Žádný letní a zimní čas
Dovolená na Maledivách vám začne časovým posunem, který zde činí +5 hodin UTC. Jelikož se v této krásné destinaci nerozděluje čas na zimní a letní, v praxi je tedy časový posun +4 hodiny oproti zimnímu času v Česku a +3 oproti našemu letnímu času.
Samotný let trvá poměrně dlouho, a to zhruba 12 hodin. Důvodem je především to, že z Prahy na Maledivy neexistuje přímé letecké spojení. V takovém případě by cesta trvala pouze devět hodin.
Americké dolary i v této lokalitě
I když na Maledivách mají svou vlastní měnu, kterou je takzvaná maledivská rupie, pro turisty je daleko atraktivnější americký dolar, kterým se zde dá bezproblémově platit. Zejména pokud využijete zdejší ubytování nebo hotelové resorty, maledivské rupie nebudete vůbec potřebovat.
V budoucnu pak americké dolary využijete daleko lépe, navíc je směňují prakticky v každé směnárně.
Lehké oblečení postačí
Při balení na tuhle dovolenou zapomeňte na tlusté svetry nebo podobné kousky oblečení. Lehká trička, sukně, šaty nebo podobné modely bohatě postačí. Důvod je prostý – na Maledivách panuje velmi tropické počasí, proto není třeba s sebou vozit nic teplého, stejně takové oblečení bude zabírat jen místo v kufru.
Pamatujte však na to, aby součástí vašeho zavadla byly nějaké dlouhé kalhoty a pokrývka ramen. Jen málokterý turista si uvědomuje, že Maledivy jsou muslimskou zemí čili zahalená ramena a kolena jsou skutečně klíčové. Na pláži problém mít nebudete, ale mimo ni byste měli respektovat jejich vyznání.
Pozor na zdejší vodu
Jelikož přijedete do destinace, kde teploty dosahují dennodenně svých maxim, dbejte na dodržování pitného režimu. Nepijte však vodu z kohoutku, která pitná není. Neslaná voda se zde totiž získává odsolováním vody mořské, kdy každé letovisko má své vlastní odsolovací zařízení.
Abyste se vyhnuli nějakým zdravotním obtížím, je dobré pít raději balenou vodu, případně využít láhve vody nabízené v hotelu.
Adaptéry do zásuvky s sebou
Samostatnou kategorií je elektřina na Maledivách. Kromě hlavního města na Maledivách neexistuje elektrická, centrální rozvodná síť čili každý resort, respektive letovisko má svůj vlastní generátor elektřiny. Připravte se tedy na to, že elektřina nemusí být vždycky k dispozici.
Co se vám bude také hodit, jsou adaptéry do zásuvky. Na Maledivách totiž převládají zásuvky britského typu.
Ceny za jídlo
Ceny za potraviny a v restauracích se mohou výrazně lišit v závislosti na jednotlivých lokalitách. Jste na místě ryze turistickém? Pak čekejte, že si připlatíte.
Co se týče potravin tak zde o poznání levněji seženete maso a rýži. Mléčné výrobky, pečivo nebo některé druhy zeleniny a ovoce jsou zde dražší. Ohledně nápojů volte raději místní. Zatímco za tamní půllitr piva dáte asi 48 korun, za třetinku z dovozu byste se plácli přes kapsu, stojí okolo 300 korun.
Spropitné neřešte
Při pobytu v resturacích vás jistě bude zajímat to, jestli se na Maledivách řeší, nebo neřeší spropitné. Zatímco v některých zemích se nechává navíc, v jiných je spropitné už započítáno. A Maledivy jsou druhým případem.
Do ceny, kterou zaplatíte, už je ve většině případů započtených také 10 % jako spropitné. Kde však dejte spropitné zvlášť, tak zaměstnancům za úklid pokoje (stačí jeden dolar).
Bezpečná země
Při výběru dovolené můžete být v případě dovolené na Maledivách klidní po stránce bezpečnosti. Maledivy jsou totiž považované za bezpečnou zemi, kriminalita zde je velice nízká.
Co se vyplatí sledovat předtím, než nasednete do letadla, je politická situace. V některých částech se mohou zrovna konat nepokoje a takovým místům je dobré se v době vašeho pobytu vyhnout.
Žádné povinné očkování
Pomineme-li očkování proti covidu-19 (s ním se to také neustále mění), Maledivy jinak nevyžadují žádné speciální očkování. Je vhodné si předtím zkontrolovat očkování proti tetanu a pokud chcete být naprosto ukázkoví, můžete se nechat očkovat proti břišnímu tyfu nebo žloutence.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT