Co je to alergie?
Úvodem stojí za zmínku si definovat, co to alergie vlastně je. Až poté můžeme zjistit, co na alergie platí.
Pokud bychom měli zmínit odborné vysvětlení toho, čemu se alergie říká, řekneme, že se jedná o neúměrnou reakci imunitního sytému na určitý alergen. Ve chvíli, kdy organismus přijde s daným alergenem do styku nebo kdy se daným alergenem cítí organismus ohrožen, dojde ke vzniku alergických reakcí. Alergenem na jaře bývá nejčastěji pyl.
Pokud patříte mezi alergiky, kterým vadí právě pyl, trápí vás takzvaná polinóza. Lidem trpícím polinózou vadí nejen pyl z kvetoucích, ale také z různých trav či bylin.
Jak se alergie projevuje?
Mezi příznaky alergie patří především velmi časté kýchání, dále svědící a slzící oči či výtok z nosu. Typickým příznakem je také senná rýma nebo ucpaný nos. Mezi alergické reakce dále patří bolest hlavy, únava nebo svědění v krku, ústech či uších, případně astma.
Aby nedocházelo k žádnému zmiňovanému projevu alergie, je důležité dbát na řádnou prevenci. V ideálním případě si hlídejte předpověď hladiny alergenů ve vzduchu. Pokud bude hladina vysoká, raději nevycházejte ven či venku ani nesušte prádlo, na které se pyl a další alergeny velice rády lepí.
Co na alergie platí?
Pokud se však nepodařilo hladinu alergenů v ovzduší podchytit a pokud došlo k alergickým reakcím, nabízí se otázka, co na ně platí a co na ně zabírá. Naštěstí možností, jak zmírnit sennou rýmu či další projevy (nejen) jarní nepříjemnosti je celá spousta.
Doplňte vitamin C
Vaším prvním úkolem bude doplnit vitamin C. Během jara je to poměrně těžké, jelikož na zahradě nám příliš ovoce ještě neroste. V obchodech se už nesetkáváme s takovým množstvím citrusů jako v zimě a sezonní ovoce je příliš drahé na to, abychom ho kupovali ve velkém.
Vyplatí se však vsadit na zeleninu, konkrétně špenát, brokolici nebo cibuli. I to jsou skvělé zdroje zmiňovaného vitaminu, který se pyšní nejen tím, že z imunitního systému udělá pevné rytířské brnění, ale také má antihistaminické účinky.
Dostatečná hygiena je důležitá
Dnes se sice dbá na řádnou hygienu (zejména na umývání rukou), alergici by však měli ještě přitvrdit. Alergeny se totiž nedostávají jenom na ruce, ale také do vlasů či na oblečení. Dostatečná a poctivá hygiena je tak klíčem ke spokojenému životu bez alergických reakcí.
Nepodceňujte hlavně večerní sprchu. Tím ze sebe dostanete veškeré zbytky alergenů a nestěžíte fungování sliznicím, které si během noci tak dostatečně odpočinou.
Hlavně žádný stres
Ať už přijdete k lékaři s jakýmkoli zdravotním problémem, vždycky vám sdělí, že se musíte vyvarovat stresu. Stres totiž není pro lidské tělo ani zdraví ničím přijatelným, právě naopak. Umí řadu nemocí zhoršit a mnohé taky přihnat.
V případě jarních alergií zvyšuje hladinu hormonu jménem kortizol, který příznaky alergie jenom zvyšuje. Proto si dopřávejte uvolňovací cviky, jógu nebo meditujte či jinak relaxujte.
Vsaďte na ryby
Je velká škoda, že se řada lidí stále ještě vyhýbá rybám. A to jsou to tak zdravé potraviny! Nejen, že mluvíme o přírodním zdroji kolagenu, který se z těla po třicátém roce života začíná vytrácet, ale mimo jiné mluvíme i o zdroji omega-3 mastných kyselin (důležitou látku i tělo neumí vyrobit samo, bohužel). A abychom nezapomněli – ocení je také alergici.
Právě zmiňované omega-3 mastné kyseliny, které ryby a mořské plody do těla doplňují, zmírňují intenzitu alergické reakce. Pokud však nedokážete lososa, makrelu nebo jiný druh pozřít, skvělou a stejně zdravou a přínosnou alternativou je rybí olej. A nemusíte se obávat, že bude po chuťové stránce špatný. Dnes se vyrábí v řadě příchutí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Brokolice a zdraví: Víte, co vše našemu tělu dodá tato zelenina?
Co udělá chilli paprička s vaším zdravím? Klidně si ji dejte!