Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Kouzelné účinky hudby. Její poslech dokáže zvednout náladu i povzbudit při práci. Každý typ melodie povzbudí jinou činnost

Hudba. Pro někoho smysl života, pro někoho příjemné povzbuzení během dne a pro jiného ideální hnací motor pro konkrétní činnost. Ne nadarmo se říká, že svět vidíme podle toho, jakou hudbu posloucháme. Naše oblíbené žánry mnohdy zrcadlí naši osobnost. Zároveň je to pro nás mnohdy v těch nejtěžších a nejnáročnějších okamžicích ten nejlepší parťák, jakého si jen můžeme přát. Hudba ale může efektivně posloužit pro naši práci, rozvoj osobnosti nebo daleko více - může nám pomoci najít samu sebe.
Hudba je někdy ten nejlepší parťák.
zdroj: 123RF.com

16. 04. 2019

Podle nejrůznějších studií současné medicíny je jasné, že hudba má na nás pozitivní vliv. Působí blahodárně na energii a psychiku každého člověka a je častou součástí léčebných terapií. Snižuje pocity nervozity a často ji využíváme při léčbě konkrétních psychických onemocnění. Odstraňuje například neurózu, koktání, dyslektické čtení či psaní, ovlivňuje dýchání, srdeční tep, puls i krevní tlak. Podle neurologických odborníků z univerzity v Montrealu má hudba nezanedbatelný vliv na komplex lidského chování. Zároveň uvolňuje napětí a stabilizuje duševní rovnováhu. Hudba nám může pomoci i v naší práci a osobním životě.

Při rutině oblíbené melodie

Pokud vám to pracovní podmínky dovolí a čekají vás během dne klasické rutinní úkoly, podle odborníků je osvědčená metoda zapnout si vašeho oblíbeného interpreta či konkrétní oblíbený žánr. Několik osvědčených experimentů a průzkumů potvrzují to, že během vykonávání pravidelné činnosti může poslech hudby tyto činnosti urychlit a také zefektivnit. Práce vám tak uteče daleko rychleji a pokud je to úkol, který zrovna nemilujete, uteče vám mávnutím kouzelného proutku. Dobrý vliv na naši výkonnost může mít ale i mluvený projev nebo pozitivní texty, které mohou posílit naše sebevědomí.

Kreativa jedině za ticha

Máte před sebou těžký úkol, který musíte vymyslet a zpracovat? Přemýšlíte nad novým businessem či rozjezdem vlastní značky? Nebo musíme vymyslet marketingový plán k novému produktu? Podle odborníků je při jakékoliv kreativě důležité myslet na svoje mozkové buňky a nezahlcovat je dalšími vlivy. Ve chvíli, kdy přemýšlíme o nových nápadech či úkolech a zapisujeme si je, není ideální u toho poslouchat hudbu. Ta nás totiž ruší víc než si myslíme a často nás může jednoduše rozptylovat. Nicméně najdou se tací, kteří potřebují i tak nějaký podkres. V tomto případě je dobré zvolit nějakou klidnou melodii s nenápadnými zvuky. Zároveň je dobré myslet také na zvolenou hlasitost hudby. Podle studií je prý ideální 70 decibelů.

K TÉMATU  Zahradničení vám prospěje po fyzické i duševní stránce...

Vážná hudba pro koncentraci

Pokud se v práci nebo doma potřebujete koncentrovat a ticho pro vás nepřipadá v úvahu, může pomoci vážná nebo instrumentální hudba. Obecně je hudba bez vokálů či slov ideální na lepší soustředění a přemýšlení. Takzvaný stav flow to může v častém případě podpořit. Pro lepší soustředění zabírá také hudba, která je spíše položená v takzvané durové tónině. Odborníci tvrdí, že nám může dodat daleko více odhodlání a síly.

Dobití energie pomocí hudby

Po náročném dni je důležité se také pořádně dobít. Někdo si jde zacvičit, někdo si dá dobré jídlo a někomu ke štěstí stačí poslech příjemné hudby. I v tomto případě platí zapnout si něco, co máme rádi, k čemu se rádi vracíme a co nás zaručeně příjemně a pozitivně nakopne. Nebojte se poslouchat nejen osvědčené a oblíbené interprety, ale vyhledat si i nová čerstvá jména na scéně. Třeba objevíte někoho zajímavého, kdo vás ještě více oslní. 

Večerní relaxace 

Hudba má ale také blahodárné účinky na naši psychiku a zklidnění. Dokáže hluboce ovlivnit naše emoce a působí i jako uklidňující nástroj. Pokud jste měly náročný den, je dobré zvolit při večerních hodinách klidnější melodie. Na uklidnění se podle některých odborníků hodí rytmická jednoduchá hudba například ze 70. až 90. let. Některé z nás naopak potřebují úplně zvolnit při relaxační až meditační hudbě. Často lidé večer poslouchají také mluvené slovo nebo pouze konkrétní zvuky. Mezi oblíbené z nich patří například šumění moře, zpěv ptáků nebo poslech některých přírodních a dřevěných nástrojů. Zkusit můžete i hudbu na čištění čaker. Je speciálně vytvořená a laděná na konkrétní frekvence, u kterých se tyto čakry harmonizují. Skladby najdete na Youtube. Ale o tom níže v textu.

K TÉMATU  Viber uvádí novou funkci Polls. Umožňuje snadno a rychle hlasovat a vyjádřit tak svůj názor ve skupinových chatech a komunitách

Hudba nás ovlivňuje!

Podle psychologů a odborníků každého z nás hudba ovlivňuje na mnoha úrovních. Nejčastěji to lze vypozorovat na změnách našich emocí nebo vnitřního napětí. Hudba ovlivňuje i osobní jednání nebo sociální chování člověka. Psychologové si současně stále lámou hlavu nad tím, zda hudba působí i na rozvoj některých složek inteligence, ať už aktivní hudební činností nebo pouze poslechem. Doposud známý experiment, který proběhl v devadesátých letech, testoval vliv tvorby hudebního skladatele W. A. Mozarta na inteligenci člověka. Výsledkem byl objev takzvaného Mozartova efektu. Při zkoumání jednotlivých skupin lidí se poměrně v krátkém čase zlepšil jejich výkon a to při konkrétních testech. Efekt však netrval příliš dlouho, pouze několik minut. Poté se zvýšené hodnoty vrátily zpět na původní výši.

Kde pátrat po hudbě

Pokud nevíte, jaký konkrétní typ hudby zvolit pro danou činnost, stačí vsadit na osvědčené hudební zdroje. V současnosti patří mezi ty nejoblíbenější hudební playlisty na streamovacích službách. V posledních letech lidé čím dál častěji využívají playlisty skrze Spotify nebo Apple Music. To ale nejsou jediné zdroje, kde hledat novou hudbu či si tvořit své vlastní playlisty. Mezi další oblíbené aplikace a servery patří také hudební služba Google Play Music, Amazon Music nebo méně známé služby Deezer či Tidal. Mezi další rozšířené zdroje k poslechu patří klasicky YouTube nebo Soundcloud. Ale pokud nelačníte po ničem novém, stejně tak si můžete dát do přehrávače své oblíbené cédéčko.

A co si jdete právě teď pustit vy?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vidět kvést nebo rodit rostlinku, kterou jsme si vypěstovali ze semínka, je čistá radost každého zahrádkáře. Celá řada zelenin i květin se musí vysévat včas, protože mají dlouhou vegetační dobu. Tak abyste stihly sezónu, je nutné se setím začít již nyní v únoru!
Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.
Známe ho úplně všichni. Nejspíš ho mnoho z nás má na talíři alespoň párkrát do týdne. Avokádo je hit posledních let, je to superpotravina, která nesmí chybět v žádném zdravém jídelníčku. Jenže s sebou nese i temnou stránku, o které se ví, ale příliš se o ní nemluví. Nebo ji záměrně nevidíme.
Madonna, nejslavnější popová ikona od začátku 80. let až do současnosti plní sociální sítě fotografiemi, nad nimiž v poslední době zdravý rozum skutečně žasne. Zpěvačka se zřejmě nehodlá smířit s přirozeným procesem stárnutí a chce si i nadále zachovat svou dokonalou image. Má tohle ale být ještě náš vzor hodný následování?
Nikdo není dokonalý… S tím se buď můžete smířit, nebo se rozhodnout s nedokonalostí bojovat. K dokonalé postavě vám pomůže dieta a osobní trenér a k dokonalému úsměvu zase rovnátka. Pojďte se podívat, jaké problémy vám pomohou vyřešit.
Období Štíra, které začíná 23. října a trvá do 21. listopadu, přináší do našich životů intenzitu, vášeň a hluboké emoce. Toto období je plné příležitostí pro osobní růst a transformaci. Jak nás ale toto znamení ovlivní v práci, lásce, zdraví a financích? Pojďme se podívat, co nám Štír přináší a na co bychom si měli dát v tomto období pozor.
Přijde vám, že doma máte věčný nepořádek, i když uklízíte celý den? Pak někde zřejmě děláte chybu. Nemusíte se každý den ztrhat, abyste měla doma alespoň zdánlivě uklizeno. Stačí jen znát ty správné vychytávky.
Mezi námi jsou tací, které bolí hlava jednou nebo dvakrát za rok. Pak existují lidé, kteří se potýkají s bolestmi hlavy téměř pravidelně. A některé z nás postihuje ubíjející migréna, kvůli které jsou dočasně vyloučení ze společenského života. Ale víte, co dělat, když na bolest hlavy ani migrénu nic nefunguje?
Vánoce jsou rodinné svátky, ale když jste sama - bez partnera, manžela, dětí, mohou to být svátky hodně stresující. Důležité je však začít se na to dívat z jiného úhlu. Být single na Vánoce je nakonec vlastně fajn.
Tělo je božským nástrojem rozkoše. Máte-li však svádět druhé, musíte nejprve svést samu sebe. I když máte dobrý sex, autoerotika je jedním z nejdůležitějších klíčů pro prvotřídní sexualitu. Chcete znát důvody, proč autoerotiku praktikovat? Jaká vám přináší pozitiva?
Dlažby ve vzhledu dřeva jsou ozdobou koupelny a celého interiéru v domě Lukáše Pavelky z Brněnska. Jak sám říká, na výběru podlahových krytin si dala jeho partnerka Pavla zvláště záležet. Inspiraci k dlažbám hledala v časopisech o bydlení. Nejvíc ji okouzlil venkovský styl bydlení, kterému dodala moderní šmrnc pomocí doplňků v severském a industriálním stylu.
Součástí našeho vzhledu je samozřejmě i chrup. Když se na někoho usmějeme, někoho tím ohromíme, jiného zastrašíme. Abychom se těšili jen z té první reakce, měli bychom se o své zuby řádně starat, ať předejdeme nejen žloutnutí, ale také vypadaným zubům nebo kazům, které jen ničí náš zářivý úsměv.

Výběr článků

Odkládáte prezentaci, kterou jste už měly dávno odevzdat? Přesouváte důležitou schůzku, která je pro vás zásadní? Děláte všechno možné, než abyste konečně sedly k důležitému úkolu, který jste si naplánovaly? Vítejte! Pravděpodobně vás zcela ovládla tzv. prokrastinace. Jak se postavit nekonečnému odkládání věcí na neurčito?
Kateřina Hrachovcová, známá hlavně z role Simony Králové ze seriálu Život na zámku, slaví 50. narozeniny. Herectví zůstává součástí jejího života, ale v posledních letech se zaměřila také na tetování a numerologii. V průběhu své kariéry prošla výraznou změnou, a dnes ji fanoušci znají spíše pod jménem Kaira.
Může sýr přivolat noční můry? A jak je to s kořeněnými jídly? Dejte si pozor na to, co jíte. Váš spánek i sny totiž může ovlivnit nevhodná strava. Pokud se v noci převalujete nebo máte problém zabrat, vina může být i v jídle.

Nepřehlédněte

Události minulých týdnů nás nenechaly chladnými a rozhodli jsme se, že se vydáme dále za poznáním sebe sama. Karanténu jsme zvládli každý po svém, stejně tak jsme si v sobě všichni museli zpracovat strach o sebe i své nejbližší. Nyní je čas se se vším vypořádat. Každý po svém. My zkusili pobyt ve tmě aneb týdenní terapii, kdy se o sobě dozvíte mnohem více, než byste čekali.
Kateřina Hrachovcová, známá hlavně z role Simony Králové ze seriálu Život na zámku, slaví 50. narozeniny. Herectví zůstává součástí jejího života, ale v posledních letech se zaměřila také na tetování a numerologii. V průběhu své kariéry prošla výraznou změnou, a dnes ji fanoušci znají spíše pod jménem Kaira.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek