Neděle , 27. 07. 2025

Věroslav

Imunitní systém: dýně, bylinky, domácí sirupy a další naše tipy, které podpoří vaše tělo na podzim

Nežijeme v Kalifornii ani v jiné lokalitě, kde sluníčko intenzivně hřeje po celý rok a zelenina či ovoce má několikero sklizní. Čtyři roční období znamenají mimo jiné přizpůsobit své tělo a jeho režim na počasí, které přijde. Na podzim byste se tedy neměla stravovat stejně jako v létě, kdy je tělo dobré spíš ochladit. Co udělá vašemu organismu dobře na podzim?
Podzimní plískanice se blíží. Posilte imunitní systém a podpořte své zdraví
zdroj: 123RF.ccom

12. 09. 2019

Přemýšlejte, jak se zahřát a podpořit imunitu

Dobrou volbou pro podzimní obědy či večeře jsou polévky nebo teplá zelenina. Polévky zahřejí, zasytí a posílí imunitní systém. Můžete udělat třeba vývar a přidat sezónní zeleninu, například pórek, květák, kapustu, brambory. Luštěniny polévky zahustí nebo mohou být dobrou přílohou či dokonce samostatným hlavním jídlem. Dodají tělu bílkoviny, vitamíny skupiny B a obsahují značné množství vápníku, fosforu a železa. Velmi vhodné jsou pro diabetiky, snižují hladinu cukru v krvi, protože mají nízkou hladinu glykemického indexu.

Letní zelenina končí. Vsaďte na druhy, které zahřejí

Ještě v září a říjnu budou dozrávat rajčata či papriky, které ráda zkonzumujete v syrovém stavu. Ale jak přijdou podzimní plískanice, tělo je potřeba zahřát a vitamíny a vlákninu doplnit klasickou podzimní zeleninou a ovocem. Je určitě lepší využít toho, co právě dozrává, než si kupovat zeleninu ze skleníku nebo dovezenou přes půlku světa.

Vsaďte na dýni

Vyberte si dýni, červenou řepu, lilek, cukety, mrkev, cibuli, česnek, fenykl, pórek, hlávkovou i růžičkovou kapustu či květák. Dýně jsou zásobárnou betakarotenu a skvělým zdrojem důležitých vitaminů skupiny B, které jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu. Nemusíte z dýně vyrábět „jen“ polévku. Dá se upéct samostatná nebo s masem, gratinovat se sýrem, použít jako zahušťovadlo do omáček či zeleninových pokrmů. Na webu najdete spoustu tipů, co všechno z ní vyrobit.

Nezapomeňte na ořechy, semena, med a vejce. Výživový specialista Petr Havlíček doporučuje každý den rozlousknout a sníst čtyři – pět ořechů. Je jedno, jakých. Každý má pozitivní vliv na lidské zdraví.

Na podzim a v zimě můžete jídla víc okořenit. Více než v létě používejte chilli papričky, skořici, kari nebo kurkumu. Ostrá chuť zamezuje množení bakterií, rozptyluje chlad a posiluje imunitní systém.

K TÉMATU  Tréninkové video napoví, jak na sklapovačky. Tahle kočka vám předvede, že se nemusíte ani tolik nadřít!

Bylinkové čaje

Bylinkové čaje mají velmi prospěšný vliv. A pokud jste si přes léto usušila bylinky z vlastní zahrádky nebo z okolní přírody, přijdou v příštích měsících vhod. Pití bylinkových čajů je skvělou prevencí, která prakticky nic nestojí. Ale například mátový čaj spíš chladí, ten si ponechte zase na jaro a léto. Přejděte na zázvor, šípek, černý bez, jeřabinu, mateřídoušku, dobromysl, jitrocel nebo rakytník.

Sirup domácí výroby

Z některých bylinek jste určitě už v létě připravila sirup. A pokud ne, máte ještě možnost jej vyrobit třeba z úžasného rakytníku, velkého zdroje vitamínu C. Zapomeňte na kupované sáčkové rádobyléčivé přípravky. Raději přelijte rakytníkový, šalvějový nebo jitrocelový sirup teplou (ne vařící) vodou, doplňte kouskem pomeranče nebo limetky a skvělý horký nápoj máte hotový.

Nezapomeňte na pohyb

V létě je cvičení snazší. Chození, běh, jízda na kole, plavání. Veškeré tělesné aktivity v přírodě se provádějí snáz v pěkném počasí. A řada z nás pak na podzim s cvičením skončí, protože se nám nechce vyrazit do tmy, mlhy, či dokonce deště.

Pokud se vám nechce do tělocvičny, vytvořte si svou sestavu a každý den alespoň dvacet minut cvičte doma. Nebudete mít na jaře problémy s „hubnutím do plavek“ a udržíte si kondici po celou zimu. To se vám mimo jiné bude hodit, třeba až vyrazíte na lyže nebo s dětmi bruslit.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V každé domácnosti se vyskytuje alespoň jedna studená chodba, kterou musíte minimálně jednou či dvakrát denně projít. Ať už je to tím, že bydlíte v domě nebo si potrpíte na dlaždičky a další studené povrchy, chladné místnosti se mohou stát minulostí. Stačí si pořídit praktické koberce a užívat si pohodlí při každém kroku.
Chtěli byste naší planetě pomoci od nadbytečného odpadu, ale nevíte, jak na to? Nemusíte ze dne na den začít kompostovat a stloukat si doma vlastní máslo. Stačí se jen řídit několika jednoduchými radami, které zvládne opravdu každý.
Červen 2024 slibuje pro každé znamení zvěrokruhu jedinečné události a nové příležitosti. Tento měsíc se můžete těšit na různé změny a vývoje ve vašem osobním i profesním životě. Přečtěte si, co vás čeká a na co byste se měli zaměřit, abyste co nejlépe využili energii a možnosti, které vám tento červnový měsíc nabízí.
Svatba je pro mnoho párů jedním z nejkrásnějších a zároveň nejvíce stresujících dní v životě. Nejde jen o samotný obřad a hostinu, za dokonalou svatbou stojí týdny, často i měsíce pečlivých příprav. Jak je zvládnout a co nevynechat, aby výsledkem byl pokud možno co nejkrásnější den?
S příchodem podzimu a sychravého počasí, které ho charakterizuje, se každý rok zvyšuje i riziko výskytu chřipky. Nejeden z nás má rýmu nebo kašel, nakazit se není nijak složité. Taková jízda přeplněným MHD je pro mnohé doslova noční můrou, vyhnout se prskajícím a smrkajícím lidem je téměř nemožné. V lepším případě se budete potýkat jen s lehkým nachlazením, v tom horším s chřipkou.
Víte, že práce na poli, házení lopatou nebo pochod Praha-Prčice je pro naše tělo méně škodlivé než nesprávné sezení? Sezení je totiž pro páteř tou nejnamáhavější činností. Jak sedět, je zásadní pro vaše zdraví.
Jednou z možností, jak pozitivně ovlivnit vzhled našeho obličeje, je obličejová jóga. Jedná se o krátké cvičení, které umí oddálit projevy stárnutí a pozitivně naladit tělo i mysl. V čem spočívá?
V pražském Rudolfínu se odehrál večer plný emocí a překvapení, kde 31. ročník cen Český lev odhalil své hrdiny. Večer, kdy se historie prolínala s novou tvorbou, přinesl do popředí talent, který čekal na svůj okamžik čtyři desetiletí. Simona Peková, jejíž výkon ve filmu "Přišla v noci" ji vyřadil z řad nekorunovaných králů českého filmu, se stala symbolem večera. Zatímco "Bratři" si odnesli titul za nejlepší film, byl to právě seriál "Volha" a snímek "Bod obnovy", kdo dominoval počtem ocenění. Které momenty letošního ceremoniálu vás nejvíce oslovily a jaký film či umělec pro vás byl objevem roku?
Sexuální potěšení je součástí péče o vlastní zdraví, které bývá často přehlíženo. Stimulátory klitorisu jsou proto navrženy s jediným cílem, a to poskytnout tělu potěšení a intenzivní prožitky. Tyto často malé a diskrétní pomůcky se specializují na cílenou stimulaci a masáž klitorisu, což je důležitá oblast pro sexuální potěšení žen. Díky nim mohou i ty, které mají problémy dosáhnout orgasmu, nalézt svou cestu k vzrušujícím zážitkům snáze než kdy dříve.
Každý čínský panovník si byl vždy vědom toho, že musí na svět přivést dědice trůnu. A měl to také dobře pojištěné. Kromě oficiální manželky měl ještě císař další „podřadné“ manželky a své konkubíny.
Neustálé pochybnosti o sobě. Kritika své postavy, kritika svého chování. Nedůvěra v dosažení stanovených cílů... Poznává se v tomto některá z vás? Přály byste si, ženy, mít se více rády? V dnešním článku si povíme, jak na to! Jak se mít ráda, jak zlepšit své sebevědomí a jak zkrátka zazářit!
Kam se špinavým prádlem? Do pračky! Ale někdy je ho víc a různých barev, a než přijde na řadu, uschová ho koš na prádlo, praktický doplněk vaší koupelny. Vybrat si můžete přesně takový, aby stylově i barevně zapadl do vašeho interiéru. Koše na prádlo jsou proutěné, plastové nebo látkové, ale také z bambusu. Inspirace pro vás!

Výběr článků

Krásné a zdravé pokojové rostliny ozdobí jakýkoliv interiér. Jsou jakýmsi živým elementem, který by nikde neměl chybět. Víte však, jak se o pokojové rostliny starat, aby vypadaly stále perfektně a dělaly vám dlouhá léta radost?
Napadlo vás někdy, že když partnerovi řeknete, jak roztomile vypadá třeba při opravě sekačky, že mu vlastně nelichotíte? Ba naopak, že mu to může velmi vadit? Prozradíme vám 10 komplimentů, po kterých váš partner opravdu netouží.
Jestli pracujete denně s počítačem, zřejmě je vám jasné, o čem je řeč. Při dlouhodobé neměnné pozici ruky se pak často objevuje její bolest. Ruka vás může pálit, mravenčit nebo v ní ztrácíte citlivost. To vše lze shrnout pod označení syndrom karpálního tunelu.

Nepřehlédněte

Udržitelnost čím dál víc dostává zelenou, a je jedině dobře, že se coby lidstvo snažíme hledat cesty, jak té přírodě o něco odlehčit. Smysl pro udržitelnost se proto propsal i do vánočních svátků – pořadatelé vánočních trhů pracují s obnovitelnou energií, stánkaři prodávají více udržitelných dárků a u řady obchodníků najdete spoustu tipů na dárky, které jsou hezké, a přitom přátelské k přírodě. Vsaďte o letošních, a i těch budoucích Vánocích, na udržitelnost i vy a věnujte přírodě ten nejkrásnější dárek pod stromeček.
Flirtování je bezesporu jedna z nejžhavějších a zároveň nejzábavnějších věcí, které si můžeme ve vztazích do sytosti užívat. Rozhodně neplatí, že flirt patří jen do seznamovací fáze vztahu, rozhodně lze flirtovat i v dlouhodobém vztahu. Pokud se chystáte na rande, bude se vám flirtování hodit. Poradíme vám, jak se v tom stát mistryní!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek