Čtvrtek , 21. 11. 2024

Albert

Exotické ovoce, které určitě ještě neznáte. Zkusili byste cherimoyu, salak nebo kiwano?

Ano, i v českých supermarketech už najdete exotické ovoce z druhého konce světa, které vám připadá tak všední jako jablka z vaší zahrady. Ale ujišťujeme vás, že stále ještě existují druhy, o kterých jste možná neslyšeli. Které to jsou?
exotické ovoce
Exotické ovoce už dnes běžně najdete v českém obchodě, ale všechny druhy rozhodně ještě neznáte.

24. 05. 2023

Salak

Salak je exotické ovoce, které roste především v Indonésii, Malajsii a v Thajsku. Říká se mu hadí ovoce, protože má šupinatou slupku, která skutečně připomíná kůži hada. Dužina plodu je bílá, případně světle růžová a má malá černá semínka. Toto ovoce se konzumuje především čerstvé, ale také se z něj vyrábějí nejrůznější džemy nebo chutney či želé.

salak

A jak se toto ovoce jí? Stačí jen oloupat slupku a sníst dužinu. Slupka je ale také jedlá, jenže bývá hodně hořká. Salak obsahuje spoustu vitamínů A a C a také draslíku a vlákniny. Často se na Dálném východě používá i jako první pomoc při bolesti hlavy nebo žaludku.

Buddhova ruka

Buddhova ruka neboli také citrón s prsty pochází z Číny. Slupku má velmi tenkou a brčálově žlutou. Dužina je bílá a neobsahuje žádná semínka. V čínské kuchyni se používá jako přísada do jídel, například do salátů a dalších slaných pokrmů, ale i jako dekorace. Také se z buddhovy ruky vyrábí marmeláda nebo čaj. A co všechno dokáže? Má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti a taktéž obsahuje spoustu vitamínu C, A a B6. Obsahuje i draslík. Údajně taktéž pomáhá při hubnutí.

buddhova ruka

Cherimoya

U nás se mu říká pudinkové jablko. Má oválný tvar a zelenou slupku. Dužina je bílá, velmi sladká a má krémovou konzistenci, proto ten pudink. Chutí připomíná kombinaci banánu, ananasu a papáji. Cherimoya v sobě kombinuje vitamín C, B a také spoustu minerálů, například draslík a hořčík. Taktéž obsahuje vlákninu. Dá se jíst i samotná slupka, ale je hodně tvrdá. Dužina se přidává do jogurtů, ovocných koktejlů nebo třeba salátů. Obsahuje zároveň i tmavě hnědá semínka, která se ale nesmějí jíst protože jsou toxická.

cherimoya

Jabuticaba

Tohle exotické ovoce roste na kmenech stromů v Brazílii, ale pěstuje se i v Argentině, Paraguayi nebo Uruguayi. Plody připomínají borůvky, ale jsou větší, tmavě modré až fialové a mají bílou dužinu. Chutnají sladce i kysele zároveň, lidem často připomíná kombinaci hroznů a švestek. Ovoce se konzumuje tak, že se odřízne vrchní část a dužina se vydlabe. Slupka se často používá v medicíně. Jabuticaba se konzumuje čerstvá, ale prodávají se také džemy, želé a vína. Ovoce je plné vitamínů A a C a také vlákniny. Je antioxidační a má protizánětlivé účinky.

K TÉMATU  Kam na dovolenou? Místa, kde COVID-19 nenajdete
jabuticaba

Kiwano

Kiwano, česky rohatý meloun, roste hlavně v Africe. Má podlouhlý tvar a žlutozelenou dužinu. Slupka je pokryta trny a v sobě ukrývá dužinu, která má ale trpkou i pikantní chuť zároveň. Obsahuje spoustu vitamínu C a E a taktéž draslík a hořčík. Kiwano podporuje trávení a posiluje náš imunitní systém.

kiwano

Lucuma

Svůj původ má v Peru. Má zelenou slupku a tmavě žlutou dužinu s velkou peckou uvnitř. Dužina navíc připomíná kombinaci manga a papáji. Lucuma je neskutečně sladká a chutná po karamelu. Zároveň ale trochu chutná i po dýni. Ovoce obsahuje spoustu antioxidantů, vitamínů a minerálů a rovněž má nízký glykemický index. Proto mohou lucumu konzumovat i lidé, kteří si potřebují hlídat hladinu cukru v krvi. Lucuma skvěle chutná čerstvá nebo si ji můžete přidat do ovocného koktejlu či džusu. Z lucumy se vyrábí i topping na dezerty. Mezi jeho zdravotní benefity patří hlavně to, že podporuje zdravé trávení.

lucuma

Loquat

Nebo také mišpule. Připomíná broskve a meruňky zároveň. Má sladkou a měkkou dužinu a dá se jíst úplně celá. Obsahuje vitamíny C a A a vlákninu. Loquat pochází z Číny, ale dá se sehnat i v dalších částech světa.

mišpula

Černá sapota

Její domovinou je Mexiko, potažmo celá Střední Amerika a Karibik. Konzumuje se až poté, co plně dozraje. Pak je neskutečně měkká a chutná po čokoládě. Exotické ovoce se rozkrojí napůl a vydlabe se dužina, ta se může jíst jen tak, nebo ji můžete přidat do ovocných i zeleninových salátů. I černá sapota je velmi zdravá, obsahuje vitamíny i minerály, hlavně hořčík a železo. Nezralou sapotu ale nikdy nejezte. Je toxická a některé národy ji v dřívějších dobách používaly jako jed.

černá sapota

Kalamansi

Jde o malou limetku, jejíž chuť je extrémně výrazná. Najdete ji především v asijské kuchyni. Zdobí se s ní totiž nejrůznější pokrmy. Často se přidává i do koktejlů a další alkoholických i nealkoholických nápojů. Když tuto malou limetku rozkrojíte, má vnitřek podobný kaviáru s lehce sladkým podtónem. Kalamansi je úžasným zdrojem vitamínů a minerálů, hlavně vitamínu C, fosforu a horčíku.

K TÉMATU  Plnit si své sny lze v jakémkoliv věku. Osmdesátiletá DJka je toho důkazem. Jak to zvládá a jaký je její život
kalamansi

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

8 originálních receptů na netradiční džemy

Ájurvéda podle Krainové: Co vás na takovém detoxu čeká?

Zdroje článku:
www.cksen.cz, www.invia.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Stres a neustálý tlak na výkon v práci, strach ze selhání a z toho, že nebudete schopna dostát požadavkům okolí. To jsou některé z faktorů, které vedou u mnoha dříve výkonných a schopných lidí ke stresové poruše, známé jako syndrom vyhoření. Jak ho poznat a jak jej řešit?
I když se loňské léto neslo v poměrně propršeném duchu a člověk si víc užil dešťů než sluníčka, stejně nás to z úsporného hlediska příliš nespasilo. Respektive to nespasilo ty, kteří dešťovou vodu nechytali a nadále z ní netěžili. Jejich spotřeba vody byla stejně vysoká jako každý rok, ovšem ti aktivnější se těšili z rapidní úspory.
Letošní léto patřilo bezesporu k těm nejparnějším. Teploty se šplhají přes hranici třiceti stupňů a koupaliště či vodní nádrže hlásí absolutně plno. Zatímco na zmíněných místech se můžeme zchladit ve vodě, doma přemýšlíme nad tím, jak se osvěžit. V každém pokoji domácnosti je totiž snad ještě větší teplo než venku, a tak řada lidí uvažuje nad koupí klimatizace. Je však pravdou, že klimatizace není zrovna levná záležitost a mnohým může toto zařízení udělat velkou čáru přes rozpočet. Proto raději investujte do pokojových rostlin, které zvládnou udržet v interiéru velmi přijatelné klima, i když venkovní teploty dosahují rekordních hodnot.
Stres je nevyhnutelnou součástí života a je nesmírně důležité naučit se jej ovládat. Pokud se mu nedokážeme bránit, může způsobit vážné problémy fyzického i psychického rázu.
Ne nadarmo se říká, že každý člověk je jedinečný. Tento argument se bezpochyby týká i v případě volby dioptrických brýlí, které, mají jí maximálně splňovat nejnáročnější kritéria, musí být vybírány na základě určitých vlastností jejich nového majitele. Která to jsou? Pojďme se na to podívat!
Není žádným tajemstvím, že snídaně je naprostý základ. Poctivá snídaně je zároveň nejdůležitějším jídlem dne, což je o důvod víc, proč bychom si na ní měli dát opravdu záležet. Chutné jídlo vám po ránu zajistí potěšení (a není nic lepšího, než začínat den s radostí). Pokud navíc snídani převlečete do zdravého kabátu, prospějete tím své postavě i celkovému zdraví. Jaké dobroty si tedy po ránu nachystat?
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Vzrostlý strom přímo v obýváku? Stromy v interiéru nejsou zrovna tradiční výzdobou, přesto se najdou tací, kteří mají kus přírody přímo u sebe doma. Budova musí většinou s takovým nápadem počítat už od začátku stavby, ale potom se můžete pochlubit skutečně originální dekorací, na kterou budou návštěvy koukat s otevřenou pusou. Zeleň uklidňuje a prospívá, takže na vás bude blahodárně působit každý den.
Victoria Beckham slaví padesátiny a její životní cesta je jako z pohádky. Od úspěšné zpěvačky nejznámější dívčí skupiny světa přes manželství s fotbalovou hvězdou Davidem Beckhamem až po založení globální módní značky. Přečtěte si, jak Victoria a David vychovávají své čtyři děti a proč je jejich rodinný život příkladem harmonie a úspěchu
Každá hospodyňka potřebuje troubu, na kterou se může spolehnout. A každá hospodyňka ví, že každá trouba peče jinak, takže je třeba se s ní seznámit. Podle toho je nutné upravit dobu pečení a kolikrát i stupně.
Možná jste někdy přemýšleli, zda je vůbec možné řešit vaše zdraví bez pomocí léků. Třeba jste byli doposud zvyklí navštěvovat často lékaře a možná někteří z vás užíváte prášky každý den. Co kdybych vám ale řekla, že to jde i jinak? Že je tady možnost, jak řešit své zdraví bez pomocí prášků? Jste zvědaví, jakým způsobem toho docílit? Pak pokračujte ve čtení!
Během pandemie začali lidé trávit o 30 procent více volného času u mobilů a počítačů. Aktuálně to jsou čtyři hodiny a dvanáct minut denně u smartphonu a další čtyři hodiny před monitorem. Tato 'nálož' má své důsledky. Čekárny očních lékařů praskají ve všech. Nechcete-li se k pacientům přidat, neignorujte varovné signály. Naučte se potížím předcházet a řešte je.

Výběr článků

Celým jménem Jenna Marie Ortega se narodila 27. září 2002 v Kalifornii. Mladé herečce je teprve dvacet let, ale ve světě šoubyznysu se pohybuje už od dětství. Přesto, že již deset let se věnuje herectví, až s natočením televizního seriálu Wednesday, který se stal obrovským hitem, se z ní stala hvězda první kategorie. Za roli získala dokonce nominaci na Zlatý glóbus. Tajemnou Wednesday se ale málem vůbec nestala. Dokázali byste si v této roli ale představit někoho jiného?
Pokud vy nebo učitel vašeho dítěte máte podezření, že vaše dítě může mít ADHD, je důležité vyhledat pomoc. Včasná intervence může potenciálně zabránit vzniku dalších příznaků a sekundárních stavů, jako je úzkost nebo opoziční vzdorné chování.
Slouží k oddělení záhonu, trávníku, chodníčků, ale i jiných ploch. Zahradní obruby a obrubníky mají rozličné tvary i materiály. Betonové se používají nejčastěji, ať už jako klasický obrubník nebo oblíbená palisáda. Obruby ale mohou být i dřevěné, případně plastové imitace jak dřeva, tak kamene. Který vyhovuje vaší zahradě?

Nepřehlédněte

Právě ložnice bývá místem, kde ukládáme většinu svého oblečení a jiných drobností, tedy pokud nemáte šatnu. Z toho důvodu je důležité dát si při výběru šatní skříně záležet, aby vyhovovala vašim potřebám. Další úložný prostor navíc můžete přidat díky komodě, která se skvěle hodí nejen do ložnice.
To, že je snídaně základ, už jste slyšela mockrát. Jenže jakou si dát, abyste se konečně zbavila toho břicha či celkově zhubla? Víme a prozradíme!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek