Diastáza je pojem, který definuje rozestup přímých břišních svalů, kterým trpí nejen mnoho žen zejména po porodu, ale také mužů. Že ji máte můžete zjistit poměrně snadno domácím samovyšetřením.
Jak se diastáza pozná?
Pro diastázu je typické vypouklé břicho v oblasti pupku, které ať se snažíte sebevíc, prostě nejde shodit. Často je tento jev vnímán jako přebytečný tuk, ovšem v 70 % se jedná o tlačící se orgány ven oslabenou vazivovou tkání.
Zjistěte, zda i vy máte diastázu
Zjistit zda máte diastázu můžete i vy, a to v klidu v obýváku.
- Lehněte si na záda a pokrčte kolena. Musíte být naprosto uvolnění. Do oblasti nad pupíkem vložte prsty a zvedněte hlavu, jako byste se chtěli na svoje bříško podívat – jestliže vám prsty zajely do mezery (mezera nesmí být větší než 2,5 cm), problém je na světě.
- Vyzkoušet můžete také test, kdy se položíte na zem, natáhnete nohy, ruce vsunete pod zadek a zvednete nohy. Vidíte vyboulený kopeček nad pupkem? S velkou pravděpodobností jde o diastázu.
Proč je dobré diastázu řešit?
Jeden z předních důvodů, pro který se ženy rozhodnou diastázu řešit, je estetika. Jenže diastáza je příčinou mnoha jiných problémů. Vzhledem k tomu, že břišní svaly jsou rozestoupené, dochází k oslabení držení těla a funkci svalů tak přebírá vazivová tkáň. Kvůli tomu mohou nastat problémy jako jsou bolesti zad, kýla, střevní problémy či povolení pánevního dna a brzké inkontinence.
Dalším důvodem je také nedostatečná ochrana vašich orgánů z důvodu rozestoupených svalů.
Diastáza nejen jako komplikace po těhotenství
Nemyslete si, že diastáza je problém pouze žen, které porodily. Méně známou informací je, že diastázu si můžete také přivodit cvičením, tady by měli zbystřit muži, kteří chodí do posilovny. Jakmile totiž začnete posilovat s těžším závažím a činkami, je nutné dodržovat správné držení těla. Pokud tuto podmínku nesplníte, vznikne svalová dysbalance, kvůli níž si přivodíte jak diastázu, tak i jiná zranění (kýlu, bolesti zad).
Spíše než kvantita je proto důležitější kvalita provedeného cviku, jinak svému tělu naděláte víc škody než užitku. To samé se týká i domácího cvičení apod. kdy nad sebou nemáte odborný dohled.
Jak diastázu odstranit?
Abyste neskončili „pod kudlou“, diastázy se můžete zbavit (nebo ji alespoň zmírnit) i pravidelným cvičením. Mějte na paměti, že pravidelnost je u řešení diastázy prioritou. Je důležité, aby břišní stěna byla neustále aktivní, proto si cviky rozvrhněte po částech, ne najednou.
Čemu se při diastáze vyhnout?
Jestliže se snažíte o vyrýsování pekáče buchet, na tento sen nyní zapomeňte. Cviky na diastázu jsou zaměřené na správné dýchání (ano, dýchání dělá divy), na aktivaci hlubokého vnitřního svalstva, takže sedy lehy a jiné podobné cviky musí jít na čas stranou.
Cviky na diastázu
Brániční dech aneb naučte se správně dýchat
Jak jsme již zmínili, cviky na diastázu jsou zaměřené především na práci s dechem. Vaším úkolem je zapojit i bránici. Právě ta patří mezi hlavní stabilizační svaly trupu a celkového středu těla. Při nedostatečném zapojení tak zbytečně namáháme prsní svalstvo a horní cesty, výsledkem je pak špatné držení těla, ramen a bolesti zad.
Brániční dech je dech, který jde do spodní strany žeber. Lehněte si nebo se pohodlně posaďte, ruku si položte těsně pod pupek. Principem je nasát vzduch tak, abyste cítili rostoucí bříško vlivem stačujících se orgánů směrem k pánvi. Dýchejte pouze nosem, výdech by měl být mnohem delší než nádech. Bránice se při výdechu zase zvedá, čímž vypustí vzduch z plic.
Cvik na židli
Sedněte si na židli s opěradlem a spodní část zad přitiskněte co nejvíce k opěradlu. Pravou ruku položte těstě pod pupík a levou nad pupík. Dýchejte bráničním dechem. Při tomto cviku dochází ke stahování břicha, proto je dobré ho opakovat 10× za den, 100× za sebou.
Cvik v leže
Položte se zády na podložku, pokrčte nohy v kolenou a zvedněte do pravého úhlu. Ruce mějte natažené podél těla. Nohy střídavě pokládejte patou na zem, soustřeďte se, abyste vydechovali při cestě dolů a nadechovali se při cestě nahoru. Opakujte několikrát po sobě.
Pamatujte, že uvědomění je v této situaci základ. Pro začátek stačí, když si párkrát během dne vzpomenete na držení těla, svůj dech a uděláte si pár bráničních nádechů a výdechů. Klidně při sezení v kanceláři. Časem si tyto věci zautomatizujete.
Pokud máte podezření, že je diastáza i váš problém, doporučujeme k poslechnutí tento podcast, kde se dozvíte víc.
Vy to zvládnete!
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Stres je častou příčinou bolestí v zádech. Co změnit a jak se jich zbavit