Pátek , 18. 07. 2025

Drahomíra

Hypermobilita může být příčinou vašich bolestí. Není výhra, když jste extrémně pružní

Slyšeli jste již někdy pojem hypermobilita? Hypermobilitou mnohem častěji trpí ženy než muži a jde o nadměrnou pohyblivost, která se týká zejména kloubů. Při pohybu pak dochází k uvolnění kloubů nad hranici normální fyziologické meze. Jak vlastně vzniká a jak se s ní dá žít v běžném životě? Existuje nějaká léčba?
hypermobilita
Hypermobilita se projevuje obvykle nadměrným rozsahem kloubů.

13. 06. 2023

Pohyblivost kloubů se vyvíjí. Při hypermobilitě ale dochází k tomu, že se klouby pohybují jinak, než mají, což daný jedinec může poznat i sám. Aby se hypermobilita potvrdila, používá se k tomu srovnávání pohybu za pomoci takzvaných Brightonových kritérií nebo Beightonova skóre. Že se pohyb kloubu nachází někde za hranicí běžné normy, se pozná poměrně snadno.

Navíc jedinci, kteří trpí hypermobilitou se mnohem častěji zraní. Dochází u nich velmi pravidelně k drobným a opakovaným poraněním, která jsou dalším ukazatelem, že něco není v pořádku. Aby byla hypermobilita prokázána, provádí se jednoduchý test. Skládá se z pěti pohybů.

Jste hypermobilní?

Člověk musí přitáhnout palec k předloktí, ohnout malíček směrem ke hřbetu ruky, musí propnout lokty a kolena. Výsledek je jasný okamžitě, běžný jedinec, který hypermobilitou netrpí, se například nedokáže dotknout předloktí palcem. I u ostatních pohybů je pak patrné, že nejde o běžný pohyb, lokty a kolena se propnou více než do roviny a podobně.

hypermobilita
Dokážete tohle?

Že nejste nadměrně ohební ovšem ještě neznamená, že nemůžete být hypermobilní. Občas si totiž tělo vytvoří jakousi ”obranu”, aby udrželo všechno pohromadě. Přesnou diagnózu tedy určí zejména fyzioterapeut.

Jak hypermobilita vzniká?

Kolagenní vlákna mají obrovský vliv na funkčnost vaziva, jakmile pak dojde k nějakému poškození, jen těžko se vrací zpět do původního stavu a kondice. Dá se v podstatě říci, že hypermobilita vznikne tehdy, mají-li kolagenní vlákna nízkou hustotu. Nejčastěji je hypermobilita dána genetickými dispozicemi ale získat ji lze i během života. V ohrožení jsou sportovci, zejména pak ti, kteří začínají sportovat v už velmi nízkém věku. Ideální pro vznik hypermobility jsou sporty, kde klouby dostáváte za jejich běžné hranice (balet, gymnastika, krasobruslení).

Hypermobilita ale může vzniknout například jen v kloubech prstů, v tom případě jsou ohroženi hráči na strunné nástroje. U žen pak velmi často dochází k hypermobilitě během těhotenství, kdy tělo prochází velkými hormonálními změnami. Organismus i tělo se připravují na porod a v tom momentě může ženu ohrožovat i hypermobilita.

K TÉMATU  10 aplikací, které vás udrží v kondici a motivují ke cvičení

Rozlišujeme 4 typy:

  1. Lokální patologická hypermobilita postihuje jen některé klouby.
  2. Generalizovaná patologická hypermobilita bývá nejvíce u vrozených neurologických postižení.
  3. Konstituční hypermobilita je poruchou na úrovni stavby tkání a projevuje se striemi, křehkostí kůže, varixy, syndromem karpálního tunelu a velmi často u ní dochází k časté tvorbě podlitin, které nemají vážné příčiny.
  4. Posledním typem je hypermobilita, která se projevuje vlivem zaměstnání nebo právě nadměrným sportováním a zatěžováním těla a kloubů.

Jak se hypermobilita léčí a čemu se nemocný musí vyhýbat?

Jednotná léčba hypermobility neexistuje, každý postižený by se měl léčit individuálně vždy na základě doporučení lékaře. V podstatě jde ale o doživotní péči o tělo a využívají se při ní jak obecná pravidla a zvýšená obezřetnost, tak právě i individuální rady lékařů. Člověk s hypermobilitou by ale měl být v kondici a své tělo udržovat, k tomu je třeba dbát i na zdravý životní styl a stravu. Léčba se cílí na zlepšení kondice, na správnou koordinaci a posilování svalů.

baletka
Balet je sport, který může vést k hypermobilitě.

Hypermobilita ne vždy způsobuje velkou bolest, řada jedinců, kteří jí trpí, to ani nemusí pociťovat. Každý člověk s hypermobilitou pak může trpět úplně jinými obtížemi. Všem s hypermobilitou je ale doporučeno vyhýbat se švihovým aktivitám a především pohybům, které vyžadují jednostrannou zátěž. Je třeba dát si pozor i na nárazy. Aktivitám, u kterých hrozí právě riziko nárazů a pádů je nutné se co nejvíce vyhýbat.

Postižený hypermobilitou by se měl postupně naučit pohyby, které vedou ke správné ergonomii, a to jak v soukromém životě, tak v zaměstnání. Tedy i běžný pohyb by měl být vedený správně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

9 alternativních triků, když na bolest hlavy nic nezabírá

Dýchejte jako Wim Hof, muž, který posouvá hranice fyzického chápání

Zdroje článku:
www.versusarthritis.org
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Podle statistik zradí srdce téměř každého třetího z nás. Jedná se o nejčastější příčinu úmrtí v Česku. Jen vloni si vyžádaly ischemická choroba srdeční, selhání srdce a infarkt myokardu přes 38 tisíc životů. Nechcete-li být mezi nimi, začněte o to své více dbát. Je totiž spousta věcí, které pro něj můžete udělat.
Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!
Krásný čas Vánoc se kvapem blíží, a tak je třeba začít přemýšlet, co o adventu budete s rodinou dělat. Vedle pečení vánočního cukroví se určitě vydáte i na některé vánoční trhy, které doplní kouzelnou atmosféru svátků. Jděte se podívat na ty nejkrásnější trhy, díky nimž se začnete na Vánoce těšit takřka hned.
Dítě ve věku zhruba šesti let čeká první velká životní výzva. Ze známého prostředí školky se poprvé přesune do velkého světa. Co by měl předškolák zvládat, aby pro něj byla škola co nejpohodovější?
Potrpíte si na zlato, stříbro nebo nerezovou ocel? Nosíte diamanty či perly? Pak je pro vás možná dobré vědět, jak správně byste měla o šperky pečovat, aby vám vydržely déle a stále vypadaly jako nové.
Vyzdobit interiér nejrůznějšími dekoracemi s vánoční tematikou je jedna věc, ale druhá je mít v domě trochu života. I když se o to postarají většinou děti, můžou mít na živosti v domě podíl i pokojové rostliny. Během kouzelných svátků na konci roku však sázejte na takové, které vánoční atmosféru v příbytku umocní.
Kamení v obývacím pokoji nevyjde nejlevněji, ale svojí práci v interiéru udělá i dekorativní obložení stěn. Sádrokartonové desky dokonale kopírují nejrůznější povrchy, ale kromě upraveného dřeva se dá využít i dřevo z palet. A výsledek vypadá výborně! Na výběr jsou nejrůznější vzhledy a materiály.
Není žádným tajemstvím, že poslední roky jsou pro každého z nás náročné, což se podepsalo jak na zdraví fyzickém a psychickém, tak i na partnerských vztazích. Mnoho párů prožilo „křest ohněm“, některým vztah vydržel, jiným ne. Dopady pandemie se nevyhnuly ani hereckým hvězdám.
Léto je v plném proudu a s ním i studentské prázdniny. Přemýšlíte, jak naložit s volným časem a zároveň si přivydělat nějaký ten peníz? Projděte si náš přehled, který vám usnadní výběr té pravé brigády.
Sebevědomí je klíčem k úspěchu, a to ať už mluvíme o úspěchu v osobním či profesním životě. K jeho snížení přispívá kupříkladu akné nebo jiné kosmetické vady, ale také zažloutlý chrup. Že vás právě žluté zuby trápí a denně snižují zmiňované sebevědomí? Pojďme si zmínit několik tipů, jak efektivně vybělit zuby.
Rok co rok se s příchodem vánočních svátků napříč rádii rozeznívá typicky vánoční playlist, mezi kterým nikdy nechybí hitovka od Mariah Carey All I Want for Christmas Is You. Každý tuhle pecku zná, mnozí z nás si ji s oblibou pouští jako kulisu při pečení cukroví nebo balení dárků. Je prostě natolik nadčasová, že ji můžeme slyšet zas a znovu. Víte ale, kdy a jak legendární písnička vlastně vznikla a hlavně, kolik každoročně vydělává? Nejen na to se podíváme!
Značné výkyvy teplot ubližují naší pokožce. Nejhůře je na tom pleť na obličeji. Tu totiž nezakrýváte ani v zimě, zatímco zbytek těla si hoví v teple. Věnujte péči o obličej v zimě dostatečnou pozornost. Můžete si dopřát i napařování. Ale všeho s mírou. Jak na to?

Výběr článků

Tinktury se v oblasti léčitelství používají už stovky let. Zájem o ně však v souvislosti s nástupem moderní léčby trochu ochladl. Dnes je tomu opět jinak. Naopak se znovu vracíme k přírodě, které mnohdy věříme víc než chemii, do níž vlastně nevidíme. Léčivé tinktury se proto čím dál hlasitěji hlásí o slovo a jedině dobře. Rozhodně mají co nabídnout.
Zařizujete si novou kuchyň a přišlo na výběr osvětlení? Máme pro vás pár tipů, jak ho vybrat, abyste se tam cítili příjemně a taky bezpečně. Přeci jen jde o místo, kde se používají nože a další náčiní, u kterého je třeba dbát opatrnosti.
Hliníkové systémy, včetně oken, dveří, fasád a příček, se staly stále oblíbenější volbou v architektuře díky svým výjimečným vlastnostem a vysoké flexibilitě. Jedním z aspektů, který získává na důležitosti, je jejich schopnost poskytovat efektivní protipožární ochranu.

Nepřehlédněte

Kdy je vhodné si dopřát si saunu kdy se vyplatí ulevit chodidlům? Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co byste měly očekávat, a čemu se tento týden raději vyhnout.
Kolik kilo člověk přibere? Rozhodně víc, než si naplánuje, když na těhotenském testu vidí dvě čárky. A jak dlouho vývoj vytouženého miminka vlastně trvá? V tomhle vám ve škole při hodinách biologie taky kecali!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek