Poslední měsíce byly pro naše keramické prasátko chránící rodinné finance velkou ránou pod pás a očekává se, že i letošní rok bude v podobném duchu. Čím dál dražší energie obecně nedají pokoj, i když mnozí analytici předpovídají postupné snižování či zklidnění cen. Na původní hranice, ne-li ještě níž se však energie dostat nemají. Vhodný dodavatel energií, zdá se, je v nedohlednu.
Divný rok před námi i za námi
Z posledních statistik vyplývá, že energie obecně (čili jak elektřina, tak i plyn) rostou o desítky procent na ceně. Letošní rok prý bude daleko více turbulentní, ale jak už bylo zmíněné, i zklidnění se přece jen možná dočkáme. Na otázku: „Kdy zpomalení nastane?” však nedokáže nikdo odpovědět. Takže musíme jednat. Zatímco jedni šetří, kde se dá, jiní se rozhodli (nebo byli donucení krachem společnosti) pro změnu dodavatele.
Cena a skryté poplatky
Dodavatel energií je v praxi člověk, který je ve své podstatě obchodníkem s energiemi. Jedná se o poslední článek z celého řetězce přenosu elektrické energie do domácností. Koncovou cenu si dle zákona stanovuje sám, a to dle své vlastní cenové politiky. Právě proto se ceny dodavatelů mezi sebou mnohdy naprosto markantně liší.
A tím se pomyslným oslím můstkem dostáváme k tomu klíčovému, co vás při výběru dodavatele energií má zajímat. Jsou to poplatky a cena. Cenová nabídka je většinou nabízená velmi rychle a každému člověku doporučujeme projít srovnávání na internetu. Srovnávacích kalkulaček je víc než dost a díky nim na první pohled vidíme, kdo nabízí energie za nejlepší ceny, a kdo je naopak se svou cenou už celkem za hranou.
Při sledování ceny se však informujte i o skrytých poplatcích, jestli jsou. Ve smlouvách bývají často uvedeny pod čarou nebo sepsány velice drobným písmem. Právě skryté poplatky však mohou člověka nepříjemně překvapit.
Zákaznický servis
Před podpisem smlouvy se také vyplatí vědět, jak je na tom zákaznický servis. Pročtěte si reference na internetu, ve kterých jsou zákazníci a klienti dané společnosti často velice sdílní. Zjistíte v nich, jak rychle odpovídají, jestli jsou vůbec ochotní reagovat na problémy a řešit je.
Energie jsou choulostivou záležitostí, kterou ke svému životu potřebujete. Při podpisu musíte mít jistotu, že když se na dodavatele během života obrátíte s prosbou nebo nahlášením potíží, bude vám co nejdříve vyhověno.
Podmínky vzájemné smlouvy
A samozřejmě si pořádně přečtěte smlouvu, která je vám nabídnutá. Pokud ji nemáte šanci přečíst, protože vám k tomu nedává dodavatel energií ani možnost, dejte od takové spolupráce ruce pryč. Něco tady smrdí, řeklo by nejedno dítě.
Ve smlouvě si kromě zmiňované ceny a skrytých poplatků dávejte pozor na výpovědní lhůtu. Na jak dlouho je smlouva uzavřená? Na dobu určitou nebo neurčitou? A pokud na neurčitou, jak dlouhá je výpovědní lhůta? Standardní se rovná třem měsícům, ale nejedná se o pravidlo, tak ať opět nejste nemile překvapení.
Pokud se rozhodnete uzavřít smlouvu na dobu určitou (třeba proto, že chcete dodavatele vyzkoušet nebo o něm nejste přesvědčení), počítejte s tím, že to bude administrativně o něco náročnější. Zejména si musíte pohlídat to, abyste včas smlouvu prodloužili, pokud u daného dodavatele budete chtít zůstávat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jak v zimě udržet teplo domova? Neprotáčejte panenky nad účtem za energie
Jak vybrat myčku na nádobí? Kapacita, spotřeba, cena, vše je ve hře