Pondělí , 12. 05. 2025

Pankrác

Správný výběr obuvi: 7 tipů ke zdraví nejen nohou, ale i celého těla

Vždycky se říkalo, že pro krásu se musí trpět, a to zejména tehdy, pokud bylo nezbytné nasoukat se do úzkých lodiček na jehlách. K čemu je ale užít si pár minut slávy a o pár let později řešit propadlou klenbu, náchylnost ke zranění kotníku nebo vbočený palec? Žádná hitparáda, viďte. Naštěstí doba slow fashion přeje i pohodlným botám, které nejenže vypadají stylově, ale jsou ku prospěchu zdraví vašich nohou, které vás dnes a denně nosí. O důvod víc, proč si své nožky také náležitě hýčkat.
výběr obuvi
Výběr obuvi je věda.

02. 08. 2023

02. 08. 2023

Správný výběr obuvi je důležitý nejen proto, abyste se při každém kroku cítili pohodlně, ale abyste rovněž předešli zranění či degenerativním změnám, jež jsou způsobené špatnými botami. Už lékaři mnoho let apelují na to, že nevhodná obuv urychluje problémy v podobě vzniku bolestí a artritidy v kyčlích, kolenou, kotnících i chodidlech. I relativně krátká doba v nesprávných botách může způsobit stres a bolest vašim kostem, kloubům a měkkým tkáním, které je podporují. Naopak správná obuv udrží vaše nohy a potažmo celé tělo v bezpečí před zraněním. A jak správně vybrat kvalitní obuv, na to se spolu podíváme.

1. Vyberte si botu s pevným základem 

Boty jsou pro tělo to samé, jako základ domu. Je-li dům postaven na nestabilním, měkkém podkladu, dům se pochopitelně časem začne viklat a křivit se. Totéž se stane s vaším tělem, pokud zvolíte botu s nedostatečně pevnou podrážkou. Proto výběr obuvi začíná už od samotného základu.

Základ boty jednoduše otestujte jemným ohnutím ve špičce. Pokud se přehne na polovinu, je to známka toho, že je obuv příliš měkká. Jestli se ale ohne jen zlehka, ale zůstane spíše tuhá, bude pro vaše nohy dobrou oporou.

2. Ujistěte se, že má podporu klenby 

Některé trendy boty, které jsou spíše módní záležitostí, mají plochou stélku, která může časem způsobovat velké bolesti. Boty s klenbou naopak poskytují podporu ve spodní části chodidla, a tím větší rovnováhu a stabilitu. Takové boty pak nejčastěji pořídíte u menších slow fashion značek, které boty šijí na míru.

Podle odborníků je lepší zvolit obuv, u které je klenba již součástí, než přidat samostatnou vložku. Pokud si však musíte koupit vložku, vyhněte se nákupu z hypermarketů a podobných obchodů. Navštivte místo toho specializovaný obchod nebo odborníka přes podiatrii, který vám navrhne vložku ideální pro vaše chodidlo.

boty
Boty musí sedět.

3. Vsaďte spíše na tkaničky

Obecně platí, že boty se šněrováním jsou lepší než slip-on modely, protože poskytují lepší podporu a drží nohu pevně na svém místě. Sandály Birkenstocks mají například klenbu, ovšem nechrání vaše nohy tak dobře jako tenisky nebo běžecké boty. Pokud to tedy lze, spíše se zaměřujte na pevnou obuv na zavazování.

K TÉMATU  Nejlepší taneční kompilace na internetu. Podívejte se, jak se umí lidé nečekaně odvázat

4. Obuv si kupujte hlavně pro pohodlí

Nekupujte si boty jen proto, že je to vaše oblíbená barva, jsou ve slevě nebo vám je doporučil kamarád. Vyberte si takové, které jsou pro vás skutečně nejpohodlnější. Začněte tím, že si necháte nohu změřit profesionálem v obchodě s obuví, aby určil přesnou velikost a šířku, kterou potřebujete.

Nechte se přeměřit alespoň jednou za několik let, protože velikost a tvar vaší nohy se mohou v průběhu času měnit. Dále vyzkoušejte různé značky a styly, abyste našli přesně tu obuv, která je pro vás nejpohodlnější. Nedovolte, aby věrnost v konkrétní značku bránila v prozkoumávání dalších možností, kterých je naštěstí více než dost. Zásadně se vyhněte botám, které mají úzkou špičku a neposkytují optimální šířku mezery mezi palcem nohy a okrajem boty. Po vyzkoušení si dejte chvilku čas na rozmyšlenou, zkuste se v botách projít a pozorujte, jestli je v nich noha dostatečně stabilní a cítíte se v nich dobře. Výběr obuvi je docela věda.

obuv
Na sport vybírejte obuv pro něj určenou.

5. Vyměňte staré, opotřebované boty

Boty nevydrží věčně. Upgradujte je, když se materiál v oblasti pat a bříšek nohou začne opotřebovávat. Spolu s tím pak zase objevíte příležitost vyzkoušet nové značky a styly. V některých případech můžete zůstat u osvědčeného favorita nebo si naopak najdete zcela nového oblíbence. Mějte oči na stopkách, čeští výrobci obuvi neustále přibývají, proto bude pořád co objevovat.

6. Ohledně vysokých podpatků buďte sofistikovaní

Není žádným tajemstvím, že podpatky způsobují tělu stres, a to obzvláště, když je nosíte po dlouhou dobu. Pokud jsou však vyšší podpatky pro konkrétní účel nezbytné, běžte na to rafinovaně. Požádejte třeba přítele, aby vás vysadil na místě nebo zaparkujte poblíž daného místa, abyste nemusela chodit příliš dlouhé vzdálenosti v podpatcích. Ještě lepší je, pokud si na místo vezmete vycházkové boty a před vstupem se přezujete do podpatků.

K TÉMATU  Bylinky na zánět močového měchýře. Které a jak fungují podle bylinkářky Kateřiny Bílkové? Jak si je správně připravit?

7. Získejte pomoc, když máte bolesti

Nesprávná obuv může způsobit bolest nejen v chodidlech, ale i v lýtkách, holeni, kolenech, kyčlích a dolní části zad. Pokud si všimnete této bolesti, nejprve se zaměřte na správně padnoucí a pohodlnou obuv. Pokud stále pociťujete bolesti, je nejvyšší čas navštívit fyzioterapeuta.

Co se o botách hodí vědět?

  • Nakupujte boty, když jsou vaše nohy největší – na konci dne nebo po cvičení.
  • Změřte si nohy při každém nákupu bot – je běžné, že jedna noha je větší než druhá a velikost i tvar nohy se mohou s věkem měnit.
  • Pokud sportujete, vyberte si botu určenou pro daný sport.
  • Promluvte si se zdravotníkem (jako je podiatr nebo fyzioterapeut) o jakýchkoli problémech s nohami či obuví.
  • Vaše bota by vám měla dobře padnout od prvního nošení – ujistěte se tedy, že máte alespoň 1‒1,5 cm místa na konci boty. Obuv by zároveň měla být dostatečně široká a dlouhá, aby byla komfortní pro vaše nohy.
  • Ujistěte se, že boty pevně drží vaši patu – při pohybu by vám v botách neměla klouzat pata.
  • Myslete však na šířku i délku. Pokud máte pocit zmáčknutého chodidla, zeptejte se, zda se bota dodává v širší velikosti.
  • Pokud potřebujete boty na běhání a dáváte přednost botám tradičního stylu, hledejte modely s celkovým tlumením nárazů a dobrou torzní pevností.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bolí a krade krásu: Jak vyzrát na vbočený palec a ještě lépe – jak mu předejít?

Jak správně zvolit oblečení a obuv pro horskou turistiku

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Víte, že práce na poli, házení lopatou nebo pochod Praha-Prčice je pro naše tělo méně škodlivé než nesprávné sezení? Sezení je totiž pro páteř tou nejnamáhavější činností. Jak sedět, je zásadní pro vaše zdraví.
Vzhled dnes hraje hlavní roli. Na základě celkové vizáže si vytváříme první dojmy a názory na druhého člověka. Hodnotíme v čem přišel, jestli má mastné vlasy nebo jak na tom jsou jeho nehty. Ano, i nehty o člověku mnoho prozradí. Zejména to, jestli dbá na detaily či nikoliv.
Tinktury se v oblasti léčitelství používají už stovky let. Zájem o ně však v souvislosti s nástupem moderní léčby trochu ochladl. Dnes je tomu opět jinak. Naopak se znovu vracíme k přírodě, které mnohdy věříme víc než chemii, do níž vlastně nevidíme. Léčivé tinktury se proto čím dál hlasitěji hlásí o slovo a jedině dobře. Rozhodně mají co nabídnout.
Také jste vždy toužili po zahradě, kde vše bude v souladu s vaší duší a myslí? Objevte 10 způsobů, jak se dokonale spojit s přírodou ve vaší zahradě.
V zimě je asi víc než kdy jindy pozornost okolí soutředěna na náš obličej. Koneckonců, nic jiného ani téměř vidět nejde. Jaké máme tipy pro to, aby vám v něm ubylo vrásek a ne naopak?
Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.
Ano, řeč bude tentokrát o mužském přechodu. O tom, co se děje v tuto dobu u žen se mluví hodně, ale téma mužské andropauzy je stále tak trochu opomíjenou záležitostí. I muži však mohou toto období vnímat jako velmi náročné a přináší jim celou řadu nepříjemností. Co se v jejich těle děje, a jak se s těmito změnami co nejlépe vyrovnat?
Tchyně - žena, kterou si v životě rozhodně nevybíráme. A bohužel ne vždy ta, se kterou bychom na rodinné oslavě chtěli sedět poblíž. Nedej bože trávit společně dovolenou nebo dokonce bydlet ve stejném domě.
V prvé řadě je nutno říci, že správný přístup ke svatbě nehledě na všechny trendy a doporučení je následující: udělejte to tak, jak chcete vy. Abyste však pochopili, co si přesně přejete, musíte to zjistit, ale jak? Na internetu je spousta informací a je těžké se v nich orientovat.
Článek "Co je to Quiet Quitting? A týká se Vás?" rozkrývá fenomén tiché rezignace v pracovním prostředí. Termín označuje nenápadný odchod zaměstnanců, kteří postupně snižují svou angažovanost a odkládají své povinnosti. Dnešní článek nabízí pohled na příčiny, dopady a strategie, jak předejít této formě odchodu nebo s ní efektivně pracovat.
Máme tu prosinec! Víkend bude trochu teplejší, a co nás čeká, napoví horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové.

Výběr článků

Muži a ženy, to jsou podle odborníků a psychologů dva různé světy, které si v podstatě nikdy neporozumí, ale neumějí bez sebe žít. Existují vůbec nějaké základní komunikační principy nebo vlastnosti, díky kterým se lze naučit porozumět svému protějšku? Zajímavé rady a podněty ze své praxe nám prozradila lektorka a koučka Hana Drahoňovská.
Říká se, že každá žena je v podstatě krásná, jen je zapotřebí přijít na správný způsob, jak onu krásu vyzdvihnout.
Cílem lymfodrenáže je zlepšit kvalitu lymfatického oběhu, popřípadě odčerpat přebytečnou lymfu z podkoží zpět do oběhu. Postup je nutno znát a bezpodmínečně respektovat, a tak patří jen do rukou zkušených odborníků. Nesmí způsobit žádné bolestivé pocity, nepoužívají se při ní žádné emulze ani oleje.

Nepřehlédněte

Venku je sychravo, zima, a druhý den svítí slunce a sundaváte vrstvu oblečení. Právě tohle období je nejnáročnější na náš imunitní systém. Jak se dá zvýšit obranyschopnost organismu?
Mnoho z nás pěstuje pokojové květiny ve svých bytech. A mnoho z těchto bytů má balkon (i když největším luxusem pro pěstitele je slunná lodžie, kterou lze proměnit v rozkvetlou zahradu). Nicméně pěstování květin na balkoně (tzv. balkónovek) se poněkud liší od běžného pěstování květin uvnitř bytů a domů. V čem konkrétně a jak se o balkónovky starat se dočtete v článku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek