Středa , 14. 05. 2025

Servác

Digitální svět a sociální sítě zcela narušují naše soustředění a způsobují stres

Internet, sociální sítě a technologie dnes ovládají svět a my si jen těžko dovedeme představit současnost bez těchto nástrojů. Ty patří mezi nedílnou součást našeho pracovního, ale i osobního času. Jaký vliv mají technologie a sociální sítě na náš život? Je díky nim jednodušší a lepší nebo se jejich vlivem potýkáme s větším stresem?
Internet a sociální sítě narušují naše soustředění
zdroj: 123RF.com

24. 04. 2019

V roce 2017 se vysoce postavený manažer Facebooku Chamath Palihapitiya velice ostře vyjádřil k vlivu sociálních sítí na společnost. V rozhovoru na Stanfordově univerzitě dokonce prohlásil, že sociální sítě mají negativní vliv na člověka a litoval své účasti na projektu, který zapříčinil oddělení společnosti a jejího dalšího formování.

Tehdy během rozhovoru uvedl, že hlavním problémem sociálních sítí je to, že se lidé pohybují v takzvaném okruhu krátkodobých zpětných vazeb. Ty vytvářejí především prostředí plné dezinformací a nedůvěry. Mnohdy i nenávisti. V té době si celý tým jen těžko dovedl představit, že bude mít Facebook a celkově všechny další komunikační nástroje tak obrovský dopad na společnost.

Sociální sítě ovlivňují psychiku

Podle nejrůznějších studií a průzkumů to spíše vypadá, že vznik novodobých nástrojů, které měly původně spojovat lidi, mají spíše negativní dopady na dnešního člověka. Podle odborníků a psychologů sociální sítě obecně škodí naší psychice. Ze studií v roce 2017 vyplynulo, že nejvíce negativní vliv pro naše psychické zdraví má Instagram, hned za ním vedl například také Snapchat. Tehdejší britská studie mapovala veřejné zdraví a chování 1500 lidí ve věku od 14 do 24 let. Studie se zaměřila především na psychickou pohodu, úzkost, depresi, sebe-identitu a image těla.

Zájem o sociální sítě roste

Sociální média nám představují zkreslenou verzi světa, nejvíce ohroženi jsou ti, kteří na nich tráví více než dvě hodiny denně,“ uvedl jeden z psychologů.

Instagram nutí porovnávat sama sebe s nereálnou, filtrovanou a ve photoshopu upravenou verzí reality,“ uvedla jedna z autorek studie Matt Keracher.

Jen v Čechách se počet uživatelů, kteří se denně připojí k sociálním sítím, zvýšil o 11 %. Sociální sítě tak podle průzkumu Ami Digital Index z loňského roku využívá 80 % Čechů denně. Průměrně strávíme denně na sociálních sítích okolo 149 minut. Mezi nejpoužívanější sítě patří stále YouTube a Facebook. YouTube však paradoxně nemá tak negativní dopady na naši psychiku jako ostatní sítě. Čím dál více oblíbenějším je u nás Instagram a pak především používání Instagram Stories, které zachycují naše denní činnosti. Náš zájem o sociální sítě roste a to především skrze rozšiřující se obsah a také díky zvyšování online gramotnosti mezi lidmi. 

K TÉMATU  Digitální detox: Vypněte se na pár hodin denně. Prospěje to vám i okolí

Digitální svět všude okolo

Digitální data, chytré telefony, notebooky či další technologie jsou součástí našeho denního života a ovlivňují také náš mozek. Podle odborníků nás mnohdy až často zahlcují a jsou nejčastějším zdrojem stresu. A to především na našich pracovištích. Jak zvládnout neustále se narůstající digitalizaci? Internet  používá téměř polovina planety a během jednoho dne si pošleme více než 150 miliard e-mailů. Tento počet neustále roste. A právě to je zapříčinění téměř permanentního stresu, který se rodí skrze obrovské množství informací a dat, které musíme zaznamenat a neustále na ně reagovat. Podle odborníků se na nás tyto informace chrlí až příliš rychle a není možné pojmout jeho obsah v celé míře. Informační technologie tak sice pomáhají a zjednodušují náš život, ale zároveň negativně ovlivňují naše zdraví a to především psychiku. Tato pomůcka tak místo zjednodušení náš život spíše komplikuje.

Vystresovaní zaměstnanci

Zaměřila jsem se na dopad na pracovišti a na zaměstnance, kteří pracují s digitálními technologiemi každý den. Chtěla jsem přijít na to, zda tato digitální zařízení vytvářejí nějaká psychosociální rizika,“ uvedla Cindy Fell, výzkumnice v oboru informačních a komunikačních věd. Do svého výzkumu zařadila zhruba 100 různých manažerů.

Někteří přiznali pocit odcizení. Měli pocit, že jsou od skutečné práce odstaveni. Analýzy tak uvedly, že působením technologií se práce zahušťuje a je zesilována spěchem a časovým tlakem.“ Jedním ze zdrojů, které vytvářejí stres, jsou právě zmiňované e-maily, které chodí neustále a které jsou často označeny za urgentní. Pokud dostáváme non-stop e-maily, nejrůznější upozornění či máme hodně hovorů, přestáváme se soustředit. A tím pádem jsme daleko méně efektivní a produktivní. Neustálé požadavky nás nutí reagovat a to zabere velkou spoustu času. Jak si s tím poradit a co můžeme dělat?

K TÉMATU  Vyhrajte přípravky pro psychickou i fyzickou pohodu!

Řešením je soustředěnost  

Podle odborníků je klíčové se začít více soustředit a uvědomit si význam naší pozornosti. Můžeme ji denně pěstovat a rozvíjet. V našem mozku jsou velice důležité zdroje myšlení, například zapamatování, plánování a porozumění. Tyto oblasti se aktivizují a reagují, když jsme v plné pozornosti. Pokud tomu tak není, jsou v klidu nebo provádějí něco zcela jiného. Klíčem je stále zůstat stabilní a nenechat se rozptýlit. Jde o to se naučit vzdorovat silám, které na nás mají vliv zvenčí. Mnohdy nemáme jasný záměr toho, čeho chceme dosáhnout. Často si také myslíme, že při mnoha činnostech vykonávajících současně budeme rychlejší a efektivnější. Je tomu právě naopak. Někteří s tím problém nemají, ale důvodem je to, že na této skutečnosti pracovali a dokázali odbourat okolní svět a soustředit se jen na danou činnost. Následující techniky mohou pomoci vyrovnat se s tlakem digitálního světa.

Techniky na zvýšení soustředěnosti a zmírnění stresu

  • Stanovení si určité sekvence a seřazení si jednotlivých úkolů 
  • Uvědomění si, co je důležité a co ne
  • Musíme znát náš záměr a naši prioritu
  • Stanovení si počtu mini úkolů, které zvládneme dokončit
  • Nesmíme neustále na informace reagovat (vyhrazení si konkrétního času)
  • Naučit se koncentrovat v hlučném prostředí
  • Dát našemu mozku možnost se odpojit
  • Dopřát mozku chvíle, kdy na nic nemusíme reagovat a kdy můžeme vypnout
  • Dát přednost oblíbeným činnostem před digitálním světem

Náš mozek se pravidelně potřebuje zastavit a zpracovat vše, co zaznamenal. Současné technologie nám to však nedovolují. Pro síť neuronů v našem mozku je odpočinek nepostradatelný. Podle vědců je klíčem v budoucnu zapracovat na tom, abychom technologie upravili tak, aby se lépe přizpůsobily našemu myšlení. Neustále budou pomáhat naší produktivitě a efektivitě, ale nesmí to být na úkor nás samotných. 

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Designový sprchový kout na míru bude jedinečný. Koupelna může vypadat přesně podle vašich představ! Prohlédněte si netradiční sprchové kouty, a třeba se necháte inspirovat a dostanete nápad na vaše vlastní provedení.
Tento týden nás čeká zajímavý astrologický vliv, který přinese změny a nové začátky pro všechna znamení zvěrokruhu. Planety se usazují v pozicích, které podporují komunikaci, vztahy a osobní růst. Ukončení retrográdního Merkuru a vstup Venuše do znamení Váhy přináší harmonii do vztahů a uklidňuje napětí v komunikaci. Přečtěte si, co vás čeká v následujících dnech a jak můžete využít planetární energii ve svůj prospěch.
Není žádným tajemstvím, že poslední roky jsou pro každého z nás náročné, což se podepsalo jak na zdraví fyzickém a psychickém, tak i na partnerských vztazích. Mnoho párů prožilo „křest ohněm“, některým vztah vydržel, jiným ne. Dopady pandemie se nevyhnuly ani hereckým hvězdám.
Máte před sebou první rande a hned jdete společně na večeři? Gratulujeme k takové odvážnosti. Přemýšlela jste někdy nad tím, co všechno se ale při takové obyčejné večeři může stát?
Ať už jedeme na dovolenou kamkoliv, cílem každého z nás je si odpočinout. A to jak aktivně, tak pasivně. Pokud ale toužíte po dovolené, která vás doslova rozmazlí a třeba také posílí vaše zdraví, pak není nic lepšího, než se vydat do míst, kde je lázeňská péče spolu s léčivými termály naprostou samozřejmostí. A kam jinam vyrazit než právě do Maďarska, které je v tomto ohledu proslulé.
Kdo by dnes neznal zlatý devadesátkový hit jménem ledvinky. Během devadesátých let se jednalo o velice stylový kousek, který se nejčastěji kombinoval s batikovanými tričky a zvonovými kalhoty, případně se stejnými kalhotami a halenkou se zvonovými rukávy. Když se však ledvinky najednou stáhly z trhu, mnohé ženy to sice oplakaly, ale nakonec se se skutečností smířily - ledvinky už zkrátka nejsou v módě. Jejich žhavé kousky byly odhozeny do koše nebo zapadly hluboko do skříně. Jenže to je škoda. Každý módní trend totiž jednou ožije a ledvinky opravdu nejsou výjimkou.
Alkohol je obecně velmi kalorický, proto ho výživoví poradci v rámci hubnutí moc nedoporučují. Jak moc může občasná sklenka vína ovlivnit vaše snažení? Co na to říkají odbornice na hubnutí a zdravý životní styl?
Každý, kdo umí perfektně druhý jazyk, vám řekne, že nejlepší metodou, jak se ho naučit, je cestovat a žít v zahraničí. Ne každý k tomu má však vytvořené podmínky. Někomu chybí odvaha, jinému peníze a někdo zkrátka hledá jiné cesty.
Život dokáže mít smysl pro humor. Jednu chvíli jste nahoře, potom zas dole, a události se občas dějí zdánlivě bez přičinění. Podívejte se na video, které je původně krátkým filmem "One Man's Loss" od Phila Sansoma, a zde ho v sestřihu použil německý zpěvák Hagen Stoll. I takhle hořkosladký dokáže život být!
Hledáte efektivní a zároveň chutnou dietu, která vám bude vyhovovat? V současné době je na vzestupu dieta, která tyto podmínky splňuje, jaká?
Kuchyňský bar je někdy chápán jako náhrada za jídelní stůl v malých bytech. Pravda ale je, že klasické sezení u jídla nic nenahradí. Takže naopak, pokud máte prostor a můžete si kromě stolu dovolit i bar, potěšíte jím každou návštěvu. Navíc je bar dobrý pro optické oddělení kuchyně od obývacího prostoru. Další variantou je potom samostatný bar ve sklepě nebo spodním patře domu, kde můžete vytvořit malou klubovnu.

Výběr článků

Proč na ruce mít hodinky, které jen ukazují čas? Mohou mít celou řadu další inteligentních funkcí, které nám mohou usnadnit život. Zejména pokud jsme ve spěchu a nemáme čas lovit mobilní telefon z kabelky či kapsy, abychom se podívali, kdo nám zrovna telefonuje. To je ale jen jedna z výhod chytrých hodinek. Podle čeho se dají vybírat chytré hodinky?
Každý z nás chceme, aby nám potraviny doma co nejdéle vydržely – a pokud možno v tom nejčerstvějším stavu. Obzvláště při nárůstu cen, který v poslední době zažíváme, nikdo nechce zbytečně plýtvat a vyhazovat rychle se kazící jídlo.
Celý den v jednom kole. Práce, děti, rodiče, domácnost. Nedej bože, když do toho zazvoní telefon a tam se ozve plačící kamarádka, že jí opět ten její nadával. Najednou vám začne docházet, že je toho na vás prostě moc. Kde se stala chyba? Příliš jste začali obětovat své vlastní životní štěstí a darovali jste ho na stříbrném podnose jiným lidem. Pomalu tento program změníme. Konec sebeobětování!

Nepřehlédněte

Pracujeme, honíme se, všude samé povinnosti... Jediné, co umíme, je odpočinout si u dobrého jídla a pití. Jenže to tělu nestačí. Jednoho dne totiž řekne dost a my úplně odpadneme. Co s tím? A proč je nutné to změnit?
Sourozenecké vztahy jsou jedním z nejkomplexnějších pout v rodině. I když začínají sdílením dětského pokoje nebo hraček, postupně se vyvíjejí a čelí různým výzvám. Od soupeření o pozornost rodičů až po konflikty v dospělosti – dynamika mezi sourozenci bývá napínavá, ale zároveň nabízí obrovský potenciál pro vzájemnou podporu a lásku. Jak se vztahy mezi sourozenci mění v průběhu let a co dělat, aby se nezvrhly v trvalé konflikty?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek