Sobota , 23. 11. 2024

Klement

Detox v zimě. Nastartuje metabolismus a dostane vás do rovnováhy

Pod pojmem detox si nepředstavujte plán na zhubnutí. Mělo by jít spíš o odlehčení po období, kdy jste hřešily a pochutnávaly si na potravinách, které nejsou pro tělo ideální. Čekat na jaro nemusíte. Detox můžete spustit kdykoli. Jen je potřeba přizpůsobit výběr potravin ročnímu období.
detox
Základem je čistá voda. Můžete ji doplnit například o čerstvou citronovou šťávu. (foto: 123rf.com)

05. 02. 2020

Nedostatek sluníčka nám neprospívá

Leden je pro mnoho lidí nejstresovějším obdobím roku. Vánoce jsou se svým kouzlem dávno pryč, na ulicích je šedo a smutno. Často týden nevidíte slunce, tělo nedostává dostatek vitamínu D. Člověk lehce podlehne špatné náladě a vůbec se mu nechce vycházet ven do takové nepohody. Zvláště když na vás na každém kroku někdo kýchne. A právě to je období, kdy je detox daleko důležitější, než na jaře.

Chraňte se, hýbejte se

Doplníte včas energii a tím zároveň podpoříte imunitní systém. Prvním – a velmi náročným krokem – je po návratu do zaměstnání neskončit v křesle. Dejte si maximálně trochu čaje a jděte se hýbat. Hodinová procházka, jóga nebo jiná vybraná pohybová aktivita vám dodá potřebnou energii a pomůže zrychlit metabolismus.  

Teplé polévky zahřejí, vyživí a pročistí

První volbou pro zimní detox by měly být teplé polévky a sezónní zelenina. Nehoňte se za rajčaty a zeleným salátem. Vyrostly kdesi ve skleníku a nemají v sobě takové živiny, jako v plné letní sezóně. Dejte přednost regionálním produktům. Husté zeleninové polévky vás zahřejí, zasytí a zároveň dodají energii. Máte-li rádi dýni, dopřávejte si dýňovou polévku. Anebo je střídejte – uvařte si cibulačku, krémové zeleninové polévky z celeru, mrkve, brokolice, případně zeleninu různě zkombinujte.

Detox v zimě. Nastartuje metabolismus a dostane vás do rovnováhy
zdroj: 123RF.com

Výhodou je, že stačí dát do vody dostatek zeleniny, následně ji uvařenou rozmixovat, zakápnout smetanou, případně lžičkou másla či žloutkem. Bez jakýchkoli zahušťovadel získáte jídlo, které prospěje vašemu organismu také značnou dávkou vitamínů.
Nezavrhujte ani vývary. Ne nadarmo se říká, že slepičí polévka je nejvhodnější pokrm pro zvýšení imunity. Vhodnými polévkami jsou také zelňačka či boršč, plný zelí, červené řepy a další zeleniny. Takové polévky plně zastoupí hlavní jídlo.

K TÉMATU  Viber uvádí limitovanou edici videa ve tvaru srdíčka pro váš zamilovaný Valentýn. Pošlete mu originální vzkaz nebo přání!

Saláty ze zimní zeleniny dodají vitamíny a cenné živiny

Vycházejte ze stejných surovin, jako při vaření polévky. Jen je použijte v syrovém stavu. Stačí nakrouhat mrkev, celer, přidat jablko. Milujete coleslaw? Kupte jednu hlávku, nakrouhejte a budete ho mít velkou mísu. Vydrží několik dnů. Tedy pokud vám ho rodina nesní na posezení.

Stejné to je s červenou řepou. Ideální je carpaccio z červené řepy. Na tenko nakrouhejte, připravte zálivku, dejte do sklenic a postupně ujídejte. Můžete ho mít v lednici měsíc i více. Samozřejmě základem zimní stravy je kysané zelí. Nevařte je. Stačí jen krátce prohřát, aby se neztratily vitamíny. Nebo z něj vyrobte salát. Přidejte třeba kapii, mrkev, cibuli, jablko, podle chuti křen.

Zelená doma v květináči

Zelené natě si můžete vypěstovat v každém bytě na okně. Dejte do květináče písek a do něj píchněte dvě cibule. Zalévejte a během pár dnů začnou růst zelené výhonky. Do skleničky s vodou postavte odříznutý kořen z řepy, křenu a celeru. Najednou tu máte spoustu zelené energie, která vám připomene, že jaro určitě přijde.

ANO semínkám a ořechům, NE alkoholu

Saláty posypte semínky dýně, slunečnice, chia nebo vlašskými ořechy. Jsou bohatými zdroji vitaminů, minerálů, esenciálních mastných kyselin, vlákniny, bílkovin či antioxidantů. Detox také vyžaduje vyřadit ze svého programu alespoň na měsíc alkohol. Organismus se začne odvodňovat a budete se cítit mnohem lépe. Zima nepřeje pití studené vody. Střídejte vodu s ovocnými či bylinkovými čaji, které lze popíjet vlažné i studené. Uvařte si je ze sušeného ovoce, bylinek nebo zázvoru. Zkoušejte a najděte si nejchutnější kombinaci.

Nerozhodujte se dlouho. Začněte hned!

Mnoho výživových poradců doporučuje začít detox malým půstem nebo odlehčovacím dnem. Podle toho, na co si troufnete. Při detoxikaci nejezte smažená jídla, pečivo, brambory, těstoviny, cukr, kávu ani sladkosti. První den byste měla vydržet ostřejší režim, aby se organismus nastartoval. Ráno vypijte teplou vodu s citrónem, snězte jablko, hrušku nebo banán. Zásadně nepijte šťávy z citrusových plodů. Tento televizní zvyk se stal módou, ale ve skutečnosti nemají ráno takové nápoje na stole co dělat. Okamžitě překyselí prázdný žaludek a někteří vědci dokonce tvrdí, že naleptávají jeho stěny.

K TÉMATU  Zvládněte dietu o Vánocích: Jak udržet chutě u plného stolu?

K obědu si dejte dušenou zeleninu nebo salát. Pokud vykonáváte fyzickou práci a nestačí vám takový oběd, doplňte zeleninu rýží natural. K večeři se hodí zeleninová polévka. Podobný režim si můžete rozplánovat na tři dny, avšak maximálně na týden. Postupně můžete přidat kousek ryby nebo libového masa.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Všude kolem nás vykukují nové módní kousky, které prostě musíme mít. Vše máme krásně naservírované na talíři. Současná doba zkrátka a dobře nahrává fast fashion, která je sice na pohled hezká, ale dříve či později se promění v nevábný kus hadru. Jinak to totiž ani nejde. Nemůžeme za pár kaček dostat něco, co nám vydrží navěky, pořád pěkné, necuckaté, sytě barevné. A právě tímhle se dostáváme k tomu, proč tedy dát přednost slow fashion a podpořit raději české značky.
Mnozí odborníci mluví o současnosti jako o „době jedové“. Upozorňují, že toxické látky jsou nejen kolem nás, ale i v nás. Pocházejí ze znečištěného životního prostředí, ale také z kosmetiky a léků, které užíváme. Svou roli hraje i nevhodná strava a alkohol, který si sem tam dopřejeme. Jednou za čas bychom tak měli udělat ve svém těle důkladný úklid. Právě leden je pro očistu ideální.
Současná hygienická situace si žádá kooperaci nás všech. Je potřeba, abychom se chránili podle hesla, které bylo vytvořeno: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.“ Roušku si můžete vyrobit mnoha způsoby.
Dnes, 10. února 2024 začíná Nový čínský rok, který nám přináší energii Dřevěného Draka. Symbolizující proměny, sílu a odvahu, Rok Dřevěného Draka slibuje emocionální a společenské výzvy, ale také obrovský potenciál pro růst a rozvoj.
Mnoho žen, ale i mužů může trpět zvýšeným množstvím uloženého tuku v různých částech těla. Ženy si často stěžují na takzvaná „madla lásky“, která se vyskytují v oblasti boků, nebo jsou nevzhledné tukové zásoby v místech kolem podprsenky, či podpaždí.
Dětská obezita celosvětově narůstá a v civilizovaných zemích je hodnocena už jako epidemie. Česko není výjimkou. Podle mezinárodní studie HBSC, sledující jednotnou metodikou školní děti, bylo v roce 2001/2 mezi dívkami ve věku 15 let 6 % obézních a mezi chlapci 13 %. Avšak ve školním roce 2013/2014 studie zjistila již 12 % obézních dívek tohoto věku, a dokonce 23 % obézních chlapců.
Trápí vás zdravotní problémy, které se vám neustále vracejí? Máte nějakou nemoc už od dětství a chtěli byste se jí zbavit i bez pomocí léků? V dnešním článku se dozvíte, jak mohou nemoci vznikat! Že jejich kořenem je především psychika. Jak je to možné? A jak to napravit? Čtěte dál a získáte odpovědi!
Jaká zvířátka máme doma nejčastěji? Jsou to samozřejmě kočky a psi. Každý jedinec má jinou povahu, vždycky je ale milujeme. Tihle domácí mazlíčci mají jedno společné - když si hrají, stojí to za to a často nás překvapí něčím novým, čemu se rádi zasmějeme. Podívejte se na video!
V Čechách je systém pro matky s dětmi nastaven víc než příznivě. I přesto se mnoho matek rozhodne začít pracovat dříve, než jejich děti dosáhnou 3 let, tzv. školkového věku. Není to nic neobvyklého a dá se to velice dobře zvládat, jen se na to musíte připravit.
Asi máte taky zažité, že utěrky by se neměly prát v pračce. Namísto toho je pravděpodobně vyvařujete. Tahle metoda má ale jeden zásadní háček. Vyvařování není k utěrkám zrovna dvakrát šetrné. Jsou po něm sice opravdu čisté, ale postupně vám řídnou, a vy tak musíte kupovat stále nové a nové kousky. Naštěstí existuje mnohem šetrnější alternativa.
Máte doma nějakého čtyřnohého mazlíčka? Nebo dokonce přímo psa? Tohle video vás pobaví! Jak dokonale nenápadní umí být psí hříšníci?

Výběr článků

Roztomilé překvapení se skrývá pod peřinou. Není to krása, takhle si lebedit? Bezstarostný spánek chlupatých mazlíčků úplně vybízí k podobnému odpočinku. Tady se navíc jedná o takzvaný synchronizovaný spánek. Jak je vidět, účastníci si navzájem vůbec nepřekáží.
Zdraví snad každý z nás zařadí na pomyslné příčce důležitosti na první místo. Preventivní návštěvy lékařů by měl mít každý v kalendáři a pokud ne, tak si je tam rychle napište.
Když jsem potkala Petra, strašně se mi líbil a učaroval mi jeho úsměv, nadhled i smysl pro humor. Nikdy jsem ale necítila ty pověstné motýlky v břiše. Všem v okolí se ale líbil, dostal i mé rodiče a všichni si mysleli, že pro mě nemůže být vhodnější partner.

Nepřehlédněte

Skřípe vám to tak nahlas, že to musí být slyšet i u sousedů? Možná je to tím, že místo společně tráveného času koukáte raději do mobilu. Svůj podíl viny na tom může nést i to, že chod domácnosti stojí výhradně na vás!
Vybrat si brýle je tuze složitá věc, kterou není radno podcenit. Aby na vás brýle (ať už dioptrické či sluneční) vypadaly dobře a cítili jste se v nich přímo bezvadně, je potřeba, aby tzv. "seděly“ na váš tvar obličeje.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek