Pohyb v přírodě s přidanou hodnotou
Máte ranní rituál a rádi provozujete jogging? Nebo se neobejdete bez pravidelné projížďky na kole nebo fitness v parku? Někdy je sice nádherné jen tak vnímat zvuky přírody a nechat se kolébat okolním vzduchem. Jindy se však pusťte do cvičení či pohybu s hudbou.
Kupříkladu když si jdete zasportovat do míst, která jsou rušná, od příjemné aktivity vás to odradí. Místo běhu posloucháte něčí výchovné potíže, problémy lidí nebo hluk okolních projíždějících aut. Co byste řekli tomu vytvořit si svůj vlastní svět uprostřed džungle? No ano, když si pustíte hudbu, naplno se budete soustředit sami na sebe.
Vědci prokázali, že hudba má velký vliv na produkci serotoninu
Lékař z londýnské univerzity Brunel, Costas Karageorghis, se nedávno podělil se světem o výsledek studie jeho vědecké skupiny. Zkoumali vliv muziky na sportovní aktivitu jednotlivců. Přední odborník na sportovní psychologii ve své studii dokázal, že poslech dynamické hudby hraje v naší sportovní aktivitě významnou roli.
Právě hudba je zodpovědná za mnoho – mimo jiné významně podporuje produkci hormonů, které se starají o dobrou náladu. Pozitivně ovlivnit naši psychiku takto dokáže právě serotonin. Ten se do těla vyplavuje díky poslechu hudby a z obyčejného cvičení dělá vyhledávanou aktivitu.
Poslechem hudby se lépe soustředíme a zvyšuje se i náš výkon
Studie dále prokázala, že lidé poslouchající u fyzické aktivity dynamickou hudbu se mnohem více dokážou soustředit na samotnou fyzickou aktivitu a nezabývají se vnějšími okolnostmi nebo svými myšlenkami. Jejich cvičení je tak mnohem efektivnější.
Podobné závěry má i další studie provedená institutem sportu a cvičení v Liverpoolu. Tam zjistili, že sportovci poslouchající hudbu měli dokonce mnohem větší výkon než ti, kteří jezdí potichu.
O významu dynamické hudby se přesvědčili během studie, kdy zkoumali několik cyklistů. Někteří z nich měli možnost poslechu své oblíbené upbeat hudby v dostatečné hlasitosti, zatímco jejich kolegové šlapali na kolech v naprosté tichosti.
Kde hudba pomáhá?
Zakladatelé zumby, aqua zumby, jumpingu, aerobiku a dalších cvičení pracujících s hudbou, by výsledky těchto studií jistě potvrdili již před mnoha lety. Kromě toho, že vám dynamická hudba dodává po dobu cvičení dobrou náladu, je skvělým motivátorem. I když už se cítíme unavení, s dobrou písničkou se ještě „hecneme“ a jedeme dál.
Rovněž si všimneme, že když hraje hudba, naše starosti běžných dnů už nemají prostor k tomu, aby zaměstnaly naši mysl. Až si tedy příště půjdete dát do těla, mějte na paměti výsledky vědeckých studií.
Možná i vy zjistíte, že s dynamickou hudbou vám cvičení půjde mnohem lépe, a že se dokážete mnohem více soustředit. Dáte si své oblíbené kousky při domácím kardio cvičení, ve fitku, nebo třeba během joggingu?
Nic se nesmí přehánět. Ani cvičení s hudbou
Role hudby je při cvičení nezastupitelná a dokáže nám pomoci zapomenout na běžné starosti. Stále bychom ale měli mít na paměti prostor, ve kterém se pohybujeme. Když ve vás vlivem vaší nepozornosti někdo žduchne ve fitku, zřejmě se toho tolik nestane.
Při cyklistice nebo pohybu v místech, kde jezdí motorová vozidla, už si ale hudbu ztište na minimum. Přeci jen potřebujete především vnímat zvuky okolí. Muziku si tedy nechte spíše na doma, do tělocvičny nebo do klidného parku.
Už se těšíte, až si pustíte skvělé vypalovačky a dáte si pořádně do těla? Už vidíme úsměv na vaší tváři, který značí jediné – na dnešní cvičení se skutečně těším!
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Nejčastější chyby po cvičení. Děláte je také? Brání vám dosáhnout vysněných cílů!
Zkoušíme se pravidelně hýbat doma. K čemu pravidelný workout vedl?