Sobota , 18. 05. 2024

Nataša

Kompostování je hit! Jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat?

V současné době chtějí být všichni ekologičtí. Dbají na životní prostředí a snaží se neplýtvat jídlem či třídit odpad. Dokonce se správně nakládá i s bioodpadem. A s tím se spojí kompostování. Pokud zvažujete pořízení kompostéru na zahradu nebo kompostéru do interiéru, nabízí se otázka, jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat? Kompostování je sice hitem, na druhou stranu se to musí umět.
kompostování
Jak správně kompostovat? (foto: 123RF)

19. 05. 2021

Co je to kompostování? 

Jak správně kompostovat? Nejdříve je třeba si kompostování definovat. Mluvíme o biologickém pochodu, který probíhá v půdě. Je mylné se domnívat, že kompostování urychlí běh času. Jen se s bioodpadem nakládá jinak. Zmiňovaným pochodům v půdě se říká humifikace, kdy se rozkládají mrtvé organické hmoty rostlinného a také živočišného původu na humus – nejúrodnější a také přirozeně prohnojenou zeminu.  

Kompostér připravuje dokonalé podmínky pro to, aby mikroorganismy a bezobratlí živočichové co nejúčinnější pracovali na přirozeném rozkladu zbytků.  

Jak správně kompostovat? Pozor, do kompostéru nepatří všechno 

Stejně, jako je mylné se domnívat, že v rámci kompostování dojde k okamžitému rozložení zbytků, je mylné si myslet, že do kompostéru patří všechno. Mnozí lidé mají tendenci házet do těchto plastových kontejnerů vše, ale jsou věci, které zde nemají své místo.  

I když platí, že v rámci kompostování má být základ co nejpestřejší, vyvarujte se například kostem, rostlinám napadeným chorobami, dále olejům nebo tukům či větvičkám z tújí. Zakázány jsou i listy z několika stromů (například z ořešáku), které se rozkládají velmi problematicky a dlouho. Jsou tedy spíše na škodu.  

Za tabu se považují odřezky masa, dále pecky nebo slupky z tropického ovoce či popel z uhlí a cigaret. Stejně tak sem nepatří exkrementy masožravých zvířat či kov, sklo, plast a podobné materiály, které nejsou bioodpadem. 

Co do kompostéru patří? 

Abyste vytvořili co nejpestřejší základ pro kompostování, je dobré vědět, co sem naopak patří. Své místo zde má suchý a pevný odpad, jako jsou větvičky, piliny, také hobliny nebo kúra a papírové kapesníky. Co zde má také své místo, tak posekaná tráva, plevel nebo zbytky ovoce a zeleniny, případně staré pečivo a kávová sedlina.  

Další povolený bioodpad: 

  • Hnůj/močůvka 
  • Chlupy/vlasy 
  • Pytlíky od čaje (použité) 
  • Skořápky od vajec (co nejmenší kousky) 
K TÉMATU  Proč dát sbohem tradičním neonům a přejít na LED neony?

Jakou velikost kompostéru vybrat? 

Jste přesvědčeni o tom, že kompostování je pro vás to pravé? Pak je načase pořídit si správný kompostér, protože bez něj to nepůjde. Zatímco pro domácí kompostování v interiéru si pořizujeme vzhledově velmi hezké boxy, pro venkovní kompostování volíme spíše velké plastové kontejnery, které zapadnou do vzhledu zahrady.  

O velikosti kompostéru většinou rozhoduje jedna věc, a sice jak velkou máte zahradu nebo jak velký máte interiér, kde chcete kompostér umístit. Při výběru pak předně hraje roli kvalita. U venkovního je důležité, aby co nejlépe odolal mrazu a nekroutil se na sluníčku, u domácích společníků dbejte na to, aby měl kvalitní konstrukci a nezapáchal.   

Ventilační otvory jsou důležitým kritériem 

V případě venkovního kompostéru pak pamatujte na jednu věc, a sice na ventilační otvory. Ty jsou při výběru důležitým kritériem. Ventilační otvory by měly být po všech stranách, horní víko by mělo být odklápěcí pro snadnou manipulaci.  

Jak založit kompost 

Prvním krokem při zakládání kompostu je důležité postavit ho na rovnou plochu. Aby bylo nastartování správné, je důležité do kompostéru vložit nalámané větve. Tak zajistíte dostatečný přístup vzduchu. 

Dalším krokem bude otevření větracích otvorů (pro provzdušnění kompostéru ho přeházejte vidlemi). Poté jen vhazujte biologický odpad, kdy čerstvý zelený materiál by měl být bohatý na dusík a měl by se kombinovat se dřevnatým materiálem. Poté se řiďte pravidlem, že na dva kbelíky kůry házejte jeden kbelík odpadu z kuchyně.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Osvětlení patří i na zahradu. Zásady, kterými se při výběru svítidel řídit

Doba pěstování se blíží! Vybíráme správné odrůdy brambor

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vlastnoručně vyrobený módní doplněk? Praktická háčkovaná kabelka vypadá šmrncovně a až jí opatříte zapínáním a crossbody popruhem, nikdo vám neuvěří, že je to vaše práce!
Je skvělé, že máme v dnešní době možnost koupit dětem vše, co jim na očích vidíme. Až si ale zkusíte společně s nimi vyrobit nějakou tu vychytávku do pokojíčku z obyčejného kartonu, uvidíte, jak si takovou tvořivou chvilku opravdově vychutnáte. Vyrobte si společně hračky!
Monstera – pokojová rostlina s monstrózními listy, která je součástí českých rodin už od nepaměti. V mnoha domácnostech se dědí po generace – pěstovaly ji babičky, matky, dcery i vnučky. Je ideální rostlinou do moderních i starších domovů, hravě si s ní poradí i začínající pěstitelé. Ke svému životu totiž nevyžaduje prakticky nic.
Saunování přináší celou řadu zdravotních benefitů. Během chvíle dokonale prohřeje celé tělo, podporuje relaxaci, posiluje imunitu. Chodit do sauny pravidelně rozhodně má smysl. Jen při tom nesmíte chybovat.
Chlupaté mazlíčky si pořizujeme, aby nám dělali radost. Pro tahle malá roztomilá koťátka je všechno kolem hra. Podívejte se, jak se seznamují s okolním světem.
Pokud chcete dbát na zdravý jídelníček, zaměřte se na naklíčená semena. Obsahují totiž všechny důležité a hodnotné látky, potřebné k životu.
Chcete zbytek teplých dní prožít na maximum? Chcete, aby si vaše děti z letošního léta odnesly co nejvíce nezapomenutelných zážitků? V takovém případě byste měli podniknout nějaký výlet nebo dovolenou. Teplé počasí ještě není u konce.
Recept na dlouhověkost hledají lidé odnepaměti. Když už na tomto světe, nemohou být napořád, tak se alespoň snaží o to, aby zde byli co nejdéle. A od koho jiného čerpat moudrost, než od lidí, kteří se dožili požehnaného věku.
K dostání nejsou jenom pomeranče nebo grapefruity, ale také pomela, která se nejvíce prodávají právě na sklonku roku. V této době jsou také nejlevnější, i proto možná sídlí na stole nejednoho člověka.
Suchý únor se těší čím dál větší popularitě. Zatímco v zahraničí jede spíš ”dry january”, už proto že navazuje skvěle na novoroční předsevzetí, my Češi jsme spíš pro ten kratší měsíc bez alkoholu. I tak ty čtyři střízlivé týdny nemusí být žádná pruda, když si je zpříjemníte mocktaily.
Letní povlečení by mělo být prodyšné a savé. Zimní naopak teplé, měkké a hřejivé. Jaké materiály byste si měli vybrat, abyste se královsky vyspali po celý rok?
Právě ložnice bývá místem, kde ukládáme většinu svého oblečení a jiných drobností, tedy pokud nemáte šatnu. Z toho důvodu je důležité dát si při výběru šatní skříně záležet, aby vyhovovala vašim potřebám. Další úložný prostor navíc můžete přidat díky komodě, která se skvěle hodí nejen do ložnice.

Výběr článků

Sedavé zaměstnání se bezpochyby vždy nějak odrazí na našem zdraví. Nejde jen o stav páteře a celých zad, ale mohou se objevit i zdravotní potíže rukou od jejich nevhodné a dlouho neměnné pozice. Zároveň trpí vaše klouby, můžete mít větší sklony k nadváze. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli i když musíte pracovat, nešlo by se vždy třeba po hodině práce na chvilku protáhnout a svému tělu trochu ulevit.
Nástěnné hodiny by neměly chybět v každém obýváku. Sice sledujete čas na mobilu nebo ho ukazuje televize, originální hodiny jsou ale hlavně dekorací, která dokresluje atmosféru domova. A co takhle zvolit ukazatel času opravdu velkých rozměrů? Prohlédněte si galerii.
Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.

Nepřehlédněte

I když je neděle od slova nedělat, měly byste dokončit vše rozdělané. Odpočinek potřebují předevšán vaše vnitřní orgány. Je důležité zaměřit se na správný jídelníček a očistu střev. Co ještě přinese novoluní v Panně?
Prostředí má hodně společného s tím, jak se naše pokožka chová a jak vypadá. Když je horko a vlhko, pokožka může být mastná z přebytečné vlhkosti. Když je zima a sucho, pokožka může být vysušená. Nemluvě o dalších environmentálních stresorech, jako je znečištění ovzduší, sluneční záření, klimatizace a další. Když se mění roční období, mění se i prostředí kolem nás. Kůže se musí přizpůsobit novým klimatickým podmínkám, ale můžete jí práci trochu usnadnit zavedením správné péče o pleť. Když se mění roční období, měla by se měnit i vaše rutina týkající se péče o pleť. Zvažte tyto podzimní tipy péče o pleť, které vám pomohou udělat stejně hladký přechod z léta do podzimu, jako je vaše pokožka.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek