Současná doba se nám snaží všechno usnadnit, a když si porovnáme běžné pracovní dny naše a našich babiček, najdeme hodně rozdílů. A to, pro co my máme pomocníky, generace před námi musely řešit svépomocí. I přesto všechno si každý druhý stěžuje na nedostatek času, málo energie, nevíme, co a kam dřív. A teď si vezměte, kdybyste po příchodu z práce museli vysát sami, umýt nádobí v ruce, vyprat třeba prádlo v neckách… prostě nemyslitelné. Proč ale i přesto nemáme tolik času na sebe i na rodinu, a proč se nám o pohodě může maximálně tak zdát?
Více prokrastinujete
Pocit, že nestíháte, i když máte po ruce vše, čím si ulehčujete život, může pramenit z toho, že prokrastinujete, což je vlastnost, kterou zejména dnes trpí mnozí z nás. Občas se prokrastinace zaměňuje s odpočinkem, ovšem rozdíl je v tom, že při prokrastinaci (byť nic velkého neděláme) přímo neodpočíváme.
Výsledkem je situace, kdy po procitnutí máte tendenci dohonit vše v rekordním čase, místo toho, abyste si povinnosti rozložili tak, abyste je stíhali v pohodě a s úsměvem. Najít inspiraci můžeme u našich předků. Už naše babičky měly jasně dané, co každý den budou dělat. A možná na tom opravdu něco je.
Co si z toho vzít: Mějte na každý den plán a lépe si organizujte svůj čas.
Pořád přijímáme nové výzvy
Když už se nám nějaký ten čas uvolní, máme tendence zaplnit ho něčím jiným, přijmout další výzvu. Ovšem málokdy naše pozornost plyne tam, kam by správně měla. Když za nás pomocníci uklidí, proč si třeba nenajít nějakou brigádu, kterou našetříme na dovolenou, tedy na další požitek?
A tím se dostáváme do koloběhu, který přinese to samé zas a znovu – stres a pocit, že nic nestíháme (hlavně, když přijde nečekaná situace, se kterou úplně nepočítáme). Proč ale nevyužít volný čas jinak a hezčeji. Zahrát si s dětmi hru, jít na procházku, zkrátka mít rovnováhu mezi povinnostmi, pracovním životem i rodinou, což naši předci zvládali dokonale.
Co si z toho vzít: Mějte ve svém životě rovnováhu v práci, rodině i osobním životě.
Žijeme víc online a málo v realitě
Být online je jistá výhoda, ovšem kdysi něco takového nebylo. A vlastně ten konzervativnější svět byl v mnohých ohledech lepší.
- Teď dost často trávíme čas na sítích, a přiznejme si, že kolikrát zbytečně, co z toho vlastně máme…
- Pořád držíme v ruce telefon místo toho, abychom víc mluvili. I to může být důvodem odcizení, nepochopení a špatné komunikace v rámci vztahů i rodiny.
- Víc unikáme do světa her. Zkreslujeme tak reálný svět, od kterého utíkáme.
- Víc spolu mluvíme na dálku nebo si píšeme přes messenger místo toho, abychom se viděli naživo.
A mohli bychom pokračovat. I když je to určitý druh zábavy, který do téhle doby tak nějak patří, nebylo to bez toho onlinu o něco lepší? Bylo, a možná bychom byli bez něj dokonce i spokojenější.
Co si z toho vzít: Užívejte si více času s těmi nejbližšími v reálném světě.
Naše hodnoty jsou někde jinde
I když se máme dobře, stále míváme potřebu toho víc dosáhnout, splnit si více snů, mít více majetku, mít na to se lépe oblékat, budovat vše kolem sebe. Někdy ale místo toho, abychom dokázali žít skromněji a měli hodnoty trochu jinde, se pořád za něčím nezastavitelně ženeme.
Mít sny a jít si za nimi je zcela v pořádku, ovšem jen když nejsou na úkor našeho života. Ne nadarmo se říká, že ten, kdo se dře, aby něco měl, pak dost možná padne zdravím a stejně si nic neužije. Naši předci v sobě měli více skromnosti a méně cílů, než máme my. I když ano, v něčem jim možná nahrávala i doba – byly bezúročné půjčky, dostupnější bydlení, větší jistota práce, v podstatě ani nebylo kam jezdit. Ale i tak je to věc, která určitě stojí k zamyšlení.
Co si z toho vzít: Umět se trochu zastavit a být i vděčný, za to, co mám.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Psychika ovlivňuje váš zdravotní stav. Jak si pomoci?
Jak účinně zatočit s věčným odkládáním činností na jindy? Zkuste osvědčené metody!