Zelený drahokam, který vás nabije pozitivní energií
Jemná žluto-zelená až tmavá zeleno-hnědá, to je typická barevná škála olivínu. Ve šperkařství se nejčastěji uplatňují kameny s intenzivní zelenou barvou a jemným zlatavým nádechem. Je to kámen zvěrokruhu pro ty, kteří jsou narození v srpnu. Pozitivně ale působí i na znamení Střelce, Panny, Býka, Ryb, Lva a Raka. Daruje se tradičně k 16. výročí svatby. Specialitou olivínu je schopnost zachovat svou barevnou intenzitu, i když ho zrovna nenastavujete slunci nebo umělému světlu. Proto si také od Římanů vysloužil přízvisko „večerní smaragd“. Jeho přednosti ale nejsou jen čistě estetické. Olivín povzbuzuje kreativitu a přináší energii do našeho života. Staří Egypťané jej považovali za kámen úzce spojený se Sluncem. Z tohoto propojení pak vycházela víra, že olivín dokáže zmírnit úzkosti, prospívat vztahům a regenerovat. A to je rozhodně něco, co dnes všichni potřebujeme.
Pronikavou zeleň charakteristickou pro olivín můžeme vysvětlit nejen legendami, ale i pomocí chemie. Ve složení tohoto minerálu najdeme kromě hořčíku také železo, které je odpovědné za jeho zabarvení. Na olivínech je fascinující, že ačkoli si nás získávají svou svěží krásou, mohou být staré až 4 biliony let. Říká se, že jsou vulkanického původu. Tabulkovité krystaly jsou většinou vrostlé v trhlinách vyvřelých hornin. Jedny z nejlepších kusů pocházejí ze dna Rudého moře. Na pevnině se objevují peridoty vždy tam, kde došlo ke zvrásnění zemské kůry nebo v místech se sopečnou aktivitou, ke kterým patří České středohoří. Olivíny z této oblasti byly dokonce až do počátku 20. století jejich hlavním nalezištěm.
Kombinujte olivín s dalšími drahokamy a barvami
Klenotníci olivín v současnosti velice rádi zařazují do svých kolekcí, a světové celebrity na něj často sází, když potřebují vyladit svůj outfit na ty nejvýznamnější události. To vše svědčí o tom, že je tento zelený kámen na vrcholu popularity. Buďte si jistí, že šperk s olivínem nikdy nebude nudný nebo nevýrazný. Sluší mu to v moderním minimalistickém designu, ale stejně dobře vypadá i v romantickém nebo klasickém stylu. Příkladem je třeba prsten s olivínem v zasazení typu halo, obklopený kolem dokola drobnými diamanty. Ten by směle obstál i jako netradiční zásnubní prsten vhodný pro ženy, které mají slabost pro barevné drahokamy. Co se týče barvy zlata, tradiční volbou je žluté. Podpoří hřejivé odstíny olivínu a harmonicky se s ním sladí. Bílé zlato naopak příjemně kontrastuje, a růžové zlato působí s olivínem lehce extravagantně a nevšedně.
Pokud je váš šatník plný neutrálních, případně zemitých odstínů, stane se šperk s olivínem vítaným zpestřením. Zapovězené nejsou ani kombinace s dalšími výraznějšími barvami. Zajímavý efekt vznikne třeba s tmavě fialovou nebo námořnickou modrou. Skvělý způsob, jak si se šperky pohrát, je mixovat různě barevné drahokamy. K olivínu se bude hodit fialový ametyst, žlutý citrín, nebo třeba modrý topaz. Nebojte se vykročit z davu s originálním olivínovým náhrdelníkem.
Pokud jste připravené podlehnout kouzlu olivínu, nakoukněte do nabídky ateliéru KLENOTA. Mistři zlatnického řemesla v samotném srdci Prahy zpracovávají olivín do nadčasových šperků, které nikdy nevyjdou z módy. Ke šperku získáte certifikát pravosti a samozřejmostí je i doživotní čištění zdarma.