Pátek , 15. 11. 2024

Sáva

Důvody, proč byste měli jíst více bílých potravin. Jakou moc má květák, tofu nebo česnek?

Máte potíže s vysokým cholesterolem? Trápí vás kožní vyrážky nebo ekzémy? S tím vám může pomoci strava, která je sice bez barvy, ale to jí na účinnosti vůbec neubírá. Co si tedy servírovat pravidelně?

04. 05. 2018

04. 05. 2018

Že to, co je bílé, do zdravého jídelníčku rozhodně nepatří? Pokud jde o mouku, sůl a rafinovaný cukr, tak to bezpochyby platí. Tedy alespoň tak praví výživoví odborníci, kteří před nadměrnou konzumací „sypkého zla“ varují. Ale co další bezbarvé potraviny? Tyhle byste si naopak měli dopřávat často, neboť jsou pro vás skutečně prospěšné. Co si připsat na nákupní seznam?

Květák, dobro v každém soustu

Květák neboli karfiol, jak se mu lidově občas říká, je zeleninou, kterou se vyplatí pozvat do své kuchyně. Obsahuje totiž sulforafan, což je sloučenina síry. Právě tuto látku závěry vědeckých výzkumů spojují s prevencí rakoviny. Košťálový dobrodinec vám však nabízí i celou řadu antioxidantů, jež se podílejí na detoxikačních procesech v organismu. Zároveň působí silně protizánětlivě, zlepšuje zdraví srdce a pomáhá regulovat krevní tlak.

Tofu? Ocení ho nejen vegetariáni

Pokud se pokoušíte snížit příjem cholesterolu i nasycených tuků, je pro vás tofu skvělou volbou. Produkt vyráběný srážením sójového mléka také platí za zásobárnu bílkovin  – 100 gramů tofu vás obohatí o celých 17 gramů. Dále z něj načerpáte neskromné množství omega-3 mastných kyselin, které prospívají mozku, omezují vývoj depresí a blahodárně působí na zrak. Zmíněné kyseliny rovněž zmírňují bolest při menstruaci, „usměrňují“ hladinu tuků v játrech a posilují kosti.

Česnek, stará dobrá klasika

Ochucovadlo typické vůně i chuti patří mezi nejsilnější byliny. Právě proto je již celá staletí česnek používán lidovými léčiteli v boji proti mnoha nemocem, včetně revmatismu, sklerózy, kornatění tepen, kardiovaskulárních onemocnění, zápalům plic, kašli, zažívacích obtíží nebo artritidy. Aromatický poklad dokáže pomoci i při odvykání kouření, zatímco snižuje vysoký krevní tlak, mírní projevy kožních vyrážek a ekzémů. Nedá se opomenout ani to, že udržuje v kondici játra i močový měchýř, má pozitivní účinky na obranyschopnost a je bohatým zdrojem prospěšných látek.

K TÉMATU  Viber spouští novou komunitu věnovanou všem milovníkům psů v České republice a také speciální projekt na pomoc obyvatelům v psím útulku Bouchalka

Žampiony. Těch není nikdy dost

Málokdo tuší, jak velký potenciál pro lidské zdraví skrývají žampiony. Mnohé vědecké studie naznačují, že díky svému unikátnímu složení zabraňují obezitě i cukrovce. Navíc zvyšují energetickou hladinu, posilují imunitní systém, podporují vitalitu pokožky a navozují pocit sytosti, což z nich dělá výbornou dietní potravinu. Tyto bílé houby mají přirozeně nízký obsah sodíku, cholesterolu, tuku a kalorií, proto na ně při redukci váhy určitě nezapomínejte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pórek: Co všechno dokáže léčit? 5 pádných důvodů, proč byste ho ve své kuchyni měly mít!

Kam letos míří Češi na dovolenou? Žádné moře, vede chalupa

 

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Máte problém s neustále se mastícími vlasy? Vadí vám, že vlasy nevydrží fresh po dobu delší než dvou dnů? Možná děláte několik chyb, kvůli kterým se vlasy mastí až abnormálně. Nemyjete je příliš často?
Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.
Týden od 21. do 27. října 2024 přináší mnoho zajímavých astrologických vlivů, které ovlivní naše vztahy, kariéru i osobní rozvoj. Jak se jednotlivá znamení poperou s tímto obdobím plným změn? Podívejte se na svůj horoskop a zjistěte, co vás čeká a jaké příležitosti vám hvězdy přinesou!
Jakmile se začnete s přáteli bavit o tom, jestli doma chovat nějaké zvíře, můžete se dozvědět mnohé. Někteří nesnesou byť jen představu chlupů na koberci, kočky v posteli nebo pravidelného ranního venčení. Někdo si zase naopak neumí představit život bez zvířecího člena rodiny. Pokud byste ale chtěli argumentovat vlivem na vlastní zdraví, závěry výzkumů jsou jednoznačné – domácí mazlíček vašemu zdraví jedině prospěje!
Snad každé dítě se v předvánočním období těší na adventní kalendář s roztomilými obrázky, pod jehož okénky najdou sladkou čokoládku pro každý den. A protože radost si zasloužíme i my větší, postupně vznikly také kalendáře pro dospěláky, vždy tematicky laděné. Nutno ale uznat, že čím více takových hračiček, tím větší množství nadbytečného odpadu, který na planetě prostě nechceme. A právě proto se pomalu rozšiřuje trend udržitelných adventních kalendářů, které vás budou těšit po dlouhou dobu a příroda vám za to od srdce poděkuje.
Nově budou Francouzky moci mít děti i bez partnera. V Česku na tohle zatím mohou ženy zapomenout. Změna legislativy o umělém oplodnění je v nedohlednu.
Umíte si představit start dne bez lahodného hrnku kávy? Je to něco, co dokáže člověka nastartovat a zpříjemnit mu každodenní vstávání. Kolem kávy se však točí řada spekulací a domněnek. Ty se týkají především toho, jestli káva prospívá nebo naopak škodí zdraví. Jak to tedy je?
Značné výkyvy teplot ubližují naší pokožce. Nejhůře je na tom pleť na obličeji. Tu totiž nezakrýváte ani v zimě, zatímco zbytek těla si hoví v teple. Věnujte péči o obličej v zimě dostatečnou pozornost. Můžete si dopřát i napařování. Ale všeho s mírou. Jak na to?
Léto si každý z nás spojuje s opalováním a všichni se na něj nesmírně těšíme-. Konečně totiž může naše tělo získat bronzový odstín bez toho, aniž bychom museli navštěvovat solárium. Jenže co až léto bude pryč? Co pak? Vyvstává najednou otázka, jak si udržet opálení po co nejdelší dobu. Tento článek obsahuje nejúčinnější tipy na to, jak opálení co nejvíce prodloužit a pyšnit se tak krásným tělem i několik měsíců po dovolené.
Protiklady se zpočátku mohou přitahovat. Pak přijde společný život a všechno je často jinak. Mají tedy šanci na společný život partneři, kteří jsou naprosto jiní?
Ženské představy o tom, jestli jsme dobré v posteli (v sexu) nebo nikoli, se od těch mužských diametrálně liší. Jestli jste si dosud myslela, že to dokážete při intimních chvilkách pořádně roztočit a partner o vás pěje mezi svými kamarády jen samé chvály, možná že to nebude až tak horké. Probádaly jsem terén a došly k zajímavým závěrům.

Výběr článků

Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
Nemoci si nevybírají člověka podle toho, odkud pochází ani kolik má peněz. Některé nemoci jsou ovšem typické pro ženy a jiné pro muže. Naše těla a biologie se hodně liší. Samozřejmě některé z těchto onemocnění mohou mít také muži, ale ženy k nim mají mnohem větší sklony. Dnes se podíváme, co vás jako ženu může postihnout.
Zase si potřebujete obarvit vlasy, ale návštěva kadeřnického salonu se vám teď do harmonogramu vůbec nehodí? Zkrášlete se v pohodlí domova – a navíc podstatně levněji. Schopnosti prostředků, které skrývá vaše kuchyň, vás prostě nadchnou!

Nepřehlédněte

Zase si potřebujete obarvit vlasy, ale návštěva kadeřnického salonu se vám teď do harmonogramu vůbec nehodí? Zkrášlete se v pohodlí domova – a navíc podstatně levněji. Schopnosti prostředků, které skrývá vaše kuchyň, vás prostě nadchnou!
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek