Středa , 16. 07. 2025

Luboš

Chyby při pěstování orchidejí. Pěstitelé, netrapte své rostliny

Orchideje patří k velice oblíbeným a krásným pokojovým rostlinám. Bohužel jejich velkou nevýhodou je poměrně náročné pěstování. Není to rostlina, kterou jednou za čtrnáct dnů zalijete a už se o ni nestaráte. Orchidej potřebuje trochu víc.
chyby při pěstování orchidejí
Jakých chyb se dopouštíme při pěstování orchidejí? (foto: 123rf.com)

12. 03. 2021

I když je dnes velice moderní pěstovat především stálezelené rostliny, najdou se domácnosti, kde nedají dopustit na krásné, kvetoucí orchideje, jež jsou synonymem elegantní rostliny. Bohužel chyby při pěstování orchidejí jsou stále na denním pořádku.

Velice často se právě orchideje darují k narozeninám místo pugétů, ale také bývají milou pozorností během všedního dne. Jak však bylo zmíněno, darovat by se měly jenom ostříleným pěstitelům, kteří vědí, jak s ní naložit.  

Zejména začínající pěstitelé mohou mít problém s jejím pěstováním. Jak již bylo zmíněno, orchidej vyžaduje trochu jinou péči než například dracéna nebo tchýnin jazyk, což jsou synonyma nejméně náročných pokojových rostlin. Požadavky na pěstování se v případě orchidejí skutečně musí dodržovat, jinak rostlina velice brzy uvadne.  

Nebudeme se zde však zabývat tím, jak se o orchidej starat. Spíše si pojďme vypíchnout několik chyb, kterých se dopouštíme v souvislosti s pěstováním orchidejí a které mají pro orchideje nedozírné následky.  

Nedopřáváme orchidejím dostatek vzduchu 

Co bývá velice častým problémem? Nedostatek vzduchu. Orchidejím bychom měli dopřávat hodně vzduchu, jinak jim začnou ochabovat listy a kořeny se začnou z květináče drát na povrch. Na toto si dejte pozor předně v případě, že pěstujete orchideje rodu Phalaenopsis nebo Dendrobium.  

Abyste se vyčnívajícím listům deroucím se na vzduch vyvarovali, doporučujeme orchidej zasadit do vhodného substrátu, který je dokonale propustný a kterým hezky proudí vzduch. Ideální jsou substráty smíchané přesně pro orchideje, které splňují jejich nevšední požadavky.  

Zaléváme velkým množstvím soli 

Každý zkušený pěstitel pokojových rostlin ví, že není dobré rostliny zalévat tvrdou vodou napuštěnou přímo z kohoutku. Tvrdá voda je pro rostlinu doslova zabijákem. Daleko lépe uděláme, pakliže necháme vodu alespoň čtyřiadvacet hodin odležet. Z vody se totiž díky odležení odpaří přebytečná sůl, která tak nebude ohrožovat krásnou orchidej.  

K TÉMATU  Trendy bydlení na podzim 2019. Moderní, klasický, přírodní a kreativní design interiéru

Právě sůl je tím obrovským problémem, který začne srážet substrát i kořeny rostliny.  

Rostlinu špatně rosíme 

Pokud se i na vašem okenním parapetu tyčí krásná pokojová orchidej, pak jistě víte, jak moc se na její listy usazuje prach. Ovšem nejen kvůli usedajícímu prachu byste neměli zapomínat na pravidelné rosení květiny. Orchideje jsou známé tím, že potřebují ke svému spokojenému a bezproblémovému růstu vlhký vzduch, který pravidelným rosením zajistíte.  

Na rosení byste neměli zapomínat hlavně v případě, že pěstujete orchidej v bytě. Bytové jednotky mají často ten problém, že je sužuje poměrně suchý vzduch. Proto vezměte do rukou rozprašovač a nastříkejte jím jen listy.  

POZOR – voda se však na listech nesmí dlouho držet. Pakliže voda na listech orchidejí zůstane delší dobu, způsobí houbové choroby, kvůli kterým může rostlina doslova uhynout.  

Nezabraňujeme průvanu 

Co orchideje doslova nesnáší? Pak je to průvan. Orchideje ke svému spokojenému životu potřebují opravdu dostatek vzduchu, ale průvan se do tohoto nepočítá. Orchidej je zkrátka teplomilná rostlina, kterou může zabít už jen to, že v zimě v její blízkosti otevřete okno. V létě si zase dejte pozor na větráky, a to ať už ty stojací, nebo větráky z počítačů.  

Pokud hledáte místo, kde se orchidejím bude dařit proto, že tam není prakticky žádný průvan, pak ji dejte do skleníku. Tam jsou opravdu ideální podmínky pro pěstování této pokojové rostliny, Ovšem je pravdou, že ve skleníku neudělá příliš parády. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Řasokoule je hitem posledních let. Co umí a jak se o ni starat?

Jak na pěstování pokojového ibišku. Chce to teplo a vlhkost

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jsem už roky rozvedená a svou dceru vychovávám sama. Moje rodina je s tím smířená, ale moje bývalá tchyně to nikdy nerozdýchala. Ona je prostě stará škola, je věřící, a tak s ní náš rozchod docela zamával. Zpočátku mě nechtěla už nikdy vidět, pak ale ovdověla a chtěla se více sblížit s vnučkou.
Vitamín D je důležitý pro lidské zdraví – pomáhá udržovat silné kosti, zuby, posiluje imunitní systém a podporuje optimální hladinu krevního tlaku. Co však mnoho lidí neví je fakt, že nejdůležitějším zdrojem pro vstřebávání vitamínu D do těla je slunce. Právě v létě ho lze ze slunce vytěžit nejvíce. Jak toho dosáhnout, abyste měli dostatek?
Na okenních parapetech každé druhé domácnosti najdete rostlinu, která má zvláštní aroma. Její lístky jsou malinko chlupaté, menší jsou dužinaté. Řeč je konkrétně o rostlině zvané rýmovník, která se stala oblíbenou hlavně díky svému umu odpudit nepříjemný hmyz, který do interiéru zpravidla v létě přilétá.
Online – to je slovo vystihující dnešní dobu. Dříve jsme byli limitováni staženými daty nebo velkou cenu za strávený čas na internetu – to v jeho začátcích. Nicméně dneska je internet všude kolem nás, a tak se nemůžeme divit, že mu podléhají čím dál častěji i malé děti. Jaká je hranice?
Hodí se do každého bytu i domu, její pěstování je nenáročné a zvládnou ho i začínající pěstitelé. Ale víte vůbec, co kokedama je a jak se vyrábí?
Retro aerobik, trikot zaříznutý víc než šaty na ples, song o kuřeti s rejží a k tomu slavnostní večírek, který připomínal domácí party pro nejbližší – přesně tak vypadá nový videoklip Báry Mottlové. Lehkost, humor a vizuální nadsázka se spojily v projekt, který si nehraje na velké umění, ale trefuje se přesně tam, kam míří: do břicha, kde právě trávíte rýži s kuřetem.
Dnes, v době nových přístupů k výživě, se na pohanku začalo pohlížet jako na superpotravinu která dokáže se zdraví člověka dělat naprosté divy! Obsahuje totiž mikroživiny, vitamíny, je to výborný zdroj vlákniny a obsahuje sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Proč se do jídel s pohankou pustit a jak ji můžete připravovat vám poradíme v článku.
Znáte tibi krystaly, nebo jste o nich ještě nikdy neslyšeli? Přitom je to hit posledních let. Jsou tělu prospěšné a tudíž zdravé a ještě se z nich dá vyrobit třeba domácí cider. Objevte kouzlo tibi limonády!
Když mi kamarád Milan, co vlastní autoškolu, dával vědět, že se sejdeme na kafe, byla jsem nadšená. Přeci jen se konečně začínají uvolňovat pomalu koronavirová opatření, a proto jsme se sešli na zahrádce jedné příjemné kavárny. To ještě netušil, že nadhodím téma motorka!
Plánujete si domů pořídit domácího mazlíčka? Psa, kočku či snad křečka? Raději si pořiďte sladkovodní akvárium s rybkami. Proč? Je to skvělá relaxační záležitost a navíc krásná dekorace do bytu. 
Strach z pavouků, strach z uzavřených prostor, strach ze tmy. Na tom není vůbec nic neobvyklého. Ale existují mezi námi tací, kteří trpí strachem ze skutečně roztodivných věcí.
Tohle někoho určitě naštve. Emancipace žen je jev, který se děje už několik dekád, ale narůstající feminismus něžnému pohlaví jen škodí. Jaké problémy přináší?

Výběr článků

Po dokončení školy jsem se chtěla osamostatnit a odejít z domu, protože jsem toužila po nezávislosti. Vždycky jsem si přála bydlet sama a společně s mojí kamarádkou jsme si tohle plánovaly asi od třetí třídy na základní škole. Náš sen se splnil, ale idylka netrvala věčně. Kdybych to tušila, nikdy bych do toho nešla.
Výpravná filmová pohádka Požehnaná slibuje napětí, romantiku i magii. Hlavní ženské role ztvární Vilma Cibulková, Lucie Vondráčková a čtrnáctiletá Sofie Kovářová. Režie se ujme renomovaný Juan David Salazar.
Tohle někoho určitě naštve. Emancipace žen je jev, který se děje už několik dekád, ale narůstající feminismus něžnému pohlaví jen škodí. Jaké problémy přináší?

Nepřehlédněte

Už šestý koučink se nesl hodně v duchu objevování respektive nenacházení osobních hranic Nely. Necháme ale na ní, aby vám ho popsala ze svého pohledu.
Co to je, perfektní make-up na léto? Ve skutečnosti neexistuje žádná samostatná kategorie, kterou bysme mohli pojmenovat „letní tónovací krémy“, protože pleť každého člověka má různé vlastnosti a potřebuje jinou kosmetiku. Navíc každý chce získat různé výsledky: někdo má rád matný finiš a někdo si oblíbil efekt mokré pleti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek