Sobota , 28. 06. 2025

Lubomír

Když vás honí mlsná! Jak zkrotit chuť na nezdravé jídlo a co tím tělo říká?

Nezáleží na tom, kolik je zrovna hodin. Je to tady! Máte chuť dopřát si něco hodně nezdravého. Jednou vás provokuje tlačenka v lednici, podruhé máte problém zkrotit myšlenku pochutnat si na tom hříšně sladkém dortíku. Tu a tam takový okamžik potká snad každého z nás a jak jistě víte, všechno má nějakou příčinu. A to i hlas vašich myšlenek volající po pizze a hranolkách s dvojitou tatarkou. Co za tím stojí a jak to řešit? Poradíme.
chutě
Sladké, slané, tučné... to vše je signál, že tady něco nehraje. (foto: 123RF)

08. 02. 2022

08. 02. 2022

Chutě na nezdravé jídlo jsou zlo. U někoho krátkodobé, u jiných téměř celoživotní. Jedno je ale jisté. Pokud si takové pochoutky dopřáváte až příliš často, poznáte to brzy nejen na postavě, ale i vašem zdraví. Výjimečně se nějaký ten hřích promine, občas je to naopak velmi dobré. Každopádně se vraťme k hlavnímu problému, kterým je nenadálá provokace vašich chuťových buněk, které prahnou po něčem nezdravém. Občas totiž míváme pocit, že to všechno je důsledek nějaké kompenzace za těžký a náročný den. Není tomu tak. Vaše tělo naopak volá po něčem, co mu schází, jen vám to oznamuje trochu svéhlavým způsobem. Jak hlavní podstatu vyčíst?

Hlad a chutě není to samé

Občas přijdou chvíle, kdy během dne lítáme a skoro se ani nestihneme najíst. V ten moment se ozve hlad a vaše tělo se v tu chvíli snaží v podstatě najít cokoli, co by prázdný žaludek uspokojilo. Moc dobře víme, že vždy je lepší předvídat, udělat si čas na jídlo, a když už to opravdu hoří, najít tu nevhodnější variantu. Někdy se ale stane, že nastoupí chuť. Naprosto neodolatelná. I přesto, že jste se poměrně nedávno najedli, honí vás mlsná, zpravidla na něco konkrétního. Jednou je to slané, pak sladké. A právě v tento okamžik je něco špatně. Vaše tělo vysílá signál, že strádá. Jsou hned dva důvody, které za tím mohou být.

První důvod: Špatný poměr základních látek

Aby tělo fungovalo správně a přitom mu nic nescházelo, je zapotřebí, aby přes den získalo optimální množství sacharidů, bílkovin, tuků a také vlákniny. A to vám nezdravé jídlo neposkytne. Ze statistik vyplývá, že zcela nejvíc lidem schází zpravidla bílkoviny a vláknina, což jsou samy o sobě látky, které při ideálním příjmu tlumí pocit hladu a navozují rychlejší stav sytosti. V čem ale chybujeme zcela nejvíce, jsou samozřejmě sacharidy a tuky. Málokdy totiž rozlišujeme, zda zrovna přijímáme zdravé nebo naopak ty nezdravé.

Je rozdíl, zda si totiž sacharidy doplníme dortíkem nebo kuskusem. Zatímco kuskus má nižší glykemický index, díky kterému si dobijete stabilní energii, v případě sladkého dortíku se stane následující – obratem vám vyletí glykemický index (cítíte se dobře, chutě zažehnány) a najednou prudce klesne dolů (a hurá na dalšího dortu, chutě jsou zpátky).

K TÉMATU  Jídlo dokáže ovlivnit naše sny. Horký šálek si na noc raději nedávejte. Čemu se ještě vyhnout, když se vám špatně spí

Zkuste proto pečlivě doladit svůj jídelníček. Nezapomeňte navýšit příjem bílkovin i vlákniny, zaměřte se na kvalitní sacharidy s nízkým glykemickým indexem, dejte přednost zdravým tukům. Zároveň nezapomínejte na dostatečný pitný režim, který také může být důvodem vaší snahy ulovit si něco nezdravého.

Druhý důvod: Chybí vám něco konkrétního

Občas se může stát, že si na jídle dáváme záležet, ale stejně se chutě na nezdravá jídla objeví. Příčinou může být jednoduše to, že vašemu tělu schází nějaký minerál, stopový prvek nebo vitamín. Následně budou mít vaše chutě spadeno zrovna na pochoutku, která danou látku obsahuje (i když to třeba na první pohled tak nevypadá).

Přestože se zrovna bavíme o nezdravých jídlech ve stylu fastfoodu či cukráren, přidáváme i jednu zajímavost, kterou je například pica syndrom. Právě ten se projevuje nezvladatelnou chutí na nepoživatelné věci, jako je třeba písek, hlína nebo křída. A bylo zjištěné, že právě takové chutě se objevují zejména tehdy, pokud tělu schází stopové prvky či minerály. A ano, i takhle dokáže tělo volat o pomoc, když mu něco nedodáme. Teď už se ale pojďme podívat na to, proč zrovna máme chutě na konkrétní nezdravé jídlo a čím jej můžeme hravě nahradit.

Chuť na sladké

Chuť na sladkosti jsou klasika, se kterou se setká snad každá žena a zpravidla čokoládou, zákuskem nebo bonbóny se snažíme zahnat stres či smutek z dění kolem nás. Dost často se pak takové chutě objevují při PMS nebo menstruaci jako takové. Tělo si v takové chvíli říká o přísun serotoninu, a když ho nemá, hledá ho právě tím, že nám dopřeje požitek z cukrovinek. Proto se ne nadarmo doporučuje pravidelný pohyb a kvalitní spánek, které ve vzájemné spolupráci zvyšují tvorbu serotoninu. Pokud ale máte chuť zejména na čokoládové věci, je zřejmé, že váš organismus postrádá hořčík. Lákají vás ale i jiné cukrovinky? Pak může být důvodem chybějící chrom, fosfor, síra nebo uhlík. 

K TÉMATU  Jak na správné rozmrazování masa? Klíčem je studená voda

Čím zahnat chuť na sladké jídlo? Celozrnným pečivem, ovocem (zejména hrozny, meloun, jablka, jahody, banán, bobulovité ovoce a další), zeleninou (brokolice, zelí, křen, květák a další), ořechy, kuřecí, rybí a hovězí maso, mléčné výrobky (zejména tvaroh, sýry, zakysaná smetana), vejce. 

Chuť na slané

Bojujete naopak s tím, že byste si nejraději dali křupavé hranolky, spořádali sáček chipsů nebo slaných tyčinek? Pak je možné, že vaše tělo má jednoduše žízeň, proto prahne po potravinách s vyšším obsahem soli, která pomáhá udržovat vodu v těle. V takové chvíli je pak nejlepší vypít sklenici vody nebo si dopřát potraviny bohaté na vodu. Kromě dehydratace za tím však může stát také nízký obsah vápníku, sodíku i křemíku.

Čím zahnat chuť na slané jídlo? Pitným režimem (kohoutková i minerální voda), ryby, sýry (především kozí, ovčí sýr), ořechy a zelenina (celer, salátová okurka a další).

Chuť na tučné

Volá vaše tělo zejména po tučném jídle, jako je slanina nebo bůček? Pak vám s největší pravděpodobností schází vápník, kyselina listová, železo a také vitamíny ze skupiny B. 

Čím zahnat chuť na tučné jídlo? Mléčné výrobky (tvaroh, zakysaná smetana, jogurt, mléko), sýry, listová zelenina, libové maso, luštěniny.

Když přijdou nezvladatelné chutě na nezdravé jídlo a vy nevíte co s nimi, je to k vzteku. Jestliže se ale naučíte číst mezi řádky, co vám tím chce vaše lidská schránka vlastně říct, je to vlastně velmi užitečná věc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak strava ovlivňuje naši náladu? A ovlivňuje ji vůbec?

Kvalitní spánek jako předpoklad pevného zdraví? Dopomůžou vám k němu i rolety

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jak dlouho mohou děti sledovat denně televizi? Záleží na věku nebo ne? Může sledování některých programů poškodit jejich zdraví?
Susan Buckner, americká herečka známá svým výkonem ve filmu "Pomáda" z roku 1978, zemřela minulý týden ve věku 72 let. Rodina herečky oznámila, že Buckner zemřela ve čtvrtek 2. května v Miami, obklopena svými blízkými. Příčina jejího úmrtí nebyla zveřejněna.
Dům, do kterého je vidět téměř ze všech stran. Skleněný dům se poprvé objevil v roce 1949. Slavnou stavbu navrhl americký architekt Philip Johnson, získala jméno Glass House a stojí na Ponus Ridge Road v Connecticutu. Její vzhled inspiruje dodnes stavby po celém světě. Myšlenka otevřeného domu s prostým tvarem nabízí skutečně raritní bydlení, a jeho hlavním rysem je jednoduchost a minimalismus. A samozřejmě také dokonalý výhled do zahrady kolem, ale i mnohem dál. Prosklený dům si můžete nechat postavit i vy.
Všichni lidé na celém světě chtějí být zdraví a krásní. Téměř každá žena si chce uchovat svou krásu a mládí co nejdéle. I když se život zdá být hektický a obtížný, ženy se snaží najít několik minut na péči o sebe každý den. Cílem kosmetických procedur je zastavení nebo zpomalení procesu stárnutí. Ale co když mluvíme o nevysvětlitelné ztrátě krásy? Tohle se stalo ženě z Anglie – Mary Ann Bevan.
Nikdy jsem neuznávala ten klasický model, kdy musí před dívkou pokleknout muž a s pugétem růží ji požádat o ruku. Na romantiku obecně moc nejsem, asi ani neumím tolik vyjadřovat pocity. I když svého přítele moc miluji, neumím to ani někdy otevřeně říct.
Face roller je oblíbený nástroj, který se využívá k péči o pleť a pokud ho ještě nemáte doma, zřejmě si klepete na čelo, jak by vám ”šudlání” kamenem po obličeji mělo vyhladit vrásky. Pojďme si proto zopakovat, co vlastně face roller je, jaké jsou jeho výhody a mýty, a především, jak s face rollerem pracovat.
Mnoho lidí nevěří, že vztah na dálku by mohl někdy fungovat. Možná vám to budou rozmlouvat rodiče, kamarádi, kolegové v práci – ale to nejdůležitější rozhodnutí je přeci jenom na vás. Jedno vám ale musí být jasné – nebude to vůbec nic lehkého. Můžete se ale inspirovat pár radami, které vám toto nepříjemné období vzdáleného partnera zjednoduší.
Vánoce se stejně jako každý rok nesou ve znamení jídla a pití. Přejídání je na denním pořádku a střevní problémy jakbysmet. Kromě jídla se však kouzelné svátky na konci roku nesou i ve znamení pohádek a tradičních zvyků. Víte, jaké vánoční tradice dodržujeme u nás, v České republice?
První rande je důležitým momentem, z něhož se může – či nemusí – vyvinout vztah, nebo dokonce láska. Jak zapůsobit a co raději nedělat?
Pojďte se v klidu usadit a kroutit hlavou nad příběhy nešťastníků, kterým se rozhodně první rande nepovedlo podle jejich vysněných představ. Kdo si neohlídal zuby, kdo to přehnal s romantikou, kdo ukázal ze svého těla více, než měl původně v plánu a kdo již svou životní lásku nebyl schopen nahradit někým novým?

Výběr článků

Tohle jistě všechny známe… Ani se nenadějete, chvilku zůstanete na sluníčku (ať už odpočívat nebo pracovat) a večer se pak doma nestačíte divit, jak máte červená ramena, záda nebo jinou část těla. Je to nepříjemné, člověku se špatně spí, pokožka je napjatá, citlivá. Kolikrát je obtěžující i nošení různého oblečení s ramínky, těsnějšími okraji. Jak si můžete v takovou chvíli pomoct a dát svou pokožku zase rychle do pořádku?
Skotská vrchovina nabízí překrásnou přírodní scenérii, kterou charakterizují zelené kopce, rozmanité skalnaté útvary, horská údolí a jezera, ale i středověké hrady. Tady je malá ochutnávka, která vás možná navnadí na výlet do této řídce osídlené oblasti.
Dceru jsem vychovávala od jejích devíti let sama, možná i proto jsme měly vždy krásný vztah. Byla jsem spíše kamarádka než matka, nebylo nutné ji nějak držet zkrátka, vždy se mi zdála rozumná a vyspělá, měla zodpovědnost a byla trošku jiná než její vrstevníci. I přesto všechno jsme se ale dostaly nyní do bodu, kdy mi nemůže přijít na jméno, přitom jsem jednala jen tak, jak jsem musela. Snad to jednou pochopí.

Nepřehlédněte

Kadeřník Samuel Ryde má netradiční zálibu. Fotí momentky každý den ve stejný čas a to už deset let. Co ho motivovalo k jeho neobvyklému koníčku a jaký v něm vidí význam? Přečtěte si víc!
Čtení je v dnešní době stále vzácnějším koníčkem, zejména u dětí. Ty totiž mnohem raději tráví čas nad displejem chytrých mobilních telefonů, s tabletem v ruce nebo třeba před televizí. Kéž by existoval nějaký způsob, jak lásku ke čtení u dětí probudit. Naštěstí ale jeden způsob skutečně existuje. Vyzkoušíte ho?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek