Sobota , 19. 04. 2025

Rostislav

Děti a televize. Jak dlouho a jak často ji mají sledovat?

Jak dlouho mohou děti sledovat denně televizi? Záleží na věku nebo ne? Může sledování některých programů poškodit jejich zdraví?
děti a televize
Děti a televize - prospívá nebo škodí? (zdroj foto: www.123rf.com)

12. 11. 2020

Všechno má svůj čas. Pohádka i Kobra 11

Pamatuji se na syna jedné kamarádky, kterého otec ve dnech, kdy ho měl v péči, nechával sledovat televizi do pozdních večerních hodin. „Krváky“ jako Kobra 11 byly pro čtyřletého chlapce běžným programem. Brzy však byly běžné také noční děsy. A následovala nutná psychoterapie. Děti a televize zkrátka nejsou vždy dobrá dvojka.

Ne každé dítě musí skončit u psychologa kvůli sledování televize. Řada odborníků však potvrzuje, že pro děti do dvou let není sledování televize vhodné vůbec a pro starší děti je třeba omezit jak čas, tak program, na který se dítě dívá.

Poruchy pozornosti, obezita, nedostatečný rozvoj řeči

Prof. MUDr. Vladimír Mihál, CSc., uvádí: „Média mohou ovlivnit i rozvoj řeči, schopnost pozornosti (porucha pozornosti doprovázená hyperaktivitou), kvalitu spánku a koncentraci dítěte ve škole. Mnoho času stráveného před obrazovkou má rovněž souvislost s narůstající agresivitou a velkou mírou se podílí i na pandemii obezity.“

Mnoho rodičů, zvláště matek, přiznává, že zapnout dítěti televizi je pro ně určitá forma odpočinku. Nemusejí se dítěti věnovat, odpovídat na jeho zvídavé otázky a mají čas na jinou činnost nebo na svou relaxaci. To se však může v budoucnu vymstít.   

Je prokázáno, že děti sledující televizi mají horší slovní zásobu. Mnohem častější jsou také logopedické poruchy. Před třiceti lety měla poruchy řeči v ČR pouze 4 % dětí v předškolním věku. Během deseti let stouplo procento na 25. Podle logopedů je příčinou především málo aktivní komunikace mezi rodiči a dětmi.

Napodobování televizních hrdinů může vést k agresivitě

Všichni víme, že mláďata se učí především napodobováním dospělých. Všimněte si, jak batole drží jakýkoli předmět u ucha a něco do něj brouká. Myslíte si, jak je to úsměvné. Ale ve skutečnosti to vypovídá o tom, že jeho rodiče velmi často telefonují. Dítě dokonce dokáže napodobit tón a frekvenci řeči rodiče.

K TÉMATU  Herecká legenda Helena Růžičková: dvě desetiletí bez filmové dámy s tajemným osudem

Stejné je to s televizními programy. V mnoha seriálech pro děti jsou „akční hrdinové“, kteří vítězí nad zápornými postavami. Ale poznají děti, kdo je opravdový „záporák“ a který z hrdinů je ten kladný? A dokážou rozpoznat, na koho násilí užít a na koho ne? Není tomu tak.

Podle výzkumů se u dětí sledujících takové programy může rychle vyvinout agresivní chování. A dospělí pak jen přemýšlejí, kdeže to ten jejich chlapec vzal, že kopal do kamaráda ve školce. Násilný děj na obrazovce může malé dítě i vyděsit. Následky v podobě psychických problémů jsou pak nasnadě.

Děti a televize: Nebezpečí reklamních sdělení

V zákoně o regulaci reklamy je mj. uvedeno, že reklama nesmí, pokud jde o osoby mladší 18 let, podporovat chování ohrožující jejich zdraví, psychický nebo morální vývoj a využívat jejich zvláštní důvěry vůči jejich rodičům nebo zákonným zástupcům nebo jiným osobám.

Přesto je tento zákon dnes a denně obcházen a řada rodičů je svědky až záchvatů vzteku svých potomků, kteří vyžadují v obchodech zakoupení výrobku, jehož reklamu zhlédli v televizi. Je totiž prokázáno, že dítě podprahově vnímá i takovou reklamu, kterou v podstatě nesleduje. Stačí, že si hraje před puštěnou televizí.

„Vše, s čím v raném dětství děti přicházejí do styku, se podvědomě stává nedílnou součástí jejich světa. Pokud si např. zvyknou na konkrétní postavičku reklamního maskota, mohou pak v budoucnosti určité zboží vehementně vyžadovat, aniž budou vědět proč,“ říká k tomu psycholožka Eva Labusová.

Dbejte na věk. Neodkládejte děti k televizi. Není chůva

Statistiky uvádějí, že české děti školou povinné tráví asi 25 hodin týdně před obrazovkou, tedy více než 3,5 hodiny denně. Ale to je pouze televize! Většina dětí tráví k tomu čas u počítačových her či u mobilních aplikací.

K TÉMATU  Děti a mobilní telefony. Tráví s nimi většinu času, ale dostávají je do ruky od nás. Zkuste to jinak

Přitom u předškolních dětí se doporučuje sledování televize maximálně 1 hodinu denně, a nejlepší je rozdělení na více intervalů. Například po příchodu domů z procházky, ze školky, a potom večerníček.  U starších dětí by to mělo být maximálně dvě hodiny denně. Ani když jste sebevíce unavené, neodkládejte děti k televizi proto, abyste si odpočinuly.

Televize v roli chůvy se prostě neosvědčila. Raději se naučte dodržovat jasný řád. Když půjdou děti včas a klidné spát, budete mít pro sebe celý večer. A navíc, za pár let vyrostou a pak už nebudete mít možnost ovlivnit jejich pohled na svět. Nyní potřebují vaši pozornost a tu televize prostě nenahradí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Počítačové hry pro děti. Nestavte se k nim negativně. Nebojte se školy hrou, zapojte se s nimi

Sešívané rodiny. Moje děti, tvoje děti a možná i naše děti. S jakými problémy musíte počítat?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jaro je ideální doba pro obnovení a osvěžení všech aspektů života, včetně vašeho vztahu. V tomto článku se dozvíte, jak může jarní detox vztahů oživit váš partnerský život, posílit vaši vzájemnou komunikaci a prohloubit spojení. Představíme vám strategie a cvičení pro odstranění rutiny a negativní energie, které se mohou v průběhu času ve vztahu nahromadit. Objevte, jak společně strávený čas, otevřenost v komunikaci a sdílení nových zážitků mohou vašemu vztahu vrátit jiskru.
Chcete si pořídit pejska, ale moc dobře si uvědomujete, že zanedlouho chcete založit rodinu? Možná z toho důvodu ztrácíte o pejska zájem, protože si říkáte, že pes a děti - to rozhodně nejde dohromady. Jenže opak je pravdou. Stačí si jen zvolit takové plemeno, které s dětmi bude opravdu skvěle vycházet. I když se to může jevit jako něco nereálného, psi jsou velice empatičtí a zejména některá plemena se o děti starají doslova jako o svá vlastní štěňata. Pořiďte si tedy svého čtyřnohého společníka a než si založíte rodinu, trochu si ho vycvičte. Můžete ho brát jako své první dítě a vyzkoušet si, co taková péče vlastně vyžaduje.
Mladého bez peněz – ale za hodně peněz, anebo raději staršího a vyzrálého úředníka pod penzí? A někdo s titulem z medicíny by tu náhodou nebyl? Indický trh s manžely je takových otázek plný.
Koupelnové skříňky schovají všechna holítka, ušní vatičky, ručníky a další nezbytnosti, které nepotřebujeme mít vystavené na umyvadle. Inspirujte se v galerii krásného nábytku do koupelny!
Agresivita zahrnuje komplex jednání, které patří do lidské společnosti. Nelze ji ze života vyloučit, protože má nejen své negativní, ale také pozitivní stránky. Pomáhá nám přežít i překonat různé překážky. Pokud se však projevuje ve formě destrukce a násilí, do společnosti nepatří.
Tenhle neobvyklý dům v přírodě je snem snad každého malého kluka. Pokud zůstanete sami na pustém ostrově, už víte, jak se tam zařídit, než dorazí pomoc. Ze své smůly uděláte prázdninový pobyt v ráji.
Muži jí leželi u nohou, ženy v její blízkostí pukaly závistí. Byla krásná, talentovaná, ale osud se s ní nemazlil. Seznamte se s jednou z nejkrásnějších a nejnadanějších hereček, které se kdy ve filmovém světě objevily.
Hudba je úplně jiná při reprodukci a na živo. Tahle korejská bubenice předvádí svoje vystoupení přímo na ulici před zraky kolemjdoucích, kteří si rádi sednou, aby se podívali na její show až do konce. Za touto hladce vypadající hrou na bicí jsou bezpochyby hodiny a hodiny cvičení. Výsledek je naprosto profesionální.
Z lékařských výzkumů vyplývá, že pro lidský organismus je kromě intenzity světla důležitá i barva tohoto světla. Nejsilnější účinek má modré světlo, naopak světlo oranžové a červené nás ovlivňuje mnohem méně.
Připoutejte se a připravte se na divokou jízdu, protože přichází čtvrtý díl našeho napínavého příběhu, který vás zavede hlouběji do labyrintu tajemství, vášní a rozhodnutí s dalekosáhlými důsledky. Ve světě, kde se osobní a profesionální životy nebezpečně proplétají, se naše hrdinka ocitá na prahu osudového setkání, které může změnit vše. Co se stane, když se vaše nejtajnější touhy střetnou s nečekanou realitou? V tomto čtvrtém dílu se ponoříme ještě hlouběji do příběhu plného napětí, nečekaných zvratů a odhalení, která mají moc otřást vaším vnímáním pravdy. Otevřete dveře do světa, kde každý výběr může navždy změnit vaši budoucnost. Nechte se pohltit příběhem, který je stejně provokativní, jako je neodolatelný.
Slunné počasí nám za chvíli dovolí koupání. Do vody padáme často, ať už u bazénu nebo u moře. Při skákání nebo při blbnutí, děti nebo dospělí, občas to prostě nevyjde a ostatní se se tomu smějí! Protože pokud se zrovna nikomu nic nestane, je to vždycky legrace.
V roce 1998 spatřila světlo světa argentinská telenovela „Divoký anděl“, která přinesla světovou popularitu zejména představitelce hlavní role, Natalii Oreiro.

Výběr článků

Rozlučka se svobodou je v podstatě taková ta poslední dámská jízda, kterou si můžete se svou kamarádkou užít za svobodna. Zapomeňte ale na striptýz a klasické rozlučkové klišé – nemusí to být v zásadě jen o alkoholu a nezřízeném veselí. Ne každá kámoška je taky na bar zvědavá. Spíše vsaďte na společné zážitky a naplánujte zajímavou rozlučku, kterou si nevěsta bude pamatovat napořád.
Kombuchu už snad známe všichni. Je považovaná za zdravý fermentovaný čaj, který pomáhá nejen našim střevům, ale i celkové imunitě. Ještě ale existuje spoustu věcí, co o ní neznáte. Tak například – věděli jste, že kombucha může i uškodit?
V každém životě ženy následuje ihned po probuzení návštěva koupelny. A kromě ranní ústní hygieny zde dochází ještě k jednomu velkému kroku, a sice k líčení. Žena se chce cítit krásná a šminky jí v tom pomáhají. Zatímco s nanášením make-upu si řada žen dobře poradí, problém nastává při líčení očí. V tomto případě se dopouštíme několika chyb.

Nepřehlédněte

Ve zdravém těle zdravý duch. Mnohokrát připomínaná moudrost irského dramatika George Bernarda Shawa je, byla a bude pro lidstvo aktuální. S neustálým rozvojem přísunu informací se každý den dozvídáme o nových metodách cvičení, možnostech sestavení zdravého jídelníčku a korekce životního stylu tak, aby člověk dosáhl co možná nejlepšího pocitu sama ze sebe. Takový pocit vám dodá tolik potřebnou sebedůvěru, která se odráží při každodenních činnostech.
Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek