Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Chodíte sbírat houby? Přesvědčíme vás, proč s houbařením začít 

Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
sbírat houby
Houbaření má na nás pozitivní účinky už při samotném sběru.

23. 08. 2022

Houbaření má dlouhou tradici

Už dlouhé roky platí, že chodit sbírat houby patří k nejoblíbenějším aktivitám nejen během léta. Mluvíme o koníčku, který má na českém území opravdu dlouhou tradici. Popularita houbaření se rozšířila v okamžiku, kdy se přišlo na to, že houby prospívají našemu zdraví.

Samozřejmě platí, že každá houba má svá konkrétní pozitiva, existuje však obecný výčet pozitivních přínosů těchto lesních „plodů”. Houby jsou například prevencí proti rakovině tlustého střeva nebo efektivně snižují krevní tlak. Podporují imunitu a zbavují tělo toxických kovů představujících nemalou zátěž.

Jděte se vyvětrat

Důvodů, proč chodit sbírat houby do lesa, je rovnou několik.

  • Člověk se nadýchá čerstvého vzduchu
  • Načerpá vitamín D ze sluníčka
  • Odpočine si od tíhy, kterou (nejen) internetový svět přináší
  • Navíc pobude sám se sebou, což jsou schůzky, jež jsou z hlediska osobnostního růstu vůbec nejdůležitější.

Jenže ne každý má na houbaření čas a ne každý v tom vidí pozitiva. Další část populace se ve sběru jedlých a nejedlých hub nevyzná. Takže pro ně chodí do obchodu.

houbaření
Houbaření je úžasný relax.

Pokud na houby zamíříte do obchodního domu, upněte svou pozornost na houby zvané shiitake. V současné době se k nám dováží (i když na málo místech v Česku se i pěstují) a lékaři jsou velmi doporučované.

Jejich výčet zdravotních benefitů totiž nezná mezí. Mluvíme o houbě, která podporuje imunitní systém člověka, je efektivní prevencí cévních mozkových příhod, navíc pomáhá při cukrovce a zpomaluje proces stárnutí. A v neposlední řadě si dokáže poradit se zahleněním, virovými infekcemi nebo ekzémy, které mohou člověku značně znepříjemnit den svým vzhledem i svěděním.

Jaké konkrétní druhy jíst?

Stejně jako se nejí všechny plody moře, nejí se ani všechny houby, na které při procházce lesem narazíte. Jestliže nejste ostřílený houbař, vezměte si s sebou knihu hub. Snáze rozeznáte, jestli jste narazili na pravák nebo nebezpečné muchomůrky, které jsou sice krásně červené a puntíkaté, ale smaženici z nich nedělejte.

K TÉMATU  8 tipů, jak získat optimální hladinu dopaminu

Mezi jedlé a velmi zdravé houby patří:

Hřib smrkový

Používá se už od dob tradičního lékařství, kdy se považoval za první pomoc při bolestech krční páteře. Pomáhá také od bolesti končetin nebo houseru, má navíc protizánětlivé účinky. 

Žampiony

Když v lese narazíte na žampiony, pravděpodobně jste si pořádně přivstali, protože před vámi ještě nikdo nebyl. Tento typ hub se totiž vysbírá prakticky ihned. Mluvíme nejen o velmi chutné houbě, ale také o zdravé a populární ingredienci do mnoha jídel. Jen málokdo ví, že se jedná o houbu s antibiotickými účinky, která navíc posiluje žaludek a slezinu. Dokonce se prokázalo, že má příznivý vliv na zahlenění, průjem nebo alergie, respektive astma.

Václavky

Pokud se rozhodnete vydat „na lov” václavek, musíte hodně přimhouřit oči. Protože tyto drobné houby jsou svými rozměry opravdu malé. Na druhou stranu jsou velice chutné a zlepšují prokrvení mozku, příznivě ovlivňují naše srdíčko a posilují nejen plíce, ale obecně celý zažívací trakt

Hlíva ústřičná

I když ji ne všichni mají rádi, nikdo jí neodpáře, že se jedná o velmi zdravý druh houby. Za své silné stránky považuje to, že snižuje cholesterol, také podporuje imunitní systém, zpomaluje stárnutí, dokonce pomáhá při celkovém vyčerpání nebo dlouhodobé a neutuchající únavě.

houba
Víte, jak houby správně zpracovat?

Houby lze zpracovat mnoha způsoby

Pokud vám jich v košíku dřímá rovnou několik, nabízí se otázka, jak houby vlastně zpracovat, aby však neztratily všechny ty úžasné živiny. Nejlepší je usušit je na vzduchu, mohou se ale také naložit v octovém nálevu, přihodit do polévky nebo uvařit v páře.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jste zarytí houbaři? Pak si jistě pochutnáte na masových kuličkách s omáčkou z lesních hub

Krémová houbová polévka. Přidejte červené nebo bílé víno a poznejte nové chutě

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jíte dostatek mrkve, sladkých brambor, paprik, brokolice, vajec a lososa? Pokud je vaše odpověď záporná, žádný div, že vás vaše vlasy dohánějí doslova k šílenství. Čím dalším se na jejich stavu a vzhledu dá chutně „zapracovat“?
Populární zpěvačka Ewa Farna, známá svým jedinečným hlasem a výraznou hudební kariérou, představila svou novou píseň, která je součástí soundtracku k filmu "Vlny". Tento snímek režírovaný Jiřím Mádlem přináší divákům dramatický příběh a Ewa Farna k němu přispěla svou hudbou, která dokonale podtrhuje atmosféru filmu.
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
Pánevní dno má vliv nejen na potenciální potíže s inkontinencí, ale je velmi důležité i z hlediska celého těla, psychiky, sexuality a celkové kondice.
Nový rok přináší mnohá předsevzetí. Mezi ně jistě patří i zdravější životní styl a redukce váhy. Jak ale vyčistit tělo správným způsobem po vánočním hodování?
Lepek je rostlinný protein, který se nachází ve všech odrůdách ječmene, žita a pšenice, a tak ho můžete najít v produktech denního stravování jako je typicky chléb, rohlíky, těstoviny apod. Jsou to ale i tak lahodné potraviny jako sušenky, müsli, nebo třeba preclíky a jiné dobroty z pekárny. Navíc se lepek do mnoha potravin dostává také během jejich zpracování nebo je do nich přidáván jako pojivo. Co když vás v životě potká alergie na lepek nebo se mu z nějakého důvodu chcete vyhnout?
Guasha, někde uváděn jako gua sha (vždy vyslovován jako „gvaša“ či „kvaša“) představuje speciální kámen, který má léčebné účinky v podobě masážních metod. Je to čisticí technika obličeje a těla, která má řadu zdravotních přínosů. Předně je ženami vyhledávaná jako přírodní lifting obličeje.
Pokud existuje nějaký dobrý žebříček dámských vůní na rok 2024, pak nepochybujeme o tom, že je to právě tento. Uvádíme více než desítku výjimečných vůní – okouzlujících svou rozmanitostí, které dlouho vydrží, ohromí a jsou nezapomenutelné. Podívejte se, které z nich se dostaly do našeho žebříčku nejlepších dámských vůní.
Dana Medřická, jedna z nejoblíbenějších a nejznámějších českých hereček, by dnes oslavila 104. narozeniny. Připomeňme si její fascinující život a kariéru, která ovlivnila celé generace diváků. Od významných rolí na prknech Národního divadla až po populární postavy v televizních seriálech – Dana Medřická zůstává stálou součástí české kulturní historie.
Ve věku 77 let zemřela česká herečka a sexsymbol šedesátých let Hana Brejchová, sestra známé herečky Jany Brejchové. Její nezapomenutelný výkon ve filmu "Lásky jedné plavovlásky" ji trvale zapsal do paměti diváků.
Tenhle pilný papoušek aktivně řeší svůj vzhled. Když se mu jeho vlastní ocasní peří zdá krátké, neváhá svůj zevnějšek pracně vylepšit. Nebo by se dalo prohlásit, že se tento Agapornis chlubí cizím peřím?
Tu a tam asi každá z nás vypadá unaveně. Stačí probdělá noc, delší flám nebo nějaký zdravotní problém, který nám nedá spát, a ráno na nás vykoukne v zrcadle nepěkný odraz a v něm unavená pleť vyžadující okamžitou vzpruhu.

Výběr článků

Obývací pokoj potřebuje něco, kam si odložíte mobil, časopis nebo kávu, když si sednete na sedačku před televizi. Tuhle roli zastávají konferenční stolky. Zaměřili jsme se na ty dřevěné, nebo přímo z masivu. Jsou praktické a s jednoduchým designem, a také si na ně můžete natáhnout nohy! Zkuste si vybrat nějaký originální kousek.
Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?
Muži a ženy, to jsou podle odborníků a psychologů dva různé světy, které si v podstatě nikdy neporozumí, ale neumějí bez sebe žít. Existují vůbec nějaké základní komunikační principy nebo vlastnosti, díky kterým se lze naučit porozumět svému protějšku? Zajímavé rady a podněty ze své praxe nám prozradila lektorka a koučka Hana Drahoňovská.

Nepřehlédněte

Určitě jste i v zimě potkávaly spoustu lidí v teniskách. Již několik let je to módní obuv pro všechny příležitosti. A právě přicházející teplé období nám dovolí více využít přednosti této pohodlné obuvi.
Práce na počítači, hraní her či sledování televize mají společné jedno a tím je enormní zátěž na oči. Displeje digitálních přístrojů totiž vyzařují modré světlo, které představuje obrovské množství energie, s níž se musejí oči vypořádat. To, co se ze začátku může projevovat jako podráždění, únava či zarudnutí, může mít časem nepříjemné následky v podobě zhoršení zraku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek