Středa , 23. 04. 2025

Vojtěch

Hyperandrogenismus: Když máte víc mužských hormonů, než je zdrávo

Aby tělo fungovalo správně, je zapotřebí mít vyvážené množství ženských i mužských hormonů. Zkrátka od všeho tak akorát. Každý takový výkyv - nedostatek, nebo naopak nadbytek jednotlivých hormonů, dokáže ženám způsobit značné problémy. A o jednom z nich se právě nyní pobavíme.
hyperandrogenismus
Základem rovnováhy je od všeho trochu.

13. 06. 2022

13. 06. 2022

Nazývá se hyperandrogenismus a je to zjednodušeně stav, kdy se u žen vyskytuje více androgenů, než je přirozené. Následkem toho se takové onemocnění dá titulovat jako zloděj ženské krásy i plodnosti. Pojďme pod jeho pokličku nahlédnout o něco víc.

Hormony v našem těle

Ženské i mužské tělo se v mnoha ohledech odlišuje, a jinak tomu není ani v případě množství jednotlivých hormonů. A zatímco u žen dominuje především estrogen a progesteron, u mužů je to naopak testosteron.

Nutně to ale neznamená, že testosteron v ženském těle představuje něco špatného. Naopak, v rozumné míře je značně důležitý pro hormonální rovnováhu. Jenže čeho je moc, toho je příliš. Jakmile množství androgenů stoupne nad určitou mez, prokazatelně se tím ozvou určité problémy. Ženy tak mohou na těle spatřovat mužské znaky, zlobit je může také průběh menstruačního cyklu. A přesně tak (a nejen tak) se projevuje i hyperandrogenismus, který je však už samostatným onemocněním. U něžného pohlaví se objevuje zejména v reprodukčním období a kromě estetické stránky může nadělat značnou paseku i v dalších oblastech.

Jak se projevuje hyperandrogenismus?

Nadmíra androgenů v podání hyperandrogenismu se může projevovat hned několika způsoby. A zatímco některé ženy to odhalí až ve chvíli, kdy náhodně absolvují laboratorní testy, jiné ženy na sobě poznají, že je něco tak trochu jinak.

Vůbec nejčastěji se hyperandrogenismus projevuje zvětšeným růstem tmavých chloupků v oblasti tváře, hrudníku, zkrátka v oblastech, kde u žen chlupy nemají co dělat. Časté jsou také větší sklony k akné, hrubnutí hlasu nebo třeba vypadávání a řídnutí vlasů. Velké změny mohou nastat také v případě menstruačního a ovulačního cyklu. Pokud totiž hodnota androgenů začíná převyšovat únosnou mez, logicky tím mizí celková pravidelnost měsíčků, které se mohou vytrácet nebo zcela vymizet. Je tedy zřejmé, že hyperandrogenismus ovlivňuje tělo nejen navenek, ale negativně působí také na vnitřní orgány, které se potom vychýlí ze své rovnováhy.

K TÉMATU  Chodíte sbírat houby? Přesvědčíme vás, proč s houbařením začít 

Hyperandrogenismus bývá důvodem neplodnosti

Samostatnou kapitolou je problematika neplodnosti, se kterou úzce souvisí právě také hyperandrogenismus. Ten totiž blokuje přirozené procesy v těle, proto často dochází k anovulačním cyklům nebo k úplnému vymizení ovulace. Vlivem toho pak nemůže ani dojít k uvolnění vajíčka a následnému oplodnění.

rovnováha
Když je vaše tělo v rovnováze, může také přirozeně a správně fungovat.

Ženy s hyperandrogenismem kromě toho bojují také s nepravidelnou menstruací, která může mít řadu rozličných podob – může být slabá, přicházet občasně anebo vůbec. A další problém je na světě. Bez zdravé menstruace nevznikají vhodné podmínky pro nidaci. Nevytváří se totiž bohatá děložní výstelka, která je základem pro zahnízdění vajíčka. Naštěstí i takový stav je léčitelný, jen je třeba vědět, že s hyperandrogenismem to bude o něco složitější.

Proč se hyperandrogenismus objevuje?

Důvodů může být hned celá řada, přičemž někdy je hyperandrogenismus dočasným následkem krátkodobého výkyvu, ke kterému může dojít vlivem řady okolností – nadmíry stresu, určitého onemocnění nebo na základě nově nasazených léků. Pokud ale hladiny androgenů vystřelí nahoru a drží se tam delší dobu, už se skutečně jedná o diagnózu, u které je třeba pátrat po příčinách. Mezi ně řadíme:

  • Inzulínová rezistence nebo diabates druhého typu – bylo prokázané, že největší pravděpodobnost vzniku hyperandrogenismu mají ženy, které se léčí s cukrovkou nebo k ní mají predispozice.
  • PCOS – i syndrom polycystickým ovárií jde ruku v ruce s nadmírou androgenů. Pokud se tedy objeví jedno onemocnění, je vysoká pravděpodobnost, že budete trpět i tím druhým.
  • Nadváha až obezita – studie zjistily, že také nadváha až obezita stojí za vznikem hyperandrogenismu. V mnoha případech pak po zhubnutí dochází k vyrovnání hormonálních hladin.
  • Léky – rovněž dlouhodobě užívané léky mohou způsobit vedlejší účinky ve smyslu přemíry androgenů. Jedná se však jen o dočasný stav, který se upraví po jejich vysazení.
K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na víkend 20. - 21. 10. 2018. Nenechte se rozhodit ochlazením a vyrazte se projít!

Jak se hyperandrogenismus léčí?

Pokud hyperandrogenismus působí značné problémy, zpravidla jako první lékaři sáhnou po hormonální terapii, jejímž cílem je zkrotit řádění rozladěných androgenů. V mnoha případech se však neléčí pouze a jenom nadbytek androgenů, ale lékaři se zaměřují na jejich původce. Pokud tedy trpíte třeba PCOS, bude nutné zaměřit se na jeho řešení, poněvadž jeho vedlejším příznakem je právě hyperandrogenismus.

Pokud ale pravá příčina není známá, a přesto vás nadbytek androgenů trápí, není od věci vyzkoušet i sílu přírody. Mezi bylinkami totiž najdeme i takové kádry, které si poradí se srovnáním hormonálních hladin. Řadíme sem například peruánskou macu, kontryhel, drmek obecný a mnoho dalších. Kromě toho, že zkrotí samotné androgeny, dokážou pomoct také s obnovou menstruačního a ovulačního cyklu a usnadnit tak cestu za miminkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co je to hormonální dieta a jedná se o efektivní řešení nadváhy?

Barva menstruace: Co prozradí o vašem zdraví?

Zdroje článku:
https://dermnetnz.org/topics/hyperandrogenism
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Tohle se stalo téměř každému. Na chvilku nedáváte pozor, rychle sáhnete pro propisku nebo telefon a jedním nekontrolovaným pohybem převrátíte sklenku s vodou – v horším případě se sladkou limonádou, čajem, nebo dokonce kávou. Nevěšte hlavu, máme pro vás sedm kroků, jak můžete svůj notebook zachránit.
Letní období se obecně nese v duchu odlehčené stravy, zároveň ale takové, která dodá energii na všechna letní dobrodružství. Příroda nabízí mnoho svých plodů, dozrávají jahody, třešně, broskve, meruňky, melouny, okurky atd. Samo léto vám tak napovídá, co dobrého by se mohlo objevit na vašem talíři, pojďme se na to, ale podívat blíže.
Vysoký cholesterol představuje závažný rizikový faktor pro vznik kardiovaskulárních onemocnění a mozkové mrtvice. Pokud se někdo potýká s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, je mu doporučeno jeho hladinu snížit.
Vybrat si brýle je tuze složitá věc, kterou není radno podcenit. Aby na vás brýle (ať už dioptrické či sluneční) vypadaly dobře a cítili jste se v nich přímo bezvadně, je potřeba, aby tzv. "seděly“ na váš tvar obličeje.
Skončilo léto a začíná se zkracovat den. Jak se co nejlépe vyrovnat s nadcházejícím špatným počasím a špatnou náladou?
Suchý únor je u konce, ale co dál? Pokud jste si během tohoto měsíce všimli lepšího spánku, vyšší energie a zdravější pleti, možná přemýšlíte, jak si tyto benefity udržet i nadále. Omezení alkoholu může být klíčem k dlouhodobějšímu zdravému životnímu stylu, ale jak na to? Přinášíme vám 10 praktických tipů, jak si udržet vitalitu, psychickou pohodu a sebevědomí po celý rok – bez zbytečných omezení a s radostí z každého dne!
Tyhle boty se nosí na červený koberec i do skateparku. Obouvají je hollywoodské hvězdy Naomi Watts a Helen Mirren, ale i top skateboardisté světa. Nyní boty Cariuma míří do Česka, kde chtějí zaujmout stylem a udržitelností – za každý pár vysadí dva stromy.
Otevřete dveře k zdravějšímu životnímu stylu. Dnes přinášíme vám praktické rady a osvědčené tipy, které vám pomohou iniciovat a udržet zdravé návyky. Od malých každodenních změn po postupný proces adaptace, čeká na vás průvodce, jak integrovat zdravější rozhodnutí do svého každodenního života. Jste připraveni na cestu k celkovému zlepšení svého životního stylu? Pojďte do toho snámi a objevte radostné stránky zdravějšího já.
V dnešní době mnoho lidí pracuje z domu, a proto se chtějí ve své domácnosti dobře. Jaké kroky podniknout, abychom se cítily dobře a zároveň nám nevyschl náš finanční polštář? Pojďme se podívat na pár tipů, pomocí nichž můžeme zútulnit naši domácnost.
Herec, jehož hlasem mluví český Homer Simpson, dnes slaví své 70. narozeniny. Vlastimil Zavřel, známý nejen z dabingu, ale i z divadelních prken a televizních obrazovek, má za sebou bohatou kariéru. Od filmů jako Dívka na koštěti po nezapomenutelné role v seriálech jako Ordinace v růžové zahradě – tento herec si získal srdce mnoha diváků. Jaké byly jeho začátky a čemu se věnuje dnes?

Výběr článků

Alternativní způsoby bydlení si lze představit různě, možností je skutečně celá řada. Nemusíte se přitom cítit nepohodlně nebo se vzdát svého komfortu. Alternativní bydlení ale dnes již nepředstavuje jen způsob, jak ušetřit finance. Jde také o udržitelný způsob bydlení, který šetří naši planetu.
Toužíte po zahradě? Nebaví vás prázdný a špinavý balkon? Poradíme vám, jak z vašeho balkonu nebo lodžie vykouzlit vlastní soukromou oázu klidu.
Často nás trápí už od kolébky. Není ale žádnou výjimkou, že se objeví až v dospělosti. Jeho projevy jsou různorodé, ale pokaždé nepříjemné. Naštěstí se dá s atopickým ekzémem úspěšně bojovat.

Nepřehlédněte

Slyšeli jste již někdy pojem hypermobilita? Hypermobilitou mnohem častěji trpí ženy než muži a jde o nadměrnou pohyblivost, která se týká zejména kloubů. Při pohybu pak dochází k uvolnění kloubů nad hranici normální fyziologické meze. Jak vlastně vzniká a jak se s ní dá žít v běžném životě? Existuje nějaká léčba?
Máte za sebou složité vztahové patálie s muži? V tom případě se někdy může stát, že na ně na nějakou dobu doslova zanevřete. Zkrátka a dobře už si nepřejete žádné další potíže, a tak se mužskému pokolení snažíte co nejvíce vyhýbat. Někdy se tak může stát, že z nedostatku fyzické lásky zatoužíte po ženě. Není na tom nic špatného a zkušenosti se stejným pohlavím uvádí v anonymních průzkumech celé řady žen i mužů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek