Sobota , 12. 07. 2025

Bořek

Detox v zimě. Nastartuje metabolismus a dostane vás do rovnováhy

Pod pojmem detox si nepředstavujte plán na zhubnutí. Mělo by jít spíš o odlehčení po období, kdy jste hřešily a pochutnávaly si na potravinách, které nejsou pro tělo ideální. Čekat na jaro nemusíte. Detox můžete spustit kdykoli. Jen je potřeba přizpůsobit výběr potravin ročnímu období.
detox
Základem je čistá voda. Můžete ji doplnit například o čerstvou citronovou šťávu. (foto: 123rf.com)

05. 02. 2020

Nedostatek sluníčka nám neprospívá

Leden je pro mnoho lidí nejstresovějším obdobím roku. Vánoce jsou se svým kouzlem dávno pryč, na ulicích je šedo a smutno. Často týden nevidíte slunce, tělo nedostává dostatek vitamínu D. Člověk lehce podlehne špatné náladě a vůbec se mu nechce vycházet ven do takové nepohody. Zvláště když na vás na každém kroku někdo kýchne. A právě to je období, kdy je detox daleko důležitější, než na jaře.

Chraňte se, hýbejte se

Doplníte včas energii a tím zároveň podpoříte imunitní systém. Prvním – a velmi náročným krokem – je po návratu do zaměstnání neskončit v křesle. Dejte si maximálně trochu čaje a jděte se hýbat. Hodinová procházka, jóga nebo jiná vybraná pohybová aktivita vám dodá potřebnou energii a pomůže zrychlit metabolismus.  

Teplé polévky zahřejí, vyživí a pročistí

První volbou pro zimní detox by měly být teplé polévky a sezónní zelenina. Nehoňte se za rajčaty a zeleným salátem. Vyrostly kdesi ve skleníku a nemají v sobě takové živiny, jako v plné letní sezóně. Dejte přednost regionálním produktům. Husté zeleninové polévky vás zahřejí, zasytí a zároveň dodají energii. Máte-li rádi dýni, dopřávejte si dýňovou polévku. Anebo je střídejte – uvařte si cibulačku, krémové zeleninové polévky z celeru, mrkve, brokolice, případně zeleninu různě zkombinujte.

Detox v zimě. Nastartuje metabolismus a dostane vás do rovnováhy
zdroj: 123RF.com

Výhodou je, že stačí dát do vody dostatek zeleniny, následně ji uvařenou rozmixovat, zakápnout smetanou, případně lžičkou másla či žloutkem. Bez jakýchkoli zahušťovadel získáte jídlo, které prospěje vašemu organismu také značnou dávkou vitamínů.
Nezavrhujte ani vývary. Ne nadarmo se říká, že slepičí polévka je nejvhodnější pokrm pro zvýšení imunity. Vhodnými polévkami jsou také zelňačka či boršč, plný zelí, červené řepy a další zeleniny. Takové polévky plně zastoupí hlavní jídlo.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na sobotu 8. 9. 2018. Opatrnost se dnes vyplatí! Věnujte se také očistě

Saláty ze zimní zeleniny dodají vitamíny a cenné živiny

Vycházejte ze stejných surovin, jako při vaření polévky. Jen je použijte v syrovém stavu. Stačí nakrouhat mrkev, celer, přidat jablko. Milujete coleslaw? Kupte jednu hlávku, nakrouhejte a budete ho mít velkou mísu. Vydrží několik dnů. Tedy pokud vám ho rodina nesní na posezení.

Stejné to je s červenou řepou. Ideální je carpaccio z červené řepy. Na tenko nakrouhejte, připravte zálivku, dejte do sklenic a postupně ujídejte. Můžete ho mít v lednici měsíc i více. Samozřejmě základem zimní stravy je kysané zelí. Nevařte je. Stačí jen krátce prohřát, aby se neztratily vitamíny. Nebo z něj vyrobte salát. Přidejte třeba kapii, mrkev, cibuli, jablko, podle chuti křen.

Zelená doma v květináči

Zelené natě si můžete vypěstovat v každém bytě na okně. Dejte do květináče písek a do něj píchněte dvě cibule. Zalévejte a během pár dnů začnou růst zelené výhonky. Do skleničky s vodou postavte odříznutý kořen z řepy, křenu a celeru. Najednou tu máte spoustu zelené energie, která vám připomene, že jaro určitě přijde.

ANO semínkám a ořechům, NE alkoholu

Saláty posypte semínky dýně, slunečnice, chia nebo vlašskými ořechy. Jsou bohatými zdroji vitaminů, minerálů, esenciálních mastných kyselin, vlákniny, bílkovin či antioxidantů. Detox také vyžaduje vyřadit ze svého programu alespoň na měsíc alkohol. Organismus se začne odvodňovat a budete se cítit mnohem lépe. Zima nepřeje pití studené vody. Střídejte vodu s ovocnými či bylinkovými čaji, které lze popíjet vlažné i studené. Uvařte si je ze sušeného ovoce, bylinek nebo zázvoru. Zkoušejte a najděte si nejchutnější kombinaci.

Nerozhodujte se dlouho. Začněte hned!

Mnoho výživových poradců doporučuje začít detox malým půstem nebo odlehčovacím dnem. Podle toho, na co si troufnete. Při detoxikaci nejezte smažená jídla, pečivo, brambory, těstoviny, cukr, kávu ani sladkosti. První den byste měla vydržet ostřejší režim, aby se organismus nastartoval. Ráno vypijte teplou vodu s citrónem, snězte jablko, hrušku nebo banán. Zásadně nepijte šťávy z citrusových plodů. Tento televizní zvyk se stal módou, ale ve skutečnosti nemají ráno takové nápoje na stole co dělat. Okamžitě překyselí prázdný žaludek a někteří vědci dokonce tvrdí, že naleptávají jeho stěny.

K TÉMATU  Moderní i retro radiátory. Topení může mít jakýkoli design

K obědu si dejte dušenou zeleninu nebo salát. Pokud vykonáváte fyzickou práci a nestačí vám takový oběd, doplňte zeleninu rýží natural. K večeři se hodí zeleninová polévka. Podobný režim si můžete rozplánovat na tři dny, avšak maximálně na týden. Postupně můžete přidat kousek ryby nebo libového masa.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Léto se pomalu loučí a my se již nemůžeme dočkat, až se v našem šatníku objeví svěží a nové podzimní kousky. Představujeme vám barvy, které jsou letos na podzim in. Pojďte se inspirovat - tohle je podzimní móda!
Letošní léto patřilo bezesporu k těm nejparnějším. Teploty se šplhají přes hranici třiceti stupňů a koupaliště či vodní nádrže hlásí absolutně plno. Zatímco na zmíněných místech se můžeme zchladit ve vodě, doma přemýšlíme nad tím, jak se osvěžit. V každém pokoji domácnosti je totiž snad ještě větší teplo než venku, a tak řada lidí uvažuje nad koupí klimatizace. Je však pravdou, že klimatizace není zrovna levná záležitost a mnohým může toto zařízení udělat velkou čáru přes rozpočet. Proto raději investujte do pokojových rostlin, které zvládnou udržet v interiéru velmi přijatelné klima, i když venkovní teploty dosahují rekordních hodnot.
Výklady karet fascinují lidstvo po staletí. Ať už se jedná o tarotové, mariášové nebo andělské karty, jejich tajemství a schopnost poodhalit závoj budoucnosti přitahují mnoho lidí. Karet se ptáme na lásku, kariéru, zdraví i životní rozhodnutí. Jak ale skutečně fungují výklady karet a co od nich můžeme očekávat? Pojďme se na tento fenomén podívat blíže.
Trh s nemovitostmi zažívá doslova boom. Je potřeba si však uvědomovat několik možných komplikací. Co nám brání v koupi vysněného příbytku?
Každý rok vznikne nějaký song, který pak dobývá žebříčky celosvětových hitparád, slyšíme ho na každém rohu, skáče na nás pomalu i z lednice. Na některé hity časem zapomeneme, ale o takových tu dnes nebude řeč. Až udeří první mrazíky, tyhle letní písničky vás zaručeně rozehřejí a rozproudí vám krev v žilách. Pojďme si připomenout hity, které známe úplně všichni a vždycky si na ně rádi na diskotéce nebo u moře zatancujeme, nebo si je aspoň v duchu zanotujeme.
Je tomu už dvacet let, co byla v Česku uvedená premiéra prvního dílu nejslavnější čarodějnické ságy na světě. Snímek Harry Potter a Kámen mudrců bořil rekordy v návštěvnosti českých kin, a nejinak tomu bylo i při dalších dílech, které tvůrci natočili.
Make-up kdekoliv. Tyhle kosmetické vychytávky poradí, jak vytvořit vlastní rozjasňovač, čím nahradit pudr nebo udělat rychlé kontury obočí.
Kdy je vhodné si dopřát si saunu kdy se vyplatí ulevit chodidlům? Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co byste měly očekávat, a čemu se tento týden raději vyhnout.
Dnes, 24. června, slaví jedna z největších legend české hudební scény, Helena Vondráčková, své 77. narozeniny. Večer vystoupí na velkolepém koncertu v pražské O2 aréně, kde fanouškům připraví nezapomenutelnou "Dlouhou noc".
Na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary proběhla světová premiéra filmu Jiřího Mádla "Vlny". Tento dobový thriller se věnuje událostem kolem Československého rozhlasu v srpnu 1968. Čtvrtý festivalový den přinesl také premiéry filmů "Mosty", "Ještě nejsem, kým chci být", "Oslava", "Xoftex" a "Cesta na pokraj války". Na tradiční UniCredit party se letos opět objevily největší hvězdy festivalu, včetně manželů Bartoškových.
Křik a pak pláč, pocity nepochopení a smutek. Výkyvy nálad jsou jen jedním z nepříjemných příznaků klimakteria. K těm dalším patří návaly, noční pocení a nespavost. I proto je přechod pro mnohé velkým strašákem. Jestli se to týká i vás, pak je na čase změnit myšlení a přístup. Nejde o žádné stigma! Klimakterium je přirozenou etapou v životě každé ženy a navíc v dnešní době existuje řada způsobů, jak toto období usnadnit.
Vlasy jsou korunou člověka. Když padají, je to špatné. Když padají ženám, je to hotová katastrofa. Čím je to způsobené a dá se ztrátě vlasů zabránit? Zkusíme vám odpovědět.

Výběr článků

Užíváte antikoncepční pilulky? Hodně často ponocujete a na fyzickou aktivitu vás moc neužije? Pak se nesmíte divit, že vaše libido poněkud stávkuje. Co s tím vším má společného náchylnost ke stresu?
Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?
Pokud ani nevíte, co to je, nemusíte si s tím vůbec lámat hlavu. Pravdou totiž je, že cascara byla ještě donedávna v celé Evropské unii zakázaná, respektive bylo zakázáno ji prodávat. Přitom jde o velmi zajímavou surovinu, která se používá nejenom při přípravě nápojů, ale například také moučníků.

Nepřehlédněte

Proti chřipce se můžete dát očkovat a v případě, že nemoc propukne, lze vsadit na běžně prodávaná syntetická léčiva. Zkusit ale můžete bylinky i sílu přírody.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek