Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

Dieta v těhotenství. Je na místě? Co dělat a co raději vypustit? Jak je to s výživovými doplňky?

Během těhotenství a zvláště v prvním trimestru můžeme počítat s fyziologickým váhovým přírůstkem. Každá maminka potvrdí, že v těhotenství přichází hlad častěji a ženy se do pravidelného stravování nutit nemusí. Jak je to ale s dietním režimem? Je vhodný? Do jaké míry?
Dieta v těhotenství
Zdroj: 123RF.com

Denní příjem v těhotenství?

Obecně se dá říci, že optimální zvýšení hmotnosti může zajistit správně sestavený jídelníček. Ten zahrnuje příjem pěti nebo šesti denních jídel dle doporučených dávek energie v závislosti na věku. Jelikož se většinou matkami stávají mlaší ženy, nachází se dolní hranice energetického příjmu v těhotenství na devíti tisících kilojoulech za den a horní činí 1000 kilojoulů denně.

Pozor na vitaminy

Těhotenství od základů změní způsob, jakým ženské tělo funguje a to se týká i potřeby výživy. U většiny látek je spotřeba zvýšena. U vitaminů a minerálů je přitom nárůst mnohem vyšší než v případě energetického přísunu. Ten stoupá asi jen o 1200 kJ. Ale potřeba některých vitaminů a minerálů se zvyšuje až o 100%. Proto by žena během těhotenství měla uvažovat o složení stravy tak, aby získala potřebné množství vitaminů a minerálů a zabránila nadměrnému váhovému přírůstku.

Dieta v těhotenství a multivitaminové preparáty

Toto dilema dokáží vyřešit multivitaminové preparáty. Ty zajišťují přísun patřičného množství minerálů a živin bez ohledu na množství a druh výživy a jsou na trhu k dostání v dostatečném množství a výběru. Prokázalo se, že zvýšení hmotnostního přírůstku v těhotenství má přímý vliv na snížení výskytu porodů plodů s nízkou hmotností. Stejně tak má vliv i na prospívání novorozenců a dětí. A multivitaminy mají ještě jednu přednost – nemusíte na své váze vážit každý kousek ovoce, abyste měla jistotu, že dostanete optimální počet vitamínů

Jak je to s pohybem v těhotenství

Pokud jde o pohyb, není rozhodně těhotenství tou nejlepší dobou pro shazování nadbytečných kilogramů. To ovšem neznamená, že by se měly maminky zdravému pohybu vyhýbat – velmi výhodné jsou posilovací cviky břišního a obratlového svalstva a s pokračujícím těhotenstvím pak cviky v rámci rehabilitace nejvíce zatěžovaných partií, jako je oblast bederní páteře, kloubů a kyčlí.

K TÉMATU  Příprava na zahradní párty. Prostřete stůl venku pod pergolou nebo přímo na trávníku

Kontrolovaný stravovací režim

Ačkoli není třeba přemýšlet o dietách a o snižování hmotnosti, pomocí kontrolovaného stravovacího režimu lze právě v těhotenství upravit případnou vyšší tělesnou hmotnost nad normu. Jak? Především je třeba začít s aktivním pohybem, nejlépe pod odborným vedením. Pomáhá také omezení sladkostí a všeho, co obsahuje nadměrné množství tuků.

Hlavně na nic netlačte

Je velmi důležité, aby maminky své stravovací návyky měnily postupně. Pokud přejdou k dietě pozvolna a poté se opět plynule vrátí k normálním stravování, s daleko větší pravděpodobností si novou hmotnost udrží a změna bude trvalá. A není pochyb o tom, že se redukce hmotnosti vyplatí.

Obézní ženy mají kvůli nepravidelné ovulaci a menstruaci často potíže jak s otěhotněním, tak z důvodu vysokého tlaku i během gravidity a nakonec i při porodu, protože nedokáže dostatečně silně tlačit.

Výsledek se ukáže při porodu

“Závěrečná zkouška” pro maminky přichází při samotném porodu – pokud jsou připraveny po tělesné i duševní stránce na jedničku, rozhodně se mohou na tento okamžik těšit a obavy přenechat tatínkům.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Máte doma předškolní dítě a obáváte se, zda zvládne zápis na základní školu? Nestrachujte se, připravili jsme pro vás menší tahák, jak vaše dítko na tuto událost nachystat. Vašemu malému prvňáčkovi to jistě pomůže. Ale neotálejte, zápisy jsou již za dveřmi.
Vstávejte s úsměvem! I na dnešní sváteční den pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová horoskop, který poradí, čeho se dnes raději vyvarovat.
Všimli jste si, jak se doba s každým rokem mění? Takové proměny najdete všude – v jídle, módě i v kosmetice. A zatímco ještě nedávno platilo, že čím víc kosmetiky jste si nanesli na pleť, tím jste byli více cool, dnes už se vše zase vrací zpátky k jednoduchosti.
Modrý úplněk ve znamení Vodnáře, který nastává 19. srpna 2024, přináší jedinečnou příležitost k osobní transformaci a hlubokému přehodnocení našich životů. Tento vzácný astronomický jev bude mít vliv na naše zdraví, psychiku, kariéru i osobní vztahy. Jakým způsobem nás tento úplněk ovlivní a jak můžeme jeho energii co nejlépe využít?
Naši domácnost mohou sužovat nevítaní nepřátelé, kteří nás po ránu nemile překvapí. Jsou jimi brouci, kterým se někdy zkrátka líbí víc v domě než na zahradě, kde mají obvykle svá obydlí. Pokud i k vám domů doputovali drobní tvorové, kteří sice v mnoha případech škodliví nejsou, ale v ostatních ano, prozraďme si, jak s nimi bojovat.
Poslední víkend roku 2018! Sobotu si dopřejte spíše oddechovou a zbytečně se nedohadujte s ostatními, ať si na závěr roku nepokazíte náladu. Astroložka Naďa Šmídová připravila horoskop krásy a duševního zdraví, který vás připraví na to, co by vás mohlo překvapit.
Podzim s sebou nese pochmurnou náladu. Zejména tedy ten letošní. Chybí mu trocha sluníčka a pozitivní nálady. Nemůžeme se divit tomu, že většina lidí opravdu upadá do podzimních smutných nálad a nemá chuť dělat nic, co je baví. Nestravte však v tomto stavu veškeré své volné dny v tomto ročním období. Vyzrajte na takzvanou podzimní depresi s bylinkami, které podzimní deprese hravě zahání.  
Každá z nás tu a tam zatoužíme po změně. Když už ale přijde na věc, zpravidla první, čím začneme, jsou naše vlasy. Důvod je prostý. Je to změna, které si většinou všimne opravdu každý (no dobře, možná manžel na to přijde později) a zároveň je to způsob, jak ze sebe vykouzlit zcela nové já, které rázem získá zbrusu novou image. Kde jinde hledat nové nápady a nasávat inspiraci, než právě v osvěžujících trendech, které nám rok co rok přinášejí světoví vlasoví stylisté. Co si pro nás připravili tentokrát?
Zatímco vysoký krevní tlak se dá hodnotit jako život ohrožující, nízký tlak je spíš skrytý, tichý problém. Ovšem i tak by se lidé, kteří mají nízký tlak, měli mít na pozoru. Jak poznat, že nízký tlak máte, jaké jsou jeho příčiny a jak se můžete léčit?
V životě jsem si nikdy nevedla špatně po finanční stránce, to však neznamená, že bych si mohla nějak vyskakovat. Proto jsem začala přemýšlet, kde přijít k dalším penězům. Pak jsem narazila na nabídku online casina, přišlo mi to jako skvělá možnost, jak si přivydělat z domova. Řekla jsem si, že zkusím štěstí. To jsem však ještě nevěděla, že je to jedna velká past.
Období prázdnin a letních dovolených je už definitivně za námi. Přestože meteorologové slibují poměrně slušný podzim, sychravé dny spolu s deštivým počasím už nedočkavě klepou na dveře. Pokud vám zbývá ještě pár dnů dovolené nebo prostě máte chuť vyrazit někam na teplem, rozhodně se vám budou hodit naše tipy na hřejivou podzimní dovolenou.

Výběr článků

Vyvážení kariéry a rodinného života je pro moderní rodiče neustálou výzvou. V dnešní uspěchané době je těžké najít správnou rovnováhu mezi pracovními povinnostmi a časem stráveným s rodinou. Nicméně, s pomocí správných strategií a přístupů je možné dosáhnout uspokojivého životního stylu, který ctí obě tyto důležité oblasti. Zde jsou některé tipy, které vám pomohou v cestě za vyváženým kariérním a rodinným životem:
Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!
Rodičovský příspěvek čeká navýšení o 80 tisíc korun, nebude se ale vztahovat na každého. Stát chce zavést také zálohované výživné, které má pomoci rodičům samoživitelům a zefektivnit boj s neplatiči alimentů. Na koho se změny vztahují a od kdy by měly platit?

Nepřehlédněte

Polycystický ovariální syndrom, neboli PCOS, je strašákem pro ženy v reprodukčním věku. Otěhotnět s tímto onemocněním přirozenou cestou je často nad síly ženy samotné i lékařů. Problém je, že příčina, proč onemocnění vzniká, není dosud úplně jasná. A tak naprosté vyléčení není možné.
Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek