Čtvrtek , 03. 07. 2025

Radomír

Hyperhidróza: Nadměrné pocení bere sebevědomí. Jak se ho zbavit

Nadměrné pocení se týká mnohých z nás, a to zdaleka nejenom v létě. Jde o onemocnění zvané hyperhidróza a údajně jí trpí 4 % světové populace. Jak se proti ní dá bojovat a je vůbec léčitelná?
hyperhidroza
Nadměrné pocení bere sebevědomí.

25. 07. 2023

Příčina nižšího sebevědomí

Hyperhidróza znamená nadměrné pocení i v situacích, kdy by se lidé normálně potit neměli, například i když nevyvíjí žádnou fyzickou aktivitu ani není příliš horko. Proto i v třeskuté zimě se jim může stát, že se z ničeho nic začnou potit v podpaží, na chodidlech nebo třeba dlaních. Problémem ovšem nemusí být samotné pocení, ale především to, že jim ubírá na sebevědomí. Z toho mohou plynout i deprese nebo ztráta společenských vztahů.

Lidé, kterým se nadměrně potí dlaně, se mohou strachovat podávat lidem ruce při seznamování nebo vítání. Potí-li se hodně v podpaží nebo třeba na krku, mají strach oblékat si oblečení, na kterém mohou být propocené skvrny vidět. Společenský život trpí a lidé kvůli tomu nemohou žít tak, jak by chtěli.

O co jde?

Proč se ale lidé s hyperhidrózou nadměrně potí? Tato nemoc je spojována s poruchou autonomních procesů v těle, což v překladu znamená, že mozek vysílá při nejrůznějších situacích signál, že potřebuje ochladit, a to bez jakékoliv zjevné příčiny. Může jít o genetickou záležitost, případně se může jednat o projev některých onemocnění nebo jako vedlejší účinek léků, které člověk užívá pravidelně.

Pokud jde o nemoci, je nadměrné pocení spojováno hlavně s cukrovkou, obezitou, menopauzou, těhotenstvím a dalšími hormonálními změnami, autoimunitním onemocněním, nádory, se srdečním onemocněním, s nadměrnou konzumací alkoholu nebo kouřením.

Nadměrně se můžeme potit v podpaží, na rukou a nohou, v tříslech, na zádech, na hlavě nebo obličeji. Co ale s tím?

Navštivte svého lékaře

Ze všeho nejdříve je nutné přijít na to, co nadměrné pocení způsobuje. Jde-li o zdravotní problém, pak je zapotřebí navštívit svého obvodního lékaře, který vám doporučí, které testy byste měli absolvovat, aby se příčina hyperhidrózy odhalila. Jakmile je pak odstraněna příčina onemocnění, zmizí i nadměrné pocení. Jestliže jste ale zdraví jako řípy, a přesto se potíte, je nutné věnovat velkou pozornost zdravému životnímu stylu i principům správné a především pravidelné hygieny.

K TÉMATU  Příběhy žen, které změnily pravidla hry v podnikání

5 důležitých zásad

1. Osvěžující sprcha

Ta pomůže vždycky, i když jen na chvilku. Ve dnech, kdy je vám opravdu horko a potíte se, je dobré se sprchovat klidně i několikrát denně vlažnou nebo studenou vodou. Není zapotřebí se sprchovat dlouho nebo pokaždé používat sprchový gel. Zkrátka se jen osvěžte.

2. Přírodní materiály

Ty dokážou opravdové zázraky. Takový bambus, bavlna nebo len jsou materiály pro léto přímo stvořené. Jsou prodyšné, rychle schnou a nikdy nezapáchají, ani když je propotíte.

3. Antiperspirant

Všichni o něm slyšeli, ale málokdo ho používá.  A ještě méně je těch, kteří umí používat antiperspirant správně. Ideálně ho aplikujeme každý večer před spaním, protože právě v tuto dobu se potíme ze všeho nejméně. Přípravek se proto do pokožky snadněji vstřebá. A umožníme mu působení během noci. Potní kanálky se zužují a pocení se zmírňuje. Účinek antiperspirantu pak trvá celý následující den.

4. Pozor na kofein

V létě i v době, kdy se více potíte, omezte konzumaci kofeinu na minimum. Kofein totiž odvodňuje organismus, a tím zapříčiňuje i nadměrné pocení. Vyhněte se proto kávě i slazeným kofeinovým nápojům.

5. Kořeněná a pálivá jídla

Pokrmy, v nichž se nachází spousta česneku nebo chilli taktéž vyvolávají nadměrné pocení. Na druhou stranu existuje mnoho zastánců teorie, že když sníte hodně pálivé jídlo, vypotíte se během jeho konzumace a po zbytek dne už se potíte v mnohem menší míře. Tak to prý dělají zejména lidé ve Vietnamu, Thajsku nebo Číně.

Dermatologická léčba

V současné době existuje i další léčba odbourávající nadměrné pocení. Jde například o dermatologickou léčbu, při níž se používá iontoforéza a botulotoxin.

  • Iontoforéza využívá mírný elektrický proud k tomu, aby dočasně uzavřela potní žlázy. Účinek ovšem vydrží pouhý měsíc.
  • Aplikace botulotoxinu zase spočívá v tom, že tato látka navazuje na nervová zakončení potních žláz a snižuje jejich aktivitu. Tato léčba je však extrémně drahá a je nutné ji opakovat každých pár měsíců.
K TÉMATU  Januhairy a lednový trend, kdy ženy říkají ne holení a ano k sebevědomí!

Chirurgická léčba

Při této léčbě zase dochází k chirurgickému odstranění potních žláz, kdy je pacientovi vyříznuta podkožní tkáň, nejčastěji z podpaží. Má však spousty vedlejších účinků. Může dojít k omezení hybnosti dané části těla.

Vhodné léky

Případně je možné užívat léky, takzvaná anticholinergika. Blokují tvorbu potu, ale zase mohou zhoršit vidění, způsobují suchost v ústech nebo zadržování moči. O užívání tohoto léku se však musíte poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Bylinky

Dáte raději přednost bylinné léčbě? V tom případě sáhněte po šalvěji lékařské, kterou lze užívat ve formě bylinného odvaru nebo čaje, kozlíku lékařském či třezalce tečkované. Poslední jmenovanou bylinku ovšem nesmějí konzumovat těhotné ženy.

Co když se potíte v noci?

Důvodů, proč se potíte v noci, je hned několik. Noční pocení způsobuje stres nebo úzkost, příliš vysoká teplota, ložní prádlo z neprodyšného materiálu, nesprávná životospráva nebo některá onemocnění. V tomto případě je také záhodno vyhledat co nejdříve lékaře, aby odhalil příčinu pocení v nočních hodinách.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pocení nám bere minerály. O jaké konkrétně přicházíme během léta?

Proč a kdy je oblečení toxické. Důvodem jsou nevhodné materiály a chemikálie z výroby

Zdroje článku:
botanic.cz, lekarna.cz, dermaconcept.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Koření je nedílnou součástí každé kuchyně - dává výjimečnou chuť jednotlivým pokrmům a dotahuje jeho tóny k dokonalosti. A kromě toho, že dokáže patřičně potěšit naše chuťové buňky, je přínosem i z hlediska zdraví. Samozřejmě v závislosti na použitých bylinkách. Proč ale koření kupovat, když si mnohem kvalitnější můžete vyrobit snadno v pohodlí doma?
Migréna - každá žena ví, jak může onemocnění vyřadit ze života. Většinou člověka popadne ve chvíli, kdy na pár dní nastoupila do vlaku života také menstruace. Zatímco někoho provází celým tímto obdobím, u jiného nepobude déle než den. Aby vás nemocnění příště minulo, prozradíme vám, jak jí předcházet.
Nic nedokáže pokazit dovolenou tak jako špatné počasí a zdravotní obtíže. S počasím sice vy sami nic neuděláte, ale před zdravotními neduhy se můžete chránit tím, že si pečlivě sbalíte s sebou na dovolenou také lékárničku. V zahraničí se totiž léky první pomoci shání obtížněji.
Pryč jsou doby, kdy dávali Češi přednost levnému jídlu před kvalitním. Nebo tak to alespoň vypadá podle současných gastronomických trendů. Levné jídlo je opravdu na ústupu. A uvědomují si to i obchodní řetězce. Kvalitně jíst chceme i my v Česku.
Kdo by netoužil po tom žít v domácnosti, která se vzhledově podobá královskému paláci! Pokud jste zastánci kombinace romantiky a možná malého kýče, anglický styl bydlení je pro vás to pravé. A i když nežijete na anglickém venkově, můžete takto zařízený příbytek mít. Stačí se držet několika pravidel.
Pustili jste se do rekonstrukce vašeho domova a čeká vás mimo jiné i koupelna? Pokud ale místo pro relax a očistu není příliš velké, musíte hodně přemýšlet nad rozvržením celého prostoru. Přinášíme vám pár tipů, které se vám budou při zařizování hodit.
V obchodním světě, kde konkurence prudce roste, je neustálý rozvoj obchodních dovedností klíčový pro dosažení úspěchu. V našem článku "Rozvoj obchodních dovedností! Proč je důležité na sobě pracovat?" prozkoumáme, jaké konkrétní dovednosti jsou v dnešním podnikatelském prostředí nejžádanější. Přineseme vám náhled na to, proč je neustálý osobní a profesní růst klíčový a jak může vývoj vašich dovedností ovlivnit váš kariérní postup. Připravte se na inspiraci a tipy, jak efektivně investovat do svého vlastního profesního rozvoje a stát se konkurenceschopným hráčem na trhu.
Střevní potíže na cestách představují jeden z největších strašáků a též jeden z nejčastějších zdravotních problémů provázených cestování a dovolenou. Základem je prostá prevence a uvědomění si nástrah před vycestováním. Chceme-li co nejvíce snížit riziko zdravotních problémů, je nutné na to myslet již určitou dobou před cestou a celou dovolenou.
Přejete si, aby se ve vaší ložnici nebo obýváku vyjímal originální lapač snů? Tento kouzelný bytový doplněk má podle starých indiánů dokonce magickou moc. Už se těšíte, až si vyrobíte ten svůj?
Ranní sex rozhodně má něco do sebe. Většina z nás se mu ale vyhýbá a to je velká škoda. Věděli jste, že sex po ránu má podobné účinky jako třeba ranní káva?
Začínáte se při dlouhých zimních večerech nudit? Není přece nic lepšího, než se po náročném dnu zachumlat do peřin s dobrou kávou nebo čajem a pustit si jedny z nejlepších zahraničních komediálních seriálů.
Článek "Co je to Quiet Quitting? A týká se Vás?" rozkrývá fenomén tiché rezignace v pracovním prostředí. Termín označuje nenápadný odchod zaměstnanců, kteří postupně snižují svou angažovanost a odkládají své povinnosti. Dnešní článek nabízí pohled na příčiny, dopady a strategie, jak předejít této formě odchodu nebo s ní efektivně pracovat.

Výběr článků

Přemýšlíte už nyní nad tím, kam se letos pojedete podívat? Zahraniční dovolená může být naplánovaná s předstihem, ale klidně i rozhodnutím na poslední chvíli. Dovolená v Itálii je mezi Čechy každým rokem velice oblíbená.
Lucie Vondráčková patří k nejvýraznějším osobnostem českého showbyznysu. Jako zpěvačka i herečka si vybudovala kariéru, kterou jí může leckdo závidět. Ačkoliv 8. března oslavila 45. narozeniny, málokdo by jí tento věk hádal. Vypadá skvěle, má dva syny, úspěšně si vedla ve StarDance, a kromě umělecké dráhy se může pyšnit i doktorským titulem z filozofie. Zajímavostí je, že své narozeniny slaví právě na Mezinárodní den žen – svátek, který tradičně patří oslavě ženské síly, nezávislosti a úspěchu. A to jsou hodnoty, které Lucii rozhodně nejsou cizí. Jak se jí ale daří v osobním životě? A jak to má s rodinnými vztahy?

Nepřehlédněte

Proč společnost vnímá feminismus tak negativně? Má boj za rovnoprávnost žen v dnešní době ještě místo? Teď, když mají ženy volební právo, zdá se být mnohým lidem hlas feministek nadbytečný.
Sedmý den Karlovarského filmového festivalu (KVIFF) přinesl setkání s hereckými hvězdami, premiéry očekávaných filmů i večerní hudební akce. Daniel Brühl převzal Cenu prezidenta KVIFF a Ivan Trojan uvedl snímek "Karamazovi". Večer patřil Campari Red Night s vystoupeními známých DJů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek