Christian Dior se narodil v roce 1905 v přímořském městečku Granville, na pobřeží Normandie. Byl jedním z pěti dětí bohatého výrobce hnojiv. Přestože jeho rodiče doufali, že se stane diplomatem, on byl spíše umělecky nadaný, a tak už v mládí začal prodávat své náčrty na ulici, aby měl kapesné.
Než se stal světoznámým návrhářem
Ještě než proslul jako úspěšný módní návrhář, měl touhu stát se architektem. Člověk míní, ale osud mění, nakonec se v roce 1925 zapsal na École des Sciences Politiques, aby zde získal vzdělání v politologii. Po úspěšném ukončení studia ho otec obdaroval prostory umělecké galerie. Jednalo se o prostor, ve kterém byla vystavena díla Pabla Picassa, Jeana Cocteaua nebo Georgese Braquea.
Po vypuknutí Velké hospodářské krize v roce 1929, smrti své matky i bratra a kolapsu otcova podniku byl Dior nucen svou uměleckou galerii zavřít. Následně pak pracoval u módního návrháře Roberta Pigueta, dokud nebyl v roce 1940 povolán k vojenské službě.
Na konci své služby v roce 1942 začal pracovat pro návrháře Luciena Lelonga, kde byli on a Pierre Balmain hlavními návrháři. Ve stejné době se Diorova mladší sestra Catherine přidala k francouzskému odboji, což vedlo k jejímu zajetí gestapem a následnému uvěznění v koncentračním táboře Ravensbrück. Přežila a byla osvobozena v roce 1945. Jako poctu pro ni Dior pojmenoval svou debutovou vůni Miss Dior.
Módní dům Dior
16. prosince 1946 na 30 Avenue Montaigne v Paříži založil Christian Dior svůj první módní dům podporovaný Marcelem Boussacem, magnátem přes bavlněné tkaniny. 12. února 1947 ukázal svou debutovou kolekci, která se skládala z 90 různých modelů, pojmenované „Corolle“ a „Huit“.
Po úspěšné přehlídce byl Christian Dior zaplaven objednávkami. Byl dokonce pozván, aby uspořádal soukromou prezentaci kolekce pro britskou královskou rodinu.
O Diorovi bylo známo, že je velmi pověrčivý. Každá kolekce obsahovala kabát pojmenovaný podle místa jeho narození, Granville. Na každé výstavě měl alespoň jeden model na sobě svazek konvalinek, jeho oblíbených květin. A nikdy nezačal s přehlídkou, aniž by si nenechal vyložit tarotové karty.
Christian Dior založil luxusní konfekční dům na rohu 5. Avenue a 57. ulice v New Yorku v listopadu 1948, první svého druhu. V roce 1949 tak byl prvním návrhářem, který zařídil licenční výrobu svých návrhů. Poté, co si uvědomil důležitost kompletního vzhledu spolu s obchodním partnerem Jacquesem Rouetem, propůjčil své jméno řadě luxusních doplňků.
Konec Diorova života
Roku 1955 se jeho asistentem stal devatenáctiletý Yves Saint Laurent. Christian Dior se později v roce 1957 setkal s jeho matkou, Lucienne Mathieu-Saint Laurent, aby jí oznámil, že si Saint Laurenta vybral jako svého nástupce. Tehdy řekla, že byla z této poznámky zmatená, protože Diorovi bylo v té době pouhých 52 let. Krátce po této schůzce utrpěl infarkt (21. ledna 1905 – 24. října 1957).
Podle oficiálního prohlášení zemřel francouzský módní návrhář Christian Dior na následky nezdravého životního stylu, především stravování. Hodně se však spekulovalo o tom, že to bylo kvůli tomu, že se udusil rybí kostí nebo při hraní karetní hry.
Jeho pohřbu se zúčastnilo asi 2 500 lidí, včetně všech jeho zaměstnanců a slavných klientů v čele s vévodkyní z Windsoru. Ve snaze zachránit značku jmenoval Jacques Rouet tehdy jedenadvacetiletého Yvese Sainta-Laurenta uměleckým ředitelem. Mladý návrhář pokračoval v Diorově odkazu a do značné míry zachoval původní kreativní vizi nedotčenou. Snažil se však přivést měkčí siluety, uvolnil sevřené pasy a vypustil část struktury.
Ikonický New look
Stalo se tak na první výstavě Diora, kde vytvořil „New Look“. Smyslem bylo předvést téma konce druhé světové války. Autor představil strukturované siluety, sevřené pasy a kratší nadýchané sukně. Oděvy byly opulentní, na každý z nich používal průměrně 18 metrů látky.
Diorovy návrhy byly na tehdejší dobu revoluční. A kde vznikala jeho veledíla? Dvakrát do roka odešel do ústraní módního průmyslu, aby se věnoval tvorbě nejnovějších návrhů. Nejraději tvořil ve své empírové vaně ze zeleného mramoru.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT