělem, pokud zvolíte botu s nedostatečně pevnou podrážkou. Proto výběr obuvi začíná už od samotného základu.
Základ boty jednoduše otestujte jemným ohnutím ve špičce. Pokud se přehne na polovinu, je to známka toho, že je obuv příliš měkká. Jestli se ale ohne jen zlehka, ale zůstane spíše tuhá, bude pro vaše nohy dobrou oporou.
2. Ujistěte se, že má podporu klenby
Některé trendy boty, které jsou spíše módní záležitostí, mají plochou stélku, která může časem způsobovat velké bolesti. Boty s klenbou naopak poskytují podporu ve spodní části chodidla, a tím větší rovnováhu a stabilitu. Takové boty pak nejčastěji pořídíte u menších slow fashion značek, které boty šijí na míru.
Podle odborníků je lepší zvolit obuv, u které je klenba již součástí, než přidat samostatnou vložku. Pokud si však musíte koupit vložku, vyhněte se nákupu z hypermarketů a podobných obchodů. Navštivte místo toho specializovaný obchod nebo odborníka přes podiatrii, který vám navrhne vložku ideální pro vaše chodidlo.
3. Vsaďte spíše na tkaničky
Obecně platí, že boty se šněrováním jsou lepší než slip-on modely, protože poskytují lepší podporu a drží nohu pevně na svém místě. Sandály Birkenstocks mají například klenbu, ovšem nechrání vaše nohy tak dobře jako tenisky nebo běžecké boty. Pokud to tedy lze, spíše se zaměřujte na pevnou obuv na zavazování.
4. Obuv si kupujte hlavně pro pohodlí
Nekupujte si boty jen proto, že je to vaše oblíbená barva, jsou ve slevě nebo vám je doporučil kamarád. Vyberte si takové, které jsou pro vás skutečně nejpohodlnější. Začněte tím, že si necháte nohu změřit profesionálem v obchodě s obuví, aby určil přesnou velikost a šířku, kterou potřebujete.
Nechte se přeměřit alespoň jednou za několik let, protože velikost a tvar vaší nohy se mohou v průběhu času měnit. Dále vyzkoušejte různé značky a styly, abyste našli přesně tu obuv, která je pro vás nejpohodlnější. Nedovolte, aby věrnost v konkrétní značku bránila v prozkoumávání dalších možností, kterých je naštěstí více než dost. Zásadně se vyhněte botám, které mají úzkou špičku a neposkytují optimální šířku mezery mezi palcem nohy a okrajem boty. Po vyzkoušení si dejte chvilku čas na rozmyšlenou, zkuste se v botách projít a pozorujte, jestli je v nich noha dostatečně stabilní a cítíte se v nich dobře. Výběr obuvi je docela věda.
5. Vyměňte staré, opotřebované boty
Boty nevydrží věčně. Upgradujte je, když se materiál v oblasti pat a bříšek nohou začne opotřebovávat. Spolu s tím pak zase objevíte příležitost vyzkoušet nové značky a styly. V některých případech můžete zůstat u osvědčeného favorita nebo si naopak najdete zcela nového oblíbence. Mějte oči na stopkách, čeští výrobci obuvi neustále přibývají, proto bude pořád co objevovat.
6. Ohledně vysokých podpatků buďte sofistikovaní
Není žádným tajemstvím, že podpatky způsobují tělu stres, a to obzvláště, když je nosíte po dlouhou dobu. Pokud jsou však vyšší podpatky pro konkrétní účel nezbytné, běžte na to rafinovaně. Požádejte třeba přítele, aby vás vysadil na místě nebo zaparkujte poblíž daného místa, abyste nemusela chodit příliš dlouhé vzdálenosti v podpatcích. Ještě lepší je, pokud si na místo vezmete vycházkové boty a před vstupem se přezujete do podpatků.
7. Získejte pomoc, když máte bolesti
Nesprávná obuv může způsobit bolest nejen v chodidlech, ale i v lýtkách, holeni, kolenech, kyčlích a dolní části zad. Pokud si všimnete této bolesti, nejprve se zaměřte na správně padnoucí a pohodlnou obuv. Pokud stále pociťujete bolesti, je nejvyšší čas navštívit fyzioterapeuta.
Co se o botách hodí vědět?
- Nakupujte boty, když jsou vaše nohy největší – na konci dne nebo po cvičení.
- Změřte si nohy při každém nákupu bot – je běžné, že jedna noha je větší než druhá a velikost i tvar nohy se mohou s věkem měnit.
- Pokud sportujete, vyberte si botu určenou pro daný sport.
- Promluvte si se zdravotníkem (jako je podiatr nebo fyzioterapeut) o jakýchkoli problémech s nohami či obuví.
- Vaše bota by vám měla dobře padnout od prvního nošení – ujistěte se tedy, že máte alespoň 1‒1,5 cm místa na konci boty. Obuv by zároveň měla být dostatečně široká a dlouhá, aby byla komfortní pro vaše nohy.
- Ujistěte se, že boty pevně drží vaši patu – při pohybu by vám v botách neměla klouzat pata.
- Myslete však na šířku i délku. Pokud máte pocit zmáčknutého chodidla, zeptejte se, zda se bota dodává v širší velikosti.
- Pokud potřebujete boty na běhání a dáváte přednost botám tradičního stylu, hledejte modely s celkovým tlumením nárazů a dobrou torzní pevností.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Bolí a krade krásu: Jak vyzrát na vbočený palec a ještě lépe – jak mu předejít?