Úterý , 06. 05. 2025

Radoslav

Dešťovka: Ekologické řešení, které oceníte na zahradě i doma

I když se loňské léto neslo v poměrně propršeném duchu a člověk si víc užil dešťů než sluníčka, stejně nás to z úsporného hlediska příliš nespasilo. Respektive to nespasilo ty, kteří dešťovou vodu nechytali a nadále z ní netěžili. Jejich spotřeba vody byla stejně vysoká jako každý rok, ovšem ti aktivnější se těšili z rapidní úspory.
dešťovka
Dešťovka vám ušetří spoustu peněz a ještě ji oceníte doma i na zahradě.

08. 04. 2022

Dešťová voda, čili dešťovka, totiž na zahradě, ale i doma, nachází spoustu využití. Vy přitom nemusíte udělat skoro nic, stačí jen užívat si každý déšť, který příroda přinese.

Spotřeba vody v českých domácnostech 

Úvodem něco málo ze statistik. Denní spotřeba vody se v českých domácnostech odhaduje na zhruba sto a více litrů na jednoho člověka. Z celé částky je však pouze pět až deset procent určeno pro přežití. Zbytek si mezi sebou rozděluje sprchování, splachování, domácí spotřebiče a samozřejmě starost o zahradu. Věděli jste ale, že až polovinu z průměrné denní spotřeby vody je možné nahradit vodou dešťovou? 

Jak již bylo zmíněno, loňské léto se neslo ve znamení dešťů. Bouřky byly prakticky na denním pořádku a sluníčka jsme si tolik jako deště neužili. Z této situace jsme mohli vytěžit, pokud jsme na zahradu usadili obrovské kádě, do nichž se kapky deště chytaly.  

Že se vám nějakou vodu podařilo zachytit? Pak ji využijte. Kupodivu možností je celá spousta.  

Dešťovka bez škodlivých látek

Využití najde dešťovka mnoho díky svému složení. Paradoxem je, že se lidé domnívají, že v sobě ukrývá spíše škodliviny. Ve skutečnosti se v ní nenachází ani chlor, ani sůl čili pro zalévání nebo praní je trefou do černého a bohatě postačí.

Pokud u zalévání ještě chvíli zůstaneme, řekneme, že je dokonce lepší než voda z kohoutku právě díky nulovému množství soli a chloru.

Praní, zalévání, splachování

Na zahradě využijeme dešťovou vodu opravdu nejvíc, a to zejména v parných letních dnech, kdy rostliny vyžadují pravidelnou a dostatečnou zálivku. Spotřeba by se kvůli nevyužívání dešťové vody mohla dostat opravdu vysoko, díky takzvané “dešťovce” se však snadno doplatíte.

Nejen při zalévání zahrady se na dešťovou vodu můžeme obrátit. Můžete v ní klidně také prát. V porovnání s vodou z kohoutku je měkčí čili se v ní prací prášek daleko lépe rozpouští. Z dlouhodobého hlediska bude praní navíc daleko méně nákladné. Nebudete muset pořizovat ani žádné změkčovače vody a podobné prostředky, které nestojí zrovna málo.

K TÉMATU  A. G. house v italském městě Sondario. Úchvatné bydlení na úpatí Alp

Stejně tak při splachování najde dešťovka s klidným svědomím využití. Opět je jistou výhodou měkká voda, která toaletu neucpe vodním kamenem. A tím se znovu dostáváme k čistícím prostředkům – nepotřebujete jich tolik.

Jak chytat dešťovou vodu?

Nejjednodušší způsob, jak si dešťovku nachytat, jsou již zmiňované zahradní kádě. Ale ani zdaleka to není jediná varianta, jak kapky z nebe polapit.

dešťovka
Vy vše připravíte, a pak stačí jen čekat na déšť.

Nadzemní jímky chytají vícero vody

Vedle sudů a barelů na vodu lze na zahradu nainstalovat zahradní jímky. Jejich hlavním benefitem je, že zachytávají větší množství vody, i když tedy zaberou vícero místa. Češi jsou však národ vynalézavý a i s touto nevýhodou si dokázali poradit. Nadzemní jímky zakomponovali do země, čímž se z nich staly jímky podzemní, leč stejně efektivní a účinné.

Pokud se rozhodnete pro instalaci jímek, pamatujte na to, že pokud vodu chcete využívat i při praní, musíte ji pravidelně vylévat. Stát by v nich neměla příliš dlouho, aby nedošlo k rozmnožování škodlivých bakterií (to hrozí především v letních, příliš teplých dnech).

Podzemní nádrže pro větší zahrady

Jste majitelem velké zahrady a jímky pro vás nezachytávají dostatek vody? Pak možná oceníte podzemní nádrže na dešťovou vodu, které si snadno poradí i s horkými letními dny. Jelikož se totiž kádě nachází pod zemí, nezahřívají se tak snadno a urputně jako nadzemní jímky. Nepodléhají tedy zkáze kolísání teplot a dešťovka v nich vydrží déle čerstvá. K jejich instalaci je však zapotřebí těžká technika.

prší
Dešťovka je svým složením ideální pro zahradu a pokojové rostliny.

Pokojovky porostou jako z vody

Dešťovka by měla zajímat nejen majitele zahrad, ale i vášnivé pěstitele pokojových rostlin. Ty vám totiž za měkkou a čistou vodu bez dalších nežádoucích látek budou vděčné a odmění se zdravým a rychlým růstem.

Na pokojové rostliny samozřejmě nepotřebujete celý sud vody, ale jestliže máte balkon, dejte na něj kýbl, až zase bude vydatný slejvák. Rostlinkám to jedině prospěje a vás to nestojí žádné úsilí.

K TÉMATU  Vánoční hvězda aneb jak nezahubit mexickou krásku ještě před svátky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dokonalá zahrada. Nejlepší tipy, jak ji uzpůsobit tak, aby se propojila s vaší myslí a nitrem!

Zakládáme na zahradě skleník: Na co myslet a jaké jsou jeho výhody?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Trápí vás posledních několik kilogramů, které chcete ještě do léta zhubnout? Pak je načase požádat o pomoc bylinky. Právě ty jsou zelenými pomocníky, kteří při hubnutí zaručeně pomůžou. Otázkou zůstává, jaké konkrétní bylinky podporují hubnutí a ze kterých si tedy udělat čaj?
Je tu! První článek, první krůček k cestě za posunem, učením se, přeměnou zaběhlých vzorců. Z upřímné zpovědi jedné odvážné ženy se dozvíte, proč za mnou přišla, kam se chce pomocí koučinku Emočních rovnic posunout i proč si vybrala právě mě. Bude to naše společná jízda - na rok, rok a půl. A vy budete u toho a nahlédnete tak do způsobu mé práce z první řady. Vaše Marcela Hlaváčková.
Červená řepa je doslova vitaminová bomba. Obsahuje mnoho látek, příznivých pro náš organismus. Může se pyšnit například vysokým obsahem vitamínu C, vitamínu B. Mimo jiné také obsahuje další blahodárné minerály, jako je hořčík, draslík, sodík. Je plná železa a kyseliny listové, a tak se doporučuje i při chudokrevnosti. Také příznivě působí na štítnou žlázu, protože v ní najdeme i jód. A jaké má další skvělé vlastnosti?
Sleduji ho přes skleničku vína. Podívá se mým směrem, usměje se. Ten jeho úsměv, odzbrojující úsměv. Cítím, jak se mi celým tělem rozlévá horko. Vykouzlím na své tváři úsměv. Evidentně to vzal jako pozvání, protože teď míří ke mně.
Kdy začít a na co si dát pozor, aby z vašeho dítěte vyrostl člověk, který nemá zbytečnou vadu řeči?
Při cestování můžete narazit na takzvané putovní kamínky, které jsou krásné, vkusné, pomalované - tím se liší od ostatních. V Česku jsou doslova fenoménem.
Vždycky se říkalo, že pro krásu se musí trpět, a to zejména tehdy, pokud bylo nezbytné nasoukat se do úzkých lodiček na jehlách. K čemu je ale užít si pár minut slávy a o pár let později řešit propadlou klenbu, náchylnost ke zranění kotníku nebo vbočený palec? Žádná hitparáda, viďte. Naštěstí doba slow fashion přeje i pohodlným botám, které nejenže vypadají stylově, ale jsou ku prospěchu zdraví vašich nohou, které vás dnes a denně nosí. O důvod víc, proč si své nožky také náležitě hýčkat.
Horký dech v polštářích se někdy může proměnit v nudný čas u televize. Nenechte to dojít až takhle daleko a i po letech vztahu plujte na jiskřivé vlně plné šibalských úsměvů. Zábavu, vášeň a věrnost si můžete pojistit s těmito tipy! Už sundávejte podprsenku…
Iva Frühlingová, známá zpěvačka a bývalá modelka, otevřeně mluví o svém polyamorním vztahu s manželem Janem Veselým. Její upřímnost mnohé pobouřila, ale Frühlingová věří, že jejich vztah je založen na svobodě a respektu. Jak se jim daří žít v harmonii a co znamená polyamorie pro jejich rodinu?
Zima se nese ve znamení deprese a pochmurného počasí. Právě počasí může za pokulhávající náladou a právě špatná nálada vám dělá ty dny zbytečně dlouhé a nepříjemné. Naštěstí máme recept, jak vyzrát jak na zimní depresi, tak na pochmurné počasí. Zkrátka si jen zalezte do peřin a pusťte si jeden z filmů, který doporučujeme. Rozhodně vás zahřejí na duši!
Většina z nás si určitě ještě pamatuje na studentská léta, kdy se v hodinách biologie učilo rozdělení pohlavních hormonů na ženské a mužské. Ačkoliv je testosteron považován za mužský pohlavní hormon, má své čestné místo i v ženském těle. Víte, proč?

Výběr článků

První rande, to máte sevřené hrdlo a trému. Někdo se začne o druhé pohlaví zajímat později, ale tenhle malý Casanova ještě nosí dudlík a pleny!
Možná právě teď zjišťujete, že vaše maminka nebo babička na ledasco nestačí. Jak je zabezpečit a co všechno zajistit? Ptali jsme se za vás.
Pěstitelská sezona je v plném proudu, což znamená, že si lidé ve svém volném čase musí najít čas na svádění boje s mandelinkami. Právě mandelinky jsou totiž největším problémem, který sužuje jejich pěstované brambory. Rozpoznat je není vůbec nic těžkého. Mandelinka bramborová je americký brouček, který je asi dvanáct milimetrů dlouhý a osm milimetrů široký. Většinou je zbarven do bílo-žluta nebo do bílo-oranžova s tím, že ho zdobí černé pruhy.

Nepřehlédněte

Tinnitus je nemoc, která přichází zcela nečekaně, ale nezřídka s námi zůstává po celý život. Často se o ní hovoří jako o civilizační chorobě. Jenže tinnitus není nemoc jako taková, spíše jde o příznak něčeho jiného, jen lékaři stále nevypátrali čeho.
Při putování lesy a přírodou narazíte na celou spoustu bylinek a rostlin. Na co však narazíte pouze při podobném putování Afrikou je takzvaný čertův dráp neboli harpagofyt či také ďáblův spár nebo čertovo kopyto. Přesně tak se říká rostlině, která je mnohými označována za zázrak přírody.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek